Jump to content

Probleme stergatoare Touran.


GABIVVX
 Share

Postare recomandată

Da, posibil sa necesite presa. Oricum, 4 ore nu e cazul, decât pt amatori - ca idee. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Aprovimativ 4 ore, pt degripat mecanismul ca era ca si sudat, le-am prins in menghina si dadeam cu degripant le miscam un pic apoi iar aceeasi miscare pana am reusit. ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În regulă, mulțumesc mult! Am făcut comandă de presă, rămâne să găsesc niște timp liber și mă apuc de treabă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, costiNed said:

 Aprovimativ 4 ore, pt degripat mecanismul ca era ca si sudat, le-am prins in menghina si dadeam cu degripant le miscam un pic apoi iar aceeasi miscare pana am reusit. ???

Eu am avut ieri un G6 Plus... În aceeași situație. Demontat tot... Încălzit un pic axul bratului, degripat, curata, gresat, montat tot... Nu m-am uitat la ceas, dar sigur sub o ora. E adevărat, am făcut destule, cât sa știu unde sa bați, cât, când.. Etc.. Plus toate sculele necesare, la îndemână... Etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

?Te cred, eu ma mai uitam pe tutoriale, mai ma striga cineva....stiu ca am inceput pe la 8 si pe la 12 si ceva eram gata. Acum trebuie sa imi fac curaj sa demontez v158 si v159 motorase clima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e mai greu prima oara... Etc. Spor la treaba 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,am un touran 1.9 an 2007 face lift recent a apărut o problema la ștergătoarele de parbriz adică :in prima faza cel din stânga mergea jumate de tura după care s-au oprit ambele de tot ,am fost cu mașina la electrician toate bune ,brațele se mișcă ușor motoare bune, zice omul că este din calculator ,am fost și la tester eroare motor stânga , am dat jos motorul și măsurând firele pe cele două ( maro și roșu cu negru )nu am tensiune dar pe dreapta este ,știe cineva ce ar putea fii ?  sa nu cumpăr un motor degeaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remediati problema alimentarii la cel care nu are, dupa care fa o diagnoza si posteaza rezultatul acesteia. Altfel nu ne putem da seama unde este problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Mie imi arata ca acele fire vin din sigurantele care se vad in pozele de mai jos (cele din dreptunghiul rosu), in tabloul de la motor.

Nefiind un program dedicat VW e posibil sa difere numarul sigurantei. Daca ai aparat de masura poti gasi siguranta arsa (eventual e scrisa pe capacul tabloului sau in cartea tehnica a masinii).

 

 

Screenshot_15.png

Screenshot_16.png

Modificat de alinfa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electricianul a măsurat toate siguranțele in parte ,nici una arsa

 

Alinfa ,din cate vad eu pe schema la motor firele 2 și 3 sunt alimentare permanenta iar 4 comanda ? Pentru a testa motorul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua . Am și eu o problema cu ștergătoarele de touran , alarma este pe motorașul din dr , cum ca ar fi blocat , l_am dat jos , curata ax , montat ....., a mers un pic , dupa care s_au blocat din nou cu aceleași alarma , inlocuit de la dezmembrari cel din dr , fara rezultat , merge doar cel din stg , iar un momentul mufării celui din dr , iarasi alarma .... am pus totul  , totul nou 2300 ron , alarma este la locul ei.... voi a_ti mai avut o asemenea problema ? Repet este totul nou , aduse pe serie de sasiu , motoare și ambielaje .

Modificat de iulian_inc
Dublat un cuvant
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza eroarea , erorile, exact asa cum apar

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.11.2020 at 12:14, F l o r i n a scris:

posteaza eroarea , erorile, exact asa cum apar

 

Mesajul este de blocare motor dr , exista cumva un modul electric între maneta și motoare ? Ma gândesc sa nu aibă probleme cu un releu ceva sau un cablu semi_intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza.....nu ne ajuta povestirea erorii, din pacate.  Vcds sau odis, scanare si postare, daca vrei sa te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 10.11.2020 at 9:31, Trifu r a scris:

Buna ziua,am un touran 1.9 an 2007 face lift recent a apărut o problema la ștergătoarele de parbriz adică :in prima faza cel din stânga mergea jumate de tura după care s-au oprit ambele de tot ,am fost cu mașina la electrician toate bune ,brațele se mișcă ușor motoare bune, zice omul că este din calculator ,am fost și la tester eroare motor stânga , am dat jos motorul și măsurând firele pe cele două ( maro și roșu cu negru )nu am tensiune dar pe dreapta este ,știe cineva ce ar putea fii ?  sa nu cumpăr un motor degeaba .

