Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Sper sa mi le treaca pe toate in talonul romanesc. Ca cine stie... poate fac un upgrade la 17" mai incolo. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trwbuie sa mergi cu el la RAR sa-ti treaca in carte toate tipurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian.seres

Salutare,

As vrea sa primesc ceva sfaturi. Doresc sa achizitionez un Passat B7 an fabricatie min 2011, motor 2000 cmc, 140 cp cu cutie DSG preferabil.

Ce alte motoare ar fi mai recomandate, daca sunt serii cu probleme ca si la versiunea B6, etc.

Orice sfat ma ajuta.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Un prim sfat: Citeste cateva pagini din urma si apoi daca ai ceva nelamuriri posteaza-le!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Ma intereseaza achizitia unui Passat Variant; mi-au atras atentia 2 masini:

 - no1

 - no2

Pentru no1, ce parere aveti despre suspensia reglabila? Merita sau este doar un aspirator de bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.07.2017 at 10:34 PM, nirolfciv said:

Pentru no1, ce parere aveti despre suspensia reglabila? Merita sau este doar un aspirator de bani?

Dacă ti-l permiți , merita.

Dar ca sa treci când o sa ai o problema la amortizoare normale din cauza costurilor, nu merita.

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, cascadoru said:

Dacă ti-l permiți , merita.

Dar ca sa treci când o sa ai o problema la amortizoare normale din cauza costurilor, nu merita.

 

Mersi de feedback!

E vb de amortizoare față sau și spate?

Cam despre ce preț ar fi vorba pe amortizor magnetic vs normal?

Doi cunoscuți care au B6, repsectiv B8 mi au spus că "sunt scumpe" și nu o sa simți mare lucru. Ambii au menționat că abia la B8 "se simte ceva la drum". 

Păreri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la B6 sau B8 dar la B7 pot sa-ti confirm ca intre confort si sport e diferenta mare. Eu conduc zilnic un golf plus cu jante pe 17", cand ma sui in passat, pe confort, am senzatia ca pluteste. Cand schimb pe sport, ma simt exact ca in golf. :) (imi zdrangane dintii in gura). 

PS: Am jante pe 18" la passat.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6 nu era facut pe platforma de golf? Stiam ca cc era pe platforma de golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5,6, Skoda Octavia2/2fl/Superb2/Superb2fl, Passat 3c, Passat CC, Passat B7, CC sunt toate pe aceeasi platforma: pq35.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica o suspensie foarte primitiva fara brate care nu amortizeaza excelent denivelarile. De ce ai vrea asta de la o limuzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, mihai p said:

Nu stiu la B6 sau B8 dar la B7 pot sa-ti confirm ca intre confort si sport e diferenta mare. Eu conduc zilnic un golf plus cu jante pe 17", cand ma sui in passat, pe confort, am senzatia ca pluteste. Cand schimb pe sport, ma simt exact ca in golf. :) (imi zdrangane dintii in gura). 

PS: Am jante pe 18" la passat.

Spor !

 

Asadar tu ai pe B7 optiunea asta de amortizoare "magnetice"? Asa se numesc de fapt?

Un pret per amortizor se poate va rog?

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunea se numeste DCC - Dynamic Chassis Control. Daca vrei mai mule detalii, studiaza link-ul: 

https://www.my-gti.com/2653/volkswagen-dcc-adaptive-chassis-control-design-and-function sper sa nu fie considerat reclama, dar este foarte bine explicat ce si cum.

Un amortizor ajunge la 800-900 ron.

Imi cer scuze moderatorilor pentru offtopic.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LucianHaragus
On 7/21/2017 at 10:34 PM, nirolfciv said:

Salutare,

Ma intereseaza achizitia unui Passat Variant; mi-au atras atentia 2 masini:

 - no1

 - no2

Pentru no1, ce parere aveti despre suspensia reglabila? Merita sau este doar un aspirator de bani?

