Jump to content

Retrofit bluetooth premium si soundsystem 10


Thheo
 Share

Postare recomandată

Pregatirea de telefon este unitate separata, nu este integrata in Amundsen. Deci se pastreaza. comunicatia cu maxi-dot si cu restul (snezori parcare, climatronic) se face pe CAN. Se pastreaza si alea.

La Amundsen+ cum am avut eu echiparea originala ( RNS-315) este integrat bluetooth in unitate.. nu este modul separat.

Si mie mi se pare mult mai comod sa folosesc pentru navigatie iphone-ul sau un gps dedicat, in final cred ca totul se reduce la cat de des folosesti acea navigatie - in cazul meu de 2-3 ori pe an in cel mai bun caz, motiv pentru care nu am considerat ca merita sa platesc diferenta de la rcd510 la rns510...scz de off topic

Tocmai ca orice poti sa zici dar nu comod.. Mi se pare foarte enervant sa stau cu ceva in parbriz si sa trebuiasca sa umblu la el. Evident ca nu merita diferenta de pret pentru un produs nou, insa eu am dat 350 lire pe unul SH vechi de 6 luni si ca sa il fac functional a fost necesar recoding cu VCDS.. dar anyway am facut totul de unul singur de la montaj la recodarea software si a durat sa zic vreo 3 ore ( cu tot cu instalarea modulului bluetooth 9w7 si cablurile aferente pe sub mocheta ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Thheo

    14

  • F l o r i n

    5

  • Quino

    5

  • REIO YSA

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Esti meserias ca ti-ai montat singur. Ptr mine ar fi "incomod" sa ma programez la service, sa ma invoiesc la serviciu, sa platesc manopera ptr a face asemenea "ajustari".

E mai comod sa deschid appstore si sa caut "navigatie" si sa pun degetelul pe igo, sa bag parola si sa astept 15 min sa se instaleze toata Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Eu am comandat amundsen. Total dezamagit. Romania la nivel de A1, A2, si ceva E-uri. In rest, bucurestiul este reprezentat de o pata gri. De la unguri incolo, la nivel de ulita. Nu gasesc utilitatea. Pentru cei 436 E gaseam alta destinatie (inclusiv Iphone4/HTC HD/Samsung Galaxy2 ci igo 2011).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Amundsen+ cum am avut eu echiparea originala ( RNS-315) este integrat bluetooth in unitate.. nu este modul separat.

ai cumva an model 2012? ca numai la alea s-a introdus Amundsen + ...din cate stiu eu

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost cumparata la mijlocul lui iulie 2011, nu stiu daca e MY2012, dar sigur am avut Amundsen+ si avea o super harta pentru Romania.. toate localitatile de care nu stiai erau acolo si scrise frumos chiar cu diacritice, insa era un ecran mai mic, nu puteam sa fac zoom out sa vezi ruta stabilita ca un fel de overview. Pe de alta parte se misca foarte repede, banuiesc ca are un procesor mai nou.

@nms: Am iphone cu igo ( btw e o porcarie igo pe iphone, dar asta e alta discutie ), navigon sau tomtom. Problema nu e cat de usor sau nu le instalezi pentru ca asta o faci odata, problema este ca trebuie sa stau cu o caramida in parbriz care imi ia din campul vizual si nu are cum sa fie la "indemana". Da nu se compara softurile ante-mentionate cu tampenia asta de pe RNS, dar are totusi touch-screen, merge chiar si slide sa vad harta, are comanda vocala integrata cu accesare din butoanele de pe volan asa ca asta e genul de avantaj ce mi-l doream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti meserias ca ti-ai montat singur. Ptr mine ar fi "incomod" sa ma programez la service, sa ma invoiesc la serviciu, sa platesc manopera ptr a face asemenea "ajustari".

E mai comod sa deschid appstore si sa caut "navigatie" si sa pun degetelul pe igo, sa bag parola si sa astept 15 min sa se instaleze toata Europa.

