Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

stiu doar ca la bluemotion, suspensia este mai joasa (alta aerodinamica), iar eu am avut ET37 si nu am avut nici cea mai mica problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta vroiam sa intreb si eu, daca am greutate in masina(sa zicem 4 persoane cu greutate medie de 75-80kg), cu ET 40 atinge cumva la hopuri! eu nu am amortizoare si arcuri spor! dar dupa cum spuneti la jantele cu ET 40 nu atinge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offf..... o mai lungim mult ??????

am spus foarte clar ca nu atinge.... am fost 3 ani la rand in concediu incarcat "arhiplin", cu tot ce se poate cara pentru doi copii (carucior, pat, cos,...etc) si doi adulti..... la ET37 "NU ATINGE".... ce alta dovada mai trebuie ?

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care sunt mai recenti pe aici ne putem tot felul de intrebari (si poate suntem un pic insistenti), dar asteptam raspunsuri concrete de la cei care au cunostinte mai profunde si experienta! am inteles acum cu jantele si o sa le comand! multumesc si o seara buna in continuare! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca la passat 3c ET-ul trebuie sa fie intre 42 si 47..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie.... asa sunt cele OEM, intre 42 si 50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc cauciucurile de vara 205/55/16 cu jante ET38 si nu atinge absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai cauciucurile de vara 205/55/16, dar eu le am 235/45/17! Oricum m.au lamurit foarte bine colegii ca nu vor fi probleme, acum o ora am comandat jantele si sper va maine vor ajunge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare despre 2 modele de jante. S-a ivit o situatie in care omul e de acord sa faca schimb de jante cu mine. Astfel incat jantele mele 17'' Model Macau cu anvelope de iarna (Nokian, dar nu conteaza marca oricum) sa le dau pentru jante de 18'' cu anvelope de vara model Daytona plus inca o diferenta de 300 euro.Ce ziceti merita sau nu ? Avand in vedere ca trebuie sa ii dau gunele de vara pe jantele mele si nu cele de iarna plus un drum pana la oradea si innapoi plus schimbul de jante in service. El ofera 4 jante cu cauciucuri de vara eu ofer 5 jante (4 sunt foarte bune fara julituri, reparatii, indoituri iar rezerva este cumparat ulterior si prezinta doar urme de zgarieturi si julituri de la borduri).

Ceva pareri daca merita sau nu acest scumb + diferenta?

Dupa mine suma ceruta e un pic cam mare. Eu ma gandeam undeva la 200 euro plus jantele mele.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mare diferenta.......chiar si la 200eur + drumul tau + schimbul in service, tot nu merita.

eu zic sa mai cauti.....iar ca si parere, nu mi-as pune jante pe 17", la drumurile noastre, ce sa mai spun de 18".

 

@mihai........ ti-au ajuns jantele ?

pune cateva poze cu ele.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cam mare diferenta, vb lui cridaia plus alte cheltuieli nejustificate si pe drumurile noastre jantele de 18" nu cred ca rezista mult! Da, mi.au ajuns jantele! Sunt super, o sa fac poze diseara si le pun pe topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare despre 2 modele de jante. S-a ivit o situatie in care omul e de acord sa faca schimb de jante cu mine. Astfel incat jantele mele 17'' Model Macau cu anvelope de iarna (Nokian, dar nu conteaza marca oricum) sa le dau pentru jante de 18'' cu anvelope de vara model Daytona plus inca o diferenta de 300 euro.Ce ziceti merita sau nu ? Avand in vedere ca trebuie sa ii dau gunele de vara pe jantele mele si nu cele de iarna plus un drum pana la oradea si innapoi plus schimbul de jante in service. El ofera 4 jante cu cauciucuri de vara eu ofer 5 jante (4 sunt foarte bune fara julituri, reparatii, indoituri iar rezerva este cumparat ulterior si prezinta doar urme de zgarieturi si julituri de la borduri).

Ceva pareri daca merita sau nu acest scumb + diferenta?

Dupa mine suma ceruta e un pic cam mare. Eu ma gandeam undeva la 200 euro plus jantele mele.

Multumesc mult.

Sal.,

Tu ce cauciucuri de vara vrei sa-i dai ?

