Jump to content

Inlocuire ambreiaj


Ph3t0n88
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Sunt oarecum in graba de a lua o decizie si va rog sa imi raspundeti chiar daca s-a mai scris despre asta, cu scuzele de rigoare pentru nerespectarea regulilor de bun simt. Va foarte multumesc! :)

Vreau sa inlocuiesc volantul cu tot setul pentru Octavia din semnatura si am sa merg pe Sachs aftermarket. Marea mea rugaminte e sa imi spuneti daca e necesara demontarea semipuntii ca sa iasa cutia de viteze (manuala 5 trepte GQQ legata la 1.9tdi BJB), ca sa stiu daca trebuie sa ma pregatesc financiar si pentru tamponul antibalans care e crapat nitel. Daca nu imi da jos semipuntea, as mai intarzia inlocuirea pucului. 

Oare o fi crapat burduful de la slave cylinder (11.5 ani de folosinta) ca sa il comand preventiv? Masterul nu l-as schimba ca pare a fi in mintile lui.

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iese cutia fara demontare cadru. Cilindrul il poti inlocui oricand... nu e problema la astea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Și care ar fi motivul oare pentru care am pățit în 2-3 rânduri să îmi rămână pedala de ambreiaj la podea? Am ridicat-o cu piciorul și și-a revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil cilindru receptor, sau pompa ambreiaj... :(

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau chiar si ambreajul in sine. Avand in vedere ca ai rulment de presiune hidraulic (nu ai cilindru receptor clasic), cel mai probabil uzura ambreajului este cauza. practic se intampla ca placa de presiune sa nu mai impinga inapoi rulmentul suficient, iar acesta nu mai impinge inapoi pedala.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care apas pedala de ambreiaj, se aude un harait in afara masinii si se simt vibratii in pedala. Tocmai am dat comanda de un kit complet Sachs, sper ca nu sunt alte probleme supimentare, mecanicul imi zicea sa nu fie probleme si la cutia de viteze din cauza ca am mers o vreme cu volant uzata (se aude ca bate si in mers la relanti si la oprirea motorului).

Modificat de mitza97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manifestarea clasica de volant.

fara legatura cu volant uzat, cutia de 6 trepte la BKD are niste probleme specifice la ceva rulmenti care isi fac joc in carcasa.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, înțeleg, o să văd săptămână viitoare când schimb kitul de ambreiaj cu volant in ce stadiu e cutia. Ce zici de faptul că exact acest lucru îmi spunea mecanicul când zicea de cutie? Că a pățit odată la un Golf exact acest lucru la cutie, că își făcuseră joc niste rulmenți la ea.

Modificat de mitza97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand demontezi cutia, misti de axul primar ( priza) si vezi daca are joc axial....  acolo e buba de regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, si se poare rezolva... schimband doar rulmentul de care spui, Andrei ? Sau trebuie inlocuita cutia ? Sper ca nu.

Merci

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se reapra carcasa cutiei. Niste rulmenti isi fac joc in carcasa cutiei de viteze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inlocuit kitul de ambreiaj + volant, doar volant avea joc, ambreiajul nu era uzat, acum nu mai am acele zgomote la relanti sau la oprirea motorului. Nici la axul cutiei de viteze nu au fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@mitza97 pana la urma cat te-a dus "distractia " :( , si te rog sa-mi spui daca ai cumparat tu piesele sau le-ai luat de la service/mecanic. Eu gasesc din ce in ce mai des service-uri care nu accepta sa lucreze , decat cu piesele lor, motivul dat este oferta garantiei , atat la piese cat si la manopera ( si la distributie am avut aceeasi problema ). Ai schimbat si uleiul de la cutie ? In principiu am auzit ca nu se inlocuieste, ci doar se completeaza daca este cazul, dar eu ma gandeam sa il si inlocuiesc. La anul cred ca voi inlocui si eu ambreiajul, momentan e ok, am doar pedala tare. 

