Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

  Am uitat anul.....10.2004 de pe mobile.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanesti sanatos si fara evenimente !!!  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne Ajuta!

  nu stiu exat ce cod motor are, cred BKD si daca este 16V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.Sunt nou pe acest forum si as dori sa ma ajutati cu un sfat.Doersc achizitionarea unui Turan in perioada imediat urmatoare si m-am oprit la 2 motoare 2.0 tdi unul de 136 unul de 140 de cai.Am primit o multime de "sfaturi " de a nu cumpara Vw cu motor de 2.0 ca au probleme mari cu injectia.Fiind posesor printre altele si al unui Kia Sorento din 2005 a carui motor s-a gripat la 130000 de km o data cu el defectandu-se si sistemul de injectie imi e teama sa mai fac achizitii fara a fi bine informat.Ma intereseaza daca intr-adevar motoarele astea de 2.0Tdi sunt fiabile si daca au probleme la ce ar trebui sa  ma astept din punct de vedere a injectiei.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Touran ii motorul de 140 CP ii BKD-ul si el nu a avut probleme cu injectoarele. La VW au fost cu probleme cele de pe Passat si de aici s-a nascut legenda asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bkd in schimb a avut de-a face cu chiulasa ;)

dar la km la care ajung la noi e putin probabil sa nu o aiba schimbata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu chiulasa au fost probleme in tineretea BKD-ului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De motorul BLS,stie cineva ceva sau il are vreun coleg?Plusuri,minusuri?

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ted uite ce vorbesc colegii nostri aici si aici de aici mai trage si tu niste concluzii.Citeste tot ce se discuta acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intreb ca nu am gasit raspuns clar: directia pe fata la Touran e multilink sau doar pe spate? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! 

 

Tatal meu intentioneaza sa achizitioneze un touran 1.9  tdi... (2003-2005)

Face 4000-5000km / luna. (nu taxi, sau prin oras...ci mixt)

 

Merita? E fiabila masina ?

 

Ce sfaturi imi dati de la posesorii de touran ? Care sunt cele mai bune motoare, sau care sunt cele de evitat?

 

Multumesc.

Modificat de wavsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, Am nevoie de o informatie, aveti idee care este valoarea timbrului de mediu pt un Touran de 140 cai, fabricatie dupa 2007?

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si cat ies noxele... in jur de 1000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Rugbystu 13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

flotouran95 am incercat sa comunic cu tine...poate si reusesc intr-o buna zi...''Sarbatori fericite!''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Am avut motorul de 1.9 TDI BLS pe o Jetta, 2007, am cumparat o cu 38000 si am tinut o pana la 110000 km, fara nici o problema majora....in afara de schimbare turbina pe la 90.000 ( cine stie ce proprietar a avut primii 38000 km). Motorul nu are absolut nici o problema cum se spune aici din ce am citit mai in urma, nici  cu DPF ul, nici nu mananca gram de ulei, cel putin mie nu mi manca deloc. O grija mai deosebita trebuie sa ai la uleiul folosit, parca era castrol slx professional powerflow, special pentru DPF, in rest nici o defectiune, eroare etc. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi cumpar un touran. In ultimele 2-3 luni am urmarit ce masini se gasesc de vanzare si m-am si documentat. Motorul de 1.9 se pare ca e bun doar pe masinile din 2004 pana in 2006. Din 2007 si 2008 insa... Vezi http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=3413955 si http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=23&t=1124871&mid=0&i=0&nmt=VAG+TDI+1%2E9+PD+engine+failures&mid=0 si http://www.audi-sport.net/vb/a3-s3-sportback-8p-chassis/146231-bxe-engine-crap.html

Sunt exemple de oameni la care le-a bubuit motorul. La toti s-a rupt o biela in timpul mersului, fiind proiectata prin blocul motor. Si nu sunt putini deloc. Din cate vad in Anglia deja vreau sa deschida un proces cu VW. Vreau sa oblige VW sa recheme toate masinile cu motorul acesta si sa dea banii inapoi la cei care au avut aceasta problema si au fost obligati sa-l schimbe.

Eu stiu ca nu exista motor fara probleme, si depinde totul de felul cum se face service la un motor, dar asta e chiar o problema mare. Am avut deja 2.0 TDI din 2006 si acela are un defect de fabricatie la pompa de ulei. Dupa ce pica pompa de ulei (in jur de 150000 km), pica turbina, apoi axul cu came, si apoi segmentii.

Merita oare sa aleg VAG in continuare?

Modificat de pacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ma scuzi, cumpara megane, te tine 1mil de km fara nici cea mai mica problema :tuktuk:

Acum serios vorbind, eu nu am masina de prea multa vreme dar sunt foarte multumit de ea si nu as putea sa ma exprim chiar cel mai bine de pe acest forum dar toate marcile au problemele lor.

Acum depinde de fiecare ce doreste. Trebuie sa te gandesti totusi ca VW e marca numarul 2 in Romania,cred ca spune destul.

Si acum drept sa spun, am avut ocazia de am vazut ce "calitate" depun englezii cand e vorba de reparatii la masini. Deci ei nu au oameni pregatiti absolut deloc. Daca intrebi pe cineva de acolo, iti garantez ca iti va numara pe degetele de la mana cate service-uri bune au unde service-ul se face de calitate intr-adevar. Anglia e societate de consum, ei nu repara, e un sistem ce te face sa cumperi. Personal cunosc problema si prefera sa cumpere prin system by-back(sper sa ma exprim bine),adica tin masinile 4-5 ani maxim si apoi le dau si i-au unele noi,pentru ei e mai lejer...si pentru mine si pentru toti ar fi,numai sa ne permitem

 

 

 

O zi buna tuturor,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Doresc si eu achizitionarea unui Touran 2.0 Tdi 140 Cai an fabricatie 2004-2006. Am inteles ca acest model vine echipat cu 2 motorizari  de 2L , cod BKD si BMM.In primele serii motorul BKD a avut ceva probleme la chiulase , care intre timp s-au rezolvat , de alte probleme majore nu am auzit cu toate ca este un motor 16V cu  2 axe.In schimb de motorul BMM  nu am auzit mai nimic... nici pro nici contra... poate cineva sa imi spuna daca a auzit de probleme majore la acest motor si care din cele 2 ar fi recomandate ptr touran 2004-2006?Dotarile le aleg numai dupa ce aleg timpul motorului.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta cu motor tip azv 136 cp sant mai reușite ca bkd sa fie pana in luna 05 .2006 au inj bosch nu siemens

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor AZV nu exista decat an de fabricație 2003-2004. Si da are injectoare Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!