Jump to content

Passat B7 - diferente Romania <-> Germania


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Salut!

De ceva timp ma gandesc sa cumpar un Passat B7 din Romania (eu locuiesc in Germania). De ce-as face asta:

- in Romania nu trebuie sa platesc TVA 24%, ci numai 19% in Germania;

- in Romania un Confortline 2.0TDI e cu ca. 3-4000 EUR mai ieftin decat in Germania (optionalele cu 10-20%).

In total, pentru configuratia aleasa de mine (Variant Comfortline 2.0TDI, 140CP, M6 + multe optiuni) as iesi cu vreo 6000 mai ieftin decat acceasi masina luata din Germania.

Din cate am comparat eu optiunile Passat-urilor vandute in cele 2 tari, am putut gasi doar 2 diferente:

1. volanul piele multifunctional este serie in DE, costa insa extra in RO (vreo 180 EUR);

2. in RO masina vine cu bricheta + scrumiera, in DE este varianta de nefumatori. :huh:

Acuma nedumeririle mele, care s-ar referi mai mult la detaliile tehnice, care nu sunt descrise de nici o brosura de vanzari:

- Cu ce anvelope vin echipate Passat-urile in Romania? Aici am vazut pe jantele Perugia de 16' ba Dunlop, ba Pirelli (toate insa de vara!).

- In Germania VW-urile se vand cu LongLife, deci intervalurile de schimb ulei sunt variabile, nu fixe (15 mii km?) ca in Romania. Poate fi un Passat destinat pietei din Romania "resetat" pentru intervale variabile? Am citit pe undeva ca le-ar lipsi senzorii de calitate a uleiului...ceva experiente aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Geisterfahrer

    20

  • Zaino

    7

  • malder10

    5

  • Andrei2000

    4

La passat b7 highline masina vine incaltata cu cauciucuri Continental

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la comfortline vine cu pirelli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Bun! Asta inseamna ca VW nu face diferenta intre piete in ceea ce priveste cauciucurile. :blah:

O alta diferenta pe cere am observat-o este la scaunele de pe Comfortline. In seria germana, sunt acoperite cu stofa design "Matera". Exista 2 variante, maro si negru. In seria romaneasca insa, materialul e descris ca "partea centrala a scaunelor acoperita cu velur design "Matera"". Sa fie aici o diferenta? Are cineva scaune din astea si poate posta o poza?

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, masinile care sunt la limita segmentului premium in Romania sunt mai ieftine decat in Germania.Este perfect adevarat faptul ca diferenta de pret este una destul de mare, dar indoiala care mi-o pun de fiecare data este aceea daca masinile construite pt Romania au aceleasi piese de calitate ca si cele comercializata in Germania. Imi pun aceasta intrebare, deoarece trebuie sa fim realisti, diferentele de pret sunt f mari iar faptul ca in Germania vine cu cateva dotari standard in plus nu se justifica si prin pretul marit.

In legatura cu cauciucurile cu care vine masina echipata, poate diferi de la o luna la alta a productiei, depinzand in totalitate de furnizorul cu care are constructorul contract in acea perioada.

Iti urez multa bafta in alegerea pe care urmeaza sa o faci si sa ne tii la curent cu alegerea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Citeam de curand ca peste de 30% din masinile nou-inmatriculate in Germania la ora actuala sunt re-importuri, asa-numitele EU-Car. Asta pentru ca masinile cumparate prin re-import sunt mult mai ieftine decat cele disponibile direct de la dealerii VW/Audi/MB/Porsche. Diferentele de preturi sunt mai degraba generate de puterea de cumparare a pietei din tari diferite si de taxele aplicate in tarile respective decat de diferentele de echipare.

Ca exemplu concret, majoritatea Passat-urilor re-importate in Germania sunt aduse din Danemarca. Acolo un B7 Variant 2.0TDI Comfortline costa ca. 62000 EUR (!!), mai ales datorita taxelor de inmatriculare de acolo. Asta face ca pretul net (fara TVA, fara taxele de inmatriculare) al masinilor din Danemarca sa fie foarte mic, la limita profitabilitatii pentru VW, pentru a-i asigura firmei prezenta pe aceasta piata. Prin urmare renteaza pentru un cetatean german sa cumpere masina destinata pietei daneze, pentru ca plateste numai pretul net + TVA-ul in Germania (19%).

