Jump to content

Sharan probleme cutie automata


NxRolix
 Share

Postare recomandată

Prima data trebuie scos uleiu si vazut ce se intimpla,in principiu e de la blocu de electrovalve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca da asa ma gandesc si eu sa stii ca daca trec cu schimbatorul unde scrie 2 parca este diferit fata de pozitia D ,AR DACA MERG CU MASINA SI SCKIMBATORUL ESTE IN POZITIA 3parca nu ar aluneca asa rau fata de  pozitia d asa nu se simte sa stii unul care nu stie nu asi a seama credema dar nu este ok si nu este corect sa functioneze asa cu alunecari ca se uzeaza si apar frecari care duc la deteriorarea discurilor eu din ce am citit  cred ca este valva n 93 asa cred ca scapa presiune pe la oring sau nu deschide suficient sa ajunga presiunea care trebuie in low clutch si daia la viteza 1 si 2 este asa iar pt viteza 345este pe hy clutchasa ca mie imi trebuie inlocuita valva care tine de presiune pt vitezele 1si 2 vb la tel detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, am un Sharan din 2002 1,9 tdi 115 Cp , cutie automata 5 trepte si am urmatoarea problema : cand masina este in drive si stau la stop tinand piciorul pe frana ''da sa plece'', daca o pun in neutru si pe urma o pun in drive trebui sa acelerez putin sau sa astept vreo 2 secunde ca sa plece  si cate o data cand schimba din treapta 2- 3 are o mica intarziere . Astept orice sugestie  ,a mai avut cineva problema asta ?!este posibil sa scap doar cu schimbul de ulei?

Am fost cu ea la service ,am ridicat-o pe elevator si invartind de roti se aude  cei drept  incet ceva cred ca in convertor ca niste bile cred este normal ?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai eftin scapi cu-n schimb de ulei,uitate si la senzoru temperatura apa,sa nu fie dus cumva(eu asa am patit cu tendinta dea pleca cu toate ca tineam picioru pe frina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Asta este lista de erori pe care o da vag-ul

17965-Charge Pressure Control Positive Deviation
      P1557-35-10---- Intermittent
18080- Coolant Fan Control 1: Open or Short to Ground
      P1672 -35-10------Intermittent
17664- Engine Collant Temp Sensor(g62) :Open or Short to Plus
       1256 - 35-10------Intermitent
Readiness: 00xxx

 

O sa schimb uleiul si sa curat blocul de valve prima data si pe urma vad daca trebui sa dau jos cutia

Multumesc mult pt raspuns



01166 - Engine Torque Signal
        16-10 Signal Outside Specification - Intermittent
00652 - Gear Monitoring
         27-10 - Implausibile Signal - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si debitmetru si ala poate da rateuri la cutia automata daca e dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut colegi

mie kts-ul mi-a dat eroare  SENZOR TEMPERATURA ULEI SEMNAL INTRERUPT am testat cutia

am sters eroarea. am testat iar si nu mi-a mai aparut ,dar la drum problema a ramas aceeas

 acuma maine am sai fac iar o testare sa vad ce dracu mai are ca sincer ma omoara smacitura asta din 3 in 4

uleiul ie nou nu am 10000 km cu el si nu pot crede ca e din ulei


a inca ceva daca dau sa schimb manual de la 2800 ture in sus nu mai smaceste doar pe draiw D

 

george75   spunemi si tu parerea ta te rog

   mersi mult baeti  vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La blocu de valve e problema cind smuceste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare pt cine a schimbat uleiul,  ce tip de ulei foloseste pana la urma cutia ? ETKA spune dexron III(rosu) mai multi mecanici care se ocupa cu service-ul de cutii de viteze automate spun ca tipul asta de cutie(jatco jf506e, FBN dupa codul vw) foloseste ulei Galben  si ca ce spune in ETKA nu este valabil pt tipul asta de cutie ,sunt total bulversat nu stiu pana la urma ce ulei sa pun

Rog un raspuns pt cine stie sigur

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ETKA spune dexron III(rosu),eu desta folosesc si cu cine am vorbit toti au folosit rosu(mecanici cutii automate).Eu am pus cepsa adus din spania(incearca sa pui ulei pe care scrie tara unde e facut si ambalat)

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.,eu in a mea am gasit galben si de asta nu stiu ce sa pun dar din cate am inteles cutia a fost reparata acum 4 ani ,  am cumparat o cutie de viteze la care tipul a scos uleiul din ea si mi-a spus ca ar trebui sa pun galben cred ca o sa ma duc cu indicativul cutiei la vw la reprezentanta sa vad ce recomanda ei ,vad ca parerile sunt inpartite cred ca pana la urma merge si cu rosu si cu galben atata timp cat nu le amesteci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta tot asa iti spun se folosesc 2 culori dumneavoastra ce culoare aveti in cutie? Daca ai galben foloseste galben in continuare sau daca vrei sa treci pe rosu atunci trebuie demontata toata si scos tot uleiu adica vreo 9 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bure 73 ai schimbat uleiul .

daca da sa ameliorat ceva situatia sau tot asa merge .

 da raspuns te rog cand ai rezolvat ceva. 

  mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat uleiul am cotrolat electrovalvele din blocul de valve nici o ameliolare  ar mai trebui sa verific comanda electronica (calculatorul)l cutiei de viteza oricum am cumparat alta cutie de viteza+ calculatorul sper ca zilele astea sa o si schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o rugaminte pt @adrianf  spune-mi te rog cat timp a trecut de cand ai schimbat uleiul si daca totul este ok  si catre alti colegi care au mai schimbat uleiul ce tip de ulei au folosit cat timp a trecut de cand ati schimbat uleiul si daca sunt probleme poate asa ne dam seama ce tip de ulei este mai bine sa folosim 

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti sau stiti o cutie de viteze 6 trepte, manuala, model -wwo 1, 02N 301 107 , TL030 ,pentru ford galaxy la un pret bun?

Multumesc!

 Cu respect Trandafir M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut . poate cineva sa mi spuna daca se potriveste o cutie automata de ford galaxy an 1999 pe un vw sharan  din 1999? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar trebui sa fie la fel( cutie de sharan galaxi alhambra modele2001 sunt la fel,ma gindesc ca si inainte masinile erau cam la fel intre ele)

Sfatu meu treceo pe manuala,nu merita automata(nu poti tracta nimic dupa ea,sunt pacatoase,consum marit,intretinere scumpa etc)

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns si pentru sfat. am probleme cu cutia de viteze, merge inainte, in  marsarier nu mai  merge. am gasit cutie automata de la un ford galaxy dar nu stiu sigur daca se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut acelaşi defect,am reparato eu dar tot am ajuns la 400 euro,deaia tiam spus sa treci pe manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu am luat teapa cu cutia automata, am primit de golf bora si am montat pe sharan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi merge? planetarele tiau mers perfect din cutie spre fuzeta nu tia dat in turbo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai spun nimic pana nu verific...dar planetara mi-a gaurit furtunul de turbo, si de cand am pus sus cutia imi tremura masina intre 60_75 km/h din cauza planetarei din dreapta...asta o fi cauza problemelor mele...ma programez la mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati rezolvat problemele la cutii colegilor? Mai scrieti si aici sa vada si alti colegi rezolvari,solutii etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!