Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Si 17 e mult pe drumurile astea :) Pana la urma nu denivelarile sunt problema sau ca scutura mai tare ci capcanele minunatelor noastre drumuri care iti pot rupe janta si chiar cauciucu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca 235/45/R17 este echivalent ca si diametru total al rotii cu 215/55/R16

225/45/R17 este echivalent cu 205/45/R17 ...(acestea fiind mai mici un pic decat primele)

s.a.m.d. ....

225/45 R17 este echivalent cu 205/50 R17. Stiu ca stii... doar ca ai scris gresit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci pt observatie... am scris intr-adevar o prostie acolo...!!

Numai ca cea de-a doua echivalenta pe care am vrut de fapt sa o scot in evidenta este tot intre o roata pe 17 inch si una pe 16 inch si anume, am vrut sa scriu ca 225/45/R17 este echivalent cu 205/55/R16... numai ca am scris total aiurea....!! :)

.. Si intr-adevar, pe de alta parte, dupa cum ai spus si tu, 225/45/R17 mai este echivalent si cu 205/50/R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna echivalenta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca rotile care sunt echivalente au aproximativ (cu diferenta de cativa mm) acelasi diametru, indiferent ca inaltimea talonului sau latimea pneului difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alte cuvinte, mai pe intelesul tuturor: daca cresti diametrul jantei va trebui obligatoriu sa scazi din inaltimea talonului anvelopei, astefl incat, in final, diametrul total al rotii sa fie acelasi.

Pt Passat B6 (ca tot suntem pe topicul dedicat acestei masini) se pun urmatoarele dimensiuni de anvelope echivalente:

215/55/R16

235/45/R17

235/40/R18

Aceste 3 dimensiuni au un diametru total al rotii aproximativ la fel. In plus, la Passat B6 se accepta si dimensiunea 205/55/R16 care este o dimensiune mai mica in diametru dar totusi este acceptata si trecuta in lista de anvelope pt masina asta.

Masina a fost proiectata pt aceste dimensiuni si absolut totul, incepand de la etajarea cutiei de viteze si terminand cu vitezometrul, a fost calculat pt acest diametru al rotii. De ex, nu poti veni si sa pui la Passat roti de Polo, chiar daca acestea au 205 sau 215 latime si sunt pe 16 sau 17 inch. Cu siguranta inaltimea anvelopelor si diametrul total al rotii difera f mult fata de cele de Passat iar comportamentul masinii va fi total diferit.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu 205/55/R16 sunt pentru modelele sedan, cu motorizari mici, la modelele mai grele sau cu sarcina de incarcare mai mare gen 4Motion si Variant se pot pune doar de la 215/55/R16 in sus, in special datorita indicelui de greutate al cauciucului obligatoriu de 97.

Modificat de konti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate folosi si 205/55/R16 indiferent de tipul de masina. Eu de ex am passat variant 2.0 TDI de 170 cp si e trecuta dimensiunea asta in Cartea de Identitate.

Merge de asemenea si indicele de greutate 94 pe orice tip de passat.

Aaa... cea de-a 5-a anvelopa admisa la passat este 205/50/R17... uitasem de ea.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/55/16

Ilegal sau neconforma dar cu dimensiunea asta am facut rar-ul ba chiar am vb cu ingineru sa imi treaca si altele in plus si a zis ca imi umple cartea daca vreau, de dimensiuni admise.

Vorbesc de anvelope de iarna cu index de 670 kg per roata data retin bine (h parca), iar cele de vara sunt v daca nu ma inseala memoria, si in plus e variant. Probleme nu vad sa am la tocirea lor neuniform sau instabilitate decat cu mioriticele gauri si damburi la orice pas in tara lu dracula.

Drive safe!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz: daca nu ma insel, 205/50/17 este dimensiunea cu care veneau de fabrica cele cu cauciucuri "all season", era optiunea asta, e trecuta si in catalog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/R17 sunt foarte foarte apropiate de 205/55/R16 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz: daca nu ma insel, 205/50/17 este dimensiunea cu care veneau de fabrica cele cu cauciucuri "all season", era optiunea asta, e trecuta si in catalog.

Yeap. Dimensiunea asta este prevazuta de producator pt cei care doresc roti pe 17 inch de iarna. Daca nu ma insel, in multe documentatii si chiar si in cartea de identitate la passat scrie 205/50/R17 iar alaturi indicatia M+S.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merghitz, tot folosesti jante pe 17 iarna, si acum ai precizat explicit ca dimensiunea de 205 50 17 este recomandata pt iarna... In afara de avantajul ca e mai inghusta anvelopa de 205 50 17 si ajuta in situatiile de zapada afanata despre care ai amintit cateva posturi inainte, alte avantaje mai are fata de 235 45 17?

Talonul anvelopei ar fi cam acelasi, ba din contra, cred ca latimea de 205 protezeaja mai putin janta de 17 (vorbesc de jantele oem, 7,5 J dc nu ma insel...) Gresesc?