Si btw daca vrei sa te ajut cu montajul o fac cu mare placere.. ( gratis ). Fa-ti rost de piese daca ti le doresti si facem..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e iulie 2011, este MY2012. Si are Amundsen + . Are hartile pe memoria integrata de 6 GB nu? Amundsen-ul simplu nu avea memorie interna.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, avea memorie interna, dar sincer nu mai stiu de cat. Oricum a fost tare ca nu am stiut ca are partea de bluetooth integrat si practic l-am subevaluat, si a trebuit sa imi cumpar un modul 9w7 separat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sper sa nu deranjez pe nimeni,insa in opinia mea este o aberatie sa afirmi ca esti mai comod sa stai cu telefonul in parbriz.In primul rand este vorba despre dimensiunea ecranului telefonului(eventual sa stai cu un Ipad in geam),in al 2-lea rand este vorba ca acesta iti afecteaza vizibilitatea(la un drum lung este extrem de incomod-testat de mine),in al 3-lea rand trebuie sa mai bagi si telefonul la incarcat pentru a nu ramane fara baterie care se consuma extraordinar de rapid,in al 4-lea rand ce te faci cand intri intr-un tunel si pierzi semnalul(navigatia are un sistem complex care poate mentine ruta chiar si fara semnal gps folosindu-se de ungiul la care se afla volanul),in al 5-lea rand ce te faci daca ai muzica tare si domnisoara din telefon te anunta despre vreun viraj ceva si tu nu auzi,in al 6-lea rand ai navigatia integrata in maxi-dot ceea ce este destul de ajutator,iar nu in ultimul rand sa nu uitam despre momentul in care esti sunat si navigatia se intrerupe.

Ca mai vorbeam de RNS,daca incarci ultimele harti ai pana si "cele mai mici ulițe" din cel mai uitat sat din Romania+comenzi vocale+touchscreen+hard+hartile sunt stocate pe hard+o gramada de alte chestii.Chiar nu vad nici macar un singur dezavantaj fata de navigatia pe telefon.

Acum on-topic:

Bluetooh:Eu mi-am montat kit-ul 9WZ,care este UHV+Rsap(adica suporta absolut orice telefon cu bluetooth,de la Iphone la android si la nokia,si include optiuni de la schimbarea soneriei pana la scrierea de sms pe ecranul navigatiei),nu stiu daca se poate comanda ca si dotare optionala la un Superb nou,insa se integreaza absolut perfect cu maxi-dotul si cu Columbus.Iar daca deja ai un kit bluetooth din fabrica,montajul este absolut banal,scoti vechea unitate si o pui pe cea noua,iar in cazul in care unitatea cea veche transmitea in boxe sunet tip mono mai trebuie adaugate inca 2 fire pentru stereo.

Navigatie:De asemenea mi-am montat si Skoda Columbus,si pot spune ca este o chestie de maxim 5 minute,iar apoi pentru a fi complet functional necesita inca 1-2 minute de codare cu VCDS.

SoundSystem:Acesta este un proiect de termen mai lung.Aici nu sfatuiesc pe nimeni sa se bage doar daca duce de mult timp liber,posibilitatea de a iti pastra calmul,o oarecare indemanare,insa si ceva banuti pusi deoparte.In cazul in care este cineva interesat o sa fac si o lista cu pasii necesari pe scurt:

-achizitionare 10 boxe(~100-150 euro)

-achizitionare ampificator(~100-150 euro)

-achizitionare suporti+suruburi+covoras montare amplificator(~30-35 euro)

-achizitionare 2 fete de usi pentru fata,altfel nu este posibila montarea difuzoarelor de medii-sau se poate ramane la 8 difuzoare,ceea ce dupa mine este indicat,oricum cele de medii sunt cele care creeaza probleme in cazul Sound System Skoda.

-demontare fete de usi

-demontare-montare boxe(cele de bass sunt prinse in pop-nituri,ceea ce necesita o masina de gaurit+pistol pop-nit+parca 6 nituri la fiecare)-asta dureaza cel putin cateva ore.

-dupa montarea boxelor trebuie trase fire de la boxe pana la conectorul de la usa,deoarece inainte venea semnalul pe 2 fire de la player(inaltele aveau un condensator pe post de filtru),iar acum trebuie cai separate pentru fiecare difuzor in parte-operatiune ce dureaza din nou ceva timp.

-urmeaza conexiunile amplificatorului.Mai exact sunt 10 cabluri spre navigatie,2 spre compartimenul motor pentru alimentare+masa,si 4 fire spre fiecare usa spate+6 la fiecare usa fata

-acum urmeaza cea mai dificila operatie care este aparent banala.conectarea cablurilor la mufa amplificatorului.Problema sta in felul urmator:pinii care intra in mufa o sa ajunga la 400 Ron,iar mufa este in jur de 80 de RON....doar ca aceasta nu se gaseste nici la reprezentanta si nici pe net,insa se poate aduce la comanda si dureaza intre 2 si 3 luni la reprezentanta(daca chiar vrea cineva sa verifice acesta este codul:5K0971636).Mai exista o varianta in care poti lua un conector de Audi si sa il modifici putin,iar costul se reduce si el cu 150 RON.

