Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

am inteles ... nu cred ca sunt originale , sunt prea ieftine fata de cele originale, dar vreau sa stiu daca imi poate spune o parere despre ele...sunt bune de ceva? Crapa? Se indoaie? si alte chestii deastea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa zicem despre ele... ? nu o sa fie calitatea - materialul celor OEM... se stramba mai usor, suprize la vopsea - pot aparea.... etc.

 

dar de ce nu vrei sa mergi pe ceva OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m.am uitat la ceva OEM si imi depaseste cu mult bugetu de 100 euro/janta... si in principiu as vrea ceva nou ca sa fiu sigur ca nu a fost indreptata si altele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta AM noua nu o sa ramana prea mult timp noua si neindreptata. Cum mi s-au dat si mie lamuriri cand ma uitam dupa jante, mai bine cumperi ceva OEM SH decat AM nou. Cum se spune: "oldies but goldies"  :icon_confused:

 

Daca vrei sa stai prin vulcanizari la indreptari/sudari de jante si/sau vulcanizari de cauciucuri ... cumpara AM. Colegii care au avut asa ceva pot comfirma (sau infirma) ce spun.

 

Eu gasisem niste jante pe 16" care erau fabricate OEM numai pe 17" si imi placeau foarte foarte tare. Doar ca am cerut tipului care vindea (avea firma si emitea factura) un certificat CE de comformitate si certificat ISO care certifica calitatea.

S-a lasat tacerea si nu am mai auzit de el.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le folosesti cu placere, in siguranta si cat mai mult. Dintre jantele AM se stie ca cele fabricate in Italia au calitatea cea mai buna.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele mentionate mai sus puse pe masina mea, eu cred ca arata foarte bine, sper sa nu am probleme :)

 

img20130308182434.jpg

img20130308182458.jpg

Astept pareri , critici si altele :))). Mentionez ca setul cu tot ce trebuie (NOU) m-a costat 1825 RON, iar pe net le.am vazut la 625 RON/buc ....Pot spune ca sunt pe + . Multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor, multi km fara incidente !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca tot ai cerut o parere... :) mie personal nu imi plac. Poate daca schimbi capacele sau aplici un sticker cu VW cum s-a discutat mai sus, ar arata mai bine...

Oricum, "principalul important" e ca ai garantia ca nu sunt indreptate, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi recomandati intre Adelaide si Milwaukee?

Le-am gasit second hand, cam la acelasi pret, 400 euro, echipate cu incaltari de vara.

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca design as vota pt Milwaukee. are mai multe spite si capacelul central care e mai de efect decat celelalte si mai usor de gasit si inlocuit capacelul de 6 cm diametru.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare dupa gusturi.... mie nu imi plac Milwaukee deoarece semana cu cele de 15 de G5 - si nu par de 16 - Adelaidele dau ok - am avut si eu pe B6-le meu - le-am dat, acum echipeaza cu G5 - si arata superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. e vorba de gusturi si experienta. si eu am jante de aliaj cu niste capace centrale de 10-12 cm ce acopera prezoanele si nu sunt multumit de ele. deci experienta mea imi zice ca imi era mai usor sa rezolv problema cu unele de 5-6 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am jantele de tabla - pt iarna - cu ET50 - sunt cam in interior.... as cauta unele de Passat B5.5 - alea au 37 parca.

Eu pe rotile de iarna am jante de tabla cu ET de 37 (ex Skoda Superb 2007) si nu prea imi place cum potrivesc. Cele de vara sunt de tabla cu ET42 si arata mai bine. Ambele sunt pe 16'. Verific toate datele de pe ele si revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am decis pt. Adelaide. Eu zic ca am facut o alegere cel putin 'arătoasă' .

post-111541-0-65320600-1363011988_thumb.

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata mai bine asa  decat cu milwaukee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi recomandati intre Adelaide si Milwaukee?

Le-am gasit second hand, cam la acelasi pret, 400 euro, echipate cu incaltari de vara.

 

 

fiecare dupa gusturi.... mie nu imi plac Milwaukee deoarece semana cu cele de 15 de G5 - si nu par de 16 - Adelaidele dau ok - am avut si eu pe B6-le meu - le-am dat, acum echipeaza cu G5 - si arata superb.

 

Asa tata.... frumos - sa le porti cu placere. Si eu am avut Adelaide, si mi-au placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insa, odata cu schimbarea jantelor si a anvelopelor, mi-a crescut zgomotul la rulare semnificativ. Ma ingrijoreaza ca se aude ca o bataie repetitiva + zgomotul specific. Baietii de la vulcanizare spun ca jantele nu sunt deformate, deci ramane buba pe anvelope. Sunt Dunlop Sport Fast Response, trecute de prima tinerete.

In plus, directia trage inspre dreapta

Ce sa mai cred?

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa refaci geometria si in functie de vechimea, uzura cauciucurilor sa le schimbi pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu zgomotul prin schimbarea anvelopelor si o noua echilibrare, insa pe piatra cubica imi vibreaza ceva la jante, probabil capacele.

