Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

am intrebat pe la dezmembrari in iasi si nu aveau de passat pe 16 ci doar pe 15 de tabla. de aia am si zis sa le iau asa sunt si echilibrate cu plumbi si cauciucurile nou noute..acum sincer spun ca nici nu stiu cit e unul dimensiunea asta 205/55/16 marca dunlop in magazin ,le-am luat de la persoana de la care a adus si masina cumparata din germania..avea mai multe seturi, el spune ca aduce si asa ceva si mai scoate un ban sa nu vina cu masina goala cind o aduce de acolo pentru vinzare. pe asta luata acum am jante tot de tabla pe 16 cu cauciucuri continental dot 2010 insa cam aproape de jumatate uzura caii de rulare.oricum mai ma duc pe putin 20 mii km pina ajunge la semn( ala e la 1,6 mm?) dar cu euro ce creste si cererea din toamna in mod sigur nu gaseam mai convenabil atunci, voi ce spuneti?

apropo am un subler si am masurat profilul are parca daca nu ma insel 9 mm si ceva..e corecta dimensiunea? asa mult are unul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca anvelopele sunt noi atunci e ok, Dunlop-urile sunt cam 80 de Euro noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum o mare importanta are si dot-ul am vazut in magazine anvelope vechi de 3 sau 4 ani! chiar daca sunt noi isi pierd din calitati

mi-a dat si un set de antifurturi bonus o sa le montez cind le pun pe cele de iarna ca oricum am capace prinse cu sorici de plastic. eu zic ca nu se mai fura ca in trecut sa gasesti masina pe caramizi in parcare da nu se stie niciodata.. am preferat tot de tabla ca la revinzare cind va fi sa fie iar pierd la bani. nici acum nu am reusit sa dau b5-ul si am totul nou la el inclusiv jante aliaj cu cauciucuri vara+ iarna noi dar dimensiunea 195/65/15.asa ca multi bani sa bagi in masina nu merita ca nimeni nu apreciaza. mie imi place si cum arata cu capac ornament daca e nou si sigla in stare buna da bine si asa la aspect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi am luat o groapa si am reusit sa indoi buza de la janta de pe fata..a sarit si capacul cu toate ca era fixat si cu soricei de plastic.roata nu s-a desumflat insa ma intreb cit ma va costa indreptatul jantei.. bine macar ca am de tabla..daca era de aluminiu erau sanse sa se rupa nu sa se indoaie bucata respectica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in Pitesti costa aproximativ 40lei, nu stiu pretul in Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat.. nu au mai dat jos cauciucul.. nu era afectata decit buza exterioara.. pret 10 roni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cum se numeste modelul acesta de jante ?

post-34925-0-77129100-1340452930_thumb.j post-34925-0-96276100-1340452935_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos passatul...un tuning perfect pentru masina asta.daca afli ceva despre jantele astea sa ma anunti si pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

Vreau si eu niste sfaturi in legatura cu achizitionarea unor jante MAK pe 18". As vrea sa le pun pe un passat B6, acum am pe 16". Au dimensiuni de 225 fata și 240 spate. probabil au fost făcute pt bmw(stiu ca respectivele au jantele mai late pe spate) . Au prinderile 5 x 120 și imi trebuie niste flanșe, deja făcute de vanzator pt 5x112 pt ca le avea pe un seat leon.

Intrebarile mele ar fi... sunt ok cu flanse si ce parere aveti despre 225 fata și 240 spate. Atașez si o poza pentru o oarecare idee. Multumesc frumos.

post-96876-0-40276200-1340973777_thumb.j

Modificat de snowaddicted
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce grosime au flansele adaptatoare?

Ce ET au jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare ok cu 225 pe fata si 245 pe spate. Cel mai bine 225 peste tot, daca nu chiar 235 cat este oem.

Gandeste-te ca au alt diametru, iar Passat-ul neavand tractiune spate nu are ce face cu cauciucuri mai late pe spate decat pe fata. In plus e posibil sa se accentueze efectul subvirator.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu ies si in afara cu mult? eu zic ca nu dau bine la dimensiunea asta. in plus nu cred ca mergi numai pe autostrada deci o sa simti si cea mai mica pietricica nemaivorbind de faptul ca la 18 diametru pe aliaj daca iei o groapa ai distrus janta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand multumesc pentru interes si raspunsuri. ma ajutati foarte mult.

pretul este 1000 ron cu tot cu flanse si 2 cauciucuri dot 11 michelin de vara. cele pe spate 245.

pt victoras :

flansele au 2 cm din cate am inteles, iar

Spate: ET 45, 9J

Fata: ET 35, 8J

ies in afara destul de mult, optic dau bine, pe mine ma interesaza foarte mult practic. merg foarte ok cu masina si evit gropile, nu ar fi asta o problema.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e prea mult... ies extrem de mult in exterior. Tu ai ET-ul original al masinii care variaza intre 42 si 47, aproximativ. Luand ca reper ET45, daca pui pe fata ET 35 si flansele adaptatoare de 20mm o sa ai un ansamblu cu ET de 15, din care rezulta ca o sa iasa 25mm in exterior. Mult...

