Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Da, intr-adevar, alea din poza respectiva nu sunt originale pt ca sunt cu negru. Poza este facuta dintr-un unghi din care nu prea iti dai seama daca nu te uiti atent, inducandu-ma in eroare.

Deci, jantele Chicago originale trebuie sa arate asa:

post-10565-0-04197300-1343290906_thumb.jpost-10565-0-98117300-1343290912_thumb.jpost-10565-0-28281900-1343290927_thumb.jpost-10565-0-78980400-1343290936_thumb.j

75NOR: Dimensiunea corecta pe care o pune Vw este 235/40/R18.

245/40/R18 este dimensiune pt Audi A4 B8, Audi A5, etc

Benilika, daca cumva te bate vre-un gand... eu nu ti le-as recomanda pt Romania. Anvelopele sunt f joase si cu siguranta vei regreta!! Nu mai zic de faptul ca pretul lor de achizitie este f sus (vorbesc de sh.. nu de altceva :) ), chiar si in Germania.

Un 235/45/R17 este mult mai ok pt noi. Eu cel putin asta am pus pe Passatul meu.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am vazut un passat cu jantele respective de 18 si ii plangeai de mila :)) mergea cu frica . Adevaru este ca si daca ai trecut cu 20-40 km peste linia de tramvai trebuie sa opresti direct la service sa iti faca aia o indreptare de janta

Ps. eu venisem cu alta intrebare aici si anume : Iarna e mai bine sa bag 205/55/r16 ? ca momentan am 215.. si cineva mi-a spus ca sunt mai bune mai inguste iarna ca taie zapada mai bine . Acum intreb si eu la randu meu , avea dreptate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu te intreb: De cate ori ai nevoie cu adevarat sa "tai" zapada iarna? De 5 ori pe an. sau poate de maxim 10 ori? Cam atat...

In rest tot de o anvelopa ceva mai lata si mai stabila ai nevoie in 99% din cazuri pt ca vei circula pe asfalt uscat sau pe zapada/gheata batatorita unde o anvelopa mai lata se comporta mai bine.

In plus, pe caroseria de Passat B6 arata mai bine 215/55/R16 si 235/45/R17 decat cu 205/55/R16 ...parerea mea.

Deci, lasa 215-urile acolo, asa cum sunt. :) Oricum, diferenta este f mica la latime astfel incat sa simti o diferenta reala prin zapada mai inalta.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chicago sunt superbe ..... nu se stramba chiar asa de usor, daca sunt originale.... dar nici greu, in Bucuresti-ul nostru.....

Pe 17 - frumoase sunt Macau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu te intreb: De cate ori ai nevoie cu adevarat sa "tai" zapada iarna? De 5 ori pe an. sau poate de maxim 10 ori? Cam atat...

In rest tot de o anvelopa ceva mai lata si mai stabila ai nevoie in 99% din cazuri pt ca vei circula pe asfalt uscat sau pe zapada/gheata batatorita unde o anvelopa mai lata se comporta mai bine.

In plus, pe caroseria de Passat B6 arata mai bine 215/55/R16 si 235/45/R17 decat cu 205/55/R16 ...parerea mea.

Deci, lasa 215-urile acolo, asa cum sunt. :) Oricum, diferenta este f mica la latime astfel incat sa simti o diferenta reala prin zapada mai inalta.

merci pentru raspuns, atunci o sa raman la traditionalele 215, iar diferenta reala se simte la buzunar la niste anvelope noi :D 215-205

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz: pai la 235/40/18 e mai rau ca la 245/40/18, ai talonul mai mic, caci e 40% din 235, adica dintr-o baza mai mica...

Nu stiu cum e cu 18'', dar va pot spune cum e cu 17'' Macau cu 235/45/17: Atat timp cat nu ai denivelari, deci cat drumul e perfect se comporta excelent. Pe serpentine si viraje, masina iti da incredere sa o "impingi" in viraje, sta impecabil si limita de la care pleaca e foarte departe si previzibila.

In schimb la asfalt cu denivelari se simt impulsurile in suspensie. La "trecere la nivel cu calea ferata", unde "nivel" = in teorie, e naspa. Trec cu 2-a cu ambreiaj calcat, incetisor,iar contactul cu sina de cale ferata se simte in masina. Am iesit 500 m pe macadam si mi-am blestemat zilele: cu 1-a si ambreiaj patinat fiecare pietricica o simteam direct in...dos, gumele transmit tot socul in masina datorita talonului tare.

In schimb, la 2 gropi mai serioase la care nu am avut ce sa fac, am scapat fara urmari atat la jante cat si la cauciucuri, desi am gasit urma de la buza gumei imprimata pe janta, semn ca socul a fost serios.

