Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

daca itp ul este expirat, rca ul valabil NU despagubeste :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la Avus la sediul lor...am facut actele, constatarea aia, facut poze dupa care evaluatorul ala mi'a bagat tot ce e din tabla ca se repara si nu are nevoie de inlocuire(hayon si carlig de remorcare- hayon-ul e indoit la maxim de aproape mi'a spart luneta iar carligul de remorcare a intrat cu totu in bara) si mi'a spus ca daca nu sunt multumit de evaluarea lui sa apelez la un service autorizat rar pentru o Reevaluare a pagubelor(sa imi dea bara  si carligul jos, sa vada ce mai e distrus peacolo). 

Din cate imi spune'au cei de la Avus, trebuie sa astept sa vina raspunsul ca actele sunt autentice de la asiguratorul din Spania, lucru ce dureaza cam o luna :( :blackeye[1]: dupa care pot face demersurile pentru recuperarea pagubei :-<

 

Acum intrebarea: cam cat ar costa aproximativ aceasta reevaluare si eventual un deviz de reparatie si daca imi puteti recomanda un service in bucuresti unde o pot face. ??

Modificat de Andyyreyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te duci la reprezentanta? sau la service-ul unde ai de gand sa iti repari masina?

Reevaluarea nu ar trebui sa te coste nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-au recomandat service-ul cu care colaboreaza ei foarte bine, autowab? Reconstatarea/devizul estimativ eu stiu ca te costa de la 100-200lei la 500-600lei, in functie de cat este de dat jos de pe masina astfel incat sa-ti dai seama si sa evaluezi corect toata paguba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la situatia in care duci masina in service pentru reparatie.

Mecanicii se apuca de raparatie si daca gasesc mai multe piese defecte sau nu se poate repara ce a dat societatea de asigurari, cheama un reprezentant al acesteia pentru reevaluare, fara sa te coste nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu au recomandat nimic, doar sa fie un service autorizat RAR.

Au spus ca cei din service vor face reconstatarea aia, si vor trimite devizul cu ce trebuie reparat/inlocuit impreuna cu poze ale pieselor ce necesita inlocuire catre ei

Referitor la service-ul la care intentionez sa repar masina e mai dificil: eu sunt din Pitesti, lucrez in Hunedoara iar acum sunt pentru 2 saptamani in Bucuresti :))) si pana nu vine raspunsul de la asiguratorul din Spania(aprox o luna) nu prea m'as baga cu ea in service sa o repar, probabil o voi face in regim propriu sau sa vedem...

Sper sa ma incadrez undeva in suma de 200 ron

de demontat ar fi decat carligul si bara spate.

Am vorbit cu o ruda din Bucuresti si mi'a spus ca merge maine cu mine la un service la care mai lucreaza el, undeva in zona Catelul. 

Va multumesc pentru promptitudine!

Modificat de Andyyreyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai bine asa, trebuie sa astepti o luna doua dc nu ai casco si nu ai incotro sa vezi macar asigurarea valida! Poate sa mearga intr-un service si sa se apuce de reparatie, dar devizul estimativ pe care ti-l dau baietii din service trebuie validat de avus+asigurator. Acel deviz costa bani, nimeni nu iti face o treaba fara bani ca nu au nici o certitudine ca iti vor repara si masina. De asemenea o poti duce unde vrei si dupa cum bine ai spus, ai si varianta sa faci ce vrei cu masina si ei sa-ti dea banii la cat iti vor evalua paguba(asiguratorul spaniol), direct in contul tau. E treaba oricum de durata, incearca sa te interesezi ce fel de asigurator este si cate dosare mai are spre decontare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am facut reconstatarea ...dupa care am primit urmatorul mesaj de la Avus: ''va informam formal ca departamentul tehnic agreaza solicitarea Dvs de reconstatare. Din pacate NU putem da un accept de intare in reparatie ori de plata in numele si pentru asiguratorul spaniol AXA, deoarece AXA Spania a infirmat acoperirea din asigurare RCA pentru auto 0321DYN la data accidentului. 