In ceea ce priveste dotarile standard, un Passat Confortline pentru Danemarca are deja Climatronic, faruri de ceata, display "Premium", tempomat si pachetul de iarna in plus fata de o masina destinata pietei germane (sau romanesti). Din cate stiu, Passatul B7 Variant se produce numai la fabrica Emden pentru toata Europa. Nu cred ca ar avea linii de productie diferite, unde se monteaza piese "mai proaste" pentru Romania :lol:

Ca sa verificam daca lucrurile stau asa cum am descris eu mai sus, am putea verifica ceva VIN-uri de Passat-uri B7 vandute in Romania. Din cate stiu eu asta nu se poate face decat contra cost pe erWin, dar eu sunt dispus sa platesc ca sa aflam exact daca exista diferente intre Passat-urile vandute in Romania si Germania :icon_thumright:

Eu am deja VIN-ul Passat-ului cu care am facut proba de drum aici in Germania, se ofera cineva cu un VIN "romanesc"? Daca nu vreti sa-l postati aici, atunci poate pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant topicul asta.

Din ce am inteles, nu exista piese mai proaste pe masinile care sunt destinate Europei de Est....ci un nr de verificari mai mici, efectuate pe perioada de asamblare. Sincer, ma indoiesc si de varianta asta. Poate exista colegi care stiu mai multe despre asta...

P.S. -apropo de calitatea pieselor - eu am un Passat B5 ( ) . Nu se compara cu confortul si comportamentul unui B6 sau B7....dar nici nu gasesti pe el piese facute in Vietnam, Cehia, Italia ... sau alte natii. Majoritatea sunt facute in Germania, una in SUA...etc. Incepand cu 2004, au montat componente fabricate in aceste tari, chiar si pe B5,5

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu o serie acuma mi-a ajuns masina la CLUJ daca vrei sa verifici pentru mine nu e nici o problema WVWZZZ3CZCE011376.:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer
P.S. -apropo de calitatea pieselor - eu am un Passat B5 ( ) . Nu se compara cu confortul si comportamentul unui B6 sau B7....dar nici nu gasesti pe el piese facute in Vietnam, Cehia, Italia ... sau alte natii. Majoritatea sunt facute in Germania, una in SUA...etc. Incepand cu 2004, au montat componente fabricate in aceste tari, chiar si pe B5,5

In ziua de azi nu mai exista masini facute din piese care provin toate din aceeasi tara. Poate numai masinile nord-coreene :lol: Globalizarea, deh... Oricum, piesele sunt supuse acelorasi teste de catre VW, indiferent de producatorul lor.

Am eu o serie acuma mi-a ajuns masina la CLUJ daca vrei sa verifici pentru mine nu e nici o problema WVWZZZ3CZCE011376.:Driver:

Mai astept inca cateva VIN-uri si apoi verific. La erWin se poate cumpara acces in functie de timp (cel mai putin 15 min parca) asa ca as strange mai multe inainte... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok oricum masina ii cumparata.:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dah...sunt supuse acelorasi teste, de aia pica la greu. Nu stiu cum e acum, dar VW in perioada 2004-2007, a dat rasol la greu....

malder10, sa o stapanesti sanatos !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am saa vin daca o sa am timp eu lucrez in ITALIA vin imi iau masina si ma intorc inapoi la lucru ,nu stau decat 2 saptamani si am tare multe de facut.Sper sa reusesc cu talonul sa imi ajunga de la Bucuresti in 10 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Adrian masina este fabricata tot la Emden D conform seriei dumneavoastra. La cate masini sunt produse de Volkswagen, indiferent daca piesele sunt de acelasi ti, fabricate de acelasi producator vor exista mereu probleme mai mult sau mai putin tinand cont ca sunt niste consumabile. Acum depinde si de noroc cum prinzi masina nu neaaparat de locul unde este ansamblata tinand cont ca se folosesc piese OEM. Sunt si vor fi mereu serii de productie cu probleme, important este sa fie rechemate si remediate in service la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Buna ziua,

Adrian masina este fabricata tot la Emden D conform seriei dumneavoastra. La cate masini sunt produse de Volkswagen, indiferent daca piesele sunt de acelasi ti, fabricate de acelasi producator vor exista mereu probleme mai mult sau mai putin tinand cont ca sunt niste consumabile. Acum depinde si de noroc cum prinzi masina nu neaaparat de locul unde este ansamblata tinand cont ca se folosesc piese OEM. Sunt si vor fi mereu serii de productie cu probleme, important este sa fie rechemate si remediate in service la timp.

