Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Chit ca era linie continua, putea sa-ti iasa in fata un zanatec ca ala sau o ambulanta, copil, etc.. Eu am mai patit sa intru in depasire si sa ma trezesc cu unul care iese din parcarea de pe contrasens, acesta "uitand" ca e obligat sa se asigure si sa cedeze tuturor masinilor trecerea si tot el sa fie cu gura mare. E bine ca ai scapat fara culpa, dar pacat de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

daca era linie continua nu aveai voie sa opresti acolo, erai 100% in afara carosabilului? ai semnalizat manevra?

asigurarea trebuie facuta din toate partile, nu doar din spate.

iar daca ala era deja intrat in banda si tu ai plecat de pe loc in el, nu avea cum sa-ti acord prioritate.

oricum e clar din toate posturile tale ca nu te consideri nevinovat asa ca, dupa cum ai zis si tu, asigurarea lui sa-ti fie pedeapsa si aia e!

la fel cum, se pare, si ala e vinovat. deci mergea de minune o culpa comuna dar asta e. fiecare trage spuza pe turta lui dupa cum poate.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles ...era parcare... dupa care banda 1 linie continua intre sensuri...cu o portiune de discontinua pentru a se intra in peco...de ce nu aveam voie sa opresc acolo?

Nu am oprit pe banda 1...am oprit in parcare...si cand am iesit din parcare am dat in ala..

uite o schema...am plecat din pozitia 1...si in pozitia 2 s-a produs impactul...punctele de impact au fost la mine exact unde am stema...iar la el farul dreapta...daca ala era intrat pe banda...i-o dadeam in usa...in bara spate...nu imediat in fata...

post-14266-0-64204300-1378730561_thumb.j

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

@Al Bundy

pentru ca din dinamica dar si mai ales din faptul ca celalat cetatean deja era perpendicular pe banda ta cand tu ai plecat de pe loc mi se pare ca nu ai acordat prioritate tuturor vehiculelor aflate in miscare atunci cand plecat de pe loc.

 

@LWR

dupa cum ai facut schema in pozitia 2 inca mai aveai resturi de masina pe acostament. acolo nu e "parcare" ci o umbra de acostament pe care, la prima vedere ai voie sa opresti. asta nu inseamna ca nu trebuie sa acorzi prioritate tuturor vehiculelor, nu doar  celor din spate.

iar faptul ca celalat calca sau nu linia continua nu te absolva pe tine de fapta ta. asta e intotdeauna un lucru greu de digerat in materie de legi. de unde si posibila culpa comuna.

p.s n-am zis ca nu aveai sa opresti, am intrebat daca aveai sau nu pentru ca nu stiam cum arata locatia.

 

insa cum decizia deja e batuta in cuie ce mai conteaza. doar ca in fiecare post de-al tau ai dubii. mai ales in "Stiu ca nu sunt 100% nevinovat" asa ca de-aici si speta interesanta. pentru ca daca era o culpa comuna macar avea si celalalt un rca.

asa pe el l-ai pagubit de rca + amenda, tu iti faci masina singur...

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu, culpa comuna e adevarat, dar legea zice ceva..

 

asa si eu acum 2 ani eram cu T5-ul, m-am bagat sa depasesc 2 masini, iar ala din fata mea s-a bagat si el cand eram in dreptul lui, m-a lovit in roata din fata si putin in usa, ca apoi sa traga de volan si sa-l faca praf in spate pe al 3-lea (care vroia el sa-l depaseasca)

 

dar era un pusti cu permis de aproape 2 ani, cu opel calibra, tot drumul a mers haotic, ploua marunt, frana aiurea, am zis sa-l sar cand avusem ocazia, daca el nu s-a asigurat si m-a pupat pe mine si pe celalalt, a luat toata vina conform legii..

 

moral e si vina mea, ca trebuia sa stiu ca el conducea haotic, nu se asigura, si eventual trebuia sa bag si claxoane cand m-am bagat in depasire :)) .. dar ce sa-i fac... ca si eu si ala care l-a lovit am declarat acelasi lucru, eram in depasire cu semnalizare, cand el s-a bagat si ne-a acrosat pe amandoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La culpa comuna eu stiam ca fiecare isi repara masina din banii lui, nu se face schimb de RCA-uri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

cu atat mai bine, dar si sanctiuni suporta amandoi.

asa te bucuri ca "l-ai facut" pe celalalt insa iti repari masina pe banii tai (in acest caz) - din cate se aude cu euroinsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vb aici de vina morala, aceasta nu este reglementata legal iar popii nu pot (inca) scrie amenzi.

la culpa comuna ti-o faci singur (eventual amandoi platiti amenda)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pai nici in cazul expus de  soila nu vad vreo urma de "autor moral". nu exista conceptul de vina morala.

daca esti in depasire regulamentara si unul iese din coloana fara a se asigura e absolut culpabil.

