Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Salut,m-ar interesa si pe mine cateva sfaturi\sugestii in legatura cu achizitionarea unui Touran,ma intereseaza chestii de genul :dupa anul x,motorizarea y,urmareste sa nu aibe nush ce chestie,etc..Ma intereseaza o masina de familie fiabila,cu costuri de intretinere minime\rezonabile,confortabila avand in vedere ca va fi masina de plecat in concedii si drumurile in urmatoarea perioada(ani)vor fi Germania\Austria.Acum 3 sapt am facut drumul dus\intors cu o Vectra C si nu a fost chiar rau,dar nu am avut si copii cu mine :rolleyes:

Momentan am o Astra G din 2002 caravan,1.7DTI ne-remapata desi puteam si merita,75CP,in 4 ani si 60k nu am facut decat distributia,discuri frana fata+ placute fata-spate,amortizoare spate,o bieleta directie si un EGR(de la dezmembrari).Revizia cu ulei bun m-a dus mereu in jurul a 370-400RON.Consum afara cu AC undeva in jurul a 5%,in oras 6,5-7 max.Cum se zice "o masina care tine cu casa".Din pacate pt iesiri de 2 sapt afara nu mai este de ajuns(ca si spatiu/confort)acum ca au crescut si copii si aveam in vedere 2 optiuni:Zafira sau Touran.Evident mai era si Sharan,dar masina va fi condusa in tara si de sotie(merge la munca cu ea)si nu vreau sa se creada cu autobuzul :lol: Nu sunt fan boy,prima mea masina a fost un Golf 1,nu iau in calcul masinile frantuzesti,sunt mai pragmatic-ma intereseaza masina pe care imi permit sa o intretin.

Va multumesc.

Modificat de marcopolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer iti recomand cu cea mai mare placere touran..eu am motorizarea 2.0 tdi si sincer sa-ti spun nu am avut nici o problema in 4 ani de cand o am decat schimbat consumabilele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu iti recomand sa iti iei touran.am un touran din 2004 motor de 1.9 pt ca am fugit de motorul de 2.0 pt ca am auzit ca au probleme.in 2 ani de cand il am am schimbat distributie ulei filtre,am schimbat si pompa de ambreiaj si atat.in rest motorina si iam dat bice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am o nelamurire:1.9 sau 2.0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care crezi tu.eu mi-am luat 1.9 pt ca asa ma sfatuit baiatul de unde am luato.am fost personal in germania ca am un prieten cu autohaus.si eu vroiam de 2.0 ca are 140 de cp si fuge mai tare.mia zis sa nu imi iau ca are si consum mai mare si probleme pe l turbina injectoare.pana la urma erau banii mei si faceam ce vroiam cu ei dar am ascultat sfatul unu care vindea zi de zi masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand motorul 2.0.

Consumul nu e mai mare ca la 1.9. Am testat eu pe un drum de 2000km: eu cu motorul 2.0 si un coleg cu motorul 1.9 si consumul era acelasi.

In plus, cu motorul 2.0 nu ai emotii la depasiri.

Dar, probabil ca in timp, motorul de 1.9 e putin mai economic la serviceuri.

Tu alegi ce ti se potriveste mai bine. Nimeni nu poate garanta ca un anumit cod motor o sa fie fara nici un incident neplacut.

Bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te hotarasti sa alegi motorul de 2.0 tdi sa alegi unul fara probleme...din cate am inteles BKD ar fi cel mai ok (sper..ca eu BKD am :) ). Daca nu vrei sa ai batai de cap cu alegerea asta ia un 1.9tdi. Eu zic sa vezi ce oferte gasesti si te hotarasti in functie de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca ma bag si eu in discutie ..Sfatul meu e sa iti cumperi o masina tinind cont si la ce o folosesti mai mult.Drumuri lungi ,,copii,e.t.c.La motor sunt povesti bla bla ca o fi ca ala e mai bun ca ala e mai rau...Eu zic sa te uiti si la optiunile care le are masina nu numai motorul.Fie el 1.9.sau 2.0 L.Parerile sunt impartite pro si contra.Daca ai 1.9 te gindesti la cip tuning ca parca e prea lenesa.Daca e 2.0 te gindescti ca oare o sa am probleme?Eu cred ca e si CUM TIE NOROCUL la ele.Bafta la ales si sa ne anunti ce ai decis.(sfatul meu personal..alege si cutia de viteze DSG)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian-Marcel

