Jump to content

Inlocuire ambreiaj


Ph3t0n88
 Share

Postare recomandată

@jupanu - mai mult ca sigur ca trebuie sa schimbi tot ansamblul reprezentand kitul de ambreiaj + volantul cu masa dubla. Eu am patit acelasi lucru ca si tine la skoda mea cu aceeasi motorizare ca a ta la 80.000 km. Am schimbat cele mentionate mai sus dar am ales varianta SMF ( volant simplu ) si sunt multumit de alegerea facuta. Volantul original DMF (masa dubla) era praf iar discul de ambreiaj era uzat la maxim. M-a costat toata distractia 2500 ron.

Sent from my Android device

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXL ce marca  a fost SMF-ul ? smf stock sau usurat? diferente notabile intre dmf si smf  din  punctul tau de vedere?  :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic la cel cu masa simpla pedala de ambreiaj ar trebui sa fie mai tare iar volantul nu absoarbe asa bine socurile. Parctic insa doar partea cu pedala se demonstreaza caci pana acum cele cu masa simpla sunt cu mult mai fiabile cel putin la mersul prin romanica noastra plina de sate si orase aglomerate si fara autostrazi :))

 

Salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai mentionam ca si fabrica a montat SMF pe anumite loturi de 1.9 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SMF-ul a fost de la firma Valeo, kitul lor 4p de conversie de la DMF la SMF. Eu sunt multumit de el, masina se infige mult mai bine acum iar zgomotul sau tremuriciul de care zice lumea la mine e insesizabil. Octavia mea are 140 cp prin soft

Sent from my Android device

Modificat de axl666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Bogdan,

eu ti-am spus din propria experienta de cind am schimbat eu ambreiajul ( cu nepotul, la cumnatul in curte)

 

Jupinu,

eu cred ca la tine buba este la ambreiaj,fiindca  la cutie este mai greu sa se uzeze sincroanele la toate treptele la fel, cu atit mai mult cu cit cea mai folosita treapta este 3, urmata de 1 si 2 ( astea pentru mersul in oras). Cele mai putin obosite sint 4 si 5, fiindca afara la asfalt schimbi foarte rar treptele in comparatie cu orasul.

Anul trecut am schimbat ambreiajul (la 84 de mii), la care am gasit placa de presiune fisurata (doua urechi de prindere pe volant). Pe masina era Sachs si eu am pus Luk (asta am gasit atunci pe moment) . Ideea este ca nu pot spune ca unul merge mai bine decit celalalt. Placa fisurata de la mine a fost un accident (defect ascuns) fiindca a fost prima data cind am vazut asa ceva la ambreiaj pe autoturism (si am destula experienta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intru si eu in clubul celor cu probleme la skodilac. Cand masina este rece, se schimba foarte usor vitezele. In momentul in care motorul se incalzeste (dupa vreo 10-15 km parcursi in oras), intra din ce in ce mai greu in viteza. Pedala de ambreiaj este tare. Skoda mea are 81.500 km, O2, 1.9 TDI. nu stiu care este modelul de O2 dar in talon scrie la punctul D2 = 1Z AABXEX01 si la punctul D3 = TMBBS21Z882140941, an fabricatie 2008.

 

Ca idee, cand vreu sa plec de pe loc (de la semafor) nu-mi intrat in treapta 1 chiar daca ambreiajul este calcat pana la fund, nu vrea sa intre in viteza, de parca este ceva care impidica schimbatorul sa intre in lacasul pentru treapa 1. Simptomele astea le are si la treapta 2-a, 3-a si cateaodata la a 5-a.

 

Am fost la Avia Motors pentru o constatare, mi-au luat 50 lei pentru treaba asta si mi-au spus ca nu imi pot spune nimic pana cand nu demonteaza cutia de viteze si vad despre ce este vorba (mi-au mai cerut inca 750 lei pentru constatarea de profunzime). Pentru cei 50 lei incasati de la mine au spus ca poate fi orice din sistemul de transmisie-ambreiaj, adica pompa de ambreiaj, conductele, rulmentul, volant, placa sau discul de ambreiaj.

 

Daca trebuie sa cumpar kitul de ambreiaj plus volant, din experienta voastra, de la ce marca sa cumpar, pe care o considerati mai buna calitativ? Valeo, Sachs, Luk, etc.

Problema ta este foarte complexa din anumite motive:

Pe masina ta sunt 2 sisteme de ambreiaj LUK sau SACHS.

Daca vrei sa schimbi 1 din componentele ambreajului,obligatoriu trebuie desfacut ambreajul ca sa vezi ce echipare este SACHS sau LUK pt ca piesele lor componente nu se potrivesc de la un sistem la altul.

Daca vrei sa schimbi tot ambreajul cu tot cu volant iti poti lua la alegere unul din producatorii enumerati de mine mai sus,pt ca la schimbarea ambreajului complet cu volant nu mai trebuie tinut cont de criteriul enumerat de mine mai sus pt ca prinderea volantei de vilbrochen este identica.

