Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

cutia este zf 8hpXX, producatorul indica schimbarea uleiului in functie de regimul de exploatare intre 80k si 120k km. e acceasi cutie folosita de bmw pentru toata gama.

recomandarea mea ar fi sa schimbati uleiul la max 80-100k km, si atentie ca este o operatiune destul de complexa, probabil ca ar fi de preferat sa se faca la un atelier specializat pe cutii zf, asta in conditiile in care din ce inteleg reprezentanta e paralela si poate nici nu au scule, trebuie o pompa cu care sa se scoata uleiul din cutie, daca doar se da drumul iese cam jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa luati decizii privind intretinerea cutiei de viteze sa va informati la reprezentanta aspra tipului acesteia. Din informatiile adunate de mine de pe alte forumuri rezulta ca este o cutie AISIN Japonia. Cred ca este versiunea de 1000Nm pe versiunea V8 si 750Nm pe celelalte.

Ieri am facut revizia de75kkm +schimb placute fata spate la Brady Bucuresti. In total aproape 3600 RON, au folosit ulei Mobil varsat. Cu Castrol ar fi fost cu cca 450 lei mai scump. Am primit discont si la inlocuirea parbrizului efectuata cu aceeasi ocazie.

Modificat de RobertS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie pbn mi-a zis ca ar fi zf, aisin folosindu-se pentru piata americana, de altfel in presa europeana peste tot zic ca se foloseste zf, si ca idee si la aisin se schimba uleiul dar nunstiu intervalul recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este ultimul model de la ZF, fiind folosita inclusiv pe Audi si Porsche. Imi amintesc sigur ca mi-au spus la reprezentanta ca nu are interval recomandat pt schimb de ulei.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun sigur ca zf indica intervalul intre 80k si 120k in functie de regim, in definitiv daca se strica se intampla in general dupa 160k km ocazie cu care tu platesti reparatia in cazul fericit sau o cutia noua, ei nu au decat de castigat

 

After an oil change, it is easier to shift the transmission and the
service life is significantly increased. Therefore, it is recommended to
have one of our Service Centers perform a complete oil change after 80
000 km for passenger cars and approx. 250 000 km for commercial
vehicles.



 

 

http://www.zf.com/corporate/en/products/services/repair_service/repair-service.html

Modificat de mecea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de exprimare, am zis de interval recomandat, cuvantul era "obligatoriu". Deci, posesorul nu e obligat ca la un anumit interval sa schimbe uleiul, dar oricum multi dintre noi facem sau vom face operatiunea. Dar la 60000km, oricum e inca devreme pt vreun schimb de ulei la cutie. Iar garantia la cutie e oferita de VW, eu am spus informatiile pe care le-am primit de la VW.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi revizia la 2 ani (20.000 km) schimbat doar filtre si ulei conform caietului de service. Pret. 1140 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Dar de ce mai mergi la reprezentanta, parca e iesita din garantie masina la tine, nu?

 

mai am 2 ani de garantie, am facut extindere de garantie de la 2 la 4 ani pt 3600 ron.

 

@cosmin, in 2 ani ai facut doar 20.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu softul de pe motor n-ai probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin, in 2 ani ai facut doar 20.000km?

 

Mai am o alta masina (Duster) cu care ma misc mai toata ziua prin oras + plus masina de serviciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ! Eu am schimbat placutele de frana la Touareg-ul meu la 75000. Cei de la service m-au chemat la 15 000 km sa le schimb... si bineinteles ca am considerat o aberatie . Le am schimbat la 75000 si nici atunci nu aveam niciun martor aprins in bord si mi-au spus cei de la service ca mai puteam merge cu ea . 

Placutele de frana + ulei+filtru de ulei m-au costat 3700ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceleasi servicii trebuie sa facem si noi in august .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

revizie vineri ulei+toate filtrele 23 mil , placute frana fata 16 mil . 37.000km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut si revizia scurta(45k km):schimb de ulei si alte verificari de genul filtru aer conditionat, filtru aer, verificare articulatii si alte maruntisuri pt a iesi mai mult de o ora de manopera :) . Oricum, baza au fost cei 8 litri de ulei Castrol EDGE, din care 7,7 litri i-a inghitit motorul. Pret: 620RON.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare ! Eu am schimbat placutele de frana la Touareg-ul meu la 75000. Cei de la service m-au chemat la 15 000 km sa le schimb... si bineinteles ca am considerat o aberatie . Le am schimbat la 75000 si nici atunci nu aveam niciun martor aprins in bord si mi-au spus cei de la service ca mai puteam merge cu ea .

