Jump to content

aprindere electronica


dpverso
 Share

Postare recomandată

Stie cineva de unde pot sa cumpar o apindere electronica pentru broscuta mea care pe 6v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba la gotronic,nr tel. 0722887364.Sunt in concediu,dar raspund la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand pe bogdan_bus

da-i un pm si va intelegeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de unde pot sa cumpar o apindere electronica pentru broscuta mea care pe 6v?

se poate face la tensiunea asta???? :blink: :blink:

..m'a sunat si pe mine, stiu ca se facea la trabant, da' era cu doo module... :huh: //nu ma pricep daca... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia de bun simt .. gotronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc cu succes gotronic de aproape 2 ani pe broasca, si pe typ3 de 3/4 ani inca de cand i-am dat prima cheie. E FOARTE bun.

Cu toate astea, vad ca majoritatea broascarilor stramba din nas la auzul cuvantului "Gotronic" si o lasa moarta, preferand sa dea cel putin cvadruplu pe o aprindere ce face EXACT ACELASI LUCRU , dar domne' are logo-ul Volkswagen-Audi pe ea (si cateodata e o solutie chiar mai "slaba" decat delco stock+gotronic deoarece aprinderile alea VW cateodata nu sunt 100% potrivite pt. acele motoare (si ma gandesc acum la delcourile de bus, ce au alta curba de avans, de exemplu).

In fine, acestor oameni le dedic aceasta poza:

http://blogs.965thebuzz.com/files/2011/05/Shut-up-and-take-my-money.jpg

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu .. nu banii, sau sigla sunt criterii de alegere, diferentele intre cele doua sisteme sunt destul de mari ... si mai mult ca sigur ca delcoul tau original de 1200 nu isi face treaba cum trebuie, cu, sau fara gotronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu d-l de la gotronic.Da ,au de vanzare ptr. broaste pe 6 v ,costa 38 ron,numai aprinderea,-se foloseste platina -nu au senzor in loc de platina.Transportul prin posta=8 ron.Au site cu detalii contact .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneam eu e o chestie de principiu - un principiu observat in relatiile cu broscarii - realitatea este ca multi stramba din nas cand aud de Gotronic, ceea ce e un lucru nemeritat, deoarece Gotronic au un produs foarte bun, ce ar trebui apreciat mai mult.

In alta ordine de idei, eu pe 1200 am delco 009 si pe typ3 am un 010 - din motive de "experimente personale" , ca sa zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..poate lumea stramba din nas cand aude ca ramane platina si ,,ea''(lumea :blah: ) vrea FARA platina...fara element in miscare care sa faca uzura...fara sa mai regleze vreodata acolo, ceva... :rolleyes:

..poate de aia... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,au de vanzare ptr. broaste pe 6 v ,costa 38 ron,numai aprinderea,-se foloseste platina -nu au senzor in loc de platina.

LUMEA?

realitatea este ca multi stramba din nas cand aud de Gotronic,

...bine, nu ,,lumea'', ci multi, cum zice colegu' :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai... ca pe 6V nu exista fara platina nici de la VW nici de la Gotronic nici de la mama Omida ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu se potriveste delcoul dar vorbeste cu Bogdan Bus sa o transforme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am nevoie de o bobina de inductie de 6v ca sa dau gata o aprindere pe - 6v - cu senzor hall .. deocamdata sunt in probe cu montajelul si cu delcoul pana gasesc varianta optima electonica si mecanica

- am transformat un delcou 0231170034 

post-17229-0-38155900-1363453850_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..aha.. e cu ,,bataie'' la mine, a??  :icon_confused:

 

..de trabant, adica... nu??? :icon_confused:   ..,,e bune''..??

 

lat-edit- trabantu, stii, nu??? ARE bobine pe 6 v...

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai limbarita? - la ce masina (vw) ai 6v?

caut doar o bobina de 6v ca sa am si eu un si sa testez aprinderea pe care am facut-o ... merge pe 6v cu bobina de 12v, dar vreau sa o testez asa cum trebuie ... si alta treaba, este cu hall + electronica =te depaseste - de exemplu, daca nu legi nici o baterie la firul rosu si negru, nu merge, deci nu e pentru tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai limbarita? - la ce masina (vw) ai 6v?

caut doar o bobina de 6v ca sa am si eu un si sa testez aprinderea pe care am facut-o ... merge pe 6v cu bobina de 12v, dar vreau sa o testez asa cum trebuie ..

. si alta treaba, este cu hall + electronica =te depaseste - de exemplu, daca nu legi nici o baterie la firul rosu si negru, nu merge, deci nu e pentru tine

nenea, poate nu stii,

...  da'   brabandu''  ARE aprindere cu circuit HALL  incepand din ''84... cand nu avea nici dacia asa ceva... :dry:

eu AM pe masina asa ceva... eu o reglez.. eu o repar...am schimbat circuitu' original (ars) cu SM 230... la asta ma pricep... la alte chestii nu... ti-am zis doar, mai demult.. :dry:

 

on topic

repet- VREI o bobina pe 6 v, de trabant..??? :icon_confused:

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pe bus cam de un an aprindere Gotronic si merge super. La fel am vazut si eu ca toata lumea stramba din nas cand intrebam de Gotronic, dar l am ascultat pe AWO si bine am facut :) deci recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da .. vreau o bobina de trabant  -- te caut daca nu gasesc pe aici....am o promisiune de la sorinm451, care a avut asa ceva

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am, am probat-o, imi place cum merge dar trebuie sa refac delco-ul original ca are joc, de aia am optat deocamdata pentru varianta HALL de bus/golf care, in afara de o lulea de delco carbonizata nu a facut alte probleme. Imi povestea ieri un amic posesor de Golf 2 GTI ca si lui ii halea cate o lulea pe an, de aia avea pe stoc in torpedou. Or, la mine, a mers 2 ani si 8k km pana sa se haleasca, banuiesc eu cu o lulea Bosch neagra mai de proasta calitate. Acum am ceva original, Beru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca de carbonizarea lulelei e vinovata aprinderea electronica ... Materialul din care e facut luleaua n-o suporta descarcari mari ? De zici ca se arde asa usor.  Aprinderile electronice au obiceiul sa amplifice si tensiunea, mult peste pragul de descarcare. Oricum e util de stiut, sa ai de rezerva ... sunt curios cum arata carbonizarea si daca luleaua e din bachelita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" sunt curios cum arata carbonizarea si daca luleaua e din bachelita." ... energia maxima a "descarcarii" trebuie sa se produca in bujie, daca distanta intre contactele bujiei este mai mare sau mai mica  (decat optim), o parte din - energie- se va transforma in caldura si va forta secundarul bobinei ( bobina se supraincalzeste), sau o parte din energie "va cauta drumul cel mai scurt catre masa" si atunci va forta luleaua, capacul de delcou, sau fise... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!