Jump to content

Motoare si norme de poluare EUR


mgastaldo
 Share

Postare recomandată

Nu este general valabil, wv golf 4 E 3 cod motor ARL 150 cp in brief avea 170 g/km la RAR a iesit 148 g/km,cele din urma au fost trecute in carte si sa platit taxa,acum ca difera de la judet la judet nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,si eu am o dilema legata de noxe,si ma intreb cum e posibil ca un motor tip AUY din 2002 sa fie scris in Cartea de Identitate noxe care sa varieze intre 170-176,pentru ca taxa automat difera.Daca ar fi sa se stabileasca ce iese la RAR,atunci eu cu 176 pun in motorina ceva(un sprit de vara de ex) ca sa ajunga la 170 si sa platesc mai putin.Sant cateva sute de Euro care conteaza pe umbra asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Pana la urma Sharan cod motor AUY, an fabricatie 2000-2002, ce gramaj are trecut in cartea eliberata de RAR? Nu stiu sigur dar, poate ma corecteaza cineva, la ANAF nu te primeste decat cu cartea de identitate a masinii eliberata de RAR in original si copie. Asa ca pe brief poti sa ai cate grame vrei tu daca RAR-ul iti pune 200 g, aia e platesti de te usuci....

Intreb pentru ca sunt interesat sa achizitionez un Sharan din 2000-2001 dar taxa este enorma pleaca de la vreo 800 de euro. Si dupa cum a spus un coleg e diferenta mare, aprox 200 de euro, intre calculul pt 170 g/km si 174g/km....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La al meu au trecut exact ca pe brief 170gCo/km, la anaf este important ce scrie pe cartea de identitate, nu pe brief 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal norma din brief este trecută in carte,cele mai mari noxe are sharanul 4x4 de pana la 211g/km,AUY este si cu 170 si cu 174

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Cum pot sa imi dau seama de varianta? stiu ca punctele B 2.1 si 2.2 de pe brief spun tipul exact al masinii iar V7 emisiile de co2. Are cineva tipul si co2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune vânzătorul sa faca C.I si atunci esti sigur de taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii, am făcut RAR ul si surpriza..co2 ul a ieșit 170 gr/km, deci taxa 3680 lei. Bafta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Razvi cum il pun pe neamț sa facă Carte?

@Bogdan ce an este a ta? Mai ai o copie de pe brief? Te rog sa îmi spui ce numere ai la rubrica 2.1 si 2.2. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modul ca vanzatorul este din tara colegu',am crezut ca sa inteles lucrul asta,asta e,sunt mai neplimbat prin UE si ca masina este aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, prima inmatriculare a fost in 08/2000, deci a iesit in cartea de Romania 2001. Bafta.

Modificat de bogdan_cza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cinstit,a mea e din 2002-06-AUY.si are trecut in carte 176 ,cand a fost inmatriculata(2012).deci cam mare diferenta de la 170 la 176.Ca sa o trec pe nume inca pisca taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Imi cer scuze, nu am vrut sa fiu ironic. Am crezut ca se înțelege ca vreau sa cumpăr masina din Germania.

Deci nu prea avem de unde sa ne dam seama cum trece RAR-ul emisiile de CO2.... In situația asta fac bugetul cu 800-1000 euro pt taxa. Cam mult....

O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. Pana la urma din ce an s'au fabricat sharan care sa iasa euro4 la noi sau macar care motoare sunt alea (euro4)? Desi e mai greu cu motorul pt ca trebuie sa obti info de pe cartile masinii si din strainatate e mai dificil.. Oare din ce an au inceput fabricarea care sa iasa la noi euro4..?

As fi interesat si eu de cand su t cele euro 4 si care motorizari? Modificat de bmw_fear
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Adrian Miclosoni

Salut. Stie cineva unde gasesc codul motor si daca este euro 3 un Volkswagen Sharan? Se poate sa imi spuna cineva codul motor dupa seria de caroserie? Asta este seria? wvwzzz7mz1v012463 Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DupaVIN masina este 2001 din cate vad,deci sigur este E3 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

 De una ca asta ce spuneti colegii:masina din 2006,non euro,Alhambra cu motor ARL!?

Intentionez sa o cumpar dar am dubii,sper ca ma intelegeti de ce.

156482104_1845480532269420_2445223791865050862_n.jpg

156944702_850119368877654_7113728063703326227_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!