In total costurile se ridica la 350-450 de euro(fara fetele de usi),+cateva zile de munca si probabil 1-2 saptamani de asteptare cel putin pentru ca pe parcurs este imposibil sa nu apara vreun element de care uiti...pana si pinul care face conexiunea alimentarii cu siguranta te poate intarzia cateva zile bune,insa si satisfactia va fi pe masura.

Eu am realizat toate aceste modificari,iar in cazul in care mai este cineva interesat pot oferi informatii cu cea mai mare pacere.

Modificat de infoschumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Fac precizarea ca discutia de mai jos este inutila in cazul in care banii nu reprezinta o problema.

Singurul dezavantaj (pe care il vad eu) al Navigatiei integrate Columbus este pretul (1679 fara tv tuner - 2588 cu tv tuner), mai ales in cazul in care folosesti navigatia de 3 ori pe an. Cat priveste comoditatea, am mers cu gps in geam in 2 ocazii - budapesta si stat acolo 5 zile si bratislava stat acolo 5 zile + 2 drumuri viena/pandorf. In romania m-am uitat la el doar ca sa verific viteza bord/viteza gps, distanta parcursa si cand se apropie bifurcatiile importante, in afara, doar ca sa vad cand ma apropii de iesiri autostrada. In afara semnalizarile sunt foarte bine marcate, in asa fel incat, daca stii in mare traseul, mergi dupa indicatoare. In ro, sunt decente (primul drum la nadlac a fost fara gps si am ajuns fara sa ma incurc). La ce foloseste intradevar GPS-ul este orasul (budapesta/bratislava/viena). Acolo fara gps esti "dead in the water". Relatand foarte pe scurt cele de mai sus, concluzia mea personala (inainte de a lua masina) a fost si este urmatoarea: Daca trebuie sa ajung in Dronten - Flevoland (stie adso de ce chiar acolo), pana la marginea orasului nu-mi trebuie GPS. Ajung doar prin citirea indicatoarelor. Imi trebuie GPS in oras. Pentru asta, pot da linistit 200-300 E si suport linistit GPS-ul in geam.

Foarte buna explicatia montarii Sound System, dar nu pot sa nu observ ca pretul este cca 400 E fara fetele de usi, iar Sound System ca optional costa 373 E (incl tva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce faci bestie, te intorci la locul 'crimei'? :alien: o sa ai bad karma daca nu imi dai de stire cand. mah, la cat de mare e dronten, te descurci si acolo fara GPS :icon_cheesygrin:

columbus e o scula foarte misto, daca imi e permis. lumea ii mai injura pozitia, insa ce neam de ergonomie aveai cu un touchscreen aflat la cuca macaii, inspre parbriz?

intre el, maxidot si comenzile vocale am reusit sa ma descurc in 99.9% din cazuri fara stres. TMC si functia de 'vezi ca e buson in fata' sunt grozave. in plus, am in masina vreo 5 DVDuri cu desene, e fii-miu extatic mai nou cand trebuie sa astepte in masina.

e foarte bine facut si gandit, vizibilitatea e nesperata, singurele momente in care nu vezi sunt acelea in care bate soarele direct in el prin luneta. senzorul de lumina aproape nu are lag, rerutarile se fac rapid. in plus, fata de telefon sau PNA are un avantaj major: stie si navigatie inertiala, in functie de viteza, unghiul rotilor etc. cand dai de autostrada in tunel, cu iesiri alambicate, functia asta devine de nepretuit :icon_geek:

in particular, in cazul meu, faptul ca nu am cabluri, baterii de incarcat etc. deja ii justifica pretul. am buba la cap, cam 50% din timp stau fara telefon, pentru ca are bateria moarta, sau l-am uitat pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gorillaz_doktor Sau mai pui 100 de euro pe langa cei 300 si iti iei Columbus.Si mie mi se pare extraordinar de scump Columbus cand il iei ca si dotare optionala.Dar cu 400 de euro,in loc sa iti iei vreo chinezarie de la Watson(cea care seamana identic cu Columbus),mai bine iti iei originalul.Eu unul asa am procedat si nu regret absolut deloc.Am cumparat-o de pe ebay acum 2 ani de zile,si merge si in ziua de astazi fara nici cea mai mica problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

@ infoshumi - Daca eram 2 sec mai destept, lasam cei 480 E pt amundsen si mai puneam 100 E si luam columbusu' second. Apropos, nu vrea cineva un amundsen ? Daca ma gandesc sa pun columbus, clar original second, nu chinezarie.