Sunt multumit, una peste alta, masina arata bine, se comporta excelent, grija oricum am de ea. Dar, 18 nu as pune niciodata !

Diferenta intre 235/45/17 si 215/55/16 stock este uriasa. E diferenta intre "lejer" si "ferm", iar pe viraje....nu e comparatie. Am facut un test cu o masina identica cu a mea, pe BV-Poiana si e cu totul altceva... Pierzi timp cu 16'', ezita masina in viraj, nu-ti da atatat incredere sa o impingi in viraj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ florin nu inteleg o singura chestie de ce Chicago oem sunt pe 18 si din cate stiu sunt clar scoase pt passat iar in cartea masini am trecut ca pot maxim pe 235/r17, de ce in nu iti trece in cartea masini cum o iei din magazin janta maxima care o suporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tineti cont cei care aveti jante 17/18 din fabrica de faptul ca aveti si suspensie sport. Diferenta mare de acolo vine, nu neaparat din talonul anvelopei.

De multe ori in CiV nu se trec toate dimensiunile permise pt model din lene si faptul ca dimensiunile maxime sunt mai rar folosite. Am vazut cazuri si de masini noi livrate cu jante 18" dar care nu aveau specificata dimensiunea in civ.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chicago sunt superbe ..... nu se stramba chiar asa de usor, daca sunt originale.... dar nici greu, in Bucuresti-ul nostru.....

Pe 17 - frumoase sunt Macau...

nici cu le mans (tot pe 17) nu e rusine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic dar nu cred ca e din lene, si sa merg cu jante de 18 si in carte sa fie de 17 e ca si cum as merge cu geamuri fumurii si pe fata la masina . nu sunt permise dar le pot pune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, diferenta dintre 205 si 215 nu consta doar in latime ci si in inaltimea anvelopei care la 215/55/16 e mai mare. Iarna cu cat ai cauciucuri mai subtiri cu atat ai aderenta mai mare (vb de zapada).

Unde scrie ca daca ai jante pe 17 ai suspensie sport? eu nu am auzit de chestia asta... Suspensia sport tine de echipare. (Sportline)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chicago sunt superbe ..... nu se stramba chiar asa de usor, daca sunt originale.... dar nici greu, in Bucuresti-ul nostru.....

Pe 17 - frumoase sunt Macau...

Asa e, cele originale sunt destul de rezistente dar in patria noastra nu se stie de unde poate sa rasara groapa... iar la viteze mai mari parerea mea e ca nu merita riscul!!

Eu as pune Chicago si Interlagos pe Passat doar daca as merge numai prin Bucuresti pe strazile pe care le cunosc f bine si prin zone limitrofe gen DN1 pana pe la Breaza sau A2 si A3 unde stiu f bine pe unde circul, atat.

Cat priveste Macau, acesta arata bine dar se vede de la o posta ca e un model ceva mai vechi. Mie imi plac f mult cele de Passat CC si Scirocco, gen SPA, Phoenix sau chiar si Donington.

@meghitz: pai la 235/40/18 e mai rau ca la 245/40/18, ai talonul mai mic, caci e 40% din 235, adica dintr-o baza mai mica...

Man, eu stiu f bine ca la 245/40 vei avea o inaltime mai mare a anvelopei fata de 235/40 .... dar daca producatorul ti-a specificat pt masina respectiva 235 atunci tu asta trebuie sa pui... pt ca altfel e de rau...!!!

Un 245 pus pe Passat nu ti-l va trece nimeni in CI a masinii cand mergi la RAR si poti avea probleme cu politia daca faci tu de capul tau... iar daca D-ne fereste vei avea si vre-un accident mai serios si se ia cineva de detaliile astea si iti trece prin hartii ca ai circulat cu masina la care ai adus tu modificari si ai piese neomologate, bla, bla.... nu stiu daca ti-ar prinde bine!!! Poate sunt eu prea paranoic dar... pana la urma de ce sa te risti?!

@ florin nu inteleg o singura chestie de ce Chicago oem sunt pe 18 si din cate stiu sunt clar scoase pt passat iar in cartea masini am trecut ca pot maxim pe 235/r17, de ce in nu iti trece in cartea masini cum o iei din magazin janta maxima care o suporta?

Nu stiu de ce nu o ai trecuta by-default in Cartea de Identitate a masinii cand o cumperi dar o scurta vizita la RAR va rezolva problema imediat.

