Jump to content

Ceasuri de bord / computer de bord - probleme


indianul
 Share

Postare recomandată

eu am cumparat pt cineva, un maxidot de A3 din 2003, cu 550 lei. Maneta si pinii care iti mai trebuie, merg pe la 100 lei. Preturile sunt pt SH.

Le-am montat pe un A3 din 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde ai cumparat? ca si eu sunt interesat de un maxidot pt a mea..ca s-au cam dus pixelii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n, dezmembreaza un A3. De la el era clusterul. Mare noroc pt cel pe masina carui l-am montat, ca era imoecabil clusterul. Afisajul ca nou....niciun pixel lipsa, contrast puternic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mergea la mine, ca am vb cu el. credeam ca ai alte idei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da de ce nu mergea la tine? Tu fa rost de cluster immo 3, cu maxidot - si in rest nu te intereseaza nimic - ca e benzina, diesel, mile, km....il rezolvam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era ceva legat de codare, de prindere..nu mai stiu exact.

dar ..alte surse de achizitie..mai stiti?

am gasit doar pe ebay cateva..dar nu sunt 100% originale.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scumpa maneta - trebuie cautat la dezmembrari - cu tot cu mufa (ca sa scoatem pinii care ne trebuie, din ea - oricum, avem...) nu trebuie dat mai mult de 100 lei pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ic meu are codul 1J0 919 861 B, nu-mi vine sa cred ce e original pe golful meu, va rog daca stie cineva ce varianta mai noua ar potrivi? Ceva sa fie si cu BC . Multumesc mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit display pe ebay.uk cu 60 de lire cu transport. nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai gasit mai multe? Sa ma bag si eu cu tine la comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat de o firma care are vanzari si pe ebay. tektronics.uk.

iar transportul e cam 6 lire. deci...mai mult ne costa daca il impartim pana in RO si le trimitem dupa aia de la unul la altul.

uite mailul lor

ebay@tektronics.co.uk

uite si produsul

http://cgi.ebay.co.uk/LCD-Cluster-Display-VDO-AUDI-A3-A4-A6-S3-S4-RS4-S6-VW-/120702412110?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c1a6ca54e#shId

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, Am si eu un Audi A3 din 2008 dar care a venit fara BC, exista vreo posibilitate sa pot monta ? si daca da se pricepe cineva din Iasi ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu prb cu pixeli la mine dimineata pana la un minut se vede ok dupa intra in balarii sa-r putea gasi o alta cauza sau o alta rezolvare multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am inlocuit aseara si merge perfect. nu prea vad alta solutie, pentru ca pixelii nu se pot repara :( trebuie un mecanic bun sa dea bordu jos si eu am fost la un service de telefoane sa imi lipeasca cu aer cald banda aceea.

Acum, daca strangem de un group buy, pot negocia preturi bune cu tipul din Anglia care are asa ceva.

Ati fi interesati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ieftine la poporul chinez....ca oricum acolo se fac. Cautati pe Alibaba.com

De dat jos nu e inginerie mare, la A3/S3....in cateva minute il scoti pe cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, dar e mai avantajos sa luam mai multe o data. prob e la montaj ca trebuie lipita banda aia cu aer cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu numai cu aer cald. Merge si statie cu letcon si varf subtire. Cu aer cald e ai usor, dar trebuie grija mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma sincer, ai facut vreunul? Ai reusit sa=-l dai jos pe cel vechi si sa-l pui pe cel nou cu letconul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy, daca ma intrebi pe mine nu iti pot rapsunde. eu l-am pus la un service GSM. dar nu am vazut cu ce l-a lipit baiatul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ajutorul lui b52jpg, am reusit sa fac operatiunea (poti sa il intrebi). Cu statie cu letcon....nu letcon de 40 w.

cu suflanta e joaca de copil....

Acum astept sa imi vina 2 afisaje, comandate deja si o sa fac un DIY si tutorial (asa cum am obisnuit colegii) pt cei care vor sa le schimbe singuri.

Cine nu are statie, se poate juca cu asa ceva http://electronika.ro/magazin/product_info.php?cPath=55_1552&products_id=28522&osCsid=0a6ebf71a553ca4835ff15c32c0f6cd8

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La autokarma au si maneta de tempomat http://autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=5019&GrupaId=63&Subgrupanume=Comutator%20coloana%20volan .

Cam ce implica modifcarea asta (non-bc la bc si adaugarea tempomat-ului)?

La opel BC-ul se activa din op-com si se schimba display-ul, maneta si se trageau 2 fire din ECU (consum si rpm). La tempomat se punea maneta, se tragea un fir din ECU si se activa cu op-com.

Ma intereseaza pentru un Audi A3 8L Quattro 1.8T ce urmeaza sa-l achizitionez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tempomat iti recomand sa cumperi Kit-ul - maneta si cablaj, deoarece la benzina nu ai trase cablurile din ECU pana in mufa intermediara.

LA BC - trebuie sa iti cumperi alt cluster - ceasuri - cu BC si maneta. Cablajul se confectioneaza. In afara de partea cu demontat/montat si partea electrica, mai trebuie facute adaptarea clusterului si scrierea cipurilor din chei - deoarace in cluster e imobilizatorul masinii.

Oricum, partea cea mai dificila e sa cumperi ce iti trebuie, in rest merge repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masina ce vreau sa o cumpar are BC deja, dar este din 99 si are cluster cu ceas analogic. Pot monta cluster cu ceas digital? Nu mi-e frica de tras fire in ECU, la opel i-am pus oglinzi electrice si incalzite, proiectoare de ceata, computer de bord, cruise control, modul confort pentru ridicarea geamurilor din telecomanda, i-am segmentat motorul, etc, deci nu sunt chiar strain de electronica. Important este sa am schema, ce, unde trebuie legat, in rest ma descurc :) De VAG-COM fac rost de la cristi ( reparatii-ecu.info ) pana mi-oi cumpara eu.

Unde se gaseste ECU la 1.8? este ca la A8 diesel langa grila de la parbriz? sau pe sub bord ca la unele modele? si care sunt pinii ce trebuie trasi la maneta? Exista un program gen TIS 2000 de la Opel? ca autodata de obicei nu are tot cablajul detaliat.

Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu cumpara ce ai nevoie si dupa aia discutam direct pe ce ai cumparat.

ECU, la A3 8L e amplasat sub masca de plastic ce vine sub stergatoare.

P.S. - inainte sa iti cumperi clusterul, fa o scanare pe 17 = instrument, sa nu avem vreo surpriza..... in functie de datele din scanare, iti zic ce poti sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!