Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Deci...legal voi spuneti ca nu era nevoie sa imi dea si mie copie de pe procesul verbal....dar in acelasi timp al bundi a subliniat cava important...exact ce m-a intrebat si constatatorul...de unde stim noi ce s-a intamplat acolo?si lui vad ca i-a dat si copie dupa procesul verbal....cred ca tine de politisti asta...unu da altu nu...

Deci ar trebui sa astept?ca nu prea am nici o putere?

De judecata nu se pune discutia ca nu merita...

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Eu, personal, n-as fi plecat de acolo fara o copie de pe PV.

Daca ai avea bunavointa sa te si uiti pe informatiile pe care ti le indic ai vedea ca, in teorie, politistul ar trebui sa dea o copie tuturor partilor implicate dar este obligat sa ii inmaneze o copie contravenientului.

Probabil a banuit ca mai departe va intelegeti voi si va face copii dupa tot ce va trebuie, intre voi, gen rca, permis, buletin, PV.

Dar, specific intrebarii tale, daca vrei sa-i fluturi ceva pe sub nas flutura-i OG2/2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politistul s-a ocupat de impartitul actelor...el a facut copie de pe permis...asigurare etc...si mi-a pus totul intr-un chilotel...deci nu se pune problema ca s-a gandit ca ne descurcam noi

Eu chiar l-am intrebat daca imi da si mie...si a zis ca e treaba asiguratorului sa il ceara...si daca am vazut ca nu ma inteleg cu el...nu am mai insistat...

O sa incerc sa mai sun si azi...ca cica la ora 22 intra de serviciu...

Multumesc pentru detalii

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Si daca asiguratorul a zis ca-l va cere la politie, dar dureaza, este pentru ca probabil, pe undeva, exista niste termene limita.

O plangere la CSA ar fi buna dar numai dupa ce citesti toate info pe acolo privitor la termenele limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CSA nu raspunde nimeni...tre sa apelezi la pile :D

post-14266-0-67114300-1380273929_thumb.j

Ma duc sa il predau...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La telefon macar sa ii intreb de termene legale...

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Nu cred ca stau sa dea sfaturi legale, doar verifica relatia intre asigurat - asigurator.

Pana acum asiguratorul nu te-a suparat cu nimic, doar ca a cerut copia PV pe care vad ca le-ai dat-o / urmeaza sa le-o dai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din contra...am mai vorbit cu cei de la CSA si sunt foarte cooperativi...

Tocmai ei stiu aceste termene limita...ca daca nu le-ar sti...cum ar aplica sanctiuni...sau cum ar raspunde plangerilor...

Am depus si procesul verbal si au spus ca dosarul intra la comisia lor de verificare si imi vor da un raspuns cu privire la solutionarea dosarului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inca nu am primit banii...

Saptamana trecuta am primit mailul acela...ca dosarul a intrat la departamentul financiar in vederea efectuarii platii...si sa iau legatura cu ei...

Am dat mail la departamentul financiar si nu am primit nici un raspuns...vazand asta am dat iar mail la consilierul de daune care mi-a tot dat informatii despre dosar si i-am spus sa se intereseza ea ce se mai intampla ca cei de la financiar nu imi raspund...

Raspunsul din partea ei a fost acesta:

Buna ziua,

Am trimis solicitarea dvs catre departamentul financiar. Se va efectua plata in cel mai scurt timp posibil.

Cu stima,

 

Nu stiu sa iti spun daca am rezolvat sau nu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai mult ca sigur ti se va face plata! Asa am primit si eu si am incasat banii in 2 zile-transfer in cont nu cash! O seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare...se poate anula constatul amiabil semnat de catre participantii la accident? intreb deoarece  eu m-am declarat vinovat si am fost de acord cu despagubirea pe polita mea de rca, insa persoana accidentata vrea sa mearga la politie(dupa o saptamana de la semnarea constatului amiabil) pentru o noua constatare, anulandu-se astfel intelegerea amiabila.

   Incadrarea accidentului ar fi trebuit sa fie culpa comuna, astfel ridicandu-se ambele permise, eu avand mare nevoie de acesta. Cred ca firma la care am eu rca-ul nu il va despagubi decat pe jumatate, de aceea ar vrea el sa anuleze constatul amiabil.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate sau din fericire nu cred ca este asa simplu...facem amiabila dar daca nu iese cum vreau eu o anulam...odata facuta nu cred ca mai poti da inapoi...

