Jump to content

Achizitie Golf 3 Variant 1.9 tdi motor AFN 110 CP


phxaz
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor

Eu sunt nou pe acest forum.

Vreau sa v-a intreb daca fac o alegere buna cumparand un golf 3 variant 1.9 tdi 110 cp AFN din 1998.Ca si dotari,toate geamurile electrice,oglinzi electrice,ABS,imobilizator,A/C,dublu airbag,servo directie,inchidere centralizata,geamuri colorate,iar pretul este de 3200 euro.

Va multumesc si astept cu interes parerile voastre.

Cu riscul de a m-a repeta si nu vreau sa supar pe cineva dar am creat un topic nou.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.Ce sa zic masina arata bine in poza.Am dat click pe link-ul de la tine ai am vazut ca masina este in 2 usi,sincer nu te supara pe mine dar nu imi plac masinile in doua usi.

Golf Variant AFN 110CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu-mi plac masinile in doua usi, dar avand in vedere diferentele dintre ele in aceeasi bani, eu zic sa te mai gandesti. E cu 2 ani mai tanara decat G3-ul, motorul ALH e super OK, designul (interior si exterior) e mult mai placut. Oricum, BAFTA in alegerea masinii potrivite pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine si masinuta din link-ul tau. Inca o data, bafta in alegerea pe care urmeaza sa o faci :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius,te inteleg perfect dar am avut norocul ca sotia sa nasca gemeni si chiar am nevoie de un golf variant.Multumesc pt sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am editat topicul si l-am mutat deoarece nu-si avea locul in aria Masina mea.

Daca il cumperi poti deschide alt topic acolo in care sa-i faci prezentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un audi a4 cu motorul asta si desi are peste 300k km nu consuma pic de ulei. Daca masina e ingrijita poti cumpara fara pb. Golful 4 din 2000 sa nu cumperi intretinerea e mult mai scumpa si cred eu calitatea mult mai proasta.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

@phxaz, mie mi se pare destul de veche masina, din acel an, e bine daca te orientezi spre ceva de dupa 2001-2002.

Cred in jurul acelei suma gasesti si o skoda Fabia, eventual Combi , daca spui ca ai nevoie de ceva spatiu.

Km din bord par putini la vechimea masinii, asa ca trebuie sa fi atent la cartea de service, daca o are, si sa mergi cu ea la un control amanuntit daca te hotarasti sa o cumperi.

Spun de la inceput ca gusturile nu se discuta, si apoi spun si parerea mea: este o masina veche, si ca model si ca design si mie personal nu imi place deloc.

Bafta la ales o masina de care sa ai parte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un un mk3 tdi variant fabricat in 1998 de 3ani si pot sa iti spun ca sunt masini foarte bune.Nu am avut nici o problema cu ea.Nu ma lasat in drum niciodata,si are 350.000km+ fara nici un fel de reparatie la motor.Singurul mare defect care il are este tabla...care da ceva semne de oboseala.

Succes in achizitionarea unei masini foarte bune pentru tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se par extrem de multi bani pt o masina atat de veche.Pretul ei e pe la maxim maxim 2500eur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

Ma uitam ceva mai devreme pe un site de specialitate din afara tarii (Germania - si cred ca stiti cu totii pe ce site :)).

Cu mai putini bani, sau tot atat, gasesti o masina mult mai buna si clar mai ingrijita + ca ai siguranta ca are service la zi la reprezentanta, asa cum obisnuiesc nemtii sa faca; deci poti sa mergi sa iei una de acolo, daca esti dispus sa faci acest drum.

De exemplu o skoda felicia combi, ceva mai tanara...

Ca sa iti dam sfaturi mai apropiate de ceea ce ai tu nevoie, ar fi bine sa ne spui si cati bani ai pentru masina, si cam ce pretentii si nevoi ai, pana acum am inteles decat ca sunt si 2 copii (sa iti traiacsca!) deci ai nevoie de spatiu....altceva?

Cea din 1998 este o masina veche, oricat de intretinuta ar fi ea.