*Pune un mecanic bun sa iti verifice sistemul hidraulic de actionare a ambreajului(pompa ambreiaj de la pedala si cilindru receptor de pe cutia de viteza).

Nici macar la o peprezentanta nu iti pot spune ce sistem de ambreiaj ai pe masina LUK sau SACHS,asa ca daca nu rezolvi nimic trebuie desfacuta musai cutia de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intru si eu in clubul celor cu probleme la skodilac. Cand masina este rece, se schimba foarte usor vitezele. In momentul in care motorul se incalzeste (dupa vreo 10-15 km parcursi in oras), intra din ce in ce mai greu in viteza. Pedala de ambreiaj este tare. Skoda mea are 81.500 km, O2, 1.9 TDI. nu stiu care este modelul de O2 dar in talon scrie la punctul D2 = 1Z AABXEX01 si la punctul D3 = TMBBS21Z882140941, an fabricatie 2008.

 

Ca idee, cand vreu sa plec de pe loc (de la semafor) nu-mi intrat in treapta 1 chiar daca ambreiajul este calcat pana la fund, nu vrea sa intre in viteza, de parca este ceva care impidica schimbatorul sa intre in lacasul pentru treapa 1. Simptomele astea le are si la treapta 2-a, 3-a si cateaodata la a 5-a.

 

Am fost la Avia Motors pentru o constatare, mi-au luat 50 lei pentru treaba asta si mi-au spus ca nu imi pot spune nimic pana cand nu demonteaza cutia de viteze si vad despre ce este vorba (mi-au mai cerut inca 750 lei pentru constatarea de profunzime). Pentru cei 50 lei incasati de la mine au spus ca poate fi orice din sistemul de transmisie-ambreiaj, adica pompa de ambreiaj, conductele, rulmentul, volant, placa sau discul de ambreiaj.

 

Daca trebuie sa cumpar kitul de ambreiaj plus volant, din experienta voastra, de la ce marca sa cumpar, pe care o considerati mai buna calitativ? Valeo, Sachs, Luk, etc.

 

Salut, se pare ca si eu am intrat in acest club si cam cu aceiasi problema, in sensul ca nu numai atunci cand e rece, ci mai mereu intra destul de greu in viteze, iar uneori e nevoie sa apas de doua ori ambreiajul ca sa intre. Oricum problema a aparaut cam de un an (cand masina avea 85.000 km), si atunci mecanicul mi-a recomandat sa schimb uleiul din cutia de viteze, ceea ce am si facut, dar fara niciun fel de rezultate. Ce-i drept la acel moment toata lumea zicea ca sunt eu nebun, ca masina nu are nimic, mai ales ca nu facea tot timpul. Acum, la 112.000 km, povestea e cu totul alta, in sensul ca problema e evidenta pentru toata lumea, iar acum doua zile am observat un zgomot enervant la relanti, care dispare complet atunci cand apas ambreiajul.

 

La acest moment mecanicul mi-a recomandat sa schimb kitul ambreiaj si volant cat mai repede, fiind convins ca asta ar rezolva problema. Avand in vedere ca investitia este semnificativa, v-as intreba daca nu credeti ca sunt necesare ceva investigatii mai detaliate inainte de a pune un astfel de diagnostic. Oricum m-as bucura sa se rezolva complet problema in acest fel, deoarece la un moment dat acelasi mecanic imi spunea ca poate fi cutia de viteze bolnava.

 

Voi ce parere aveti, sa schimb ambreiajul si volant direct, fata de simptomatologia descrisa, sau sa fac investigatii suplimentare, de asemenea costisitoare, pentru ca implica oricum demontarea cutiei? Cu multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da clar schimbat ambreiajul + volant fara discutie.

Sent from my Android device

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucurestiul loveste din nou .. se pare ca volantele cu care e echipata octavia noastra sunt alergice la capitala :D

 

Si eu sunt de aceeasi parere si anume ca trebuie sa schimbi kitul de ambreiaj.

 

Salutari

 

P.S. daca mai ai nevoie de o verificare suplimentare inchide radio si ventilatia, ia viraj maxim de volan in oricare dintre parti si apoi pe liber si cu ambreiajul calcat da incet drumul la ambreiaj si vezi daca face zgomot .. :)

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tare mult pentru raspunsuri. Intre timp am solicitat o oferta de pret de la Porsche si deja m-am speriat rau, iata motivul:

 

 transmit mai jos preturile pentru inlocuire kit ambreiaj + volant.

Piese: 5683.01 lei

volant bimasic - 3528.42 lei
6x surub volant - 71.13 lei
kit ambreiaj - 1757.70 lei
6x surub placa presiune - 9.37 lei
rulment presiune - 316.39 lei

Manopera: 815.92 lei

cutie viteze d/m - 729.12 lei
ambreiaj d/m - 69.44 lei
rulment presiune d/m - 17.36 lei

Preturile din aceasta oferta au caracter strict informativ si pot suferi mici modificari.

