Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Sa ajutam viitorii posesori de Passat B7 cu ceva sfaturi si recomandari.

Aveti si lista de preturi atasata, editia iunie 2011.

Lista Preturi Passat B7 - Iunie 2011.pdf

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care e diferenta intre Blue TDI si Bluemotion technology?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De aici :

...cele BlueMotion Technology sunt disponibile in varianta Tredline, cel mult Comfortline.

In schimb varianta BlueMotion - 99 g/km (fara Technology) este o varianta de sine statatoare. Un fel de Trendline personalizat cu stofa Blue la interior, spoiler fata redesenat, praguri si jante dedicate de 15" din aliaj, care se adauga celorlalte elemente specifice BlueMotion Technology (trepte de viteza mai lungi, garda la sol coborata, computer de bord plus, indicator de schimbare a vitezelor, pneuri cu rezistanta scazuta la inaintare, sistem start-stop, etc).

LE: Am omis ceva, pentru aerodinamica mai buna BlueMotion are eleronul mai mare si grila din fata putin modificata (grila cu sigla VW).

Referitor la garda la sol, sunt de parere ca ambele modele au aceeasi suspensie sport. Ar fi cam risipa din partea VW sa mentina in fluxul de productie atatea versiuni de suspensii diferite, mai ales ca in privinta rezultatelor diferentele sunt aproape nule.

Astfel, BlueMotion are garda la sol mai mica decat BlueMotion Technology datorita spoilerului modificat, pragurilor adaugate si eventual altor plastice pe dedesubt, toate acestea cu rol aerodonamic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana pe 15 August este promotie la Passat B7, lichideaza modelele din stoc(discount de aprox. 1500e + remat 2700 e). Am vorbit cu un dealer la telefon, ma vad maine cu el si revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul Sarstiuc

Cred ca ai vrut sa apui ca e promotie la B6 - lichidare de stoc la B7 nu prea cred! :) Revenind la subiect - ai gasit ceva interesant?

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu! Am scris corect, e lichidare la Passat B7 la toti dealerii VW. Cei de la Midocar au pe site, dar cand am sunat la PBV1, mi-au confirmat ca si ei au aceasta promotie.

Eu am vorbit astazi cu 2 dealeri, i-am pus sa liciteze intre ei si mi s-a oferit 800e discount dealer + 1500e discount Actiune Passat + 2700e discount Rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oficial. Sunt posesor de B7, 1,6l TDI/105CP - TRENDLINE cu climatoric, faruri ceata si vopsea metalizata. Cu tot cu 3 tichete REMAT cumparate de la PBV1 si taxe/impozite, m-a dus in ceva mai putin de 20.000 e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie! Asteptam primele impresii si poate un jurnal de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Care e diferenta intre Blue TDI si Bluemotion technology?

Sunt mai multe concepte amestecate aici...

"Bluemotion Technology", inseamna motor cu start-stop, ceva tehnologie de recuperare a energiei la franare si inca alte 2-3 maruntisuri.

Mai exista B7 "Bluemotion" ca tip de sine statator, care are cel mai mic motor in tehnologie Bluemotion (vezi mai sus), jante optimizate aerodinamic si ceva mai putin crom pe grila.

"Blue TDI" foloseste un aditiv special (AdBlue?) care se pastreaza intr-un rezervor care tine locul rotii de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3 ani in care Tiguanul m-a slujit ca un soldat credincios, astazi am semnat contractul de finantare pentru Passat Variant, intr-o super configuratie:

2.00 TDI/170 CP, 4Motion, DSG6, echiparea CL, culoarea Tornado Red, tapiterie si mocheta Desert Beige. Optionale: Bi-Xenon si faruri de ceata, navigatie RNS315, Climatronic, Park Pilot, Bare cromate pe pavilion, Pregatire telefon, Tempomat, Alarma, Privacy Glass, Suspensie drumuri grele, Volan multifunctional,Plasa portbagaj. Pret de lista: 35687 Euro; Discount: 3141,23 Euro.

