Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

seara buna la toata lumea.Inculpata este o skoda octavia 1 din 2001.Problema mare este ca nu mai merge inchiderea centralizata de nici un fel.Si din cheie (butuc) si din telecomenzi nu inchide decit haionul.incercat tot ce se poate,la diagnoza nu da nici o eroare.Mentionez ca nici oglinzile nu merg.Schimbata centrala de inchidere,tot fara nici un rezultat.Mentionez ca masina este cu toate usile cu geamuri electrice.toate sigurantele verificate,nu mai am idei.Geamurile electrice functioneaza perfect.Poate mai este vreun coleg care a patit aceeasi chestie.

multumesc mult celor care vor veni cu idei.

Modificat de cata26bcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    71

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din interior poti sa incui(butonul blocare usi)? Sigurantele 37 si 38 zici ca le-ai verificat? Clapeta busonului de benzina se deschide din buton?

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici din interior nu merge,adica din buton tot iala de la haion este actionata.clapeta de la busonul de motorina nu merge,dar din cite am vazut pe schema e separat de centrala si de cele de pe usi,isi ia doar un plus de pe acelasi fir.trebuie sa o razolv si pe asta.Siguranta 37 nu am verificat-o fizic,dar pe VAG imi apare cin e pus contactul,cind este activat S-line,adica plusul de pe sig.37.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Haynes-ul meu pe plansa cu inchiderea centralizata apare si siguranta 37, dar daca zici ca nu e, ori e gresit acolo ori nu am citit eu bine. Clapeta de la busonul de benzina/motorina (care apare in plansa de inchidere centralizata) primea +12v de la una din cele doua s37 sau s38 si tot de acolo se ducea un +12v catre usi, din cate imi amintesc. Ai sa spui ca firul e pentru geamurile electrice, dar ce cauta firul in plansa de inchidere centralizata? Tot din ce imi amintesc, doar actuatorul de la hayon era alimentat din modulul de inchidere centralizata, actuatoarele de usi fiind alimentate din calculatoarele de usi care se pare ca nu au +12v la colegul cata26bcn.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S37 este o siguranta termica, daca te joci mult la geamuri o sa vezi ca nu mai merg, si isi revin dupa o perioada. Intr-adevar prin s37 se alimenteaza calc de usa cu curent permanent, si mai au un fir de alimentare prin contact. daca geamurile electrice merg, inseamna ca , calc de usi primesc curent si proceseaza info de la geamuri. In alt topic unde a descris problema lui (asta e, o sa urmareasca 2 iepuri si....) i-am sugerat sa verifice mufa de la calc de usa stanga, acolo intra apa si corodeaza pinii din mufa.

Si firul apare in acea plansa deoarece atat geamurile cat si inchiderea sunt comandate de aceleasi module de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm el are un defect cu mai multe efecte pe care le descrie in mai multe topic-uri dar nu le spune pe toate intr-un singur loc. Nu e bine dom'le, nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna

Am o problema si eu cu usa spate dreapta. Am o skoda octavia 1,9 tdi si nu se mai deschuie usa. Am incercat ce am citit dar din pacate motorasul nu functioneaza. Nu pot sa deschid usa nici din interior. Ce pot sa ii fac sa deschid usa sa pot sa iau capitonajul ca sa ma apuc de reparat motorasul? Va multumesc pt ajutor.

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este usa cu geam electric sau manual ?

daca e manual, da-i curent in mufa din stalp si bate in usa, in zona yalei, poate se deschide.

daca e electric - geamul merge ? daca nu, verifica mufa din stalp - sa nu ai contacte corodate, oxidate, fire rupte, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt promtitudine am geam electric si functioneaza din pacate. Unde se afla aceea mufa ? Nu stiu cum sa dau capitonajul jos. Am sa iau un flex si un capitonaj nou si o rezolv dar sper sa am si o alta varianta.

Multumesc

Modificat de magnum70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu asta e solutia...

daca geamul functioneaza ok, atunci nu-i problema de conector.

bate (cu palma, pumn, etc..) in usa, in zona yalei si apasa pe telecomanda - butonul descuiat - concomitent.... insista pana se deschide.

daca nu, doar prin interior, o sa fie solutia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am batut cu pumnul peste tot dar degeaba. Acuma sa ivit o alta problema si s-ar putea ca asta sa fie capul rautatilor. Nu mai pot inchide masina din telecomanda. Din butonul de la usa merge. Nu merge nici din yala de la usa. Va rog dati-mi un sfat ce pot face. Va multumesc

Cu stima Robert Gaber

Modificat de magnum70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai butonat prea mult telecomanda. Las-o cateva minute si trebuie sa-si revina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sa rezolvat problema cu telecomanda. Partea cu zavorul inca nu. Nu stiu cum sa dau jos capitonajul. Am sa mai incerc sa bat poate cine stie se rezolva

Multumesc pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti,un prieten are o octavia 1 si nu poate inchide-deschide masina de la o distanta mai mare de 1m,are o singura cheie briceag originala,a schimbat 3 baterii dar degeaba la fel merge,ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba, trebuie inlocuita telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una originala, noua, in jurul la 250 lei.

Cauta si pe forum, exista colegi care au asa ceva, de comercializat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut pe toti! am o skoda octavia din 2000,motorizare 1.6 sr. problema e urmatoarea: are inchidere din cheie si alarma din fabrica,alarma nu functioneaza,iar la inchiderea din cheie nu cupleaza tot timpul alarma,adica nu incepe sa licare ledul ala rosu. va multumesc anticipat!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu retin sa fi vazut pana acum alarma de fabrica fara telecomanda pe octavia 1.

fa o scanare a masinii sa vedem ce erori apar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e cumparata recent,probabil o fi avut si telecomanda! si inca o chestie,vreau sa cumpar o inchidere sa o montez pe masina,trebuie sa tin cont de ceva anume?

Modificat de barten
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha. m.am lamurit. Nu ai alarma, LED-ul acela rosu este de la inchiderea centralizata, cand clipeste dupa incuiere inseamna ca totul este in regula. Daca nu clipeste inseamna ca una din usi are ceva probleme, nu se incuie, etc.

cand ai alarma de fabrica nu exista telecomanda separata, se armeaza din inchiderea centralizata. 

Cum am zis si mai sus, trebuie facuta o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!