Jump to content

Seatul meu Leon


gabriel88

Postare recomandată

Salutare, gabi ma cheama si sunt membru de ceva timp pe forum dar spre rusinea mea nu mi-am prezentat masina, un seat leon 1.6 BCB din 2004 inmatriculat si fabricat in 2003.Povestea cu ea a inceput in 2008 noiembrie cand am cumparat-o de la primul proprietar o doamna care o luase de noua de aici.Masina avea atunci 46000 km si pana in prezent cand a ajuns la 87000 km nu am avut mari probleme cu ea, in afara de ce era necesar la revizii si o distributie, in rest doar niste bucse la bara stabilizatoare si niste becuri arse cam atat.

Ca dotari cred ca este echipare signo, are climatronic, senzori ploaie, 4 geamuri electrice, oglinda retrovizoare antiorbire,oglinzi electrice si incalzite si jante pe 15 zumaia parca asa se numeau.

Dupa aia au urmat un rand de jante pe 15 de tabla cu cauciucuri de iarna, iar anul asta am pus niste jante pe 16 si un volan imbracat in piele piele.Cam atat momentan despre ea, sunt foarte multumit de masina, nu e ea foarte sportiva, dar sunt multumit de fiabilitate si de placerea la condus.Pe viitor sper sa ii mai pun folie pe geamuri spate si niste mici retusuri pe la vopsea.post-19767-0-59769900-1313053711_thumb.jpost-19767-0-49716200-1313053803_thumb.jpost-19767-0-92320600-1313053869_thumb.jpost-19767-0-38314500-1313053890_thumb.jpost-19767-0-94929100-1313053913_thumb.jpost-19767-0-56677100-1313053970_thumb.j

Modificat de gabriel88
Link către comentariu

Arata bine. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult. :icon_thumright:

Link către comentariu

Mersi , ar mai trebuii cateva chestii pana la frumusica, o folie pe geamuri eventual si poate alte jante mai mari.

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!Este un motor f fiabil 1.6 16v dar consuma cam multicel in oras :lol: si eu am acelasi motor numai ca este AZD...Drumuri bune sa ai si arata super masina! :)

Link către comentariu

Ingrijita mai e.Tine-o tot asa.

Sa o conduci cu placere cat mai multi km si drumuri fara gropi.

Link către comentariu

Multumesc de aprecieri, asa e consuma cam mult in oras(undeava un 10-11) dar eu nu prea am treaba cu ea in cursul saptamanii, am alta masina de la servici si ea ramane mai mult de weekend. Am primit de la un prieten o propunere sa ii dau jantele mele astea pe 16 si sa imi dea de pe bora lui niste replici de a6 si nu stiu daca merita sau nu. Am mai pus 2 poze mai vechi cu eapost-19767-0-53483600-1314170110_thumb.jpost-19767-0-94560700-1314170129_thumb.j

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
  • 5 months later...

Nu am mai scris demult aici, masina se apropie de 100.000 km, a mai primit intre timp un volan imbracat in piele la colegul ady desper si o husa de schimbator de la tibi. In rest se comporta bine, i-am facut si revizia la 95000km, filtre mann si ulei liqui moly iar in primavara sper sa ii pun folie si cam atat. O sa pun poze cu volanul si husa.

Link către comentariu
  • 7 months later...

au airbag de FR si consola vopsita in FR look ar da bine.poate si scaune sport.....inele cromate in bord......hai ca ti-am dat idei :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Link către comentariu

Da airbag de fr m-am uitat pe net, foarte rare si de obicei se vinde cu tot cu volan, mi-ar surade cu negru lucios facuta consola, dar mare problema acum este ca nu prea sunt banuti de ea, avem casa in constructie si toti banii acolo se duc, sperante sunt pe la primavara.

As mai avea ceva idei, plafon colantat negru, intra aux pt aura ca am vazut ca se poate, niste leduri pe ici pe colo.

