Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Minunata! Sa te bucuri de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crisanda, are 5 sau 7 locuri? Exact asa ceva caut, dar cu 7 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 locuri, e superba,consum de 6.3 berlin-slobozia/ 130-180 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

An touran te simti mult mai sigur,eu vin din Italia in fiecare vara in tara si drumul de 1890 km pana in Sighetu-Marmatiei  mi se pare ca si cum as sta la TV an fotoliu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai obosit sa vezi ce titlul are topicul unde ai postat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa imi iau un vw touran diesel 140 cp automatic 200 -250 mii km an 2005 - 2006 .Am auzit ca unele motoare cod BKP ar fi cu probleme la fel si cutia automatica asi dori niste sfaturi daca se poate va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine v-am gasit.As dorii sa achizitionez un Touran din 2014 ,motor 1,6 diesel ,cu 7 locuri.As vrea sa stiu opinii despre motorizarea aceasta ,pro si contra.Nu stiu multe detalii ,cred ca are 105 cp si teama mea este daca nu este subdimensionat motorul pentru o asfel de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. vreau sa imi cumpar un touran si am gasit unul din 2008 cu 215000km cod motor blk. din ce am auzit si citit acest tip de motor vine cu filtru de particule care se pare ca are uneori probleme. vroiam sa stiu daca pentru cele din 2008 s-au rezolvat problemele la el si care ar fi consumul in mediul urban (bacau)?

si inca ceva...la km astia incep sa cada piesele? nici nu vreau sa i-au unul care zice proprietarul ca are 150000 si sa ma mint singura ca e adevarat (tinand cont ca in germania se merge mult cu masina)

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Sunt interesat de achizitia unui VW Touran 2.0 TDI (SH, fabricatie >2010, al 2-lea facelift) si as avea nevoie de ajutor pentru cateva aspecte ce tin de verificarea unei masini, in orasul Cluj Napoca (eu fiind din Bucuresti, as vrea sa evit sa apelez la persoane de aici pentru un drum asa lung stiind ca exista sansa sa plec cu mana goala).

1. Exista cineva pe forum sau persoane care lucreaza in service care dispune de diagnoza ptr. acest model? Eu personal nu ma pricep la masini, de aceea as apela la o persoana de acest gen ptr. a verifica paramentrii motorului/turbinei/etc si, eventual sa incercam sa gasim urme de "km dati inapoi" (prin diverse module). De diagnoza in sine sunt convins ca dispune foarte multa lume, pe mine ma intereseaza acele persoane care stiu sa interpreteze acei parametri;

2. Imi puteti recomanda un service unde sa pot ridica masina pe elevator si sa primesc sfatul unor oameni avizati?

Sper ca am fost destul de clar si ca nu am folosit o abordare nepotrivita.

Multumesc tuturor in avans.

Modificat de Zander_RO
M-am certat putin cu limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intentionez sa vand actualul Touran 2.0 TDI 136 CP an 2004 si sa cumpar tot un Touran diesel dar din 2010 (cutie de viteze manuala). Am vazut ca majoritatea sunt 1.6 105 CP si 2.0 140 CP. Puteti sa imi spuneti care este mai fiabil, care are mai putine probleme. Va multumesc anticipat si sper sa primesc un raspuns/sfat care sa ma ajute.

Modificat de PaulllD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 1.9 ? Eventual vrei sa zici 1.6 si 2.0. Acuma depinde de tine cece vrei de la masina. Consum sau putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate am scris gresit (acum am corectat). Eu as opta pentru 2.0 avand in vedere ca acum am tot 2.0 si sunt multumit de putere si nici consumul nu il consider mare dar nu vreau sa imi para rau mai tarziu pentru alegerea facuta. Din acest motiv prefer sa ma informez inainte de achizitie. Orice informate este binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia penultima merita vazuta , doar daca e climatronic ..  asa asta ultima e frumoasa dar e climatic...  daca asta nu e o problema pentru tine atunci e ok 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cel care vinde penultima masina sa imi trimita mai multe poze si seria de sasiu dar pana acum nu am primit nimic. Ba ca e plecat, ba ca nu are timp cred ca are ceva de ascuns mai ales ca nu are poze laterale de partea pasagerului...dar nici nu vreua sa ma duc acolo fara sa imi trimita poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ascunde ceva ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima merita testata daca se verifica istoricul la reprezentanta. Probabil are ultima intrare in service anul trecut la 160.000km. Acum are cam 180.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vă Salut, doresc sa-mi iau un Touran cu an de fabricație 2005-2007 cu motorizare ori 1.6 fsi 115 cp ori de 2.0 cu 150cp.Vreau sa va întreb pe cei care aveți Touran uri cu acest tip de motoare dacă a-ți avut probleme?Păreri. În caz ca vreau sa montez GPL. Ulterior care este motorul mai economic dpdv al consumului? Vă mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

si-a achizitionat cineva vreun Touran cu motorizarea : 2.0 TDI 150cp SCR BMT ?

M-ar interesa pareri pro si contra.

Am cautat pe forum si din pacate n-am gasit nimic.

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 08. 09. at 10:45 AM, taliban said:

Vă Salut, doresc sa-mi iau un Touran cu an de fabricație 2005-2007 cu motorizare ori 1.6 fsi 115 cp ori de 2.0 cu 150cp.Vreau sa va întreb pe cei care aveți Touran uri cu acest tip de motoare dacă a-ți avut probleme?Păreri. În caz ca vreau sa montez GPL. Ulterior care este motorul mai economic dpdv al consumului? Vă mulțumesc 

Nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taliban. Genul asta de postari se pedepsesc conform regulamentului.  Daca cineva va stii ceva iti va raspunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelămurire,motorul de pe Touran codul AZV,136 cp,100 kw,are DPF? Din cercetările mele reiese că nu are,dar voiam să știu sigur.Multumesc.

Modificat de gabi_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are DPF. Este euro 4 fara filtru de.particule 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Vreau sa va intreb ce parere aveti de motorul de 1.4 TSI de 140 cp pe un touran din 2007. Cazuri concrete nu stiu dar aud/ citesc tot felul de povesti cum ca ar avea probleme cu distributia (lantul se rupe fara un avertisment chiar daca este schimbat recent), turbo etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un topic intreg despre 1.4 TSI in aria tehnica la sectiunea motoare pe benzina. Dupa cum am mai spus si in alte posturi, motorul asta cu doua compresoare are de toate: probleme cu distributia, cu turbina, pistoane sparte, biele rupte, senzori care o iau razna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!