Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Per total e ok cu o singura obiectie: din 2004 cu 184k km? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu atatea optiuni... km, ca in Romania,.. nu sare una de 200k.

 

eventual sa o vezi, ca pozele sunt facute pe inserat, etc... te pot induce usor in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu mai fiti asa de gaunosi, eu am peste 300km(manarit evident la 170k) cu turanelu, il am de un an, am facut 12k si nu am nici o pb si sunt ffff multumit,e o masina excelenta de familie(incapatoare ca la nebuni) si de cursa lunga destul de confortabila. Eu m-am plans in alte posturi de altele(asta ca sa nu-mi fie raspuns rautacios).

Uitati de rulaj,e un obicei prost,se dau inapoi asa din default,este enervanta treaba dar daca este intretinuta si rulatape pe drumuri decente nu ai dece iti face griji de rulaj. Sa o vezi si sa iti placa tie,ochiului tau,o verifici un pic lamotor sa nu ai probleme grave si gata,nu mai complicati omu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu mai fiti asa de gaunosi, eu am peste 300km(manarit evident la 170k) cu turanelu, il am de un an, am facut 12k si nu am nici o pb si sunt ffff multumit,e o masina excelenta de familie(incapatoare ca la nebuni) si de cursa lunga destul de confortabila.

 

In general masinile astea sunt masini care "duc" muulti km, asa ca nu asta e problema, daca ti se prezinta situatia corecta. :)

 

Uitati de rulaj,e un obicei prost,se dau inapoi asa din default,este enervanta treaba dar daca este intretinuta si rulatape pe drumuri decente nu ai dece iti face griji de rulaj. Sa o vezi si sa iti placa tie,ochiului tau,o verifici un pic lamotor sa nu ai probleme grave si gata,nu mai complicati omu

 

Asa crezi tu? Hmmm.. :)

 

1. Crezi ca la 100k km piesele (din motor si nu numai) au aceeasi uzura ca si la 200 - 250k km?

2. N-am nimic de obiectat cu datul km inapoi daca:

- mi se specifica asta inainte de vanzare;

- mi se cere sa platesc pretul real in functie de dotari, an fabricatie si km parcursi. Ceea ce nu prea e cazul in rromanika noastra draga. In DE, aceeasi masina cu aceleasi dotari dar cu un numar de km mai mare va avea pretul simtitor mai mic decat surata ei cu mai putini km la bord. La noi, km se dau inapoi tocmai pentru a-l fraieri pe cumparator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord asta in care am trai intr-o lume ideala.

Eu zic asa...daca esti un...user normal...in 5 ani cam cat se tine medie o masina,mai mult de 100k nu faci. Daca masina e la 200k-300k cum sunt 80% chiar si mai mult de atata...eu zic ca nu ar fi probleme. Acum trebuue inteles un pic si aspectul ca vorbim de o masina de 20k euro(depinde de dotari). Adica am vrea noisi noua si rulata si cu 5000 euro dar...

Eu am un var ce are un golf 4,ALH(0parca din 1999!) ...cu 500k si merge de rupe masina si acum.

Neamtu face dihanii bune sau facea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai asta depinde si de noroc.A mea este din 2004 si e la mine din 2006 si are 199000 km.Daca ar fi sa o vand cine ma crede?Doar cei care ma cunosc sau aici colegi mai vechi.Am dat si eu un ochi pe masina si clar de 134 de hp nu exista Touran poate 136 hp (100kw).Dotarii full fara navigatie si senzori.Pai ori e full ori nu.Eu zic sa te mai uiti sa mai cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut băieți,sunt si eu proaspat posesor de touran de anul trecut luna a 9 a,motor 2.0/ 136 cai.Am schimbat la mașină distribuția si chitul de ambreiaj cu volant ca după ce am luat masina din Galați la doua zile a rămas pedala jos de ambreiaj,soarta.Dar acum funcționează perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut pe toti,
Intentionez sa achizitionez un VW Touran  dar trebuie mai intai sa stiu un aspect foarte important pt mine si nu as cumpara pana nu aflu sigur.
A a incercat cineva sa intoarca 180 grade, scaunele sau unul din scaunele din spatele soferului?

 Intreb deoarece am un copil cu nevoi speciale care pentru siguranta, tot timpul ar  trebui sa stea cu spatele la directia de mers.