 

exista insa conceptul de autor moral al unei infractiuni.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tamponare usoara sau nu din vina mea sau nu e infractiune acum ?

Nu vreau sa ma bag sa fiu partinitor sau nu dar daca e sa fim drepti hai sa fim pana la capat.

Un venerabil domn cu masina de firma cand a iesit pe partea mea in parcare si nu m-am dat la o parte ca nu aveam unde, s-a miscat intr-o bordura si apoi a dat cu spatele in mine si toate astea in parcare. Ca nu am acceptat sa ma declar vinovat, un politist din deranjul lui de a manca mere a transat repede: culpa comuna fiecare repara 50% din dauna celuilalt in condititiile in care la el erau zgariati 3 cm de tabla si la mine vreo 30 cm din 3 elemente: usa, aripa, portaripa.

Nu gaborul detine adevarul absolut si e normal sa fim partinitori dar sa nu nu dam nepartinitori ca nu putem fi.

Ex: taxi strans intre 2 tramvaie pe 13 septembrie, si vatmanu cica a fost de vina, dar taxiu ce cauta acolo?

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti cumva de mine?

Sunt un om corect de fel...si cand am vazut ca politistul il scoate vinovat pe ala chiar imi parea rau...dar cand am auzit ca are asigurare la Euroins...am realizat ca imi voi repara singur masina...nu imi mai parea rau de nimic...

Sa evaluam putin situatia din punct de vedere financiar...

el masina skoda felicia...primul model cred..

Pagube...

stop dreapta...

aripa dreapta...punct...

pe langa care amenda de 240ron maxim 900ron cu totul

Eu...

capota indoita...necesita indreptare+vopsire...

bara fata...vopsire...foarte probabil si inlocuire...

grila fata inlocuire + vopsire...

numar inmatriculare inlocuire...peste 1500ron...deci hai sa nu mai fim asa drepti...

De azi dimineata stau pe telefoane...si 90% din serviceurile la care am sunat mi-au spus ca nu mai lucreaza cu Euroins...

Luni ma duc la un service pentru constatare..si sincer chiar nu stiu la ce sa ma astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa evidentiez 2 lucruri:

1. Tamonarea nu este infractiune.

2. Ceea ce sustine colegul referitor la legi si exemplul lui laurentiu, dreptatea nu poate fi transata, mai ales daca omul (Jetta20tdiHLDSG6) lucreaza in domeniul juridic.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici in cazul expus de  soila nu vad vreo urma de "autor moral". nu exista conceptul de vina morala.

daca esti in depasire regulamentara si unul iese din coloana fara a se asigura e absolut culpabil.

 

exista insa conceptul de autor moral al unei infractiuni.

 

pai eu la asta m-am referit, autorul moral eram eu, pentru ca eu am initiat depasirea, iar el nu s-a asigurat si a facut pagubele...

 

mie chiar imi era mila de el, isi turtise cam rau masina, si pe ala in spate, la mine a fost ceva lejer, putin aripa si usa, dar mai mult frecate decat infundate

 

eu de obicei ii vad pe astia teribilisti si ori ii depasesc si ma duc, ori ii las sa se duca sanatosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

tu nu ai cum sa intrunesti caracteristicile unui "autor moral" pe aceasta speta.

 

1.daca depaseai neregulamentar si el nu s-a asigurat la propria-i manevra de depasire => culpa comuna pentru fiecare fapta existand incadrarea corespunzatoare

2.daca depaseai regulamentar =>culpa lui. 

 

faptul ca depasesti regulamentar unde ai voie nu te face autor moral pentru fapta pripita a altui conducator auto cu atat mai mult daca ramane in sfera contraventionalului.

 

ca-ti era mila de el deja asta e altceva.

 

@Donz = eu nu am spus nicaieri ca tamponarea e o infractiune => doar ii explicam lui soila ca nu are de ce sa se considere autor moral.

Pe scurt:

autorul moral este o persoana care, cu intentie, determina o alta persoana sa savaraseasca o fapta prevazuta de legea penala.