P.S. La cati km l-ai schimbat si cum era pedala de ambreiaj pana si dupa inlocuirea kit-ului ?

Merci

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normala politica service-ului. Pe langa usurinta gestionarii unei eventuale garantii, mai este si aspectul financiar, acela ca serviceul mai castiga ( foarte normal dealtfel) ceva adaos la piese. Si daca ti se pare anormal sa isi puna si adaos la piese, gandeste-te ca daca ai vreo problema pe garantie, furnizorul de piese suporta doar costul piesei, manopera urmand sa o suporte service-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Andrei_221 , de acord cu tine , decat ca asa ieseam noi cei care mergem in service, putin mai bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castigul pe termen scurt nu este intotdeauna avantajos. Am vazut ca trendul este ca tot mai multi posesori de auto cumpara ambreajele si volantele online sau cu discount.,uri maxime de la vanzatorii de apartament sau de taraba ( metafora pentru cei cu magazine mici, unde nu platesc chirie, nu platesc promovare, etc) care practica adaosuri de 5-10% , adaosuri cu care un magazin serios sau service nu poate sa supravietuiasca sau sa ofere si lucrari de calitate. 

Si avand in vedere ca piesele au calitate slaba in ultima vreme, sunt foarte multe cazurile de defecte si de garantie.... care garantie cine sa o ofere?  mai ales la o piesa serioasa cum e ambreajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, ai dreptate, dar mai sunt probleme si atunci cand service-urile te "ard" vb in general...cat si manopera prost efectuata... dar sa nu fim offtopic.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua,am si eu o problema cu octavia 2 pe care o detin:la relanti se aude un trancanit dar nu in permanenta ,face un pic se opreste apoi iar ,dupa ce plec cu ea de pe loc si se incalzeste motorul nu se mai aude nimic. mentionez ca intra usor in toate vitezele,nu trepideaza cand plec de pe loc iar in marsarier merge normal.Ma puteti ajuta cu un sfat va rog,cei de la service au spus ca este volant dar atunci nu ar trebui sa faca si cand este cald motorul la relanti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand e cald se dilata metalele in volant si nu se mai aud... 

cand face trancanitul respectiv , apasa pedala de ambreiaj si daca sunetul dispare, Bingo, esti fericitul castigator al unui set ambreiaj + volant de inlocuit.

Nu te speria, e normal.  A mea face la fel si are 120.000 km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Lucian Bogdan

Salut,

Uneori, cand lucrez mai mult cu ambreiajul (parcare) cursa pedalei ramane la jumatate, bag liciorul sub si o imping putin sa revina la pozitia initiala.

Mentionez ca vitezele se schimba normal, ambreiajul nu patineaza.

Am auzit doua pareri, una ca trebuie sa schimb cilindrul receptor si alta sa schimb pompa ambreiaj.

Masina este O2 FL 2009 BMM.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e ,incepe cu ce e mai ieftin

sau verifica daca ai lichid destul in vas,daca da faci o aerisire

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

și la mine face asa de ceva vreme.

Eu am înlocuit kit ambreiaj și sa constatat ca și cilindrul receptor e foarte uzat. L-am înlocuit, mai ales ca mecanicul zicea ca cel vechi e cu tija de plastic iar cel nou e metalic și deci mai rezistent. Deci ma ghindesc ca la mine este exclus sa fie cilindrul receptor. 

 Am întrebat mecanicul și a zis ca pompa ambreiaj are o garnitura de cauciuc ce scapă și dacă începe sa facă mai des sa ma duc sa înlocuiesc pompa.

La fel ma asigurat ca nu rămân cu mașina pe undeva. Prețul aproximativ al piesei cu tot cu manopera ar fi pe undeva pe la 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cele mai multe ori, cand nu revine pedala, este din cauza ambreajului. Placa de presiune impinge practic pedala inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!