Jump to content

Carlig remorcare VW GIII


cartus80
 Share

Postare recomandată

Buna ziua la toata lumea.

Doresc sa montez un carlig de remorcare pe VW GOLF III hatchback (08.1991-09.1997) 1.6 benzina.

1. Merita costul?

2. Are putere benzinarul sa traga o remorca de 750kg ... eventual plina?

3. Am urmatoarea speta:

Am fost la un SH si am explicat ce doresc primind un carlig fara instalatia electrica. M-am uitat sub bara spate si nu am vazut nici o gaura pt suruburi sau sistem compatibil. Am trecut la documentare. Tot ce am gasit pana in acest moment mai explicit este in pdf atasat. Multe oferte dar fara descriere tehnica. Ce am primit bate oarecum cu poza - 2 suruburi. Doresc sa achizitionez carligul la SH si am nebunia sa-l montez singur. Cum trebuie sa procedez ca sa depasesc tate barierele?

Rog colegii mai experimentati sau cei care s-au lovit de acesta problema sa posteze un sfat.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.

vw_golf3_bara protectie.pdf

Modificat de cartus80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa dai jos bara de plastic din spate. E foarte simplu. Are 2 cleme metalice cu care este prinsa de arcadele aripii spate. Mai apoi deschizi hayonul si o sa vezi sub balama niste capacele (dreptunghiulare) pe care le scoti si o sa ai niste suruburi acolo 4 sau 5 nu mai stiu exact cate, pe care sa le scoti. Si bara e jos.

Si ca sa faci o treaba ca lumea si estetica cred ca va trebui sa iti iei bara speciala pentru carlig (are un fel de usita pentru carlig).

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor.

Pentru cartus80.Cu o problema legata de cui pentru remorca pentru golf 3 motor 1.4 ma confrunt si eu !Daca te ajuta la ceva am facut poze la un cui de remorcare care solicita o decupare in partea de jos aspoilerului spate

Am atasat un alt model pentru cui

post-85877-497932_thumb.jpg

cirlig golf.pdf

Modificat de asterix 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Risc sa fiu un pic :offtopic: dar cum ai dat bara jos?!

Si eu vreu sa o dau jos si nu reusesc,am scos suruburile pe de langa chedere si cele 3 parca de dedesubt si am cautat pe net si am gasit ca ar mai avea niste suporti laterali dar nici o informatie cum s-ar da jos sau cum se desfac acei suporti...

nu stiu daca zic bine

Ceva sfaturi?!

Modificat de Flames
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca spoilerul are o clama la virful de la roata (spate) trebuie sa tragi un pic de virf sa se desprinda clama apoi tragi in spate usor ..o sa culiseze pe doua suporturi sina prise pe laterale( in prealabil ai desfacut cele 4 suruburi de sus mascate de capace de plastic si cele 3 de dedesupt)

Modificat de asterix 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare

Daca pot sa montez un carlig dat jos de pe un vento pe golf 3.Nu am gasit nimic pe internet si nu vreau sa ma apuc sa desfac daca nu am un raspuns clar.Daca cunoasteti sau a-ti auzit imi puteti spune si mie.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inceput desfa spoiler spate(vezi in posturile de ma-i sus detalii ) apoi vezi sa demontezi aparatoarea metalica de sub spoiler vezi daca intra in cele 2 canale ...daca se loveste la gaurile pe care le ai in sasiu. :bom: .pui suruburile ..stringi si vezi atunci cind pui spoilerul unde vine decupat ptr cirlig si priza electrica ( daca ai luat-o odata cu cirligul ) daca te pricepi faci instalatia electrica ,daca nu apelezi la un electrician auto...in rest Spor la treaba!!! :emthup:

post-85877-0-17394200-1321288653_thumb.j

Modificat de asterix 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles dar vreau sa stiu daca carligul de la vento merge prins pe golf 3 fara probleme, fara sa se desprinda sau alte lucruri de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme..probleme.

1. Ai cirligul sau te gindesti sa-l achizitionezi ?

2.Din cite stiu vine de la vento la golf 3

Eu am montat pe masina mea (motor 1.4) si am tractat o remorca de 350kg plina cu piatra de riu si nu sa-ntimplat nimic :pirat:

Altceva ?? Stii sa folosesti o cheie ?? Stringe asigura-te si dai bataie...

:icon_geek:

Modificat de asterix 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

intrebare(ca sa nu citesc tot topicul): potriveste carlig de passat 3 pe vento??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

raspund tot eu :icon_thumleft: . potriveste, cu mici modificari.

Modificat de kanguru_bn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc inel de tractare care se monteaza in bara fata care sa se potriveasca la pasul filetului la un golf 3 d/ daca raman in pana cum tractez masina daca nu am piesa asta ca sa agat cablul de tractare / multumesc anticipat pt informatie /

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Redeschid topicul asta chiar daca e mai vechi, ce fel de suruburi se folosesc pentru prinderea carligului, ma refer la carligul propriu zis de care se prinde remorca nu si de ansamblul de sub masina, ale mele sunt terminate si vreau sa le schimb si nu stiu daca merg suruburi normale, nu cred ca rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Probabil ca Panterik a rezolvat intre timp cu suruburile, dar poate vor mai avea si altii nevoie pe viitor... Trebuie folosite suruburi clasice, dar cu rezistenta minima 10.9. Rezistenta lor la rupere este scrisa pe capul surubului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut.vreau sa Montez un in carlig pe al meu golf 3. Am inteles ca am nevoie de niste flanse.despre ce este vorba si cum arata?!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!