 

Pe lung e absolut inutil dar si mai complicat.

 

intre ce este autorul moral potrivit legii si ce crede lumea ca inseamna autor moral e o imensa diferenta.

 

ca si intre ce crede lumea ca inseamna "fuga de la locul accidentului" cand toti tampitii pentru 3 cm de harjait pe bara urla pe forumuri "a fugit de la locul faptei" - cand ala are 24 de ore la dispozitie sa mearga la politie potrivit legii, in fine...

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu implicat intr-un accident, vinovat a fost cealalta persoana, am fost la politie unde s-au facut poze la masini, s-a intocmit proces verbal (amaneda si perimisul suspendat individului), autorizatii de reparatii. Am depus la asiguratorul lui actele pentru deschiderea dosarului de dauna si de o luna imi tot zice inspectorul de dauna ca nu are poze cu masina lu ala, ca le asteapta de la politie. Am discutat cu cei de la politie si mi au zis ca pozele le trimit numai daca se ajunge in instanta. Partea cea mai frumoasa este ca mi-au dat o comunicare ca fac investigarii suplimentare ca accidentul nu face obiectul unor cercetari efectuate de autoritarile publice. De ce mai exista acel proces verbal? Ce pot sa fac in cazul acesta, fiindca fac un abuz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

In niciun eveniment rutier in care am fost implicat nu mi-a facut politistul poze la masina.

Politistul constata, completeaza PV si apoi mergi la asigurator care face constatarea si apoi, daca e cazul, reconstatare.

Ai fost cu masina la asigurator pentru ca un agent de-ai lor sa faca poze?

 

De ce v-a facut politistul poze la masini?

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie poze mi-a facut o data constatatorul cand am facut amiabila...am fost cu nenea ala la asigurari si constatatorul a facut poze la ambele masini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut amiabila si am fost la politie sa declar. Mi-a facut poze politistul.

(De vreo 2-3 ori s-a intamplat)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pe vremea cand am avut eu ultimul incident ( nu accident, deoarece asta presupune lipsa unui vinovat) nu exista "constatul" amiabil.

(p.s. - exista a constata si constatare, cuvantul "constat" nu inteleg de unde vine)

 

ultima oara acum vreo 5-6 ani mi-a atins un nene bara. nu vreau sa-l jignesc deoarece a fost intelegator si rezonabil. am fost pe grivitei la constatare si atat.

PV si apoi la asigurator (Casco cu regres)..politistul n-a facut nicio poza. s-o fi schimbat ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am rugamintea sa ma ajutati daca se poate cu procedura pentru intocmirea unui dosar de dauna externa.

Pe scurt, am fost lovit in afara tarii(Bulgaria) si am procesul verbal de constatare in original si copie dupa Rca-ul vinovatului, din pacate masina nu este asigurata casco(are Rca Euroins, firma de care am inteles ca nu mai acopera in acest moment daunele).

Orice sfat este binevenit, sau daca aveti vreo cunostinta pe la Euroins, recompensez fara pb!

Multumesc frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu sunt cam in aceeasi sitiatie...tot lovit de unul cu Euroins...eu nu am fost lovit in afara tarii...am fost lovit in afara bucurestiului...

Este ciudat ca tie ti-a dat si procesul verbal...si in original...ti-a dat copie si dupa cartea verde?ca in cazul tau asta conteaza...mie mi-au dat autorizatie de reparatie si copii dupa buletin...permis talon si asigurarea celui care m-a lovit...

In primul rand trebuie sa iti faci o programare pentru constatare de daune...fa-ti cat mai repede ca te programeaza azi pentru saptamana viitoare...

Suni la un numar de aici pentru programare...acestea sunt serviceurile care inca mai lucreaza cu ei..

http://www.euroins.ro/daune,179.html

Eu azi ma duc la constatare si iti spun exact ce mai trebuie pentru intocmirea dosarului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta mi-au dat politistii bulgari, procesul verbal de constantare in original semnat de toata lumea si copie dupa rca-ul aluia care m-a lovit. Daca poti sa-i intrebi te rog daca este suficient pt dosar aceste documente pt dauna externa si care este exact procedura ar fi extraordinar, iti multumesc frumos! Rca-ul meu este din pacate la Euroins si din cate am inteles ei s-ar ocupa de dosar... :(

Modificat de Costel_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu am inteles...tu ai asigurare la euroins sau cel care te-a lovit?sau amandoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!