Buna seara ,problema rezolvată : motor dreapta blocat ,lipsa alimentare motor stânga ,lipsa siguranță Nr 32 din schema data de voi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vă salut! Am și eu o problemă cu ștergătoarele. Cel din dreapta era înghețat, a rămas blocat la jumătate, l-am dat jos și de atunci nu mai merge. Am verificat cu lampa de control (nu cu aparat de măsură) și am tensiuni pe firele din mufă, inclusiv pe cel de Lin.  Am probat cu un motoras de tip 1T0955120 și nu merge. Fiind puțin diferit de ce am eu, testul cred că a fost degeaba.

 

Am următoarea eroare:
         Address 09: Cent. Elect.       Labels: 3C0-937-049-23-M.lbl
Control Module Part Number: 1K0 937 049 S    HW: 1K0 937 049 S*
  Component and/or Version: Bordnetz-SG 1.0 H30 0704
           Software Coding: 00890F020004100000120C000000000000
            Work Shop Code: WSC 80093 222 69422
           Additional Info: 1T0955119C  Wischer VW358  012  0401   
                      VCID: 3F8DF6FB6E7DB57C3A-806A
1 Fault Found:

00154 - Windshield Wiper Motor;  Passenger Side (V217) 
            004 - No Signal/Communication
 

Să fie motorașul defect sau ceva la centrala? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos mufa, vezi daca ai alimentare in mufa si firul de lin pana in centrala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema, era motorașul defect. Ceva s-a ars în el când l-a forțat. Pentru că prețurile pentru un 1T0955120C sunt mari chiar și la dezmembrari, de la 300 în sus, l-am înlocuit cu unul de Seat Leon- cod 1P0955120. Sunt identice și diferența de preț e substanțială. A venit cu tot cu brațe și a costat 100 de lei. Poate va ajuta pe cineva pe viitor! Mulțumesc pentru sfat lui F l o r i n.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Puștiul Ciufulit

Buna seara!

Am un vw touran 2004. Mi s.au blocat stergatoarele. Citind multele informatii despre blocarea stergatoarelor, azi am dat jos cele două angrenaje si am constat ca cel din stanga la sofer era blocat. L.am desfăcut, l.am curățat, l.am gresat, bineînțeles daca l.am curățat pe cel blocat, l.am desfăcut si pe cel din dreapta. Le.am montat la loc si surpriza. Au facut o jumătate de tura si s.au oprit pe geam. Dacă dau maneta pentru stergatoare din pozitia 0 in jos, stergatoarele revin in pozitia normală, daca mai dau inca o data maneta in jos, stergatoarele urcă si raman pe geam, daca mai dau inca o data maneta in jos, stergatoarele coboară si raman asa. Si asta pot sa repet până la nesfârșit. Mentionez ca daca doresc sa mut maneta din pozitia 0 in sus pe pozitia 1 sau 2, nu functioneaza.

Ma doare capul si nu mai inteleg nimic.

Doresc sa ma lămurească cineva daca ati mai intalnit asa ceva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puștiul Ciufulit

Touran 1.6 fsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună,am o problema cu ștergătoarele  la  Touran 2004,am fost și la tester și mi sa spus ca e motorașul din stânga, dacă îl înlocuiesc,merg ambele,mi sau oprit dintrodata amandoua

Modificat de Daniel 52
Probleme stergatoare Touran
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Care sunt siguranțele sau siguranță ștergătoare vw Touran bkd .merge doar cel din stingă .cel din dreapta nu merge .ce problema poate fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de data fabricatiei masinii, cel putin din ceea ce am eu:

 

- Pina in aprilie 2005 sint sigurantele 3 si 31 (poza 1)

 

- din mai 2005 sint sigurantele 1 si 19(poza 2)

 

Tabloul este cel de la motor.

 

 

Screenshot_20.png

Screenshot_21.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut , 

Stie  cineva  care este siguranta de la stergatoare la Touran din 2014 ?

 Stergatoarele merg fara sa se mai oprească chiar dacă am oprit si scos chei din contact!

 

Urgent , va rog!

 

Mulțumesc 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!