Orice alt sfat care nu a fost scris in acest topic, ma poate ajuta. 
Nu prea imi permit sa imi iau teapa pentru ca am si asa destul de multe cheltuieli cu fetita si as vrea sa fac alegerea potrivita. Nu fac mai mult de 15.000 km pe an.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine este sa scrii un email la producator sau la importator - Porsche Romania si sa le ceri oficial sa-ti confirme acest lucru. Eu pot incerca sa intorc un scaun la masina mea in weekend si sa-ti spun - ideea e ca va fi prea putin relevant acest lucru daca masina nu a fost omologata sa opereze astfel. Cind spun asta ma gindesc la faptul ca la vanurile la care scaunele din rindul doi se intorc, centurile sunt atasate la scaun, la Touran sunt pe stalpii caroseriei deci nu le poti folosi daca intorci scaunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios ce o sa-ti spuna. Eu am gasit in tableta un document intern de prezentare al Touranului, din 2004, care contine inclusiv explicatii despre pozitionarea scaunelor. Pozitia intoarsa la rindul 2 nu e mentionata acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista asa ceva la Touran doar la VAN-uri am vazut asa ceva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul monovolum normal care stie asa ceva din ce am cautat pina acum e Renault Grand Espace.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de grand espace stiam, am vazut si poze la un search google... insa la touran nu am vazut nici o poza....

oricum pana imi raspund cei de vw am descoperit pe situl lor informatia urmatoare....

"In interior pot sta relaxati 5 sau 7 pasageri, atunci cand al treilea rand de scaune este ridicat. Cele trei scaune individuale din planul secund sunt perfect mobile, putand fi reglate longitudinal, rabatate, dar si intoarse, mutate in lateral sau detasate. In plus, scaunul din mijloc al randului doi poate functiona si ca masa."

desigur e vb de noul touran.. http://volkswagen.porsche-inter-auto.ro/modele/noul_touran/interior/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Nu stiu la generatiile mai noi de Touran daca este omologat, dar la 1T nu se pot monta scaunele invers din 3 motive: centurile sunt pe stalpi (dupa cum a mentionat si vdragos) , stai cu genunchii in gat, iar daca ai unul in 7 locuri, prin intoarcerea scaunelor din randul 2, faci imposibila urcarea pasagerilor de pe randul 3 (doar daca sa intre prin portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate generatiile configurarea scaunelor e la fel. "Intors" din materialul de prezentare de pe site cred ca se traduce "basculat complet". Scaunele din rindul doi au doua pozitii de pliere: doar spatarul sau complet rasturnate in fata, situatie in care se blocheaza cu pirghiile ajutatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

dupa ce am mai studiat un pic site-urile (mentionez ca cei de la vw nu mi-au raspuns referitor la intorsul scaunelor)   am gasit in orasul meu 2 masini pe care as vrea sa le vad. Prima din 2010 masina de firma pt distributie , folsita pe ruta timisoara -bucuresti , deci numai in romania, cu 235.000 km si toate reviziile si schimburile facute in reprezentanta- are mai tot schimabt dupa cum se vede si in anunt si pretul de 8300 neg http://olx.ro/oferta/wvw-touran-ID2yZh9.html#7f7353c861. A doua varinata din 2012 taxi in germania pana la 274000 cu revizii in reprezentanta, iar in romania se afla din 2013  si are acuma 290.000, la fel si aceasta are schimbate consumabilele la timp si in reprezentanta, pret 9000 neg. http://olx.ro/oferta/vand-touran-2012-ID3awcb.html#bd150e8c3f.    care este parerea voastra referitor la pret si la km ? de preferat masina mult rulata in romania sau in germania? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun Germania,dar tu esti cel care decide,s-a faci alegerea cea mai buna,bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu . De exemplu la ai 2 post are Mfd 2 ori acesr model nu se mai face de mult. A avut rns si poate l-a vandut separat.

Primul anunt la fel nu se vad foarte bine detaliile. Eu iti recomand la fel ca si colegul Edy Germania sau la noi doar daca cunosti persoana si e de încredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti gasi la dealeri masini cu garantie si cu km mult mai putini in banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

@daxtouran

Preturile sunt cam mari pentru masini cu 200k+ km la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal am 2.0 motor 136 cai,fsi deja are nr roși si este in Buzau un semn de întrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adibdx2 cum se comporta 2.0 cu 136 cai? Consum...cum trage...cat costa intretinerea...este mai bun decat cel de 140 cp?

MERSI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!