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,vreau si eu o informatie concreta daca se poate,am gasit jantele astea http://www.subito.it/accessori-auto/cerchi-audi-roma-60651551.htm   si as vrea sa stiu daca se potrivesc pe passatul meu,jantele sunt pe 16 si au scris pe ele 7J cred pentru ca omul care le vinde a zis ca scrie 7Y. sunt de pe un audi a3 din 2009 si la ce trebuie sa mai fiu atent cand cumpar jantele adica coduri ,masuri, etc.

Modificat de manyx86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salujtare la toti,

am o intrebare referitoare la ce anvelope sa-mi achizitionez la noile jante pe 17 cu 7J ET44.  Momentan am jantele pe 16 cu 7J ET45 si anvelope 205/55R16 de iarna iar de vara am avut 215/55R16.

Initial m-am gandit sa-mi cumpar 225/45R17 dar talonul este cam mic, iar conform cu http://www.rimsntires.com comparatia arata cam asa:

 

Wheels: Wheel 1 Wheel 2 Wheel size 16x7 ET 45 17x7 ET 44 BackSpace 146 mm (5.7'') 145 mm (5.7'')
1 mm (0'') shorter.
Rim Lip   1 mm (0'') wider Typical Weight ~ 18 lbs / 8 kg ~ 21 lbs / 9 kg Tires: Tire 1 Tire 2 Tire size 215/55-16 235/45-17 Section width 215 mm (8.5'') 235 mm (9.3'') Sidewall 118 mm (4.6'') 106 mm (4.2'') Tire diameter 642 mm (25.3'') 644 mm (25.4'')
2 mm (0.3%) taller.
Rim sizes 16x6 to 16x8 17x7 to 17x9 Circumference 2016 mm (79.4'') 2022 mm (79.6'') Revs per mile 798.3 795.9 Speedometer Assuming that this is OEM tire and speedometer readings are correct >>> When speedometer reads 60mph (96.6km/h) actual speed will be 60.2mph (96.9km/h): 0.3% faster. Typical Weight ~ 23 lbs / 10 kg ~ 23 lbs / 10 kg Wheel+Tire Weight ~ 41 lbs / 18 kg ~ 44 lbs / 19 kg Clearance: Package 1 Package 2 Suspension Assuming that this is OEM wheel/tire and there is no any problems with clearance on both sides >>> Package is 9 mm (0.4'') closer to suspension/brakes components. Acceptable for most cars. Fenders Package will stick out 11 mm (0.4'') farther. Acceptable for most cars. Wheelwells The same.

 

Intrebarea este daca se poate monta si exista spatiu suficient pentru anvelopele 235/45 R17 pe passat b6 anul 2007 sau sa aleg varianta sigura cu anvelope 225/45 R17. Eventual daca cineva a incercat sau are montat deja pe masina il rog sa raspunda.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni daca se potrivesc jantele alea de audi pe b6 meu?

masurile sunt:     7J x 16H2

                           ET42

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@manyx86: Daca sunt 7Jx16 inch cu ET42 atunci se potrivesc perfect!! Aceasta este o dimensiune de Audi A4 8E (cod janta 8E0601025AE).

DAR, de obicei pe A3 se pune modelul respectiv de janta pe dimensiunea 6.5Jx16 ET50 (cod janta 8P0601025AA)!! Intreaba daca masina a venit cu jantele alea din fabrica (la A3 ma refer). Daca sunt jantele originale de A3, se vor potrivi si alea dar vor sta la passatul tau bagate sub masina... si se va vedea destul de urat!!

Modelul respectiv de janta vine pe original pe ambele dimesniuni enumerate mai sus (mai exista si o a 3-a dimensiune si pt A6 4F).

 

@CLAUCD: Tu ai achizitionat jantele 7J foarte neinspirat!! Pe latimea asta se pun anvelope 205, 215 sau maxim 225 latime!!

Pe masina ta trebuie puse musai anvelope 235/45/R17... asta e dimensiunea corecta din lista de anvelope optionale pt masina ta. Din pacate aceasta dimensiune sta f bine pe 7.5J sau 8J iar producatorii (indiferent de marca auto) folosesc doar aceste latimi ale jantelor in combinatie cu aceasta anvelopa.

Nu-ti face probleme cu ET-ul si cu spatiul pt ca rotile vor intra cu siguranta. Dupa cum am spus, singura problema este de latimea jantei vis-a-vis de latimea corecta a anvelopei!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El spune ca asa a cumparat masina de la un dealer bineinteles la mana a doua si a platit separat pentru ele...deci 7j e ok.De gaurile prezoanelor ca si distanta intre ele nu trebuie sa imi fac probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, deoarece sunt de 8P si au 5x112 - exact cat ai tu.... cum o sa arate B6-le cu jantele alea, nici nu vreau sa ma gandesc.... dar fiecare cu gusturile lui.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!