Jump to content

Curatati-va contra-aripile!


toni
 Share

Postare recomandată

@COSMIN27.BODY..e insonorizantul dar ce am postat eu e varianta la 2 kg la care se foloseste un pistol special dar gasesti si varianta spray fara probleme,si WURTH e spray cu ceara foarte bun pt caroserie..se aplica in usi,hayon,etc locurile unde de regula apare rugina datorita umezelii care ramane acolo.

Daca nu ai probleme cu rugina se da doar cu ceara,daca ai probleme cu rugina in zona respectiva se curata pe cat posibil zona cu o perie de sarma si apoi se aplica insonorizantul.Nu trebuie sa se ajunga la tabla..doar sa se curete bine incat sa dispara rugina din zona respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut si eu plasticele,dupa ce am vz la voi.

dar culmea,la cea din dreapta nu am avut nimic,era f curat!

in stanga (vezi pozele) am gasit ceva dar nici pe departe stratul vertical de 15cm cum vazusem in poze. era de un deget,mai mult ascuns inspre prag.

post-66542-0-04433700-1310836511_thumb.j

post-66542-0-46497500-1310836532_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu curat pe acolo

la mine nu era pamant deloc, numai pietris,si culmea in spate era mai mult decat in fata.

am spalat cu apa , am asteptat sa se usuce si am dat cu vaselina.

merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare greseala aplicarea vaselinei... va face din urmatoarele straturi de praf, o veritabila caramida in timp :D

am desfacut si eu ieri de curiozitate, la mine erau numai frunze multe, iar spatiul acel metalic este dat cu chit impotriva ruginii, si apoi vopsit, deci slabe sanse sa rugineasca asa curand, ar trebui stricat acel strat, iar pentru cei care au curatat cu surubelnita acel spatiu, cu siguranta au reusit sa strice acea protectie impotriva ruginii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Am facut si eu operatiunea,parca era din fabrica stratul de pamant acolo,asa de bine finisat.Cu ocazia asta am gasit si sursa de furnici a masinii :angry:.Multumesc initiatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti...Unde vin prinse acele contra-aripi la un surub a inceput rugina...oare din aceasta cauza imi rugineste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, cand am schimbat placutele de frana pe fata, am desfacut si eu acele aparatori, dar nu am gasit decat cateva frunze, nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare daca desfac si eu si curat deci sa NU pun vaselina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina aduna praful si se intareste straturi-straturi.Eu prefer sa nu-l folosesc, spal cu jetul de apa pana curge doar apa curata afara. Asa am procedat la cealalta masina non VAG. Dupa 2 ani (masina noua) a fost destul de incarcat (precum in pozele voastre) cauza: frunzele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai e masina noua la tine d-aia, Cristi :):)

Am facut si eu la octavia mea si era O GROAZA de pamant acolo, compactat :) cred ca 30 de cm avea in "intaltime".

Foarte util topicul! Multumesc VWForum.

P.S. La passat era mult mai putin, dar tot era, probabil constructia difera :) SI ca unul din pragurile acelea de plastic e crapat si probabil se scurge pe acolo mizeria :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am desfacut si eu in fata dar nu am gasit nimic si nici nu am vazut retentii prea mari unde ar putea sa se formeze molozul, a desfacut cineva in spate la B6? MULTAM pentru idee :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut saptamanile trecute, dureaza putin operatia.

Pe dreapta a iesit mult nisip, cam umed, dar nu pamant.Pe stanga nimic, deoarea masina a avut aripa schimbata recent si era curatata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am desfacut si eu pe dreapta deocamdata, pt. ca se vedea putina rugina la cantul aripii si am ramas surprins de ce am gasit acolo.

Inainte de spalare:

img0216vjx.th.jpgimg0217hd.th.jpgimg0218bs.th.jpgimg0219cq.th.jpgimg0220xsn.th.jpg

Si dupa ce am spalat cu presiune:

img0221vv.th.jpgimg0222gs.th.jpgimg0223z.th.jpg

Rugina este doar pe aripa, nu pe prag sau pe contraaripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la mine la skoda sunt doar doua suruburi torx. mama ce a iesit de acolo...am dat totusi si cu vaselini, dar putina. asta sa nu mai intre apa. ca doar nu intra nisipul singur acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am desfacut si am curatat cind am pus rotile de iarna... si am dat jos kg-ele de pamint adunat din oras...

Problema este ca daca va uitati sus , la baza parbrizului, in laterale, o sa vedeti ca masina este facuta din fabrica sa elimine tot prin laterale, pe sub aripi, in fata stilpilor... si nu are acolo nici macar site sa lase doar apa...

Asa ca nu etansati nimic la partea de jos, ca mai rau faceti... sfatul meu este sa dati pe toata zona cu o vopsea anticoroziva, zinc sau clorcauciuc, peste vopseaua din fabrica si asta periodic, adica la montarea rotilor de iarna... si atit,

ca sa se poata scurge apa iar pamintul, frunzele si ce mai ajunge pe acolo sa ramina sa puteti reconstitui locurile pe unde ati umblat un an intreg :lol:

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am curatat si eu zona aceea, am scos cam 1kg de pamant, dupa care am aplicat opti bond tire gel diluat 1:1 pe contra-aripi

fotografie0221.jpg

Aici am lasat asa sa vad cat tine produsul, au trecut 3 zile si inca se mai cunoaste.

fotografie0223.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu curat dupa fiecare iarna si toamna, zilele trecute am curatat pe ambele parti, doar in dreapta am gasit putin pamant ca pt flori :), apoi am observat ca are ceva antifon in capatul pragurilor iar intre balamalele de la usa si locul unde am curatat se afla un plastic negru.

Daca mentii locul acela curat nu cred ca mai e nevoie de diverse antifoane, ceara, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unul din G3 pe care le-am avut am gasit pamant pana aproape de semnalizator.....dupa ce am curatat eu am dat cu vasilina,e foarte buna...la G3 se mai strangea si ruginea in zona busonului de la rezervor,am ramas uimit cat pamant se poate strange acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Skoda deja am platit pentru ca nu am curatat acea zona deloc. O aripa manacata toata rugina si una ruginita usor(se poate repara). Mai recomand si ungerea cu vaselina si apoi siliconarea contra-aripii, proces ce-l voi face saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mai bun accesul daca se da roata / rotile jos? Ma bate gandul sa fac si eu operatiunea ca s-au strans cativa anisori de cand am masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ungi cu vaselina se va umple si mai repede de pamant

ideal este sa fie curat, ca apa cu pamantul sa se scurga mereu din acea zona, tabla galvanizata sa reziste la oricat curge pe acolo

rugineste pentru ca se blocheaza si pamantul tine umed mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 ipoteze aici:

1. Inca nu a aparut rugina (caz in care este evident suficient sa cureti)

2. A aparut rugina (caz in care curatatul nu mai este suficient).

Eu ma astept sa nu gasesc rugina de loc la mine; ma pregatesc doar de curatat in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mai bun accesul daca se da roata / rotile jos? Ma bate gandul sa fac si eu operatiunea ca s-au strans cativa anisori de cand am masina.

poti face lucrarea si asa dar cu rotile virate la maxim ca sa ai mai mult spatiu de manevra

cu click pe linkul din semnatura vezi in postul 134 ca am curatat pamintul si fara virat rotile deoarece am avut divaisul competent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!