Ca eu de gumele astea DAYTONA eu nu am gasit nimic pe tyretest si-mi face impresia ca sunt niste parciuri .

Despre difernta mie si 200 mi se pare mult avand in vedere ca el o sa dea banuiesc 4 roti iar tu vei da 5 roti .

Ca sa nu mai zic ca va trebui sa te duci tu la el si nici macar nu i-ai facut propunerea sa va gasiti la jumatatea drumului, va vulcanizari se gasesc peste tot .

La iarna viitoare ce vei face ? 

Vei lua alte jante pe 17" pentru NOKIAN-urile ce-ti vor ramane ?

Sfatul meu ia direct jante pe 18" fara cauciucuri / fara schimburi si cu asta basta ca gumele de iarna pe 18 o sa te coste o gramada de bani .

La fel si jantele pe 17 " care le vei lua ca sa pui NOKIAN-urile pe ele .

O zi buna .

Este cam mare diferenta, vb lui cridaia plus alte cheltuieli nejustificate si pe drumurile noastre jantele de 18" nu cred ca rezista mult! Da, mi.au ajuns jantele! Sunt super, o sa fac poze diseara si le pun pe topic!

Stai linistit Mihai ca rezista si inca foarte bine cele OEM si nu pot zice ca la mine in oras sunt drumuri ca-n palma .

Bine nu avem craterele de pe LUNA dar o gropita asa o denivelere pe banda 1 tot avem .

Eu am de mai bine de 3 ani INTERLAGOS-uri si NU am INDOIT sau SPART nici o janta sau sa tai vre-un cauciuc .

Rotile pe 18" nu sunt bune pentru cei care merg cu mana si ochii pe BULAN in loc sa aibe mana pe volan si ochii la drum . 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu sunt bune pt aceia! Si eu am vrut tot pe 18 " sa pun, dar m.am razgandit din cauza pretului cauciucurilor, cat si a altor probleme! Si inca o chestiune, daca nu este trecut in CARTEA masinii specificatia ca poti merge si cu jante pe 18", nu vor exista probleme la ITP sau daca te opreste vreun politist? Eu am un prieten care a patit asa ceva si a vrut sa ii ia talonul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare despre 2 modele de jante. S-a ivit o situatie in care omul e de acord sa faca schimb de jante cu mine. Astfel incat jantele mele 17'' Model Macau cu anvelope de iarna (Nokian, dar nu conteaza marca oricum) sa le dau pentru jante de 18'' cu anvelope de vara model Daytona plus inca o diferenta de 300 euro.Ce ziceti merita sau nu ? Avand in vedere ca trebuie sa ii dau gunele de vara pe jantele mele si nu cele de iarna plus un drum pana la oradea si innapoi plus schimbul de jante in service. El ofera 4 jante cu cauciucuri de vara eu ofer 5 jante (4 sunt foarte bune fara julituri, reparatii, indoituri iar rezerva este cumparat ulterior si prezinta doar urme de zgarieturi si julituri de la borduri).

Ceva pareri daca merita sau nu acest scumb + diferenta?

Dupa mine suma ceruta e un pic cam mare. Eu ma gandeam undeva la 200 euro plus jantele mele.

Multumesc mult.

Sal.,

Tu ce cauciucuri de vara vrei sa-i dai ?

Ca eu de gumele astea DAYTONA eu nu am gasit nimic pe tyretest si-mi face impresia ca sunt niste parciuri .

Despre difernta mie si 200 mi se pare mult avand in vedere ca el o sa dea banuiesc 4 roti iar tu vei da 5 roti .

Ca sa nu mai zic ca va trebui sa te duci tu la el si nici macar nu i-ai facut propunerea sa va gasiti la jumatatea drumului, va vulcanizari se gasesc peste tot .

La iarna viitoare ce vei face ?

Vei lua alte jante pe 17" pentru NOKIAN-urile ce-ti vor ramane ?

Sfatul meu ia direct jante pe 18" fara cauciucuri / fara schimburi si cu asta basta ca gumele de iarna pe 18 o sa te coste o gramada de bani .

La fel si jantele pe 17 " care le vei lua ca sa pui NOKIAN-urile pe ele .

O zi buna .

