Jump to content

Curatati-va contra-aripile!


toni
 Share

Postare recomandată

... si nu ma refer doar la plasticele care ascund tot ci in spatele lor!

Am vazut in cateva topic-uri pe diverse forumuri cat pamant se aduna in spatele plasticelor care acopera contr-aripile fata asa ca intr-un final am reusit sa fac si eu operatiunea de "curatare" a lor.

Iata ce am gasit acolo :blink:

Wheel_well_clean_1.jpg

O patura frumoasa de pamant de vreo 2cm grosime :vaidecapulmeu:

Dupa ce l-am indepartat - era sedimentat foarte bine

Wheel_well_clean_2.jpg

Cred ca se vede destul de bine diferenta si acum poate realizati mai bine cat de gros era stratul.

Si ce a cazut de acolo scary

Wheel_well_clean_3.jpg

La mine operatiunea a fost foarte simpla, a fost necesara demontarea doar a 3 suruburi Torx :icon_thumright:

Probabil ca o sa am o antifonare mai proasta acum :D dar sper sa evit posibila ruginire din acea zona din cauza umezelii acumulate de acel pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da toni si eu am facut operatiunea cu vreo luna in urma(dupa ce am vazut ce a scos catamaj de acolo ) si mare mi-a fost mirarea cand am vazut cat pamant si mizerie am gasit ... am sa postez si eu vreo 2 foto dar de acasa ... Cred ca este o operatiune necesara pt. ca intr-un timp cat mai scurt ar putea apara rugina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un aspect de luat in seama pentru durata de viata a masinii. :icon_thumright: +1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multe masini din aceasta cauza apare rugina, combinatia de pamant cu umezeaza le termina daca nu sunt tratate componentele corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata fac si eu operatiunea. Good to know! Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut-o si eu azi si am scos tot un morman de pamant din fiecare parte :))

Asta e bine de facut inainte sa vina zapezile si inghetul,acolo se formeaza gheata si deformeaza usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura :)

gheata care deformeaza usile se depune intre aripa si usa (in dreptul balamalelor) pe acolo se scurge apa si apoi ingheata

curatarea contra-aripelor ajuta la prevenirea aparitiei ruginii de la calote

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte util topicul.Si eu am facut operatiunea asta si am scos mult pamant si mizerie de-acolo.

Cu un torx de marimea T25 desfaceti aparatoarea si curatati zona.Eu, dupa ce am scos tot pamantul am spalat cu presiune locul, iar dupa ce s-a uscat am uns toata zona cu vaselina pentru protectie impotriva ruginii.La fel am facut la toate 4 rotile.

Inca o zona in care se aduna mizerie, frunze si chiar pamant e locul de langa filtrul de polen.Am dat jos filtru de polen, si cu un aspirator am tras toata mizeria de langa suportul filtrului de polen.

Spor la treaba! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O da! Mama ce era acolo toni! Si eu am facut operatiunea asta in urma cu o luna, dupa ce am vazut la colegul mirceateodor pe topic. La fel, la Golf IV e necesar sa desfaci tot 3 suruburi torx. Pentru a le desface e necesar sa virezi rotile maxim intr-un sens, iar apoi in celalalt. Nu am avut sculele si le-am cerut de la vecinul meu stomatologul care avea un kit de biti super smecher. Dupa ce am indepartat pamantul am dat si cu furtunul ca sa se duca bine mizeria de acolo. La faza cu vaselina nu m-am gandit, desi e o chestie buna. Am observat cand am desfacut usa si am schimbat swich-ul ca masina din fabrica are vaselina in interiorul usior, chiar in acest scop, de a proteja impotriva coroziunii.

Va dati seama ca pamantul adunat acolo in contraaripi este ca un burete si metine umezeala, iar in timp, asta duce la rugina. Noroc ca masinile astea sunt cu caroseria galvanizata si asta mai protejeaza.

