Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Marimea 235/45/R17 este cea indicata de producator, nu vad care ar fi problema. Latimea de 7,5 J este corecta de asemenea. Acum depinde ce ET au, poate doar aici ar aparea mici disconforturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat cam peste tot sa gasesc niste jante  pe 17 mai bune ca sa.mi placa, nici pe forum. vreo recomandare sau link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Jantele astea vin numai pe 18" sau vin si pe 17 "???  anunutul este dezactivat.... :D  http://mercador.ro/oferta/jante-aliaj-originale-passat-cc-18-inch-IDYgob.html

 

Si unde as putea sa gasesc si eu un set de 4 bucati (bune,drepte ,nesudate etc...),ca deja am 2 luni de cand caut ....

 

 Multumesc anticipat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. O mica intrebare...tot am vazut jante de tabla desenate ba cu ruleta ba cu tom and jerry tot felul de modele...intrebarea este: sunt desenate manual sau colantate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi imaginez pe cineva sa vopseasca jantele, astfel :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când mai vezi acele jante, fă o poză să ne amuzăm și noi... :)

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios si eu am ramas uimit...mi.a fost rusine sa ma apropii sa vad daca sunt vopsite sau colantate. Cele cu ruleta le vad mai des pe un bmw colorat destul de tare si el ,condus de un brunetel...cele cu tom erau pe w jetta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit, au ajuns..

Ce parere aveti?

 

post-118751-0-41520800-1389358944_thumb.

post-118751-0-86365500-1389358950_thumb.

post-118751-0-43833200-1389358956_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt frumoase! Sa le stapanesti sanatos si sa ai grija de ele!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

un prieten mi.a recomandat niste jante de aliaj cu urmatoarele dimensiuni si caracteristici: latime janta 7,5:diametru 17; nr prezoane 5; PCD 112;  ET 40; gaura centrala 73,1. mentionez ca jantele OEM care sunt pe masina au urmatoarele caracteristici: 7,5j x 17 H2 ET47, iar cauciucurile de vara sunt 235/45R17-94Y eagle F1 asymmetric2 DOT ND8P KD1R 4712. as vrea sa stiu daca pot monta cauciucurile pe jantele cu dimensiunile enumerate si daca jantele se potrivesc pe masina fara a face unele modificari! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile se pot monta fara probleme pe acele jante, la fel si jantele pe masina, doar ca ai nevoie de inele de centrare si probabil de alte prezoane mai lungi...... pentru ca VW are gaura centrala de 57.1

ca si sfat........Fara acele inele de centrare sa nici nu te gandesti sa le montezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un prieten mi.a recomandat niste jante de aliaj cu urmatoarele dimensiuni si caracteristici: latime janta 7,5:diametru 17; nr prezoane 5; PCD 112;  ET 40; gaura centrala 73,1. mentionez ca jantele OEM care sunt pe masina au urmatoarele caracteristici: 7,5j x 17 H2 ET47, iar cauciucurile de vara sunt 235/45R17-94Y eagle F1 asymmetric2 DOT ND8P KD1R 4712. as vrea sa stiu daca pot monta cauciucurile pe jantele cu dimensiunile enumerate si daca jantele se potrivesc pe masina fara a face unele modificari! multumesc!

Sal.,

Cauta jante de SCIROCCO pe 17" model DONINGTON ca dau foarte bine pe Passat 3C .

Eu am pentru iarna si chiar arata dupa spusele baietilor din Gl mai bine cu cele de 17" decat cu INTERLAGOS-urile pe 18" .