Este cam mare diferenta, vb lui cridaia plus alte cheltuieli nejustificate si pe drumurile noastre jantele de 18" nu cred ca rezista mult! Da, mi.au ajuns jantele! Sunt super, o sa fac poze diseara si le pun pe topic!

Stai linistit Mihai ca rezista si inca foarte bine cele OEM si nu pot zice ca la mine in oras sunt drumuri ca-n palma .

Bine nu avem craterele de pe LUNA dar o gropita asa o denivelere pe banda 1 tot avem .

Eu am de mai bine de 3 ani INTERLAGOS-uri si NU am INDOIT sau SPART nici o janta sau sa tai vre-un cauciuc .

Rotile pe 18" nu sunt bune pentru cei care merg cu mana si ochii pe BULAN in loc sa aibe mana pe volan si ochii la drum .

Gumele nu sunt Daytona ci jantele sunt Daytona, am uitat sa pun virgula inainte de a scrie modelul. Gumele lui de vara nu mai retin de care sunt e posibil insa sa fie tot nokian dar poate am înțeles eu greșit.

Gumele mele de vara sunt Michelin dar nu stiu sigur de care, sigur nu sunt ceva extra, cred ca sunt de mijloc.

Mă gândeam ca la iarna următoare sa pun alte cauciucuri de iarna dar tot pe 18". La fel fac si cu cele de acuma. Nu schimb jantele doar gumele. De obicei iarna cand e zăpadă circul foarte puțin cu masina personală, mai mult cu cea de serviciu fac drumuri.

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-125501-0-06043700-1392319857_thumb.post-125501-0-69736900-1392319882_thumb.

poze cu jantele pe care le.am achizitionat si sunt facute mai pe fuga ca sa nu ma vada...........


ce capace VW se pot pune la gaura centrala? are dimeniunea 73,1!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o chestiune, daca nu este trecut in CARTEA masinii specificatia ca poti merge si cu jante pe 18", nu vor exista probleme la ITP sau daca te opreste vreun politist?

Sal.,

Eu circul fara ele in carte de 3 ani de cand le am si nu am avut probleme pana acum .

De potrivit se potrivesc 1000% la orice Passat, doar ca va trebuie o hartie de la o reprezentanta vw cu care sa va duceti la RAR sa vi le treaca in CIV .

Gumele nu sunt Daytona ci jantele sunt Daytona, am uitat sa pun virgula inainte de a scrie modelul. Gumele lui de vara nu mai retin de care sunt e posibil insa sa fie tot nokian dar poate am înțeles eu greșit.

Gumele mele de vara sunt Michelin dar nu stiu sigur de care, sigur nu sunt ceva extra, cred ca sunt de mijloc.

Mă gândeam ca la iarna următoare sa pun alte cauciucuri de iarna dar tot pe 18". La fel fac si cu cele de acuma. Nu schimb jantele doar gumele. De obicei iarna cand e zăpadă circul foarte puțin cu masina personală, mai mult cu cea de serviciu fac drumuri.

Eu zic sa te mai gandesti si sa faci cum am zis eu .

Cauta doar jante (de preferat cele multispita INTERLAGOS) ca dupa mine te pacalesti .

Apropo uite ce au patit unii ce au DAYTONA de CC pe 18" :

http://www.passatworld.com/forums/103-volkswagen-passat-cc-discussion/352472-cc-daytona-18-alloy-safety-issues-3c8601025e.html

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea 235/40/R18 se trece fara probleme in Cartea de Identitate de la passat, la orice unitate RAR, atat timp cat aceasta dimensiune se regaseste pe lista de anvelope optionale specificata de catre producator, pentru aceasta masina.

OBILGATIA celor de la RAR este de a o trece, fara niciun fel de discutii, atat timp cat proprietarul masinii cere acest lucru.

 

Mai mult de atat, chiar daca nu ati facut acest pas si din nefericire aveti un accident cu victime iar politia va lua la verificat masina, constatand ca aveti aceasta dimensiune, nu pot sa va faca nimic, chiar daca aceasta dimensiune nu a fost trecuta in prealabil in C.I. 

