Jump to content

Ceasuri de bord / computer de bord - probleme


indianul
 Share

Postare recomandată

Exista un program gen TIS 2000 de la Opel? ca autodata de obicei nu are tot cablajul detaliat.

Multumesc pentru informatii.

ELSA 3.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, deci este ca la A8. Cat costa la tine o maneta de tempomat pentru A3? Ai asa ceva pe stoc? eu miercuri s-ar putea sa vin la Bucuresti sa iau masina si daca e as lua si maneta. De montaj nu prea am timp pentru ca sunt schimbul 2, deci pana la ora 14 trebuie sa fiu inapoi in Brasov.

Chestia cu upgrade-ul cluster-ului este mai mult din dorinta de a nu avea chestii analogice prin bord, deci nu e ceva urgent, in schimb tempomatul pentru mine este un "MUST HAVE", m-am obisnuit prea mult cu el ca sa renunt asa usor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am pe stoc acum. Vb cu colegul nostru care are userul Rottero , ca el are kit-uri OEM pe stoc...si nu o sa iti para rau.

Montajul ti-l faci singur, te ajut cu toate informatiile care iti trebuie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Revin cu o noua intrebare pentru posesori.

Am vazut mai multe modele de ceasuri de bord.

Unele au indicator de temperatura exterioara altele nu au ? (care e treaba ?)

Puteti sa puneti niste poze ceva cu toate modelele de ceasuri de bord ca eu unul nu mai inteleg nimic din ele ?

post-10002-0-66021100-1313366565_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mine, mi-au trecut prin mana pana acum :

- modelul pus de tine

- modelul cu afisaj mic - minidot, dar fara BC (nu iti arata consum, etc) - cu ceas digital in stanga - banuiesc ca exista si cu BC.

- modelul cu maxidot si BC

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, cat costa reparatia unui display de audi 1.9? banuiesc ca este necesara inlocuirea completa a display-ului pentru ca tipului nu i se mai vede mai nimic. un punct se vede mai bine, restul foarte sters sau deloc. Este modelul cu display mare (maxidot? :-? ).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La maxidot - cu tot cu afisaj nou, e in jurul la 100 euro. La banii astia gasesti si un cluster SH, cu afisajul bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, asta ii spuneam si eu ieri. Dar trebuie reimperecheat imobilizatorul cu ECU, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, asta ii spuneam si eu ieri. Dar trebuie reimperecheat imobilizatorul cu ECU, corect?

Corect - trebuie facuta adaptarea si rescrise cip-urile la chei. E vb de proceduri de software. Dureaza 10 minute, daca ai sculele adecvate.

P.S - nu am primit PM-ul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti comanda display de pe ebay (sau de aici, de unde am luat si eu: ebay@tektronics.co.uk -costa cam 300ron cu transport), dai bordu jos, pui displayul nou (e nevoie sa il lipesti cu un pistol cu aer cald, si cu jet mic de aer cald - gasesti pe cineva la un service de telefonie mobila) si GATA.

Avantajul ar fi ca displayul e nou, cu garantie, si nu trebuie facuta nicio imperechere cu CLUSTERUL.

Dezavantajul ca trebuie pus f bine, si de cineva care ii acorda putina atentie.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am statie cu aer cald si letcon foarte subtire, nu de ustensile este problema. Am mai lipit folii de display cu flux si aer cald.

Din cate vad acea adresa nu mai este valabila... daca ar costa 300 ron cu tot cu transport ar fi avantajos, in schimb, daca este mai mult, mai bine ia alt cluster (am la dispozitie si VCDS si VAG-COM si KKL Com).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu atat am dat pe el. se poate da mail la adresa aia, sau sa cauta pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un A3 8L cam cat ar costa niste ceasuri de bord cu BC mic ?

In afara de maneta si ceasuri mai trebuie facut ceva ? Sau e doar plug & play ?

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceasuri - depinde de cine le vinde si in ce stare sunt. Oricum, unele perfecte sunt in jurul a 300-400 lei. Iti recomand sa te feresti de cele fabricate de Jager.

nu sunt plug a play - in functie de immo al masinii, iti trebuie PIN ul ceasurilor, ca sa faci adaptarile necesare si scrierea cip-urilor la chei. in afara de ce-i legat de software, trebuie sa tragi cablajul de la maneta la cluster.

In cluster este imobilizatorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Florin am si eu o intrebare, se poate schimba afisajul dintre ceasuri cu unul color pe un Audi A3 din 2009?.Mentionez ca are CB maxidot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie schimbat clusterul - ceasurile, cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu l-am schimbat la dealer.. am facut-o eu.. Nu e mare lucru.. max 10min toata treaba.

Revin cu intrebarea de unde a fost luat CE-ul cel nou. Dealer? Ebay? Dezmembrari ? cat a costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si intreb si eu: de ce nu ai mers la dealer sa-ti faca adaptarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am sapat un pic pe net si am aflat ce probleme a intampinat Dr.G.Silviu cand a incercat acel upgrade. Intre timp a trecut 1 an. Sa inteleg ca nu ai reusit sa-l adaptezi intre timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

la masina mea a3 8p din 2005 nu am computer de bord,as dori sa ii pun,deci as avea nevoie numai de displayul acela care nu il am si de maneta?sau de tot bordul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ai nevoie de :

- Instrument cluster - ceasuri - cu computer de bord - cu afisaj

- alt calculator de coloana volan - Varianta midline sau highline- aici trebuie scanat ca sa vedem ce ai tu pe masina

- maneta de stergatoare, cu butoane de BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pai florin ,am vazut ca te ocupi de asa ceva,la cit m-ar ajunge distractia?pm daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Are cineva un cluster de A3 (2000-2003) defect? Ma intereseaza si pe mine carcasa, nimic altceva.

Raman vesnic recunoscator in cazul in care isi face pomana cu mine.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca tot eu te voi rezolva........ :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!