Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Well, cind se inchide topicul decid moderatorii, cit despre citit, nu a omorit inca pe nimeni, mai ales ca prevederea care obliga la asta se gaseste citet in regulament.

Nu suntem canal de chat unde posteaza fiecare cind are o problema ce-i trece prin minte. Incercam sa tinem informatia ordonata si disponibila iar userii sunt indemnati sa o consulte inainte de a posta. Sper ca e clar acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua , 

Am gasit urmatoarea masina

 https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=251987502&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=37&maxMileage=200000&maxPrice=5000&minFirstRegistrationDate=2009-01-01&pageNumber=1&scopeId=C

Si. Va cer o. Părere. Avand in vedere ce scrie in. Anunt anul, prețul  si km este pe. Bune anuntul? S a vorbit cu omul si a zis ca masina se poate vedea oricand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi adevarat ce scrie in anunt, ar fi o oferta buna cu un singur semn de intrebare - motorul are DPF care la km astia e sursa de probleme. Dar o regula de trei simpla arata ca ar trebui sa aiba 100 de mii de km in plus (a facut 25 de mii pe an pina in 2013 si apoi 10 mii pe an?). De verificat facturi, service etc.

Iar pretul e cam mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte suspect anuntul si e aparut pe  site de o săptămână aproape. A fost si pe autoscout dar a disparut dupa câteva  zile. Daca mai este inca valabila o sa mearga cineva sa o vada sambata si daca e ok sa fie dusa si la service. Foarte bună observatia cu km si schimbatul curelei. 

Modificat de mytzam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

touranul care vrei sa il iei are codul motor bls cu dpf,intereseaza te un pic ce probleme are...sa stii ca e predispus la fel ca un bxe sa scoata biela prin blocul motor...

personal am vazut bls la 170kkm cu biela iesita prin bloc si axa cu came foarte uzata...ideal ar trebui sa vezi masina impreuna cu un mecanic sau cu cineva care se pricepe si stii bolile acestui motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e tzeapa. Tinand cont ca nu da nr de telefon iar pretul este destul de mic. Da.i un email.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis prima gri de 4000 sau aia neagra cu navigatie. Sa vedem care e disponibil pe maine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kilometrii par reali la socoteala dar bineinteles masina trebuie vazuta. E echipata destul de slab insa - halogene, radio de baza, volan de plastic etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie, mai mult ca sigur nu are. In DE e un avantaj sa-l ai deci ar scrie neamtul de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am nevoie de un sfat legat de achizitionarea unui Touran. In principiu m-am oprit la astea 3:
https://www.olx.ro/oferta/vw-touran-tdi-7-locuri-ID9Ruqp.html
https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touran-ID9NvkN.html#ad2368fd6a
https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touran-ID7Gpvsn.html#contact_form#xtor=SEC-81

La ce ar trebui sa ma uit special la fiecare dpdv tehnic? Am citit tot thread-ul acesta dar tot nu m-am lamurit care coduri de motor ar trebui evitate? 2 axe cu came vs 1? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei neaparat 2.0 motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e problema ca de peste tot primesc informatii contradictorii, ba ca 1.9 e cel mai ok, ba ca e bun si 2.0 ca cele cu probleme au fost pe passat. As alege 2.0 pentru diferenta de cai 140 vs 105 care la greutatea touran-ului cred ca se simt. Toate cele 3 sunt modelul de motor cu un ax cu came. care cod e asta? Maine am sa merg sa o vad pe cea albastra sa-mi fac o parere live. La ce sa ma uit in mod special ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

informatiile despre codurile de motor si problemele potentiale sunt disponibile pe forum si v-as ruga sa nu mai deschidem o discutie despre asta, cine este interesat cauta si citeste. Din punct de vedere al placerii la condus, clar 2.0 eventual cu 170 de cai e mult mai bun decit 1.9, se pare insa ca 1.9 a fost mai fiabil in general (cu unele particularitati).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Eu as pune pret mai mare pe cum a fost intretinuta masina. Daca a fost masina de servici la stana, stai calm ca a vazut revizii cum trebuie doar la eclipse...

Si cum o masina cu putini km din gama asta e scumpa, ramane sa ne oprim la cum se prezinta masina in prezent TEHNIC & OPTIC si cam atat.

Surprizele se pot dovedi a fi mici sau mari, repet, in functie de cum s-a folosit si intretinut masina.

p.s.

Eu am avut touran BKC de 105 CP si acum am caddy din 2013 cu 2.0 motor de 140 CP, si ca sa fac o comparatie de putere as spune ca se simte doar cand am 7 pers si bagaj si trebuie sa fac o depasire in rampa sau ceva de genu...

La drum linistit nici consumul nu difera tare mult, nici alteceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi se pare ca asta are doar problema pompei de ulei. In rest ar trebui sa fie ok.  Sa ai grija la laudatul asta exagerat. Nu o data am vazut masini prezentate asa si erau chiar opusul. Daca trimiti pe cineva dupa ea sa mai cauti cateva  prin zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuntul de pe Germania nu mai este disponibil.. Nu a apucat persoana din DE sa il vada... Am mai gasit asta:

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touran-ID7GmOGk.html#35901a3bee

Ca si la cealaltă interiorul arata parca prea bine. Nuca schimbătorului si materialu de sub ea iara arata bine, butoanele si selectorul de lumini nu au vopseaua dusa... Totusi la o masina de 11 ani parca trebuia sa fie ceva uzura. Si volanul nu ar trebui sa aiba ceva comenzi pe volan? Asa simplu este.

L.E.

Este încă  valabil anuntul de pe. Germ: 

https://home.mobile.de/AUTOPARADIESINHLUCIANOLICHIUS#des_259740284 

https://www.autoscout24.de/angebote/-92526e41-675d-4eb2-9fba-529859a2e6bf?asrc=st|as

ca si la cea din România interiorul, butoanele. Nuca schimbatorului nu arata cei 11.ani ai Masinii nici cei 260 000 km... 

Modificat de mytzam
Modificare detalii 2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As merge pe varianta Touran-ului Cross din Romania, dar numai după ce i-as face o programare in reprezentanta VW pentru o verificare amanuntita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe martea cealalata a ramas ca persoana de legatura  Din germ sa vada masina. La masina  din romania nr de vin nu da decat o inregistrare despre intrarile ei In service la o cautare pe Internet. Sa vad cum arata cea din germania si daca nu e in regula o sa fac un drum Și pana  la Târgoviște. Ar trebui sa le. Spun eu celor de la. Service la ce sa se uite sau in mod normal ar trebui sa stie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!