Dupa o experienta dezamagitoare cu Polo m-am decis sa incerc si un Touran pt. familie, doar ca de data aceasta luat din Germania. Masina este Volkswagen Touran Conceptline 1,9 TDI - Klimaautomatik CD are 108.000 de km si are urmatoarele caracteristici :

Beifahrerairbag, Fahrerairbag, Gepäckraumabdeckung, Heckscheibenwischer, Metallic, Radio, Sideguard, Zentralverriegelung, Zusatzinstrumente, getönte Scheiben Getriebe 6-Gang, Dachreling, Gepäckraumabdeckung / Rollo, Verglasung grün getönt, Wegfahrsperre (elektronisch), ESP, ABS, Zentralverriegelung, Fensterheber elektrisch vorn, Metallic-Lackierung, Kopf-Airbag-System (Sideguard), Sitz vorn rechts höhenverstellbar, Sitz vorn links höhenverstellbar, Verglasung hinten abgedunkelt, Seitenschutzleisten in Wagenfarbe, Seitenairbag vorn, Servolenkung elektronisch gesteuert (Servotronic), Motor 1,9 Ltr. - 77 kW TDI KAT (BKC), Zentralverrieglung mit Fernbedienung, Multifunktionsanzeige / Bordcomputer, Longlife-Service, Airbag Fahrer-/Beifahrerseite, Geschwindigkeitsregelanlage (GRA) Tempomat, Leuchtweitenregelung, Lenksäule (Lenkrad) mechan. verstellbar, Höhen-/Längsverstellung, Außenspiegel elektr. verstell- und heizbar, beide, Klimaautomatik, VW Anschlussgarantie bis 01 2012

Se vrea pe masina 10.000 cu garantie un an

Ce parere aveti ?

Modificat de Iulian-Marcel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e din Ianuarie 2009, daca zice ca expira garantia VW in 01.2012.

Daca e asa, conteaza mult in ce stare e masina.

Cam multi km in perioada scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian-Marcel

Este din 03/2005. Din cate mi-am dat seama are o garantie extinsa, trebuie sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este scumpa pt anul acela. eu pe unul din 2005, intr-adevar cu mai multi km, dar cu 2.0tdi si dsg am dat cu taxa de inm. cu tot 7200 euro. Eu zic sa mai cauti si vei gasi si mai ieftin...sau macar an mai bun.

Modificat de YoYo_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu YOYO_man mai uita-te nu renunta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da mai multe detalii despre vanzator/autohaus?

Pare ciudat ca din 2005 sa mai aiba garantie pana in 2012, cred ca mai degraba se refera la garantia de vanzare din germania (1 an) - ca info, nu e valabila in cazul exportului si oricum se refera numai la defecte prezente in momentul vanzarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian-Marcel

Deci, fost, vazut, discutat :

Link : http://vtp.audi.com/apartner/controller.do?act=list&tab=&notepad=&sid=1&ixList=&nav=&pT=&pId=&idOnlCalc=&print=&v=0&show=&helpType=&groupName=&scanFinParam=&secondCallResultList=true&calCounter=&isCarInNotepad=false&bdsearch=0

Masina arat bine, intretinuta ( tapiterie si plastice in limita bunului simt ), cu revizia de 120.000 facuta mai devreme ( cea in care se schimba distributia si pompa de apa, daca am inteles eu bine ). Apartine unui mecanic de la Autohaus Kolbl, iar faza cu garantia care era trecuta in anunt pica fiind o tranzactie privata, iar anuntul are textul standard ( deci era garantia autohausului trecuta ).

Am mai negociat 500 de eur deci pretul final 9500, dar vad de la colegul YoYo_man ca se poate mai bine, si sincer as prefera un 2.0 fiindca sunt un sofer putin mai sportiv de felul meu si nu prea imi place sa ma ''intind'' in depasiri.