Partea oarecum neplacuta e ca vine in decembrie. Insa daca iti doresti ceva deosebit, trebuie sa faci sacrificii. Si la Tiguan am asteptat din aprilie pana pe 15 august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptare palcuta si felicitari pentru alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi am comandat si eu passat-ul acum vreo luna, cat astept am inceput si eu sa citesc pe forum despre una alta ca cine stie cand am nevoie. Ce sa zic, dupa tot ce am citit pe aici mi s a cam dus entuziasmul :( eu am un mondeo 2006 de care sunt inca foarte multumit (singura buba ca e fff zgomotos dieselul dar ca fiabilitate nu am ce sa zic); sincer nu mi am imaginat ca exista atatea passat uri care sa aiba fel si fel de probleme (mare parte defecte de fabricatie nu de utilizare!!)...

Pentru mine o masina cu care trebuie sa merg in service cand mi e lumea mai draga este exact ce nu imi trebuie indiferent de marca masinii...

Eu astept livrarea in octombrie pentru urmatoarea masina:

Variant CL 2.0 TDI 140 CP DSG6

Urano grau (cea inclusa)

Climatronic

Xenon

Airbaguri spate

Privacy glass

RCD510

Tempomat

Side assist

Preg telefon

Volan multifunctional (incl DSG)

alarma (se va monta de catre dealer)

Acum asta e, sper sa fie ok DSG-ul ca eu de asta am ales Passat (pe langa buget si limitarea de la firma de < 145 g emisii CO2); precizez ca imi place f mult si accord ul dar astia de la honda nu aveau masini acum 1-2 luni cand am comandat eu

Partea buna e ca poate ajung pe la intalniri..mai socializam si noi nu? :)

Bafta everyone!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Felicitari! Pare foarte asemanatoare cu ce-am comandat eu, pana la DSG. La ce dealer ai comandat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pt achizite. DSG rullz. Merita e o cutie formidabila! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, sper sa ne bucurăm cu totii la maxim de achiziții!

Eu am comandat la PBV1, preț final 29000 TVA inclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

O intrebare pentru cei ce si-au comandat Passatul de curand: Care e procedura standard pe la dealeri in Romania? Te instiinteaza cand masina a fost comandata, cand intra in productie, cand este gata, cand intra in Romania etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu am fost informat in cca 2-3 saptam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 2-3 saptamani te suna sau suni tu si afli cand va fi fabricata desi mai apar surprize sa se fabrice mai devreme. Masina cand ajunge la curtici trebuie platita toata si in o saptamana ajunge depinde cand pleaca transportu . De la fabrica pana la posesor ajunge in 2 saptamani daca nu exista probleme cu tichetele rabla (a mea a stat 4 saptamani la curtici din cauza lor). Am o intrebare: cine a luat tichete rabla si in cat timp le-au aprobat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 2-3 saptamani te suna sau suni tu si afli cand va fi fabricata desi mai apar surprize sa se fabrice mai devreme. Masina cand ajunge la curtici trebuie platita toata si in o saptamana ajunge depinde cand pleaca transportu . De la fabrica pana la posesor ajunge in 2 saptamani daca nu exista probleme cu tichetele rabla (a mea a stat 4 saptamani la curtici din cauza lor). Am o intrebare: cine a luat tichete rabla si in cat timp le-au aprobat?

Unde ai comandat-o pe a ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit deja o prima estimare: saptamana 44. Contractul l-am semnat in saptamana 34, deci actualmente 10 saptamani diferenta. Livrarea estimata va fi updatata cand masina va intra efectiv in productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa vadezamagesc in ce priveste termenele de livrare dar eu am comandat la PBV1 in saptamana 16 si daca voi avea noroc se va livra in saptamana ...39 !!???!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barbosu

Ai comandat motorul de 170 CP? Imi spunea ceva dealerul de intarzieri in livrare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variant 2,0 HL,140,4Motion,manuala ! Se pare ca trapa panoramica ar fi motivatia intarzierii !! Dar imi spuneau ca la toate comenzile au inceput sa le lungeasca termenele de livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!