Great job!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu folositi vaselina pentru ca astfel se retine si mai usor praful. Usile nu vin cu vaselina, ci cu ceara speciala anticondes.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curatat doar contra-aripile din fata(am scos ceva pamant) la cele din spate nu m-am uitat...acum vreau sa curat si zona cu filtru de polen si grila dintre parbriz si capota motorului(am vazut ca e plin de mizerie mai ales de frunze printre grilele alea)

Acum probleme e cum scot grila aceea din plastic...trebuie sa scot stergatoarele fata si chedarul de la capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate nici eu n-am verificat, dar nu cred ca este nici pe departe asa rau. In fata inteleg ca se aduna de la scurgerile de la baza parbrizului.

Daca a curatat cineva la rotile spate, poate ne spune daca merita umblat si acolo :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dati cu vopsea cauciucata de antifonare pe contra-aripi nu credeti ca e mai bine? Anul trecul am pregatit "terenul", dar m-am apucat tarziu s-a racit vremea si am dat cu vaselina pana la urma sa trec iarna.

Cauciucul o sa protejeze tabla si noroiul poate sa stea cat vrea el. Parerea mea.

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca era bun, nu-l puneau astia din fabrica? Sau hai, nu la masini din astea medii ca si cost, dar la ceva premium gen Mercedes probabil ca puneau daca era util. :blah:

Acum un an am desfacut si eu contra-aripile; ce sa zic, terra nova era pe-acolo. :lol:

img0402o.th.jpg img0403as.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca sunt prosti sa dea cu vopsea cauciucata? Trebuie sa mai vanda si ei masini, piese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dreapta

stinga

Sambata fac si eu operatiunea. Good to know! Multam!

nu te astepta sa gasesti atita teren arabil ca la noi :D pt ca Polo nu are scobitura asa de adinca, deci nu favorizeaza acumularea de pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai baieti, tin sa va anunt ca prin aceasta operatie ati dezechilibrat total masina. Acum puntea fata va prelua o masa mai mica, implicit aderenta mai mica, de aici un grav efect subvirator. :D

Acum 2 saptamani am avut ceva de lucru in zona aia si pana sa ma prind de ce e acolo, m-am umplut de praf in ochi. Asa ca sper sa o fac si eu WE asta si pe partea cealalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos si eu pamant de un ghiveci,dar din pacate a aparut rugina :(

Modificat de rcs66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da cu un spray cu ceara care se solidifica dupa aplicare sau spray cu antifon..insonorizant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dreapta

stinga

Sambata fac si eu operatiunea. Good to know! Multam!

nu te astepta sa gasesti atita teren arabil ca la noi :D pt ca Polo nu are scobitura asa de adinca, deci nu favorizeaza acumularea de pamant.

Cat o fi il dau jos, macar o sa ma simt mai bine dupa aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cum se demonteaza la Passat B5.5, din cate vad e mult mai complicat decat 3 suruburi ca la voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu operatia asta la leonul meu.

M-am crucit ce cat pamant era :blink:

Nota 10 pt pontul dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da cu un spray cu ceara care se solidifica dupa aplicare sau spray cu antifon..insonorizant.

lumineaza-ma si pe mine te rog mult ,ce fel de spray cu ceara?cum se numeste,ce firma si de unde sa-l cumpar,un link ,ceva,si cum se procedeaza?dau intai antifonul si apoi cu sprayul cu ceara sau invers?inainte de toate trebuie sa slefuiesc pana la tabla si sa dau cu un grund?astept un raspuns de la tine,pls!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine ma apuc si eu de operatiune caci m-ai bagat in fibrilatii toni cu ce ai avut acolo, si eu fiind pescar am bagat masina prin muuuuuuuuuuult noroi si praf, deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te astepta sa gasesti atita teren arabil ca la noi :D pt ca Polo nu are scobitura asa de adinca, deci nu favorizeaza acumularea de pamant.

Ai avut dreptate, a fost ceva pamant, dar putin. Da al dracu ce bine era batatorit acolo. Abia l-am dat jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!