@adso - adresa specificata era asa, de par examplu', ca de cand cu bebe si criza, 2012 va fi un an cu buget la minim. Apropos, matale ai LCD si la tetiere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SoundSystem:Acesta este un proiect de termen mai lung.Aici nu sfatuiesc pe nimeni sa se bage doar daca duce de mult timp liber,......................

-achizitionare 2 fete de usi pentru fata,altfel nu este posibila montarea difuzoarelor de medii-sau se poate ramane la 8 difuzoare,ceea ce dupa mine este indicat,oricum cele de medii sunt cele care creeaza probleme in cazul Sound System Skoda.

........................

Eu am realizat toate aceste modificari,iar in cazul in care mai este cineva interesat pot oferi informatii cu cea mai mare pacere.

Sa intelegem ca atunci cand ai instalat SoundSystem-ul ai ramas pe 8 boxe? La diagnoza pe SoundSystem nu ai eroare rezultata din lipsa celor 2 difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare tuturor.

Nu stiu daca postez unde trebuie dar încerc :)

Pe a mea superba am Columbus rns 510 si am încercat sa imi conectez al meu htc m8 la "bluștuț" .

Am reușit pana la urma , cu copierea contactelor samd. Pana aici totul bun.

Problema este ca masina imi preia total controlul telefonului. Semnal gsm, internet, mesaje , tot. Si nu ma ajuta acest lucru nimic mai ales ca daca nu sunt atent la primirea unui mesaj, si in general trebuie sa răspund in maxim 3 minute pierd bani. Plus ca mesajele se stochează pe masina si mie imi trebuie istoricul in telefon.

Mai pe scurt modulul meu bluetooth este 5N0035730C si ma întreb daca exista vreo codare care sa împiedice preluarea controlului telefonului. Daca nu , oare cel mai nou tip de modul si anume 3C8035730E are aceasta facilitate si daca este schimbat , trebuie recodat ceva sau este recunoscut direct de CB.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri .

Modificat de REIO YSA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu poti face asa ceva pe modulul tau, deoarece acesta stie doar de conexiune Rsap.

 

da, cu 3c8 - o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin.

Sa înțeleg ca modulul nou nu mai preia controlul telefonului? Il pot folosi chiar si cand este conectat la masina ? Este "plug and play" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie codat cu VCDS-ul si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, dat fiind ca sunt in Anglia , fa-ti pomana pana la capăt spune-mi te rog cum se face recodarea asta in cazul ca poate fi făcută si de un novice ca mine. Ca stau degetul pe butonul de buy it now :)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cu VCDS-ul se face codarea. O sa te ajutam dupa ce il cumperi... acum nu te ajuta cu nimic.

 

dupa ce il montezi pe masina, o sa vb si iti explic live... eventual ma suni si iti zic la telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am cumpărat modulul acela din Lituania. Nou , original Germania.

Din păcate cu doua zile înainte mi-am pierdut iPad-ul in aeroport , si seara am scăpat laptop-ul jos si l-am făcut bucăți.( peste noapte a luat foc si un garaj la doar 2 metrii de mașina mea ) deci se putea si mai rău. Deci nici vorba de codare chiar si la distanța cu ajutorul colegului Florin.

Asa ca ieri de curiozitate am scos modulul vechi si l am pus pe cel nou. Merge, cu un meniu ceva mai bogat si cu opțiunea de a folosi mașina ca bluetooth sau rsap.

Acum întrebarea mea este, recodarea aduce ceva in plus sau e aceeași mâncare de peste? Pot sa merg in continuare asa sau ma pot aștepta la ceva surprize.

Mulțumesc .

Drumuri bune tuturor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

poate ceva erori stocate, etc... cand o sa ai laptop-ul disponibil, atunci scanezi si vedem daca ai ceva si daca necesita schimbarea codingului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, cine stie unde este amplasat modulul Bluetooth la skoda superb 3T 2013??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub scaunul pasagerului, prins de podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!