Frate primul model este SUPERRR ! Ce sa mai vrei, scaune piele încălzite, ventilate, haion electric, keyless GO...super dotat !! Pretul, corect zic eu, kilometri foarte ok ( la dotările care le are + 170cp...probabil la banii ăștia găsești din 2014 dar cheală ) dacă o achiziționezi și pe firma, te-ai cam scos ! Oricum, indiferent ce decizie vei lua îți doresc drumuri fără incidente !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nirolfciv, verific-o pe prima in retea. Ignora cartea de service fizica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in situatia de mai sus si am ales Audi A4. Mai pui 1-2 mii euro si iei A4 care e din alt film. Am si Passat in familie si nu exista comparatie la tinuta de drum, cum amortizeaza denivelarile, cum sta la viteza mare, insonorizarea, etc. Daca diferenta de pret e mica mai bine va uitati la A4. Ca spatiu e putin mai mic A4 in spate si portbagaj insa compenseaza din plin la placerea condusului si la calitatea materialelor.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat e mașină de familie... A4 mașină de 2, accidental persoane în spate și nu la drum lung. 

Diferența in spate e mare...

A4 sta prost la dotări... Poate generațiile după 2010 or fi altfel... 4 geamuri electrice, cb etc sunt rare... Singurul plus ar fi Audi Concert dacă prinzi , dar poți găsi Dynaudio pe Passat care e decent. 

 

Eu am fost în situația sa caut... Passat sau Audi A4... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog, diferenta este putin mai mare decat sonorizarea, nu crezi?

 

In primul rand sa comparam platformele pe care sunt facute masinile, B7 passat este pe o platforma de golf (adica o suspensie foarte primitiva) evident putem alege DCC- suspensie magnetica, insa nu toate vin cu dotarea asta, bucse slabe, mici, lipsa brate, punti si o tehnologie care nu amortizeaza deloc denivelarile, canalele si gropile din Ro, si nu spun eu asta, stiu multi oameni care la o prima impresie dupa ce schimba masina cred ca suspensia de VAG are o problema si vin de pe alte marci (bmw/renault) insa asa e suspensia VAG, din topor, primitiva, simti orice crapatura din asfalt.

 

Audi-ul are alta platforma, mult mai evoluata, suspensie mult mai buna, materiale mai bune, per total e o diferenta foarte mare intre ele. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, LucianHaragus said:

Frate primul model este SUPERRR ! Ce sa mai vrei, scaune piele încălzite, ventilate, haion electric, keyless GO...super dotat !! Pretul, corect zic eu, kilometri foarte ok ( la dotările care le are + 170cp...probabil la banii ăștia găsești din 2014 dar cheală ) dacă o achiziționezi și pe firma, te-ai cam scos ! Oricum, indiferent ce decizie vei lua îți doresc drumuri fără incidente !

 

Mulțumesc de feedback!

Ieri le am văzut pe ambele și am platit o inspecție la reprezentanta pentru no 2.

Am ales anul mai bun și km versus super dotările de la no1.

Aștept zilele astea raportul.

 

Cat despre A4 model B8 sunt convins că e mai calitate însă pentru mine nu s au potrivit:

 - interiorul vs Passat B7

 - spațiul în spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu suspensia de B7, B6 are o suspensie destul de bună multilink, chiar variantele cică de drumuri grele. 

Chiar dacă s au întors în timp la punte fixă, e o varianta acceptabilă. 

Cele 2 mașini sunt de clase diferite. 

Una e de familie, la variant înghesui și 2 cărucioare în portbagaj fără sa le strângi, bagi un frigider fără stres, în spate se simt bine și unii care au 1.90m...

Audi e înghesuit rău, portierele spate sunt poziționate după colț, de intrat mai intri dar de ieșit mai greu... 

Are veleități de sport, sta bine pe strada și la viteze mari dar cam atât... 

Eu ma uitam după A4 in ideea ca mai găseam motorizări benzina clasice, aspirat 2l sau 1.8l turbo...Pana în 2008...

