Jump to content

probleme bricheta


and_alx
 Share

Postare recomandată

Salutare, plec sambata in concediu si am observat ca nu-mi mai fuctioneaza bricheta. Am in scrumiera mereu bani marunti si o fisa a sarit in bricheta, eu afland asta abia cand am incercat sa bag GPS-ul. Am reusit sa scot fisa dar nu mai merge bricheta. Sa fie un scurt(siguranta arsa)sau clemele de la bricheta s-au largit si nu mai fac contact cu mufa de la GPS? Va rog ajutati-ma deoarece am nevoie de GPS in concediu, altfel nefiind fumator mai putin conteaza pentru mine bricheta. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un voltmetrul poti vedea daca are sau nu tensiune la terminale. Daca nu atunci e siguranta, daca da atunci ai largit clemele ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am patit si eu cu moneda de 10bani in scrumiera la golful 4 . Era doar siguranta arsa. Am scos moneda, am schimbat siguranta si totul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai avut moneda in locas, multumeste-i sigurantei ca s-a ars !!!!!!!

Nu mai lasati locasul descoperit, puneti la limita un dop de pluta... stiti ce usor iau foc plasticele din instalatie sau cit de scumpe sint electronicele arse de fire cu izolatia topita intre ele ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce mi-a zis mie un prieten,cica firele astea nu iau foc nici daca vrei, ca ar fi ignifuga izolatia, dar oricum e bine sa te feresti de asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este ignifuga, are o pasta care opreste incalzirea, dar este consumabila din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi ignifuge... de ce iau foc de la scurtcircuit electric chiar si masini fatoase de sute de mii de euro ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am schimbat sigurantele, dar nimic, pe deasupra bricheta a mai ramas blocata in priza, declansarea nu s-a mai produs. Sfaturi. :(

Modificat de and_alx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Declansarea se produce datorita incalzirii, lipsa tensiune => lipsa incalzire =>lipsa declansare. Spui ca ai schimbat "sigurantele". De ce sigurantele si nu siguranta. Pe bricheta e una singura, poate nu ai schimbat ce trebuie.

Ar mai fi de verificat daca ai masa buna la bricheta masori cu un voltmetru tensiunea intre un + si masa brichetei sau cu un ohmetru rezistenta dintre masa brichetei si un punt metalic de pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, siguranta. Acum ma gandeam ca pot realiza de unul singur aceasta problema. Eu am vazut care este siguranta, am schimbat-o si atat. Aprat de masurat nu am, asa ca dupa concediu la electrician. Noroc ar fi ca folosesc telefonul ca GPS, asa ca o sa-l incarc acasa si sper sa ma tina(acum nu ca ar fi indispensabil, dar la nevoie este bun GPS) pentru un drum Focsani-Sunny Beach.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ramas si eu fara curent la bricheta ieri dupa ce am conectat un adaptor universal pentru laptop.Am verificat sigurantele si sunt bune( ma refer la cele 3 de pe baterie pentru ca celelalte din tabloul de sigurante le-am verificat cu ceva timp in urma din alt motiv si am constatat ca nici un nu are legatura cu bricheta), insa inainte de a constata ca nu mai functioneaza am simtit un miros de ars, dar nu am dat importanta deoarece eram in mers si am crezut ca mirosul vine din alta parte. Aveti idee ce altceva s-ar fi putut intampla sau trebuie verificata toata instalatia electrica pentru bricheta? oricum am sa merg cu un voltmetru sa o verific mai bine, dar orice sfat mi-ar fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bricheta nu ai cum sa ai siguranta pe baterie, trebuie sa fie in tabloul de sigurante.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu ca e in tabloul de sigurante si stiu si pozitia ei, insa intr-o zi inainte de a afla pozitia exacta am cautat-o pentru un prieten care are tot o octavia 1 si am scos pe rand toate sigurantele in timp ce era alimentat un modulator fm de la bricheta si de la nici una nu s-a intrerupt muzica(decat de la cea pt casetofon bineinteles), iar dupa ce am aflat pozitia tot de pe forum am scos-o din nou si la fel bricheta functiona.

deci nu pot sa inteleg decat ca a fost facuta vreo legatura pe direct si cand am simtit mirosul a ars s-a topit vreun fir :blink: bine ca nu a luat foc :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta pt bicheta la O1 este F41 de 15A. Daca spui ca ai scos-o pe aceasta si nu a avut efect asupra prizei de bricheta este posibil sa se fi umblat pe acolo. La mine bricheta e pe siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut la toti, am problema cu bricheta blocata in priza, asa era cand am cumparato, nu stiu din ce motiv sa blocat. Va multumesc si astept raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa nu fie siguranta arsa - automat, nu sare nici bricheta, ca nu se incinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

desi a trecut foarte mult timp m-am gandit si eu sa revin cu rezolvarea problemei mele, poate se intampla sa fie de ajutor celor care au cumparat masinile ca in cazul meu deja folosite fara sa stie trecutul ei. Bricheta mea avea facuta o modificare aftermarket cu o legatura directa, dar la fel cu siguranta si care se afla undeva sub volan. Asta banuiesc ca era din cauza faptului ca butonul de blocare al geamurilor spate dezactiveaza si bricheta, iar fostul proprietar probabil voia geamurile blocate pt copii dar nu si bricheta la care copii oricum nu ar fi avut acces din cauza cotierei. Colegul dic a avut dreptate ca era umblat pe acolo:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu butonul si bricheta nu am mai auzit-o pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Nu stiu daca postez bine aici sau nu dar nu am gasit pana acum rezolvare la problema mea (de fapt a unui prieten). Masina: Golf V, 2008, 1.9 TDI. Are nevoie de tensiune la priza pt bricheta chiar si fara cheie in contact. Intrebarea era daca se poate modifica ceva din vag-com ca sa aiba tensiune si fara cheie in contact. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate modifica don soft ci doar hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Am vreo sansa sa schimb alimentarea brichetei doar din tabloul de sigurante? Adica sa-i mut firul de alimentare la o borna alimentata continu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, asa trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mare grija cum o faci ca eu am dat un pic foc la golfuletul meu al vechi "cu priza alimentata pe direct"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!