Jump to content

Motoare si norme de poluare EUR


mgastaldo
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ma bate gandul sa renunt la Bora mea si sa imi iau un Sharan. Caut acum o masina despre care sa stiu sigur ca este cel putin EURO 3. As vrea sa va intreb care dintre voi are unul dintre motoarele AFN sau AVG ? Sunt EURO 3 si in RO sau doar in DE? Aveti idee unde as putea sa aflu mai multe info despre normele de poluare ale motoarelor prezente pe masinile VAG, in special Sharan-uri ?

Multe multumiri,

Mircea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sant E2,din 2000 la sharan 2 cu PD sa trecut la E3,din cate stiu eu,pote ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am achizitonat un Sharan 1,9 TDi 96 KW 130 CP motor ASZ. Vanzatorul zice ca e euro 4.

Masina e neinscrisa si e adusa din austria. Fabricatie/data la care a fost cumparata de austriac 09.11.2005 (ce inteleg din talonul lor).

Seria caroserie WVWZZZMZ6V002837

la motor type e trecut *ASZ???????*

Puteti sa-mi spuneti ce norma de poluare are ?

Azi cand am facut schimbul de ulei am vazut in stanga motorului undeva pe un capac de plastic si urmatorul cos ASZ 519 920*

De asemenea pe cartea de service undeva la inceput e lipit un colant de hartia cu seria de sasiu de mai sus dar care are de data asta si un 7 (inainte de M) sau mai exact:

WVWZZZ7MZ6V002837

7M6 233

SHARAN TRENDL4

96KW TDI6SG

ASZ FUX

LD5Q L---L----- FK

si inca cateva randuri de coduri.

Va rog daca ma puteti ajuta cu incadrarea in normele euro, ca daca cumva e euro 3 am incurcat-o cu taxa de poluare.

N-am ajuns inca la RAR am cumparat-o abia ieri pe 13.04 (sper sa nu fie cu ghinion)

Multumesc

Modificat de radanick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este E3 colegu,nu sa facut E4 decat de 101,105,116 cp 131 si 150 cp pe 1,9 sant numai E3,poate ai noroc sa nu fiu informat corect,poate pe sharan sa pus ASZ cu E4,dar pe alte modele din grupul vag ASZ este E3

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lista informativa de pe site-ul Rar-ului cu motoare EURO 3 nu gasesc nici uin SHARAN cu motor ASZ de 96 kw.

Sa trag sperante la EURO 4, sau am luat teapa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radanick,Numar sasiu WVWZZZ7MZ6V002837

Denumire model Sharan

Data fabricatie 22.06.2005

An 2006

Cod vanzare 7M6233

Cod motor ASZ

Cod cutie viteze FUX

Acţionare axă 6S

Dotare FK

Culoare plafon P6

Culoare exterioara / Cod vopsea P6 / D5Q

Din pacate masina este euro 3:Emission standard 0GE Emission standard EU3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic totusi sa nu te dezamagesti,poate ai noroc sa fie ca la AXR care sant si E3 si E4 mai ales ca nu apare in lista ca fiind E3,succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa inteleg ca am luat teapa si ma paste inmatricularea in bulgaria cu EU3 ?

Taxa e enorma daca e euro 3.

Mai dati-va cu parerea ca inebunesc pana saptamana viitoare.

Modificat de radanick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si daca te uiti pe lista cu motoare euro 3 atasata,o sa vezi ca ASZ si pe bora si pe golf e incadrat la euro 3.Eu ti-am intrat pe programul de original si masina a iesit din fabrica cu norma de poluare E3.Pe sharan motorizarea respectiva sa montat destul de mult (1.9 TDI 11.02 - 03.10 96kw 130cp 1896cm ASZ).Poti sa te interesezi la R.A.R sa vezi cum stau lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo sansa ca cei de la RAR sa o bage la E4 ? vreo atentie ceva ?

Modificat de radanick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la postul #4 eram sigur de E3 pe motorul asta dar nu am vrut sa te dezamagesc,acum insa,dupa ce vad ca sa montat pana in 2010,dupa cum spune colegul @GABIVVX, nu mai sant atat de sigur,eu stiu ca sa pus pana in 2005 130 cp si 150 cp de 1.9,din astea doua motoare nu sa putut scoate E4, dupa acest an sa mers cu 2.0 de 140 cp si de 1.9 de 116 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manoka nu este in tara astfel postez eu in locul lui: ASZ-ul este E3 pe Sharanul lui ( WVWZZZ7MZ5V....) si subscriu la cele scrise de razvi_gyl. Din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa inebunesc.

Dar faptul ca pe carte apare WVWZZZ7MZ6V002837 si in tul-uri WVWZZZMZ6V002837 fara 7 e o problema ?

Am intrebat verbal la RAR ph, s-a facut ca se uita in calculator si mi-A ZIS e3.

Mai exista vreo sansa sa gaesc un binevoitor sa o treaca E4 sau nu mai merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bucuresti in nici un caz,poate daca faci identificarea in provincie...dar ma tem ca nici acolo nu merge.Se lucreaza dupa grafice si orice greseala se "vede".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GABIVVX,1.9 sa pus pana in 2010 dar de 116 cp, 130 cp sa pus pana in 2005 dar dupa luna a 6 a iese 2006 stii bine,eu nu cred ca e relevant ca pe mobile sau autoscout sant si E3 si E4,eu stiu ca nu sa mai pus dupa acest an pentru ca nu sa putut scoate E4 din ARL,BTB,ASZ etc.Sa fie E4 :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

S-a incheiat distractia am facut RAR-ul ->E3.

Cred ca aleg inmatricularea in RO si proces pentru recuperare taxa de poluare (mai nasol e ca primul termen se da peste 1 an).

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poti spune cat e taxa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3000 euro :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare. Pana la urma din ce an s'au fabricat sharan care sa iasa euro4 la noi sau macar care motoare sunt alea (euro4)? Desi e mai greu cu motorul pt ca trebuie sa obti info de pe cartile masinii si din strainatate e mai dificil.. Oare din ce an au inceput fabricarea care sa iasa la noi euro4..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut toti colegii, poate sa-mi spuna cineva ce gramaj de co2 are un Sharan 2001, euro 3, motor AUY, 116 cp ? Multumesc anticipat.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, eram nelamurit pentru ca in brieful mic de Germania are 174 g/km. La 170g/km taxa e de  830 euro, iar la 174 g/km taxa este de 1050 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La RAR se vor lua in considerare datele din brief deci... 174 g/km. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!