Cred ca o sa merg pe anvelope de 235 iarna asta... De zgariat jantele.. nu stiu ce sa zic... Probabil o sa se zgarie la fel de mult ca si celelalte jante de aliaj, pe 16, folosite de restul colegilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele 205/50/R17 sunt prevazute de producator a fi puse pe jante 7J latime sau chiar 6.5J.

In niciun caz pe 7.5J... dar asta nu inseamna ca nu merg a fi incaltate dpdv tehnic si pe aceasta dimensine.

Eu am avut asta iarna jante 8J puse pe 235/45/R17 si nu le-am zgariat deloc.. le-am pus noi pe masina si le-am scos impecabile in primavara.

Adevarul este ca asta iarna de vreo 2-3 ori mi-as fi dorit sa am niste anvelope mai inguste... atunci cand a nins abundent... dar in rest tot anvelopele mai late sunt de dorit pt ca au suprafata de contact mai mare cu solul si asta ajuta bineinteles la aderenta, stabilitate, etc.

Daca nu stai la munte, teoretic, imediat dupa ce ninge, strazile ar trebui sa fie curatate iar si nu ar trebui sa ai probleme cu anvelopele mai late...!!

...Iar cand a ninge mai tare iau A3-ul pe care il am incaltat iarna cu 205/55/R16 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri!

Din pozele postate de tine, am vazut ca ai doua randuri de jante (iarna/vara)... O ultima intrebare :), cam cate schimburi (dat jos, pus din nou pe janta) "duc" o pereche de anvelope de 235 45 17, facute la o vulcanizare buna, asa cum trebuie?

Regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocesti anvelopa pana sa ajungi sa se strice ea de la jantat / dejantat! Din pct asta de vedere poti sa stai fara grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele duc, nu e problema.. dar le cam strici.

De ex, am avut megane-ul pe firma si aveam un singur set de jante si doua seturi de anvelope (unul de vara si celalalt de iarna).

Le schimbam in fiecare toamna si primavara pe banii firmei si ajunsesem prin 2009-2010 sa am anvelope de prin 2004 pt ca mergeam destul de putin cu masina aia... deci le schimbasem vreo 5 ani la rand pana sa se toceasca de tot.

Adevarul e ca anvelopele alea intrau cam "repede" pe janta de la cat trasese cei la vulcanizare de ele... si mergeam numai la Autosoft sa le schimb.

Deci ele merg dar e mai safety si mai elegant sa ai doua seturi complete de roti. Nemtii numai asa au, nici nu precep altfel!! Probabil o sa ii copiem si noi inclusiv la chestia asta, din ce in ce mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Inca o intrebare va rog... Dupa ca am decis sa merg pe jantele mele pe 17 si la iarna sunt in cautarea unei roti de rezerva deoarece am kit de reparatie. Am gasit o janta de golf 5 (205 55 16, 112 intre prezoane, 6,5 j si et 50). Stiu ca va "veni" un pic mai spre amortizoare (8 mm fata de et 42) dar sper sa nu am nevoie de ea vreodata... Adica oricum nu voi merge vreodata cu ea mai mult de 100 km astfel incat sa apara probleme de uzura inegala a oricarei componente.

Singurul aspect pe care nu-l cunosc este daca gaura butucului este aceeasi ca la passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul are acelasi diametru si la Passat 6 si la Golf, 57.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata!

Vin si eu cu o intrebare:

Am o janta de tabla R16 7Jx16H2 ET45 si as vrea sa mai cumpar inca 3 jante tot de aceleasi dimensiuni la J si ET. Aveti idee daca afecteaza cu ceva dimensiunea asta? sau sa merg pe 6.5J16 ET 45?

Rog sa imi raspundeti ca as vrea ca in maxim o saptamana sa le cumpar.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune mai bine 7J. Poti pune pe ele atat anvelope 205 cat si 215.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @meghitz pentru raspuns. Janta de R16 7Jx16H2 ET45 este noua si atunci ramane sa cumpar inca 3bucati tot noi (asta daca nu gasesc SH).

P.S. ai idee cat ar costa una noua? Tu ai asa ceva?

Multumesc din nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vand decat de aliaj si numai la set. Alte detalii discutam pe PM daca doresti sau pe threadul meu de vanzari din semnatura mea.

Despre cele de tabla nu pot sa iti dau niciun fel de detalii pt ca nu m-a interesat subiectul... dar daca ai una originala va trebui sa le iei si pe celelalte trei bucati la fel... si daca nu le gasesti la cineva sh nu cred ca iti va conveni pretul sa le iei noi!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor,

Am o dilema, am gasit 4 anvelope 225/55/16, se pot monta pe jantele originale monza? Sau dau vro problema la amortizatoare, masina incarcata, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am anvelope 225/55/r16 pe masina si nu am nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!