Unul tânăr care pleacă numai cu prietena în concediu și vrea sa se bucure de condus sportiv eventual, alege Audi, cine pleacă cu prietenii, sau un copil etc alege confortul pentru toți pasagerii, și loc destul de bagaje... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti compara confortul celor din spate de la A4 cu B7. In B7 e lux. 

Daca mai pui si un scaun de copii in A4 mai sta lejer 1 persoana. Are fratele meu unu din 2009 combi.

Ce bag in B7 sedan intra in combiul pana in tavan ca portbagaj. Sincer nu e termen de comparatie. Vorba lui Moog e pt 2 tineri .

O avand calitati dar depinde si de fiecare ce vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LucianHaragus
2 hours ago, nirolfciv said:

Mulțumesc de feedback!

Ieri le am văzut pe ambele și am platit o inspecție la reprezentanta pentru no 2.

Am ales anul mai bun și km versus super dotările de la no1.

Aștept zilele astea raportul.

 

Cat despre A4 model B8 sunt convins că e mai calitate însă pentru mine nu s au potrivit:

 - interiorul vs Passat B7

 - spațiul în spate.

Și eu mi-am cumpărat mașina din semnătura anul trecut, am făcut programare la reprezentanta in Cluj-Napoca, nu pot sa spun ca am primit lămuriri grozave, aveam istoric ca s-a făcut schimburile de consumabile + distribuție & ulei in cutia de viteze, i-am intrebat daca este ok, răspuns, "noi va recomandam sa le mai faceți odată"... I-am spus, pai domnu meu, apare ca ii făcută ( am sunat și la service-ul care era in cartea service sa întreb dacă este real sau nu, erau făcute schimburile ), de ce sa mai dau 1500 de euro ? In fine, am plătit 250 RON si mi-au făcut upgrade de soft. In schimb am auzit după aceea, de fapt am citit aici pe forum ca sunt ceva băieți, DYNO care fac teste foarte relevante, probabil pe bani mai mulți dar iti spun concret in ce parametrii se afla mașina care vrei sa o achiziționezi. Mi-aș dori să-ți fie util ceea ce ți-am relatat. 

 

Bafta 

Modificat de LucianHaragus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, LucianHaragus said:

Și eu mi-am cumpărat mașina din semnătura anul trecut, am făcut programare la reprezentanta in Cluj-Napoca, nu pot sa spun ca am primit lămuriri grozave, aveam istoric ca s-a făcut schimburile de consumabile + distribuție & ulei in cutia de viteze, i-am intrebat daca este ok, răspuns, "noi va recomandam sa le mai faceți odată"... I-am spus, pai domnu meu, apare ca ii făcută ( am sunat și la service-ul care era in cartea service sa întreb dacă este real sau nu, erau făcute schimburile ), de ce sa mai dau 1500 de euro ? In fine, am plătit 250 RON si mi-au făcut upgrade de soft. In schimb am auzit după aceea, de fapt am citit aici pe forum ca sunt ceva băieți, DYNO care fac teste foarte relevante, probabil pe bani mai mulți dar iti spun concret in ce parametrii se afla mașina care vrei sa o achiziționezi. Mi-aș dori să-ți fie util ceea ce ți-am relatat. 

 

Bafta 

Multumesc frumos, Lucian!

Intr-adevar sunt in cautarea unui service serios de VW in Bucuresti; am citit cate ceva pe forum, nu mi-e f. clar spre care sa ma duc inca.

Daca exista recomandari, le primesc cu drag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degrabă caută un meseriaș bun in diagnoza... O suspensie o schimbi lejer... 

Sunt entuziaști și pe aici destui la care poți apela, de-alde Voinea, Florin, Albundy etc... 

As avea mai multa încredere în ei decât într-o reprezentanță... 

VIN ul îl poți verifica separat, apropo de istoric... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 este chiar lux si confort la drum fata de A4, pentru o familie. Am ales B7 fara regret si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!