Cazul a fost avizat catre Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania. BAAR se va adresa omologului sau spaniol OfesAuto pentru a afla daca vehiculul nr de inmatriculare 0321DYN avea Locul Obisnuit de Stationare in Spania la data accidentului 25.01.2014. Timpul de raspuns intre Birouri este de 8 saptamani. La sfarsitul cercetarilor, BAAR ne va informa cine va prelua dosarul spre despagubire.''

 

Incredibil  :grrrrrr: ...sa tot ai accidente cu masini de strainate...

Stie cineva exact care e procedura acum ?astept 8 saptamani...si daca intre timp imi fac masina pe cont propriu(nu in service autorizat cu facturi si toate cele...) raman cu buza umflata sau sunt sanse sa mai primesc ceva banuti pentru reparare in regim propriu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este de a incepe procedurile de a-l da in judecata pe "spaniol".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca am gasit masina "stearsa" in parcare cu vopsea rosie pe bara spate, imi trebuie vreo constatare ca sa vopsesc bara pe banii mei ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu o intamplare , duminica se produce un accident , fara victime , la 23.30 ,

 

vinovatul avea asigurare la euroins pana la ora 24. 11.05.2014.

 

luni facem amiabila 12.05.2014, dar cei de la daune nu lucrau, drept urmare am facut programare pentru astazi, miercuri 14.05.2014.

 

mers , facut poze cu daunele , domnul de la asigurari incerca (subtil)  sa-mi spuna ca astazi vinovatul nu are asigurare rca valabila, si ca e coincidenta ?? ca s-a produs incidentul cu 30 minute inainte de a i se expira.

 

Sunt loc de surprize din partea euroins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea la momentul accidentului, restul de ce i-ar interesa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan cica, analizeaza ei dupa capul lor accidentul , li se pare suspect faptul ca taximetristul avea pe 11.05.2014 rca si ca luni nu mai avea facuta asigurarea. Imi ziceau ca ei vor sa afle exact daca a avut loc accidentul 'pe bune' ....

nexus 7 '12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca este suspiciune de frauda, cercetarea poate dura legal 3 luni, adica cu atat pot sa amane platile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dar cât de nebun sa fii cu 4 oameni în mașină sa faci accident 'intentionat'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Suspiciunea de frauda se refera la ora accidentului, nu ca accidentul a fost intentionat. Probabil nu vor verifica nimic, dar vor incerca cu ocazia asta sa taraganeze 3 luni plata si tot castiga ceva. Sau poate vor verifica sa vada daca accidentul nu a fost cu 31 minute mai tarziu, dupa ceva videocamere de prin zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am gasit piesele "lipsa" , dar vad ca astia de la euroins inca investigheaza. O repar eu singur si sa-mi dea banii in regie proprie  sau ma complic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate cineva de aici de pe forum sa acorde ajutor (de orice fel, recomandari sau contact pentru persoane specializate in spete de genul asta) intr-o situatie de accident usor, in care vinovatul, venit de pe B2 peste cel de pe B1, declara minciuni la politie, iar politistul binevoitor sustine varianta vinovatului (PV-ul inca nu a fost incheiat, desi ambii s-au prezentat simultan la politie, agentul oferind un ragaz pentru aducerea martorilor)?

 

Martorii de la locul accidentului refuza sa depuna declaratii scrise la politie (cica in caz de contesta vinovatul, in instanta, procesul verbal vor trebui sa bata drumurile tribunalelor), desi au vazut cum s-a petrecut evenimentul si sustin pe deplin varianta reala.

 

Diferenta intre o varianta si alta, pentru cel nevinovat, este amenda, plus malus la RCA, plus malus la Casco, plus fransiza.