 

Pe forum vazusem ca se discuta despre preturi mult mai mici, iar astea sincer mi se par exagerate, voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autec Pitesti : 50000 roni manopera inclusa  cu piese oem si 2700 roni manopera inclusa cu piese after market de la ei. Daca vrei sa faci in reprezentanta eu zic ca merita drumu pana la Pitesti,

Modificat de vwart
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat kitul de ambreiaj + volant la Marian LA SERVICE. Foarte multumit de servicii iar pretul total de 2500 ron cu manopera + piese e foarte ok comparativ cu reprezentanta. Mie la Brady mi-au zis un 6000 ron iar la PBV 1 vreo 6500 ron.

Sent from my Android device

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja imi e foarte clar ca nu am bani de reprezentanta, asa ca imediat cum iau salariul cumpar piesele si le si schimb la acelasi mecanic la care merg in mod uzual. Dupa ce fac operatiunea revin cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Preturile pentru kit complet (rulment-placa-disc-volant) sint intre 1800 si 2000 roni, manopera la service (nu reprezentanta, ca nu e nevoie) intre 3 si 400 roni. Astia sint banii de care ai nevoie pentru schimbat ambreiajul. Daca mecanicul e bun, nu pierzi nici-o picatura de lichid, altfel va trebui sa completezi cu citeva zeci de grame lichidul de frina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tare mult, Lucian. Exact asa suna si oferta pe care am primit-o eu si cel mai probabil luni facem operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat operatiunea si astfel cum am promis revin cu impresii. In primul rand costul total a fost de 2.200 lei cu tot cu volant bimasic, in conditiile in care am primit factura atat pentru piese cat si pentru manopera.Sunt foarte multumit de lucrare momentan, masina comportandu-se impecabil, in sensul ca acum nu mai am niciun zgomot, intra foarte usor in viteaza, iar pedala este moale ca la o masina noua. Intreaga operatiune a durat cam 6 ore. Imediat dupa ce am luat masina am observant ca nu mai functiona functia confort de inchidere / deschidere a geamurilor, insa dupa ce am dezactivat-o si activat-o la loc din meniul maxi-dot-ului si-a revenit fara probleme.

 

Va multumesc inca o data pentru sfaturi, care au fost hotaratoare in luarea deciziei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa schimb volant si ambreiajul. Recomandati-mi un service sau un mecanic bun si ok ca pret. A pus cineva Luk pe O2 140cp BKD? Cum se comporta fata de suchs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa duc masina la service. Dupa ce au desfacut ambreiajul, au vazut ca este sachs si am comandat kit-ul ambreiaj fara volant (au spus ca Volant-ul se prezinta foarte bine si ca nu trebuie schimbata). Pretul pentru kit este de 1200 lei cu factura. Astept ca luni sa monteze kit-ul ambreiaj pe masina si sa aflu cat costa manopera.

 

Intre timp, farul de pe stanga a inceput sa lumineze roz (xenon din fabrica). Am o noua problema :-)

 

Multumesc pentru ajutor.

Modificat de jupanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.skoda octavia 2 combi, 1.9 tdi, 105 cp, 350 000 km, kit ambreiaj schimbat la 150 000.de ceva vreme imi intra greu in vit 1 iar mecanicul a zis ca se aude si volant ..ceva trepodatii.recomandare pt schimbare kit ambr.

Zis si facut.a schimbat si un cilindru ( era un piston rupt ).am mers cu ea aprox 100 km iar dupa o noapte de stat pedala era la pamant.a venit mecanigul a pedalat bine si a mers. A aerisit din nou dar in continuare pedala este cu 3-4 cm mai jos decat cea de frana, imi intra prost in viteze (cam in toate).mentionez ca toate lucrarile s' au facut la curte ( el e mecanic la skoda dar de...pretul e mult mai mic asa )

Exista si anumite opeatiuni care ar trebui facute electronic sau dupa niste masuratori clare in cazul acestei inlocuri ?

Multam pentru răspunsuri.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Modificat de nebunu1234
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. trebuie aerisit circuitul de ambreiaj. Daca nu se remediaza problema, trebuie inlocuit cilindrul sau pompa de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul se jura ca pompa nu are nimic iar pistonul ala deja l'a schimbat. Deci teoretic schimbarea kit de ambreiaj nu implica un service specializat (atat timp cat mecanicul știe ce face )

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de o greseala de montaj, fiindca pedala este tinuta sus de un arc, deci nu are cum sa coboare singura . 

post-58507-0-85639200-1371369752_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio treaba arcul ala..  altfel nu s-ar explica de ce merge corect ambreajul dupa ce se "pedaleaza" suficient

 

Si oricum ceva ma face sa cred ca a inlocuit cilindrul de ambreiaj si nu pompa, deci nu s-a umblat la pedala.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa sigur nu a fost schimbată. Mie imi e ca o schimba si ea si tot prost o sa meargă.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!