Parerea mea.... Nu le pune nici de ti le da gratis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

snowaddicted

Multumesc mult pt sfat. Nu o sa le pun ca si mie mi se parea cam complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lungi cautari am reusit sa imi rezolv problema cu al doilea rand de roti.

Acum vreau sa intreb pe cei ce au un nivel de cunostinte in plus: o sa am 4 roti cu jante de tabla echilibrate. Cum nici un cauciuc si nici o janta nu sunt perfecte, trebuie echilibrate si vor avea greutati diferite adaugate. Cum e recomandat a se aseza rotile pe masina? Cele mai usoare pe fata clar, dar daca una are un 5-10 grame in plus se simte? Sau e bine ca gramajul adaugat sa fie la fel (nu inseamna neaparat ca roata pe ansablu are aceeasi greutate)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De principiu cela mai usoare pe fata. Ideea este sa fie echilibrate corect. Daca e diferenta de 5-10 grame nu cerd sa aibe influenta majora, atata timp cat ele sunt bine echilibrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cantitatea de plumb de pe janta este ultima grija. Diferente de 20-40-60 grame pot sa apara si din 3-4 pietre prinse in striatiile cauciucului deci ... cateva grame de plumb nu vor afecta cu absolut nimic dinamica rotii!!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu dar prefer sa aflu si alte parerei.

multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat cineva in ultima vreme de la http://www.jante-originale.ro/ ?

Sunt de incredere, jantele sunt intradevar originale si noi?

Sal.,

Da jantele de pe site-ul indicat de tine sunt 100% OEM.

Dar parerea mea e ca sunt cam scumpe si + de asta nu sunt noi noute ci date jos de pe masini de showroom .

Tu pe ce masina vrei sa pui jantele si ce dimensiune vrei sa pui ?

Daca vrei pentru masina din semnatura ai grija sa nu depasesti jante pe R18 cu ET41 ca altfel ating in carenele de la aripile spate cele cu ET mai mic de 40 .

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

A cumparat cineva in ultima vreme de la http://www.jante-originale.ro/ ?

Sunt de incredere, jantele sunt intradevar originale si noi?

Sal.,

Da jantele de pe site-ul indicat de tine sunt 100% OEM.

Dar parerea mea e ca sunt cam scumpe si + de asta nu sunt noi noute ci date jos de pe masini de showroom .

Tu pe ce masina vrei sa pui jantele si ce dimensiune vrei sa pui ?

Daca vrei pentru masina din semnatura ai grija sa nu depasesti jante pe R18 cu ET41 ca altfel ating in carenele de la aripile spate cele cu ET mai mic de 40 .

O zi buna.

Salutari.

Eu personal am cumparat un set de jante de pe acest site (cel care se ocupa de site este colegul nostru Dan Carare - http://vwforum.ro/user/10565-meghitz/) si am fost foarte multumi de serviciul prestat. Daca gasesti ceva interesant pentru tine merita ... jantele sunt originale - garantat iar cele pe care le-am cumparat eu mi-au fost livrate super ok ... eu unul chiar recomand. Partea cu pretul ... aici fiecare decide ce si cum.

Bafta

Modificat de Florin Mandras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare cine stie cum se numesc jantele astea?

post-50147-0-99586800-1343287694_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chicago se numesc si sunt pe 18 inch OEM. DImensiunile pe original sunt: 8J latime x 18 inch, ET44, 5x112 la prezoane si 57.1 mm la butuc.

ps: Multumesc Florin pt aprecieri!!

@DRI@N: E corect ce spui tu dar exista si modele absolut noi acolo pe site care nu au vazut anvelope pe ele!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-ti spun ca nu sunt OEM, sunt o replica dupa Chicago, care sunt pe 18'', 245/40/18

Sper sa te ajute

post-9928-0-88523100-1343289290_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!