Absolut de acord! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B5 se fabrica si in Slovacia. Al meu e B 5.5 si e facut la Emden dar are blocul motor polonez.Din 2001 de la face lift se folosesc piese fabricate in multe tari, sunt preferate cele europene care nu aderasera la UE, atunci. Curelele contitech sunt romanesti, iar cauciucurile Continental pana la 15 inch sunt fabricate doar in Ro.Corespund standardelor, sunt cele mai noi fabrici.Este o trista realitate dar trebuie sa recunoastem ca noile masini VW lasa de dorit, daca cumperi highline sau ceva de la 25000euro in sus ,ai sunt sanse sa fii multumit, restul e loterie. Ma gandesc la un Passat nou, dar mi se pare destul de scump pentru ce ofera.

Modificat de Petros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai astept inca cateva VIN-uri si apoi verific. La erWin se poate cumpara acces in functie de timp (cel mai putin 15 min parca) asa ca as strange mai multe inainte... :rolleyes:

Intra aici, pune VIN-urile si vezi ce-ti da Kostas:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Merci, dar nu am drept inca sa postez pe threadul ala...poate cineva sa faca asta pentru mine, please? :rolleyes:

Ar fi interesant sa vedem comparativ ce intoarce VIN decoderul pentru urmatoarele VIN-uri:

1. WVWZZZ3CZCE011376 (VIN-ul lui malder10, Passat B7 din Romania)

2. WVWZZZ3CZBE366084 (un B7 Variant Trendline testat de mine in Germania)

PS: Daca mai strang 2-3 VIN-uri, o sa le incerc oricum pe erWin in cateva zile... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Gata! Am comparat fiecare detaliu in parte, masinile nu difera decat prin echiparile diferite (Passatul din DE este Trendline, cel din RO cred ca Comfortline + optiuni).

In concluzie, cel putin din ce zic VIN-urile, masinile sunt IDENTICE in ceea ce priveste motor, cutie de viteze etc.

In plus, cred ca am aflat si respunsul la intrebarea mea anterioara (daca exista senzorii de calitate a uleiului care permit intervale de service variabile): DA, exista pe ambele masini!

Service interval prolongation [QG1]

Mai sunt si alte informatii interesante care ar putea fi in legatura cu eventuale diferente DE <-> RO, dar care sunt identice pentru ambele VIN-uri:

Installation differentiation for transmission MQ 350 vehicle compoenents [0EN]

Component parts withoutcountry-specific design requirement

Vehicle class differentiation -360-

Inca o data, merci Kostas!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Ok oricum masina ii cumparata.:lol:

Ai Comfortline cu tapiterie "Matera" cumva? Daca da, poti sa pui te rog 1 poza cu tapiteria? Sa vedem daca acolo-s diferente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ii highline scaunele sunt din piele + alcantara.

Modificat de malder10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Gata, am platit azi avansul pentru un Passat Variant B7 2.0TDI 140CP M6 - Comfortline islandgrau metallic cu extras:

- Climatronic;

- Side Assist;

- Park Assist;

- tempomat;

- volan multifunctional piele;

- pregatire telefon;

- proiectoare cu lumina de viraj;

- geamuri laminate fata + gamuri fumurii spate;

- RCD 510;

- scaune fata + duze incalzite;

- oglinzi rabatabile;

- airbaguri laterale spate + pretensionare centuri spate;

- alarma.

Acum incep sa numar zilele...;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapaniti sanatos, fara nici un fel de probleme!

Ce motorizare a fost castigatoare, a-ti ales cumva TDI?

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!