Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Ai tu ce ai cu Audi... ;)

In ce priveste dimensiunile si ET-ul jantelor, acestea sunt in parametri. In ce priveste look-ul... fiecare cu preferintele lui. Mie imi plac.

Capacele 100Ron + cauciucuri, depinde de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

NU tin neaparat sa fie audi ...dar din cate am cautat pana acum nu prea am gasit de vw ... si decat sa dau 400 euro pe un set de after market prefer sincer sa fie ceva original ... chiar daca sunt de provenienta audi.

La ce te referi cu capacele + cauciucuri?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu originalu`.. dar nu sunt de acord cu cele de Audi. Mi se pare foarte kitschos. Sper sa nu te superi pe mine. Eu zic sa mai astepti. Sa arunci o privire pe okazii, Eu mi-am luat de acolo jante de Passat originale cu 1500 lei cu cauciucuri foarte bune. Trebuie putina atentie... dar masinile noastre merita asta :))

O zi placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la faptul ca mai ai de cheltuit pana sa le pui pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine acestea bineinteles sa aiba si sigla vw. Mie unul imi plac, daca nu cauta niste Adelaide-uri in stare foarte buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce importanta mai are ca e sigla vw sau nu daca se vede de la o posta ca sunt de audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este absolut nici o problema din punctul meu de vedere, dar daca dumnealui ii plac? In afara de Adelaide va spun sincer pe 16'' OEM nu-mi place nici un model de jante la Passat B6, este strict o parere personala. De asemenea lucrul nou si/sau cu garantie vs. un lucru sh. iti da de gandit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

domnilor inca o data tin sa va multumesc pentru raspunsurile date ... dar de asemenea vreau sa adaug un lucru dupa care eu unul ma ghidez si anume acele ca atunci cand vine vorba de estetica fiecare din noi este mai mult decat subiectiv.

Ma refeream la faptul ca mai ai de cheltuit pana sa le pui pe masina.

... am inteles acum ...da intr-adevar doar ca jantele vin direct cu capacele de vw iar anvelopele le am deja ... deci mai ramane partea de jantat si montat pe masina :D .. ne descurcam noi.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

aveti idee daca se potrivesc cauciucuri de 245 pe jante de 235?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai jante 8J potrivesc.

Vrei sa pui cauciucuri de 245 pe passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa as vrea, ca am ocazie sa le cumpar la un pret f bun de la un prieten, eu am acum de 235. ce inseamna 8J?

eu am jantele Milwaukee, cu care am luat masina.

nu ma pricep chiar deloc si d-aia am zis sa intreb aici.

multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Milwaukee, sunt pe 16, nu inteleg cum ai 235 pe ele cand tu ar trebui sa ai 215/55 R16.

8J este latimea jantei, masurata in inches, 8J => 8x2.54cm=20.32cm. Milwaukee sunt de 7J.

235 se pune pe jante de 17" si 18" la modelul tau de Passat, in nici un caz pe 16.

In interiorul jantei, pe spite sunt scrise toate informatiile. Demonteaza si vezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult, intradevar, ai dreptate

eu ma uitam in talon, m-am dus aseara si m-am uitat pe jante si asa e

nu inteleg de ce in talon sunt trecute alte dimensiuni decat mi-i s-au dat mie cand am luat masina, dar ma rog, bine ca m-am uitat si nu am luat cauciucurile degeaba

ms mult de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ti le-au trecut pe alea de 17", 235/45 R17. Altii au facut vizite la RAR si au platit ca sa le fie trecute rotile de 17"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu nu am trecute jantele de 17 in cartea masinii, doar de 16. Ce riscuri sunt sa circul cu ea asa, si cat ma costa sa intru in 'legalitate'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la urmatorul ITP va trebui sa ai pe masina ce ai si in carte altfel poti avea probleme, costul la RAR pt a trece in carte noile dimensiuni este in jurul a 150 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.

De curand am schimbat jantele (otel) originale cu tot cu cauciucurile de iarna, cu cele de vara cu jante aliaj (asa am cumparat de curand masina).

Uitandu-ma la ele am observat ca au urmatoarele specificatii: 16 x 7.5 JJ cu ET 35 si 5 x 112, pe care sunt montate cauciucuri de vara cu dimentiunea 215/55/R16.

Mentionez ca asa am cumparat masina cu aceste jante de aliaj.

Intrebarea mea este daca e ceva in neregula cu aceste dimensiuni ?

P.S. Mie mi se par cam "iesite" in afara jantele, fata de cauciucuri.

Merci anticipat de raspunsuri.

Modificat de CipBaltag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

exact asta este problema ... daca citesti mai sus si in pag anterioara ai sa vezi ca si eu am ridicat aceasta problema.

Pentru b6 producatorul recomanda un ET intre 42 si 48 functie de janta ---> vezi postul #45 --> colegul Razvan a postat inclusiv un "manual" pentru jante acceptate pe passat b6 etc.

ET - ul de 35 este prea mult pentru un passat.

In plus daca vrei sa te convingi de diferenta verifica ET-ul de pe jantele de tabla si comparal cu cel de pe jantele de aliaj.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in general gasesti ET 42 pentru jante de otel si ET 45 pentru aliaj.

Cam tot ce este OEM.

Nu ti par iesite in afara, chiar sunt.

Ce este in neregula? Pai faptul ca nu sunt incadrate in ce recomanda producatorul.

Cred ca la o greutate ceva mai mare pot freca in aripa, cred (sau sunt la limita).

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri, o sa pun si curind si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare va rog: jantele de aluminiu OEM 7Jx16 ET45 cod 3C0601025AF se potrivesc la passat b6 variant 2.0 tdi 2008, 103kw BMP?

In lista agreata de producator gasesc doar 6 1/2 Jx16 ET42.

Am gasit un set cu tot cu anvelope Pirelli 6mm profil, 215/55R16 93W la ~300Euro dar nu sunt sigur daca se potrivesc.

Multumesc!

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!