Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

S-ar putea sa fie replici. Pina in ce banii? Cumnatul si-a luat replici pe 16" de pe ebay.it la 350€ anul trecut prin mai cred

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca sunt clar replici. Sa fi atent la capace sa ti le dea ca multi le vind fara alea din mijloc vorbesc. Ia-le ca arata foarte bine pe masina. Sunt noi sper

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul zice ca sunt din 2008, ca ar fi originale, ca le-ar fi avut pe masina mama lui bla, bla, bla...si vrea sa le dea ca sa cumpere altele pe 16"

Maine il rog sa imi faca o poza la codul de pe jante si asa cred ca pot afla sigur daca sunt replici sau nu. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da corect ti-am zis pretul la replici care sunt noi acum daca el zice ca sunt originale sa iti dea cod sa verifici totusi de 4 ani paote sunt ok dar daca ai posibilitatea sa le verifici fa-o

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iau maine iar legatura cu el si o sa-l rog sa imi faca poze la ele pe interior si la cod ca sa-l verific si sa vad daca sunt sau nu OEM. Daca era din oras de la mine, le vedeam cu ochii mei, una este sa le vezi din poze.

Poate pana maine imi zice si mie cineva codul de la jantele CHICAGO.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aici

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1000ron setul.

sunt chiftele, de aia le da asa... 200 euro setul... cauta pe net, sa vezi cat sunt un set de Chicago OEM - sh - incaltate... te doare capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul zice ca sunt din 2008, ca ar fi originale, ca le-ar fi avut pe masina mama lui bla, bla, bla...si vrea sa le dea ca sa cumpere altele pe 16"

Maine il rog sa imi faca o poza la codul de pe jante si asa cred ca pot afla sigur daca sunt replici sau nu. Corect?

Imi permit sa-ti dau un sfat:

1. Nu-ti lua replici. Calitatea este cu totul altceva fata de OEM.

2. Daca mai pui 200E sigur gasesti un set 17'' OEM si frumos.

3. Nu merita 1000Ron. Doar din ce am vazut in poze sunt zgariate pe fatete. Tocmai asta e farmecul jantelor Chicago - fatetele de suprafata mare, lucioase. Te mai costa minim 100E daca vrei sa le vopsesti, deci ajungi aproape la bani de 17'' OEM.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR - nu ma deranjeaza ca imi dati sfaturi, de asta am si postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sapat si eu din greu cand mi-am luat 17'' - discut doar de OEM, AM nu ma intereseaza - si concluziile mele ar fi:

17'' de "buget" - zona 450Euro- Macau, Monte Carlo

17''- zona 500Euro - Le Mans, Avignon

17'' - rare - zona 550Euro - Solitude, Samarkand

17'' OEM VW,dar nu B6: aici gasesti Phoenix - echipare OEM pentru CC. Nu sunt fan, nu au fost OEM B6, desi sunt o solutie ok si arata bine

Orice ai alege, verifica-le pe masina de echilibrat inainte sa dai banii. Daca au abateri peste 40g poti uita de ele, au fost date in gropi.

Jantele cu fatete mari, gen Monte Carlo sunt sensibile la zgarieturi - au fatetele mari si se vad din avion zgarieturile. Un vopsit de jante profi, in camp electrostatic nu ai sanse sub 100E. Stiu de cand mi-am vopsit Adelaide-urile si nu sunt 100% multumit, dar eu sunt tipicar :)

Inca ceva: rar sa gasesti pe cineva sa le vopseasca si sa arate 100% OEM. Ori o peceste la lac, ori la slefuit.

Daca nu esti tipicar si poti suporta ceva zgarieturi - cauta jante spitate - suporta mai bine imperfectiunile, dar sunt mai pretentioase la curatat - Solitude e un cosmar la intretinere, ai nevoie de periuta de dinti daca vrei sa arate impecabil

Sfat: pune-ti buget pentru cauciucuri separat. 90% din jantele puse in vazare au gumele cu care sunt echipate varza - ori sunt slick-uri, ori marci de mizerie. Un set de cauciucuri second de calitate sub 200E nu gasesti. Un set nou pe 17'' te duce in 500E

Bafta !

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am crezut ca sunt model PHOENIX cele care le-am postat (pozele) ca sunt cam asemanatoare cu CHICAGO.

O sa orientez spre modelul PHOENIX pe 17".

Referitor la pretul anvelopelor noi pe 17", nu mai zic de pret. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au abateri peste 40g poti uita de ele, au fost date in gropi.

o remarca scurta; am avut la jantele de iarna, rulate 4000km anul trecut, inclusiv "abatere" de 55g cand le-am montat ultima oara - acum o luna. jante OEM, cumparate noi de la dealer.

zic doar ca nu trebuie sa renunti la niste jante ok pentru asa ceva.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la verificarea doar a jantei pe masina de echilibrat, nu janta + anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu doream jante OEM VW, pe 16", insa nu m-am putut apropia din cauza pretului. Am preferat jante de Audi A6, care nu arata chiar bine pe VW, dar macar am scapat ieftin, la pret de jante de tabla. Nu sunt strambe, nu erau zgariate (acum am una pe fata zgariata din cauza unei gropi din cartier pe care n-am vazut-o noaptea, multumesc primariei!) si le "suport" cateva luni pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EWS - si eu am tot jante OEM de Audi A6 pe masina. :icon_redface:

Sunt modelul asta #17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ar merge un set de jante Le Mans pe un sportline

post-74460-0-88271000-1357583522_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte frumoase..... dar au boala lor - se umfla vopseaua pe ele..... la foarte multe Le Mans....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam pe toate se umfla vopseau in timp daca nu ai grija de ele , mai ales iarna cum sar pietricele pe interior ating lacul si sarea intra in actiune :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e asa.... Le Mans - dupa 2-3 ani, prezinta deja umflaturi la vopsea. Restul de modele - nu.

se discuta si pe un forum din afara, despre aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm problema cu lacul/vopseaua la modelul "Le mans".

Insa nu e atat de deranjant; sub lac/vopsea ramanea aceeasi culoare doar ca e mată nu mai este lucioasa. Din "fericire" acest aspect este vizibil o zi-doua dupa spalare.. :)

Recomand! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sunt nou si as dori sa stiu daca se potrivesc pe passat b6 jante pe 18" ET41, 8J. Modelul e interlagos. Brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivesc fara probleme si o sa arate superb cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!