Asiguratorii fac si ei propriile investigatii...si daca eu au constatat ca accidentul a fost din culpa comuna automat ii va da doar jumate din paguba dar nu cred ca au autoritatea sa iti ia tie prrmisul...cel mult sa fii cercetat pentru frauda...ca te-ai inteles cu respectivul sa isi faca masina pe asigurarea ta...pe cand la culpa comuna am impresia ca fiecare isi face masina pe banii lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La culpa comuna, asigurarea plateste doar jumatate din suma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica asigurarea mea ii da jumate respectivului si asigurarea lui imi da jumate mie?

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si tu la asiguratorul lui sa primesti jumatate din valoarea de despagubire pt masina ta. El nu mai poate merge la Politie atata timp cat ati semnat ambii amiabilul . Daca nu este multumit de solutia data de inspectorul de daune poate face reclamatie la ASF sau poate da firma de asigurari in judecata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Aseara am avut ne placerea sa aud cum imi este busita masina in parcare la ora 22.30. Rezultat 5 masini avariate fara victime dar a mea cel mai rau tot fundu masini este infundat punte strmba haion matotolit bara fata zgariata ca a fost proiectata in gardul viu. A venit politia vinovatu era la locul incidentului ca are masina dauna. Am mers la politie am dat toti 5 declaratii am primit dovada PV asigurarea baiatului, luni mergem toti 5 la asiguratorul lui Carpatica. Sa-mi spuneti la ce trebuie sa-ma astept ce trebuie sa fac ca nu am mai fost implicat in niciun incident. Eu doresc sa-mi repar masina ori la VW, Skoda ca la cat e de stramba nu stiu ce mai iese din ea. Mentionez ca nu am Casco. Multumesc.

 

Sper sa nu fie considerata reclama. Golful argintiu este al meu.

http://www.opiniatimisoarei.ro/accident-cu-5-masini-la-timisoara-dupa-impactul-dintre-un-opel-si-un-passat-cine-a-fost-de-vina-si-care-sunt-pagubele-foto/23/11/2013/

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incheiat cu partea esentiala a problemei: Carpatica. Trebuie doar sa crezi in minuni si sa te rog ca asiguratorul Carpatica sa faca ceva de care sa fii cat de cat multumit.

Sper ca tii post, nu? :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ii fie mai usor, mai ales ca sunt mai multe masini implicate si incidentul a ajuns in vizorul presei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai luni vom merge toti 5 proprietari o data si ceva se va face sau daca nu am cunostinte avocatii. Masina mea nu mai merita reparata pentru ca la roata de rezerva oala e incretita dedormata toata masina in spate practic trebuie alt fund de la usile spate care sunt cascate putin.Am nevoie de multi nervi mai ales acum de sarbatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta ca se va face ceva, problema celor de la Carpatica este ca le place sa tergiverseze deciziile pe durate mari si cu siguranta sa gasesasca tertipuri de a despagubi cat mai putin. Ca sa nu pierzi startul cu sfarsitul de an, ar trebui sa obtii cat mai repede o evaluare a masinii cu decizia de a fi reparata sau dauna totala.

In prima varianta iti inchiriezi o masina pe durata imobilizarii si recuperezi banii in instanta. In a doua afli la ce valoare se va situa despagubirea, iti iei o masina cu caracteristi similare cu a ta si iti recuperezi diferenta tot prin instanta. In ambele variante vei fi defavorizat de asigurator si va trebui sa te lupti cu vinovatul, care nu cred ca va fi un bun samaritean.

Si ma gandesc ca toate aceste facilitati, le am incluse in contractul CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu m-a astept la nici o politete din partea asiguratorului sau a vinovatului. Am sa revin cu niste update-uri zilele urmatoare. O seara placuta si usor cu cedeaza trecerea.... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am o mare nelamurire !. Urmeaza sa se aprobe dosaru in urma accidentului in care am masina avariata dar eu nu as mai repara masina. Dupa ce se aproba si m-a inteleg cu ei cumva la o regie proprie mai trebuie sa tin masina pentru ca eu as vinde masina si bani primiti ma orintez spre altceva in viitor, nu as mai tine masina in fata blocului pana ajung ei sa-mi dea bani. Asiguratorul este Carpatica. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!