Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Spune ce ai facut pana acum , pas cu pas, si te voi indruma aici , tot pas cu pas, ce sa faci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Scuze ca nu am raspuns. Am deschis dosar 25.11.13 sa facut constatarea pe data de 27.11.13 probabil 29.11.13 trimis dosar la Sibiu ( Carpatica ) si raspuns ultima semnatura... . Eu am rabdare dar nu bataie de joc masina nu am nu o pot utiliza punte stramba. Cei de la service m-au intdrumat reclamatie la CSA. Si masina zace la un service. O vorba buna ar fi bine venita. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era bine sa va trimita o declaratie pentru despagubire, cu o valoare cat mai buna si sa va incheiati socotelile cu ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am fost lovit in spate de o alta masina. Eu n-am avut decat bara, julita vopseaua. El, mai multe, dar nu grave...  Ce ar fi trebuit sa facem? Ca sa iesim cel mai bine amandoi?

Modificat de klausu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa mine cel mai bine ca sa iesiti amandoi multumiti este ca vinovatul sa iti plateasca vopsitul barii daca doar asta e cazul.... dar nu stiu daca e legal asa ceva. 

In cazul in care iti da polita de asigurare o sa ii creasca lui anul viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zicea si robi...propune-i sa iti dea bani sa vopsesti bara...dar ai grija cat ceri...minim 350 ron...

Pentru tine este ok ca nu mai alergi pe la politie si asigurari...nu ti se blocheaza masina in service in caz ca este o societate cu probleme....dar si el are avantaje...scapa de amenda...nu ii nu ii scade clasa bunus...atentie..la dauna scade cu 4 puncte....probabil ramane cu permisul in buzunar....

Probabil ca nu o sa vrea...ca o sa zica de ce mai plateste rca...dar o sa fie fraer daca foloseste RCA-ul pentru o dauna minora...

Eu am fost...si la fel am dat rca-ul pentru o bara..si de 3 ani ma chinui sa scap de malus...abia dupa 3 ani am ajuns la B1....

Bafta

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

350 la un service mai asa.... In jur de 500 ron la un service mai bun

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut un accident - a intrat o alta masina pe contrasens si am avarii serioase care cred ca sunt de dauna totala

si as dori cateva lamuriri Vreau sa o fac pe CASCO intrucat asigurarea vinovatului este la EUROINS

 

La o dauna totala ce suma se da din valoarea asigurarii CASCO ? (asigurarea este la Generali)

Ce se face cu acea masina distrusa ?

 

Multumesc anticipat pentru viitoarele informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(11)Dauna totala se defineste ca fiind situatia in care cuantumul pagubei, asa cum a fost definit la alin. (3), depaseste 75 % din valoarea vehiculului la data producerii evenimentului. (la tine este valoarea masinii inscrisa in polita CASCO pentru anul in care a avut loc accidentul)

 alin. (3) Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparatiilor partilor componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de inlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si montare aferente reparatiilor si inlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preturile practicate de unitatile de specialitate, la care se adauga cheltuielile cu transportul vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea pagubelor, dovedite cu documente justificative, potrivit art. 55. Prin unitati de specialitate se intelege persoanele juridice legal autorizate, care au in obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, parti componente, piese inlocuitoare si de materiale pentru acestea, cu exceptia celor in regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de intretinere si reparatie la vehicule.

 

Valoarea epavei se scade din suma pe care o primesti de la asigurator.

 

Eu zic mai intai sa vezi devizul estimativ pentru reparatie,

Chiar si daca sunt inlocuite airbagurile fata, farurile, capota, aripile fata, plansa de bord, bara fata, grile fata - tot nu vad cum ar ajunge reparatia la 7500euro presupunand ca valoarea masinii in polita CASCO este de 10.000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja valoarea pagubelor a ajuns la 8444 euro iar valoarea asigurarii este de 15000 euro (mai am pana la 11250)

Sa desfacut masina si sau mai gasit alte piese deteriorate si se asteapta asiguratorul sa faca poze.

Pe joi am un raspuns final

 

O alta intrebare Cine stabileste valoarea epavei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca societatea de CASCO.

 

enrico, eu vad treaba asa:

1. Cel cu RCA la EUROINS e vinovat

2. polita lui de asigurare RCA acopera daune materiale mult mai mari de 15.000 euro (eu am la Allianz si am 1 mil de euro)

3. iti poti repara masina pe CASCO prin regres

4. Generali isi va recupera banii de la EUROINS

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma de asigurari care-ti plateste despagubirea.In cazul in care o faci pe casco,firma ta unde ai casco(Generali) iar ei urmeaza sa-si ia banii de la firma de asigurari a vinovatului.Daca o faci pe asigurarea vinovatului,atunci Euroins face toate calculele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca daca se repara se face cu Casco prin regres 

EU  pot sa optez pentru reparatie , chiar daca valoarea daunelor este mai mare de 75% din valoarea Casco ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si euroins are tot asa la daune materiale 1 mil euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, enrico. Poti opta pentru reparatie pe CASCO prin regres chiar daca valoarea daunelor este mai mare de 75% din valoarea CASCO. Asa mi se pare logic.