Ca sa nu poluam topicul va rog sa imi raspundeti in privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

 

Martorii de la locul accidentului refuza sa depuna declaratii scrise la politie (cica in caz de contesta vinovatul, in instanta, procesul verbal vor trebui sa bata drumurile tribunalelor), desi au vazut cum s-a petrecut evenimentul si sustin pe deplin varianta reala.

 

...

 

Daca cunosti datele martorilor (gen nume-prenume, adresa) le spui clar ca  ii vei chema tu in instanta si , prin urmare, SIGUR vor bate "drumurile tribunalelor" , in celalalt caz, exista doar probabilitatea aceasta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vin cu o intamplare , duminica se produce un accident , fara victime , la 23.30 ,

 

vinovatul avea asigurare la euroins pana la ora 24. 11.05.2014.

 

luni facem amiabila 12.05.2014, dar cei de la daune nu lucrau, drept urmare am facut programare pentru astazi, miercuri 14.05.2014.

 

mers , facut poze cu daunele , domnul de la asigurari incerca (subtil)  sa-mi spuna ca astazi vinovatul nu are asigurare rca valabila, si ca e coincidenta ?? ca s-a produs incidentul cu 30 minute inainte de a i se expira.

 

Sunt loc de surprize din partea euroins?

 

 

Momentan nici un raspuns , am facut reclamatii unde am putut.

 

Intrebare: daca sunt oprit de politie mai e valabila acea hartie de la asigurari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asta este un caz clar in care nu trebuie sa inchei amiabila. Daca mergeai la Politie ai fi avut trecuta ora intr-un act al unei autoritati si nu ar mai avut nimeni ce comenta. 

 

S-ar putea ca asiguratorul sa nu doreasca sa efectueze despagubirea pe cale amiabila si sa astepte o eventuala hotarare a unei instante . Daca au fost si martori este foarte bine pentru ca sunt de mare folos in instanta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan imi zic ca nu au primit inregistrarea video de la camera de supraveghere (dupa aproape 2 luni!!) si ca ar fi "cazul" s=o repar in regie proprie, 

 

l.e. suma ar fi de 3xxx lei  sau 4xxx roni cu factura si chitante

Modificat de IONUTBLV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nici nu cred ca o sa o primesca . Nu o cere Politia, o cere o persoana juridica , in speta asiguratorul si acesta poate fi refuzat. Refuzul poate fi dat elegant sub forma " Ne pare rau dar camerele nu functionau la momentul respectiv ".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare, nu prea as face thread separat.

 

Am avut un accident usor astazi de dimineata pe Ritmului (Bucuresti, sec. 2).

Eu eram pe banda 2 (cea de langa mijlocul drumului) si un mosulica mai in fata mea a dat semnal stanga si a schimbat de pe banda 1 pe banda 2, si a dat sa faca stanga pe straduta din desen, foarte brusc, dar a venit din sensul opus masina si a pus o mare frana, iar eu l-am "sters" in dreapta spate.

 

Stiu ca teoretic ar fi vina mea, ca nu mi-am pastrat distanta, am incheiat pana la urma o amiabila din care ar cam rezulta asta, dar m-am dus sa ma interesez pe acea strada mai tarziu si din ce am vorbit cu niste oameni acolo ar fi linie continua (desi cam stearsa).

 

Ce pot sa fac in cazul asta? Daca ma duc la politie ce s-ar  intampla, ma gandesc ca eu tot as iesi vinovat, sau nu.. ?

 

 

post-44751-0-94884800-1404813575_thumb.p

Modificat de ment
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el a calcat linia continua dar tu l-ai lovit ca nu ai pastrat distanta. 

daca ai facut amiabila, cum sa te duci la polite?  tu esti albastru si el e rosu => esti vinovat

plus ca nu poti dovedi ca a si calcat linia, el sustine ca a schimbat de pe 2 pe 1, a franat (din diverse motive) si tu l-ai lovit in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!