Bafta si tie marius cu kitul de fr

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu am mai scris demult pe aici, intre timp masinuta patit destule sa le enumerez:

-a primit o instalatie pe gpl landi renzo, datorita numarului mare de km efectuati lunar(in jur de 2500 km)

-folie pe geamurile fata si spate la baietii de la folieautorar, foarte priceputi.

-cateva smd-uri pe la numar spate, pozitii si plafoniera .

-intre timp am pus si tablele de iarna:ce ziceti cu sau fara capace?

Una peste multumit de masina se apropie de a doua distributie , in vara au mai fost ceva investii in consumabile:discuri fata si placute ate, placute spate ate, buji ngk.

Drumuri bune la toata lumea si vedem la primavara poate alte jante sau as vrea sa vopsesc bandourile.

imagewflg.th.jpg

img1191iz.th.jpg

img1090q.th.jpg

img0914qu.th.jpg

img0887fg.th.jpg

Modificat de gabriel88
Link către comentariu

pune capacele peste table.arata mai bine.parerea mea.

si la primavara fa-i cadou un set de jante de FR,si cu fustele si bandourile vopsite,poate si un Cupra lipp,va avea o fata total noua.

si eu,dupa incidentul cu miopul care s-a proptit in bara mea,am decis sa vopsesc fustele si bandourile in culoarea masinii....daca tot nu sunt bani pt kitul de FR.

bafta si o iarna usoara. :icon_thumleft:

Link către comentariu

salut. draguta masina, sa te bucuri cat vrei tu de ea (pana o vinzi)

volanul l-ai facut la tipul de pe forum care se ocupa cu asa ceva? a iesit foarte bine

Link către comentariu

Mersi marius, asa as vrea la primavara sa vedem ce se poate concretiza.

Am de gand sa o mai tin ceva timp pana o sa fie banuti de ceva mai noi, iar volanul da e facut la adi de pe forum si se prezinta foarte bine si dupa 10000 km facuti cu el.

Link către comentariu

super ti-a iesit volanul.

am vb si eu cu Adi,si saptamana viitoare cand bag masina la vopsit barile o sa-i trimit si eu nuca la schimbator sa o imbrace in piele.

Link către comentariu

Sa pui poze te rog si cu nuca, cand am vb eu cu el nu facea si nuca.Si eu as fi curios sa o fac.Bafta

Link către comentariu

o sa pun poze.a zis ca e mai greu,dar o va face.oricum,pt masinile noastre pe benzina,se gasesc foarte greu din cauza tijei schimbatorului care e in plastic,si pt ca acel cauciuc din care e facuta se uzeaza destul de urat,ne ramane doar sa le imbracam in piele.

sper sa iasa treaba faina.

Link către comentariu

asa am eu.vezi ca e problema.eu l-am cumparat cu tot cu piele si pielea nu are marimea necesara,deoarece e de audi.si daca iei doar nuca,iar nu e bine pt ca pielea de la schimbatorul tau e prea groasa si nu intra sub inelul ala cromat.eu acum mi-am comandat o alta piele la baiatul ala unde ai facut tu volanul

Link către comentariu

gabi,o sa se potriveasca doar daca gaura nucii este destul de mare incat sa intre tija schimbatorului,care e mai groasa decat cele normale,nu e doar acel 'bat' metalic subtire.la 1.8T tija schimbatorului e subtire,nu imbracata in plastic,din cate stiu eu.

eventual suna si intreaba,ca sa nu dai banii pe ea degeaba.

Link către comentariu

Ai dreptate, si am si tija de plastic, stiu de cand am schimbat husa la tibi, vedem o sa vb cu ei poate o monteaza cei care si vand ca sa nu banii aiure.

Link către comentariu

eu o imbrac in piele la tipul care ti-a facut tie volanul.

daca nu ti-e graba,asteapta sa vezi cum iese a mea si daca iti place,poate nu mai dai 50 de euro pe una noua. :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!