Placutele de frana + ulei+filtru de ulei m-au costat 3700ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am fost la programare pt revizia de 60k km la Cardinal Constanta, iar legat de schimbul uleiului la cutie raspunsul a fost acelasi pe care l-am primit si de la Cybernet Bacau anul trecut: la acest tip de cutie schimbul uleiului nu are nici un interval trecut undeva in carte si nici nu este recomandata operatiunea de producator. Deci totul depinde de fiecare posesor pe

care il mananca undeva si doreste a se scarpina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand mai treci pe la ei intreaba-i, mai mult de curiozitate, cine e productorul cutiei si tipul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca o sa obtin un raspuns un raspuns exact, dar cel putin stiu sa le deosebeasca :). Mi-au spus ca la modelul vechi e in 6 trepte si se schimba uleiul la 60k km, iar la modelul nou sunt in 8 trepte si nu se schimba uleiul. Probabil daca intram in detalii si vorbim despre detalii de genul ZF sau Aisin o sa-i derutam inutil pe d-nii angajati la VW(bine, probabil ca sunt si oameni pregatiti acolo, nu trebuie sa generalizam 100%). Oricum, odeea e ca noul 7P a devenit destul de batran acum si se stiu operatiunile recomandate sau obligatorii ce trebuie efectuate la acest model. Asta e sigur, uleiul la cutie se schimba in functie de fluturii avuti de diversi posesori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie de fiecare data cand i-am intrebat mi-au zis ca e ZF, de altfel toata presa de "specialitate" de la noi zice ca e cutie ZF, si e fals, cutia e Aisin TR-80SD.

 

o lectura interesanta gasesti aicea > http://www.clubtouareg.com/forums/f95/aisin-8-speed-78949.html

 

cea mai tare parte e pe la pagina 5 cand in manualul de service zice ca e lifetime, si in online la 60.000 km


http://wenku.baidu.com/view/0dc25c116edb6f1aff001ff6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca neamtul spune clar ca nu exista nici un interval pt schimbul de ulei la acest tip de cutie? Tot el specifica clar ca la cutiile in 6 trepte la 60k km se schimba uleiul. Ce-mi pasa ce spune japonezul? Oare VW isi permit sa faca gafe chiar la un model destul de scump? Sa nu uitam ca aceste cutii s-au pus si pe Q7, care face parte din clasa lux si sunt aceleasi recomandari acolo. Pt mine e clar, nu voi schimba nici un fel de ulei la cutie.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand vor reveni cei de la VW atunci am sa revin si eu la service sa schimb uleiul. :)

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa recapitulam putin ce s-a discutat pana acuma :

 

1.informatiile care se gasesc in acest moment sunt cel mult vagi, dealerii din romania demonstrand cu prisosinta ca habar n-au despre ce vb.

2.unde te-am trimis sa citesti sunt doua informatii care se bat cap in cap practic

3.din pacate nu vb. limba germana si oricum degeaba as vorbi ca orice as trimite in germania ar fi redirectionat in romania

4.nu stiu sa existe nici o cutie automata care sa mearga la infinit cu acelasi ulei - asta nu s-a discutat dar e o realitate cel putin pt mine

 

si acuma ceva nou > https://erwin.volkswagen.de/erwin/D3E802AC49F.info?articleId=80319

 

nu pot sa descarc manualul dar avand in vedere ca este strict legat de intretinerea cutiei automate si cuprinde capitole de genul :

 

9 Checking ATF level and topping up . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 90
9.1 Checking ATF level . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 92
9.2 Topping up ATF . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 94
9.3 Draining and filling ATF . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 94
 
cred ca ar fi bine sa continui sa cauti care este intervalul de revizie pentru cutie si sa nu te culci cu urechea pe ce-ti zic "nemtii" din romania, nu de alta dar daca e sa pice o sa pice cand nu mai e in garantie.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut revizia de 60k km azi la Cardinal C-ta. S-au schimbat uleiul si toate filtrele, s-a pus masina pe tester, verificat lumini si bucsaraia etc. Pret total: 1497 ron. Placut surprins de amabilitatea celor de acolo(pe vremea altor masini mai ieftine ma tratau cu dispret :) ).

Am intrebat si de cutie in legatura cu schimbul uleiului. Inca o data, am fost placut surprins de oamenii de acolo. Raspunsul a fost: conform VW treaba e lifetime pana la alte modificari, dar totusi mi s-a recomandat undeva la 100k km sa schimb uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!