Pentru moment taxa de prima inmatriculare nu ma deranjeaza eu fiind mutat cu serviciul pana in 2012 in De si ca atare facand inmatricularea aici.

Oricum mai astept pareri de la voi cei care aveti o experienta deja cu acest model, ramanand sa dau un raspuns final zilele urmatoare in legatura cu masina.

Modificat de Iulian-Marcel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9500 de euro pt 120000km nu e mult. Pt 6 ani e cam mult, dar daca iti place cum merge si cum arata si nu tre cramponezi la bani.... oricum vad ca te-ai fixat pe ea. Incearca sa mai obtii o reducere ceva. Uita-te si pe www.leboncoin.fr un fel de mobile al Frantei, poayr gasesti ceva.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian-Marcel

Merci de raspunsul prompt YoYo,

Are 108.000 acum. Am mentionat 120.000 doar pt. ca i-au facut revizia aferenta deja chiar daca masina are 108.000 ceea ce vrea a fi un plus.

Ma avantajeaza faptul ca imi cumpara Polo si mai dau diferenta ( Polo find pe RO, fara sa o mai inmatriculez pe DE etc ). Totusi nu sunt foarte incantat de faptul ca pe Polo imi ofera doar 4500 maxim ( si eu am bagat ceva bani anul trecut sa-l pun la punct ; motor, parbriz schimbat, etc ), deci ar fi un 5000 de la mine de pus jos.

Modificat de Iulian-Marcel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul nu asi da atatia bani pe masina aia.esti sigur ca sunt km reali?uita-te si la colegul iceman ca si el si-a luat masina din germania unde se spune ca nu se dau km inapoi si la masina lui au fost dati 70000.acum faci ce vrei ca sunt banii tai.dar mai ales ca esti in germania ar trebui sa mai insisti cu cautarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca si sfat mai cauta si asteapta eu an cautat aproape 8 luni masina in germania.Si daca zici ca esti mai sportiv la condus uita-te dupa motorul de 2.0 L 170 CP si ai rezolvat problema cu puterea. Ca si bani binentels tu iti sti bugetul si posibilatile financiare.

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian-Marcel

Va multumesc de sfaturi, voi mai cauta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia m-a costat 600 de lei cu totul (nu la reprezentanta). Consum, in jur de 7 cu clima si 6.2 fara (cand e mai racoare afara). Piesele sunt scumpute, dar sunt si altii mai scumpi. Daca pui motorina buna, n-ar trebui sa ai probleme. Ca volum de marfa, e cat un microbuz (glumesc)! Ce imi place cel mai mult, ca poti respira in voie in ea, si stai comod la volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie. Recent m-am intors din concediu, si acum pot sa imi "dau" cu parerea.

1. Masina este foarte confortabila, foarte spatioasa (la intoarcere m-am urcat in Passat si ma simteam inghesuit), destul de stabila in curbe.

2. Motorul de 2.0 TDI nu te va dezamagi. In combinatie cu DSG....este un vis. Si pt cei care ezita sa cumpere o cutie "automata": nu va mai ganditi, odata ce conduceti un DSG, nu va mai trebuie altceva.

3. Consumul. In afara, cu o viteza intre 90-110 km/h-5,2 l, cu 130-6,1 l, consum care eu zic ca este excelent pt o masina de 1700 kg + pasageri si bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa cum zice nicaro, recomand si eu DSG. Si toti cei care imi conduc masina se indragostesc de ea.

Consumul e exact cum spune, am testat si eu ieri pe drumul de la Arad pana la mare. 6.0 L/100km la viteza maxima si cu 1.5 ore de mersul melcului prin Constanta la ora de varf. Acolo m-am bucurat iar de benificiile DSG. :D

La treaba cu simtitul inghesuit in Passat, nu sunt deacord.

La masuratori Passatul e mai lung si mai lat ca Touranul si muuuuult mai silentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MariusBarda: Nu am spus ca e mai mic, doar am zis ca te simti mai inghesuit, probabil din cauza inaltimii Touran-ului... si chiar a latimii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!