Jump to content

Seatul meu Leon

gabriel88

Recommended Posts

Am reusit de am vopsit si bara fata, din pacate diferenta de culoare tot mai este acolo(pacatoasa culoare gri), teoretic trebuia pierdere pe cele 2 aripi(asa vorbisem cu vopsitorul dar el a spus ca i s-a parut ca a iesit bine, asa de ce sa se mai complice) dar overall arata foarte ok acum, la vopseaua veche se crapase lacul foarte urat in zona unde a fost reparata cand am luat kit-ul de fr. Km 285.000 , va urma schimb ulei in cutie, lichid de frana si cam atat for the moment, sper sa reusesc sa ii fac o corectie la lac ca sa mai elimin din zgarieturile fine.IMG-2383.jpgIMG-2380.jpg

Edited by gabriel88
  • 2 weeks later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• gabriel88

54

• the_hunter

8

• toni

2

• ShadoWzZ

2

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Zile libere, soare si plimbare. Mai bagam si cateva poze cu rapita inflorita?

Masinuta de o saptamana sta cuminte pe dreapta si asteapta ziua cea mare de maine cand va primi ambreiaj nou. Cel vechi a inceput sa patineze tare in toate treptele superioare plus ceva zdranganit l

Another 10000km bine defapt 11000 si ceva si inca o revizie , e deja a 3 revizie anul acesta. Ca si piese: -ulei ravenol 5w30 vmp usvo(ulei foarte bun din ce am citit ramane de vazut ce si cum) co

Posted Images

ODO 284.500 am schimbat uleiul la cutie cu acelasi ulei OEM ca si acum 4 ani si 70000km, uleiul vechi arata foarte rau negru dar totusi uleios inca.

Pe viitor as prefera la 2 ani sa il schimb, nu costa nici mult si nici cantitate mare nu intra.

Am mai schimbat si lichidul de frana care si acesta era foarte verzui si inchis la culoare desi avea maxim 3 ani de la schimb si aici este de preferat sa nu se sara de cei 2 ani.

Ca si costuri 188 ron piesele si 180 ron manopera.

Am mai descoperit o bucsa la bascula de pe stanga care este aproape rupta, schimbata anul trecut cu Lemforder si nu are mai mult de 15000km(rectific au fost schimbate in ianuarie 2019 la 253.000km, deci a tinut fix 30.000km), calitate made in china ca tin minte ca acolo erau facute si bucsele si flansele. 

Le-am comandat deja pe cele pline de cupra si le voi schimba zilele urmatoare.

Spor.

IMG_2481.jpg

IMG_2482.jpg

IMG_2483.jpg

Edited by gabriel88
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Acum 3 saptamani am schimbat ambreiajul(sachs), simering palier(oem) pe unde prelingea putin ulei si suport motor de pe dreapta cel hidrolagar (lemforder).

Intre timp am trecut la anvelopele de iarna, am curatat aripile fata in partea de jos, dat cu spray anticoroziune( ceva gen antifon de praguri) plus ceara de cavitati la spray.
Bonus am gasit aripa dreapta , este la vopsit deja, sper pe saptamana viitoare sa o montez, iar aripa stanga este in stare perfecta, avea ceva mizerie adunata pamant si frunze.
Si ceva ce cautam demult chederele/ornamentele de la usile fata, ale mele erau umflate, au ruginit in interior!
Km 289.000 coafura rezista!

IMG-3296.jpgIMG-3548.jpgIMG-3550.jpgIMG-3553.jpgIMG-3554.jpg

• 1 month later...

Pentru ca a fost cuminte anul acesta si am facut doar 10000km impreuna, in prag de Craciun a primit aripa dreapta proaspat vopsita si bonus o spalare temeinica plus ceara de protectie pt iarna.
Sarbatori linistite!

095C7CD7-1EA3-4F61-BC99-B5247EF11BB8.jpeg

13120811-2C1E-462D-BCC1-A7051244496E.jpeg

729908D0-78D3-4CB4-81EB-331D8EBF6C90.jpeg