Jump to content

Seatul meu Leon


gabriel88

Postare recomandată

Am reusit de am vopsit si bara fata, din pacate diferenta de culoare tot mai este acolo(pacatoasa culoare gri), teoretic trebuia pierdere pe cele 2 aripi(asa vorbisem cu vopsitorul dar el a spus ca i s-a parut ca a iesit bine, asa de ce sa se mai complice) dar overall arata foarte ok acum, la vopseaua veche se crapase lacul foarte urat in zona unde a fost reparata cand am luat kit-ul de fr. Km 285.000 , va urma schimb ulei in cutie, lichid de frana si cam atat for the moment, sper sa reusesc sa ii fac o corectie la lac ca sa mai elimin din zgarieturile fine.IMG-2383.jpgIMG-2380.jpg

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

ODO 284.500 am schimbat uleiul la cutie cu acelasi ulei OEM ca si acum 4 ani si 70000km, uleiul vechi arata foarte rau negru dar totusi uleios inca.

Pe viitor as prefera la 2 ani sa il schimb, nu costa nici mult si nici cantitate mare nu intra.

Am mai schimbat si lichidul de frana care si acesta era foarte verzui si inchis la culoare desi avea maxim 3 ani de la schimb si aici este de preferat sa nu se sara de cei 2 ani.

Ca si costuri 188 ron piesele si 180 ron manopera.

Am mai descoperit o bucsa la bascula de pe stanga care este aproape rupta, schimbata anul trecut cu Lemforder si nu are mai mult de 15000km(rectific au fost schimbate in ianuarie 2019 la 253.000km, deci a tinut fix 30.000km), calitate made in china ca tin minte ca acolo erau facute si bucsele si flansele. 

Le-am comandat deja pe cele pline de cupra si le voi schimba zilele urmatoare.

Spor.

IMG_2481.jpg

IMG_2482.jpg

IMG_2483.jpg

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Acum 3 saptamani am schimbat ambreiajul(sachs), simering palier(oem) pe unde prelingea putin ulei si suport motor de pe dreapta cel hidrolagar (lemforder).

Intre timp am trecut la anvelopele de iarna, am curatat aripile fata in partea de jos, dat cu spray anticoroziune( ceva gen antifon de praguri) plus ceara de cavitati la spray.
Bonus am gasit aripa dreapta , este la vopsit deja, sper pe saptamana viitoare sa o montez, iar aripa stanga este in stare perfecta, avea ceva mizerie adunata pamant si frunze.
Si ceva ce cautam demult chederele/ornamentele de la usile fata, ale mele erau umflate, au ruginit in interior!
Km 289.000 coafura rezista!

IMG-3296.jpgIMG-3548.jpgIMG-3550.jpgIMG-3553.jpgIMG-3554.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pentru ca a fost cuminte anul acesta si am facut doar 10000km impreuna, in prag de Craciun a primit aripa dreapta proaspat vopsita si bonus o spalare temeinica plus ceara de protectie pt iarna.
Sarbatori linistite!

095C7CD7-1EA3-4F61-BC99-B5247EF11BB8.jpeg

13120811-2C1E-462D-BCC1-A7051244496E.jpeg

729908D0-78D3-4CB4-81EB-331D8EBF6C90.jpeg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Incepem 2021 cu un schimb de bujii, spre rusinea mea am schimbat bujiile ultima data in 2015 la 189.000km si desi am notat totul in cartea service cu facturi cu tot ce trebuie, cumva am reusit sa uit de ele complet, masina a mers ok iar prin urmare am ajuns la 103.000km parcursi cu un rand de bujii.
Am pus tot ngk , toata distractia vreo 320 ron.
Km 291500 and counting!

spacer.png

Link către comentariu
  • 1 month later...

Continuam jurnalul de bord, astazi a mai primit o revizie de filtre si ulei, in ultimul an am facut cam 12000km.
Am incercat la ulei Mobil1 5w30 esp formula, foarte laudat de multi, are si norma ok 502-504 pt motorul meu, iar la filtre toate Mahle.
In rest totul ok pe sub masina, fara alte probleme de ordin tehnic.
KM 293.500
Si 2-3 poze din week, cand a primit o curatare mai temeinica.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Modificat de gabriel88
completare
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Jantele de vara montate si o curatenie  de primavara, schimbat presurile de cauciuc cu cele de vara.
A mai primit mici retusuri la vopsea, pe stalpi de pe plafon aveam ceva lac exfoliat.
Va urma vopsire etrieri si ceva insonorizant pt carenajele spate.

Km 294.500

spacer.png

IMG-0682.jpg

IMG-0681.jpg

Link către comentariu

Multumesc mult, iar tehnic este la fel de ok. 
Ce pot rezuma din experienta cu masina asta, o detin de cand avea 3 ani vechime si 40000km este faptul ca daca ai grija de ele te pot duce mult si bine.

Sincer eu nu simt nici o diferenta fata de cum se simtea masina la 100k km sau 150k km, motorul merge la fel, partea de tren de rulare se simte la fel, nici un zgomot nou la interior( funny fact aceleasi plastice care mai trosnesc fac asa de cand am masina) in rest all good.

Si este totusi un 1.6 cu jante pe 17 de la 150.000 km cred si instalatie gpl de la 100.000km.

Conteaza preventia in schimbarea unor elemente cat si mententa cu piese ok.

salutari! 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu

Inteleg ce spui, eu am o masina din 2008, luata de mine in 2013 si care tehnic e peste multe masini de 5-6 ani vechime (insa are doar 140k km, 50k la mine in care am schimbat multe, preventiv), dar totusi estetic nu am reusit sa o mentin (nici nu am incercat prea tare, totusi) cum ai facut'o tu cu a ta, de aceea si admir aspectul estetic, atat la interior, cat mai ales la exterior.

Interesant ca ai atatia km pe gaz, deja masina si'a amortizat costurile cu varf si indesat.

 

Sa te poarte fara probleme inca p'atat in continuare!

Link către comentariu
  • 4 months later...

Acum o saptamana masina a parasit curtea familiei, a cumparat-o un pusti de 18 ani.

Curios a fost ca toti cei care au venit sa vada masina erau pana in 23 de ani si au venit impreuna cu parintii.

Au fost 13 ani frumosi dar a venit momentul sa mergem mai departe. Ultimele poze la masina, nu a apucat sa schimbe prefixul tot la mine.

Banuiesc ca se poate inchide topicul.

spacer.pngspacer.png

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!