Nici eu nu aveam trecuta dimensiunea 235/40/R18 dar cand am cumparat masina si i-am facut identificarea l-am rugat pe inspectorul de la RAR sa mi le treaca si in CI, sa fie acolo, pt ca nu le da de la el!! Omul a verificat in lista de anvelope optionale specificata de producator pt masina mea, le-a gasit acolo si le-a trecut imediat fara discutii si fara sa platesc niciun leu!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sa le treci ulterior e sanatos insa si hotie din partea RAR sa te taxeze aproape 100ron pentru dimensiuni standard care puteau fi trecute de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus mai sus, eu nu am platit nimic. Intr-adevar le-am trecut cu ocazia identificarii masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic dar nu cred ca e din lene, si sa merg cu jante de 18 si in carte sa fie de 17 e ca si cum as merge cu geamuri fumurii si pe fata la masina . nu sunt permise dar le pot pune

Merg si pe fata geamuri fumurii... Optiunea "Privacy Glass" contine geamuri fumurii si pe fata dar conform legii, NU cum pun romanasii 90% negre, ci maxim 30%.

http://bpr.b.politiaromana.ro/index.php/intrebari-frecvente/73-set-3/420-ce-folii-colorate-se-pot-aplica-pe-geamurile-autovehiculului.html

"În normele tehnice elaborate de către registrul Auto Romăn se specifică faptul că parbrizul trebuie să confere o transparenţă de minim 75 % în câmpul de vizibilitate al şoferului iar geamurile laterale faţă de minim 70 %."

Nu are legatura cu jantele, dar pe acelasi principiu cu imposibilitatea de a monta jante pe 18...

Regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde scrie ca daca ai jante pe 17 ai suspensie sport? eu nu am auzit de chestia asta... Suspensia sport tine de echipare. (Sportline)

Suspensia tine si de jante. Suspensia sport oem este cu 15mm mai coborata decat cea standard si are amortizoare mai dure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu asta dar nu am vazut nicaieri sa aiba legatura cu jantele. De aia te intrebam unde ai vazut sa scrie? chiar is curios de aspectul asta. Eu de-as pune jante pe 17 cred ca as rupe toata suspensia. Scutura si asa foarte tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o rupe, stai linistit.... pana la urma, depinde si de felul in care conduci - daca nu te intereseaza, poti rupe tot si cu jante de 16... daca ai cat de cat grija, in limita normalului - nu vei avea probleme.

Daca isi baga coada ala cu coarne, si-ti arunca o gaura de canal fara capac.... chiar nu mai conteaza ce janta ai ... avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am fost foarte atent cand mi-am cumparat anvelopele pe 17, am vrut neaparat Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, si am luat dimensiunea 225/45/r17 in loc de 235. Daca ma duc la RAR am vreo sansa sa-mi omologheze dimensiunea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, nu-ti bate capul..... mergi linistit cu ea asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_nst.. nu ai nicio sansa sa-ti omologheze dimensiunea aia decat daca platesti omologare individuala... in fine, cand iti expira ITP-ul le pui alea de iarna (daca le ai trecute in talon) si gata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu, ca oricum in talon nu mai sunt trecute dimensiunile jantei, dar ma gandeam la ce-a spus meghitz cu situatia unui accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o curiozitate. Am cumparat jante pe 17, model Avingon (sh, de la colegul meghitz), pentru ca cele vechi nu erau originale si necesitau indreptare.

Inainte, cu jantele vechi, imi tremura destul de tare volanul, si simteam si mai tare vibratia in curbe, indiferent de unde am facut echilibrarea.

Cu jantele noi, echilibrate bine (maxim 45 de grame plumb), directia facuta recent si foarte bine, nu mai vibreaza deloc volanul in linie dreapta, insa in curbe, uneori, se simt niste vibratii, destul de subtile, in volan.

Ma gandesc ca la urma urmei niste vibratii ar trebui sa se simta, pentru ca drumul nu este perfect neted, si cred ca se intampla ca atunci cand iei un sant sau o denivelare mai mare cand esti in curba, si anume volanul are tendinta sa revina la mijloc. Pe de alta parte, ma gandesc ca mergand ceva timp cu jantele strambe (aproximativ 3 luni, dar nu stiu fostul proprietar cat a mers asa) sa nu fii stricat altceva pe la directie? Cap de planetara, altceva? Ce verificari am facut pe la serviceuri nu mi-au gasit nimic uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca e ceva legat de macanica ci mai degraba din cauza jantelor/anvelopelor.. Se intampla ca la anumite viteze/turatii sa genereze unele vibratii.

Oricum daca in linie dreapta e ok iar jantele puse pe aparatul de echilibrat nu bat sus-jos, stanga-dreapta, eu zic ca e ok.

O sa iti dai seama daca este de la jante/anvelope cand o sa pui rotile de iarna. E f posibil sa nu se mai intample fenomenul descris cu alt set de roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mers mult cu roti dezechilibrate, strambe - iti poate afecta elementele suspensiei - daca acum nu-ti bate nimic... asta este - mergem inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!