Jump to content

4motion pe Sharan


pamela200
 Share

Postare recomandată

La mine a venit zapada, am bagat-o in zapada si degeaba, nu cupleaza spatele, ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva informatii?

Gen, ce trebuie sa verific, ce ar putea fi defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am omorat-o si eu prin zapada si rotile din fata, patineaza dar cele din spate nu reactioneaza sub nici o forma. Pe vcsd nu are nici o eroare la grupul 22awd. Pompa e setata pe hi, temperatura lichidului haldex e pana in 40 grade. Frana de mana si cea de picior activeaza corect. Daca scot pompa de pe haldex, pierd lichidul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca undeva "lipseste" ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pierzi lichidul,cel mai probabil e dusa pompa si nu iti da eroare pe vag.Incearca sa asculti daca se aude pompa cand pui contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e, pompa arsa, una noua nu se gaseste decat pe original si in perioada asta vine abia dupa sarbatori :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa era si a mea arsa,noroc ca am gasit una la dezmembrari.Noua e mult prea scumpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imediat ce-mi fac timp, pun cateva poze cu motorasul electric, responsabil cu presiunea hydraulica din unitatea haldex. Cu ajutorul rabdator al unui mecanic, am polizat un set de carbuni asemanatori si i-am adus la cota originala(4/5mm) . Corpul motorasului era inundat in lichid haldex. Carbunii macinati, au contaminat zona, amestecandu-se cu lichidul. Nu am gasit semering nou si l-am lasat tot pe cel vechi pana la urmatoarea interventie. Semeringul are inscriptionat: 4/12/6. Motorasul functioneaza. Urmeaza testele. Drumuri bune colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema a fost si la a mea,semering dus si lichid in motoras.La 280.000 km avea filtrul original de metal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca s-au uzat discurile din cuplaj. Daca cade pompa da eroare VCDS. Ele cupleaza dar patineaza. Cu o problema identica m-am confruntat la un cunoscut cu Golf mk4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pompita era praf, am reusit s-o reconditionez, luni merg s-o montez, sper sa n-am alte probleme. Filtru este si la mine de metal, l-am spalat bine, sa vedem ce va fi luni. Mult succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul s-a oprit innainte sa uzeze placile alea(banuiesc). Filtru era cel original montat odata cu masina. Lichidul nu era contaminat cu pilitura galbena de la discuri. Acum are tot ce-i trebuie dar tot nu cupleaza. Erori nu are nici pe abs nici la 22awd. Cu o comparatie daca vrea sa ma ajute cineva cu vcds si anume, la masina mea, pe modulul (3)ABS/Meas. Blocks(8)/ Grup 02 am valoarea de 255.00 in toate cele patru ferestre. Aceasta sa fie valoarea senzorului Longitudinal? Si daca stie cineva cum sa-l resetez/codez. Este vorba de G249 sau G251 si daca-mi poate confirma cineva daca e unul dintre cei 2 senzori de sub scaun. Am si buton cu Esp la bord ca am inteles ca functioneaza altfel cuplajul. O seara buna colegii si drumuri bune sa aveti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,un senzor de sub scaun e g251 responsabil pt esp,dar fara el tot ar trebui sa functioneze 4x4.Eu am probleme cu el din cauza unei lipituri reci iar vara cand e mai cald se aprind in bord martorii de la esp si abs dar 4x4 tot functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Motorasul functioneaza dar am observat ca turatia pe pompa nu este constanta. Am intalnit la Chisinau un mecanic si se ocupa doar de haldex. S-a oferit sa ma ajute si-i trimit pompa mea pe un microbuz Bucuresti-Chisinau. Are banc de test pentru a verifica si presiunea care o baga. El deja mi-a trimis o pompa de la un volvo sa nu las locul liber la mine.Am inlocuit mufa electrica de la volvo dar nu are efect . In mod normal , trebuia sa actioneze sistemul. Exact cum a spus un coleg mai sus ca platim moftul de 4x4 dar si satisfactia ca ajung prin nametii patriei acasa, face toti banii. Maine, va prezint situatia exacta cu pompa, sau daca vrea, domnul Valeriu Prisacaru din Chisinau, sa prezinte chiar el un diagnostic al pompei. Drumuri bune s'aveti, colegii.

Modificat de Laudor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pentru toti ce discuta aici, si mai ales la cei cu Haldex. Da, incerc sa-i restabilesc pompa lui Laudor, dar concluzia e ca trebue una noua.Uzura e maxima, e un haldex de generatia 1.La ziua de azi cam tot ce am intilnit asa de vechi e uzat asa tare.Mai precis pompa electrica de ulei.Pregatesc si ceva materiale foto-video cu pompa, ca sa va inchipuiti la ce stare ajunge.Motorul vesnic inca nu a fost inventat, deaceia trebue schimbat. Si va rog sa va amintiti cind ati schimbat ultima data la haldex filtru si uleiul???

O precizare - sunt sin Republica Moldova, dar la inregistrare pe forum am ales Botosani, fiindca in lista oraselor nui nici o localitate de peste Prut.Cred ca administratorul pazeste bine hotarele tarii.

Modificat de Valpris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caz rezolvat. Cupleaza 4x4. Multumesc colegilor ByZ si Valpris. Dupa interventie, nu a mai fost nevoie sa sterg erori din vcds, el cupland fara probleme. Nu am avut timp sa pun vcds-u pe masina sa vad daca am erori vechi stocate. Cat de curand pun si cateva poze sa stie si alti colegi cu ce se confrunta. Drumuri bune sa aveti colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dece statea pe loc si nu inainta?pai asa unde e utilitatea 4x4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu are cuplaj la differential. Pe zapada merge foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ESP'u simuleaza diferentialul blocabil dar credema ca am chinuit-o pe poleiul din curte sa o pot fixa sa stea la filmat :) . Cand am accelerat-o, a intrat esp'u in functiune si a schimbat puterea catre rotile care nu se roteau. Daca vrea cineva sa-l "dau o tura" cu 4motion-u, sa se grabeasca pana nu dispare zapada. Drumuri bune sa aveti colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si EDS dar se activeaza doar cand ii dai talpa mai tare...adica ii franeaza rotile care nu au aderenta ca sa trimita cuplu si la celelalte roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia astept sa o fac si eu pe a mea, dupa 23 ale lunii ar trebuii sa-mi vina si mie pompa. Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul colegului Valpris , va prezint filmuletul chiar de la pompita mea.

Drumuri bune .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, se poate transforma un Sharan 4x2 in 4motion? :) 

 

Este un vis frumos la care ma gandesc, dar nu stiu daca mai trebuie modificat/adaugat ceva pe sub masina, sau doar puse cele necesare.... si ce costuri implica o asemenea operatie....

 

Daca vi se pare interesanta ideea va rog sa va spuneti parerile despre aceasta modificare.

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sincer nu merita investitia ,din cate stiu eu cam demontezi toata masina + ca te costa cam dublu fata de cat te costa sa o vinzi si sa iei una 4motion.

In mate iti trebuie toata puntea spate cu cardan si cutie de transfer,apoi vii cu alt calculator de ESP si alt calculator de motor, trebuie sa schimbi senzorul din vonan. Cam asta e in linii mari. Pret aproximativ 2000 euroi plus manopera la mecanic care mica nu este ca o sa dureze cam 4 zile( din spusele unui tip care se ocupa cu deszmembrari sharan )

Cam asta implica in linii mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!