Eu zic ca e mai bine sa consulti pe cineva in domeniu, eventual un avocat.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, enrico. Poti opta pentru reparatie pe CASCO prin regres chiar daca valoarea daunelor este mai mare de 75% din valoarea CASCO. Asa mi se pare logic.

Eu zic ca e mai bine sa consulti pe cineva in domeniu, eventual un avocat.

 

Ce "da" hotarat ai zis, ca s-o intorci dup-aia.

 

NU, daca se depaseste valoarea "daunei totale" masina nu se repara decat in regie proprie, adica nici un asigurator nu va da un leu peste valoarea rezultata din calculele lor (se ia in calcul valoarea de catalog, poate fi egala cu suma asigurata, deprecierea,etc -- intreba maoi bine la asigurator SI ,. de asemenea, la service.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca valoarea daunelor materiale inscrisa pe polita RCA a vinovatului e de maxim 1 mil de euro de ce sa nu se poata?

Sau aia se aplica numai daca vinovatul cu RCA facea praf pe langa masina lui enrico si vreo 2 stalpi, un gard si eventual un perete al vreunui imobil?

 

Nu am intors-o, am zis ce cred eu. Cum nu lucrez in sistem si nu cunosc legislatia in domeniu, l-am sfatuit pe om sa apeleze la cineva competent.

Ce e rau in asta?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca daca ai o masina de 15 mii de euro , la dauna totala vei primi 20 de mii de euro sau mai mult? Te inseli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine sa i stabileasca dauna totala? Euroins la care are vinovatul RCA?

Asta se intampla daca enrico nu avea CASCO.

Cum omul are CASCO, nu e vinovat de accident, chiar nu vad de ce nu poate sa-si repare masina pe CASCO prin regres dupa care Generali la care are CASCO sa-si recupereze banii pe reparatie de la EUROINS chiar daca suma depaseste 75% din valoarea masinii inscrisa pe polita CASCO din anul in care a avut loc accidentul.

 

Sa inteleg ca Generali si EUROINS convin ca e dauna totala si EUROINS le da banii celor de la Generali iar Generali il despagubesc pe enrico?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este declarata dauna totala...nu se mai repara...ca de asta se numeste dauna totala...

Iti poti lua banii de la asigurari ...eventual si epava dupa care te apuci si o repari dar nu stiu cat de legal este sa repui in circulatie o masina care a fost declarata dauna totala

Service-ul declara suma necesara reparatiei...care aceasta se poate incadra in dauna totala sau nu...nu euroins si nici generalii...ei doar deconteaza...iar proprietarul este cel care decide ce se intampla mai departe...

LE..

Vin si eu cu o intrebare mai grava...

Ce se intampla in momentul in care faci accident dar ai ITP-ul expirat?

Poate fi un AS in maneca asiguratorului?

Ce parere aveti?

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta daca este expirat sau nu.Daca nu se rezolva prin constatare amiabila si se apeleaza la politie,o sa se retina certificatul de inmatriculare al masini cu ITP-ul expirat, probabil si amenda.

In cazul in care esti vinovat si esti sub influenta bauturilor alcoolice,asiguratorul o sa plateasca dauna provocata de tine oricum dar am inteles ca o sa-si recupereze de la tine ulterior banii insa nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta dar am dat si eu astazi de o problema: 
Inconstientu de mine, dupa ce am vazut la stirile de pe Antena 3 faptul ca pe A1 s-a reluat traficul in bune conditii am decis sa ma duc acasa la pitesti(din bucuresti) ... la km 50 prins in imensa coloana de masini, un seat toledo cu numere de Spania vine cu viteza din spate si ma loveste in plin :(..Afectate spoiler spate, capota portbagaj, stopuri sparte ,carlig de remorcare indoit(noroc cu carligul ca altfel lovitura era si mai grav resimtita de masinuta mea).  

Hotaram sa facem amiabila, dupa 3 ore de asteptat in coloana ajungem la km 56 la refugiu, facem copie dupa asigurare, buletin , permis, certificat de inmatriculare, si completam ''constatarea amiabila de accident''. 

Acum intrebarea: eu am RCA la Allianz , respectivul la Direct Seguros Spania, ce trebuie sa fac in continuare daca respectivul are asigurare de Spania? am sunat la BAAR si mi se spune la telefon ca abia luni pot fi preluat de un angajat al lor...dar din cate am vazut pe site-ul lor, corespondentul in Romania pt Direct Seguros este Avus International.

La care centru de daune trebuie sa apelez? mentionez ca este prima data cand trec prin asa ceva si nu am nicio idee care este procedura in continuare.

Va multumesc pentru rabdarea acordata !

Modificat de Andyyreyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau pt cele intamplate, vezi ca Avus international au biroul chiar pe Natiunile Unite in Piata Constitutiei, suna luni la secretariat si mergi direct cu masina la constatare sa-ti faca dosarul. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este itp expirat rca-ul nu mai e valabil, deci nu vei fi despagubit. Cdel putin asa stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!