De asemenea, nici cei de la ITP nu va pot face nimic, atat timp cat aveti dimensiunile corecte pe masina, date de producator, chiar daca acestea nu sunt trecute in C.I., obligatia lor fiind sa verifice toata lista de anvelope optionale a masinii.

 

Daca aveti orice alta dimensiune, fata de cele date de producator, sunt aproape convins ca RAR-ul nu poate si nu are dreptul sa treaca alte dimensiuni, oricate teste si omologari veti incerca sa faceti la masina!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai date sigure ca nu ai probleme cu rar-ul, itp-ul daca ai anvelope conforme cu ce zice producatorul, dar netrecute in CIV?

Concret, intr-un control RAR in trafic, daca te opreste si ai anvelope 235/40R18, iar in CiV nu sunt trecute e ok?

Intreb pt ca am stat mereu cu gandul ca trebuie mers la rar si trecut in carte contra sumei de 100ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea de Identitate de obicei nu o ai dupa tine in trafic. Ai doar talonul... iar mai nou in talon nu se mai trec dimensiunile rotilor.

De unde rezulta ca nu te pot verifica decat in baza listei data de producator sau dupa lista completa de anvelope optionale trecuta pe stalpul masinii sau capacul de la rezervor. Daca te opreste ii arati aia inscriptionata pe masina si nu au ce sa-ti faca.... atat timp cat producatorul a omologat dimensiunea aia de anvelope pt masina ta si a trecut-o acolo!!

Poti sa scoti frumos si cartea tehnica a masinii pe care ai primit-o odata cu instructiunile de utilizare, si, in care sunt trecute de asemenea toate anvelopele optionale.

 

Daca vrei sa fii mai catolic decat papa, te duci frumos la RAR si ti le treci. Eu mi le-am trecut gratis, la RAR Voluntari in Bucuresti, cu ocazia efectuarii omologarii, la cumpararea masinii. Exact dimensiunea asta nu o aveam trecuta 235/40/R18. Dar asta se intampla in 2011!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea de Identitate de obicei nu o ai dupa tine in trafic. Ai doar talonul... iar mai nou in talon nu se mai trec dimensiunile rotilor.

Da dar cei care fac controale RAR in trafic pot sa-si acceseze singuri baza de date si sa se uite in cartea de identitate pe care tot ei au eliberato .

Ma indoiesc ca nu au salvat intr-o baza de date cartile de identitate ale autovehicolelor pe care le-au eliberat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la RAR sunt obligati sa aiba toate listele de anvelope optionale la toate vehiculele din lumea asta. Trecutul in Cartea de Identitate mie personal nu mi se pare dact o formalitate. Asta se facea mai mult in trecut, cand nu existau baze de date. Acum suntem in mileniul in care informatia poate fi accesata de orice un politist foarte usor!!

 

Sa presupunem prin absurd ca daca am un accident cu victime si pe masina am instalata o dimensiune de anvelope care este data de producator pt masina mea dar care nu m-am "gospodarit" sa ma duc la RAR si sa mi-o treaca aia in Cartea de Identitate, ei nu au dreptul sa imi zica ca masina mea nu este conforma dpdv al echiparii cu anvelope, atat timp cat aceasta dimensiune mi-a dat-o producatorul.

Daca fac asta ii dau in judecata in secunda doi, nu vi se pare normal?!!!!

 

Nu conteaza cate dimensiuni sunt trecute pe cartea ta... conteaza ce iti da voie producatorul sa pui pe masina... asta prevaleaza cu adevarat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G7, posibil si la alte modelele noi se pun in civ absolut toate dimensiunile omologate pana la 19 inclusiv.

La mine a venit cu 15, 16 si trecut optional 17 deoarece masina era cu pachet sport din fabrica. Altfel nu venea nici cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am luat masina si am fost cu ea la RAR am dat certificatull de conformitate cu care a venit masina si acolo erau trecute toate dimensiunile pentru jante si anvelope inclusiv cele de 19". Astfel incat pe CIV imi sunt trecute toate dimensiunile ca si in certificatul de conformitate, asa incat pot pune aproape toate tipurile de jante pana la 19" pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: jantele de pe golf 6 se potrivesc pe b6? Ma refer la gauri, prezoane , etc nu la dimensiunile anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc dar vor sta bagate sub masina datorita ET-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!