Modificat de ohne_zucker_06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker ai si tu dreptate dar poate omu vrea diesel neaparat. Atunci ce faci? ca orice ai aduce in 3000 de euro, mai costa inca pe atat inmatriculatu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa raspund eu, fiind fratele lui,ca deh copilasii nu il mai lasa sa respire :rolleyes: .Bugetul alocat este in jurul sumei de 3000-3200 de euro,masina se va preta la drumuri scurte,cel putin in primul an,trebuie neaparat sa fie break ca sa intre caruciorul,fiind carut dublu credeti-ma ca are nevoie de portbagaj mare ca de aer,plus sa intre cate ceva si pe langa.Viitoare masina trebuie sa dispuna de A/C sau in cel mai fericit caz climatronic(slabe sanse),ABS,airbaguri,dotari minime de siguranta si confort.ohne_zucker_06 tu spui sa mearga afara sa ia una de acolo,dar ai facut calcule cu drumul,asigurari,cazare,inmatriculare si sa vezi unde iesi?.Masina din linkul pus de el este cu titlu de informare,intr-adevar cautam si alte variante dar noi vrem sa mergem pe VAG si neaparat TDI.La masini frantuzesti nu ne gandim datorita preturilor mari la piese de schimb (stiu ce spun),si pentru primii 2 ani eu cred ca un MK3 TDI este destul.O Skoda Fabia buna pe Autovit sare de 4000 de euro si toate benzinare de 1.4 si 1.2 ceea ce nu isi doreste.Daca aveti alte sugestii le primim cu drag si multumesc colegilor pentru pareri :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

Robert, normal ca m-am gandit si la taxe si la banii cheltuiti pe drum si la inmatriculare, dar nu am stiut care este bugetul alocat, de-asta am si intrebat de cati bani dispune si daca este dispus sa mearga acolo special pentru a cumpara o masina.

Spuneam de Felicia Combi, este destul de mare si are si motorizare 1.9 TDI, este adevarat si ca te mai costa drumurile pana acolo, taxele de inmatriculare, etc, dar ai siguranta ca o masina adusa de acolo este intretinuta, pe cand, daca cumperi una din '98 cu atatia km la bord, care a mers si in Romania...este posibil sa bagi in ea mai multi bani decat ai fi dat pe inmatriculare, dar exista si posibilitatea sa ai noroc sa gasesti aici o masina care poate nu a fost folosita in Ro, sa fie adusa ulterior, insa, trebuie sa aveti mare grija sa va asigurati ca motorul este ok, in concluzie sa mergeti la constatari cu ea si sa aveti un mecanic de incredere care sa o verifice.

Modificat de ohne_zucker_06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa multumesc tuturor pt sfaturile,parerile voastre imi sunt de ajutor.Am uitat sa mentionez ca masina a fost inscrisa si adusa in romania in august 2009(am o ruda in politie care poate verifica)iar masina a mers numai in Elvetia,am facut rost si de seria de sasiu si masina este ok din punt de vedere legal.Cu km si mie mi se par putini mai ales k este din 98.Eu lucrez la o firma de transport si logistica si am calculat km masini din 98 si media mi-a dat 34 km pe zi din 98 pana in prezent,ceea ce este foarte greu de grezut.

As fi vrut sa merg afara si sa iau o masina mai buna dar bugetul nu imi permite :( .Asta este,sper sa fac o alegere buna in final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi_Ciolpani

phxax MK 3 pe care vrei sa l iei este identic cu al meu din propria experienta iti zic ca e o alegere foarte buna mai ales ca acum ai o familie numeroasa :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

phxaz, asta este o veste buna, ca masina a mers in Elvetia pana in 2009, sunt sanse mari ca proprietarul sa aiba si cartea de service din elvetia, si sa vezi ca a fost servisata cum trebuie, si poate din 2009 pana acum i-a facut si el la timp ce trebuie.

Si eu am avut dubii cand am luat masina mea, skoda fabia din 2003, a venit in tara in 2009 luna martie, cu 50 000 km in bord, destul de dubios, insa am vazut cartea de service si sticker-ele cu stampile si nr km lipite pe interiorul capotei. s-a facut si verificarea tehnica si km erau originali, deci am avut siguranta ca nu imi iau teapa.

Avand in vedere ca masina pe care vrei sa o iei este variant, poate proprietarul din Elvetia a mers cu ea numai in concedii si ocazional, ceea ce nu cred ca duce la mai mult de 100 000 in 10 ani (cu aproximatie, din 1998 pana in 2009), presupunem o medie de 10 000 km pe an, restul probabil fiind parcursi in RO, ceea ce ar fi ok, repet, daca reviziile si distributia s-au facut la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai spus si mai devreme,SPER sa fac o alegere buna.

Merci pt oferta Gabi.Cred ca o sa raman la AFN-ul de 110 cai.Mai ales ca am inteles ca sunt mai reusite la motor decat 1z.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 300.000 k se reseteaza automat kilometrajul la golf3 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se reseteaza dar odata cu resetatu dispare si scrisu TOTAL. asa iti poti da seama daca s-a resetat sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!