Uite aici poti sa iei http://www.ebay.de/itm/VW-Original-Scirocco-Typ-13-17-Alufelgen-Typ-Donington-/161215299635?pt=Auto_Kompletträder&fits=Make%3AVW%7CModel%3AScirocco&hash=item25892e4033

Din pacate nu am nici o poza cu masina mea cu jantele pe 17" montate ca sa-ti faci o idee si sa vezi cum dau .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cridaia: am vb cu cei de la magazin si au spus ca au incluse urmatoarele accesorii:piulite, prezoane si role de ghidaj(presupun ca sunt inelele de centrare de care ai spus tu)! Pt @dri@n: sunt frumoase jantele pe care mi le.ai recomandat, dar eu vroiam alt model(plus, nu prea ma incadrez in buget). O sa.ti spun ce model sunt! Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu despre ce piulite vorbesc, dar daca are prezoanele si "role de ghidaj" (cel mai probabil ca sunt inelele), atunci este OK....doar sa specifici pe ce marca de masina vin montate, ca sa potriveasca "inelele".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu stiu despre ce piulite este vorba si eu zis ca daca au caracteristicile 5x112 se potrivesc pe b6. Jantele sunt marca RACING LINE,model WATER, finisaj negru mat cu fata polisata mat! Daca gaura centrala de la janta este 73,1 ce capace centrale de VW se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5x112 nu spune prea multe.... e foarte important diametrul la gaura centrala, la care va trebui sa folosesti inele de centrare.

cat despre capace, habar nu am care se potrivesc, dar nu cred sa fie gaura exterioara, la fel cu cea interioara unde vin inelele....cel mai probabil sunt undeva la 66.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la ce pret ai gasit jantele ?

Ca sunt frumoase si aduc oleaca cu INTERLAGOS-urile OEM .

Acum legat de capace nu cred ca merg odata ce gaura e mai mare.

Doar sa cauti capace de TOUAREG ca asta are gaura de centrare mai mare .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus mai devreme ca la VW gaura centrala este 57,1 iar jantele astea au 73,1. Deci acele inele au rolul de a fixa gaura centrala sau lumineaza.ma, te rog ca m.ai bagat in ceata! Am zis si eu ca iau jante si nu mai am bataie de cap!

@dri@n: jantele le.am gasit la 105euro/buc plus accesorii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie inele de centrare care sa faca conversia de la gaura jantei de 73.1 mm la 57.1 mm, cat ai tu la masina. E f simplu!!

Asa arata montate:

post-10565-0-34495200-1391437774_thumb.j

 

Nu iti trebuie prezoane mai lungi cum se vehiculeaza pe aici. Prezoanele mai lungi se pun in momentul cand adaugi distantiere.. dar nu e cazul la tine.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci........ gaura centrala este de-a fixa jantele si la Passat este 57.1... ce vrei sa cumperi au 73.1 - deci ai nevoie de inele de centrare.

legat de capace, gaura exterioara nu cred sa fie tot de 73.1 si nu stiu ce capace s-ar potrivi.... cel mai probabil cele de Touareg (ele au undeva la 66 )

 

acum m-ai inteles ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum! Ii mai sun inca o data sa cer mai multe detalii! Va multumesc f.mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dri@n: jantele le.am gasit la 105euro/buc plus accesorii!

Sal.,

Uite aici cu 100 Eur/Buc .

http://www.ejante.ro/magazin-online/jante/produs/racing-line-water/45687

Problema este ET-ul care este de 40, iar la Passat-ul 3C sar putea sa-ti atinga cauciucul in protrctia de plastic a contraaripii spate .

O seara buna . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine ca sunt colegi care iti dau sfaturi utile! Multumesc @dri@n pt link.ul cu jante(scap un pic mai ieftin). Iam sunat in legatura cu rolele de ghidaj plus alte detalii legate de dimensiunile gaurii centrale si au role de ghidaj incluse, cat despre ET 40 au spus ca nu este nici o problema ca nu o sa atinga de protectia de plastic a contra aripii din spate, doar daca ET era mai mic atunci erau probleme! Am inteles acum si inca o data va multumesc tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici daca este mai mic, nu e nici o problema........... eu am avut cu ET37 si nu au frecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat despre ET 40 au spus ca nu este nici o problema ca nu o sa atinga de protectia de plastic a contra aripii din spate

Sal.,

Atentie ca de obicei cand incarci masina atinge la hopuri si cu ET41 (BINE EU AM SI ARCURI SPORT -35 MM + AMORTIZOARE SPORT OEM -15 MM) .

Cel putin asa e la mine .

Vanzatorii de jante sunt in stare sa zica orice ca sa vanda pe criza asta !!!!!!!!!

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!