Jump to content

Discuri frana Golf V


Rigips
 Share

Postare recomandată

Bună seara! Ce părere aveți dacă pun discuri brembo şi plăcuțe ate pe golf 5 1,6 bse?

Modificat de mih4it4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cam cat mai tin placutele astea ? Ma pregatesc de revizia de iarna si nu stiu daca sa le iau in calcul. Nu s-a aprins martorul in bord.

 

20171119_132554.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi mult si bine asteapta pana se aprinde martorul si le schimbi atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placuta de pe exterior pare noua,gen 15/20k.Mai tin 40/50k lejer.Nu sunt de schimbat acum.Verifica vizual daca si cea de pe interior arata la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca toate arata la fel, mergi lejer 50 de mii, dar vezi sa nu ai surpriza care am avut-o eu, placutele erau originale, masina avea 85 de mii km si arata aia exterioara putin mai uzata ca asta a ta, totusi am desfacut si cea din interior era rupta in 2, ferodoul de pe ea...la cealalta roata la fel erau, una buna si cea interioara praf, senzor ai doar la una din toate 4, deci daca astepti sa se aprinda senzorul.....e riscul tau. Cel mai bine scoate etrierul si vezi in ce stare sunt, eu cand l-am scos a cazut o bucata de ferodo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Stiu ca poate nu e topicul 100% potrivit dar nu am gasit altul. De cateva saptamani cand trec prin denivelari usoare UNEORI se aude un scartait ascutit, metalic, pare in spate pe dreapta.

Daca trag frana de mana 1 dinte, nu se mai aude. Asta e motivul pentru care am presupus ca e ceva legat de franare, si am postat aici.

V-atti mai intalnit cu problema asta ? Masina mea (G5) are senzor de uzura a placutelor pe spate, sau este doar pe fata ?

 

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi poate spune cineva ce dimensiuni au discurile fata/spate la vw golf 5 gtd 170cp? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Un link catre un site unde pot afla ce dimensiuni imi trebuie la jetta mk5 2007 1.6 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Golf 5 2.0 tdi 140 cp. Trebuie sa imi schimb pe fata discurile si placutele deoarece la viteze de peste 120 kmh imi trepideaza masina cand franez ..sunt ovalizate. 

Ma gandeam la discuri ATE ceramice si placute normale tot de la ATE. Este o combinatie buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ate powerdisc si placute ate ceramic, franeaza impecabil fara zgomote si fara praf negru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele ate ceramic, alea nu par ate ceramic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat discurile astea

oricum suni si intrebi sa fii sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai de 312 conform PR, ai alte coduri pt discuri si placute, eu am codul 1ZE pt discurile si placutele pe fata, adica de 288

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap ! Ceva probleme cu ovalizarea ? Trepidatii la franare de la viteza mare ? Folosesti placute ate ceramic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele erau originale discurile, adica au plecat pe al 11-lea an si doar un set de placute am schimbat la 85 de mii, acum are 108 mii masina si am simtit la 160 ca tremura toata, am ajuns acasa si am facut schimbul complet, discuri si placute chiar daca aveam placute aproape noi pe masina, am pus ceramice acum cu discurile noi

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cat timp ai ate ceramic pe masina ai avut ceva probleme cu trepidatii la franare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 2 sapt le am, n-am iesit cu ea la drum lung dar prin bucuresti franeaza lin dar ferm, cel mai mult am incercat la 120 si nici urma de trepidatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si cele 4 bucse de la brate, eu aveam aceeasi problema cu trepdiatii la franare la viteze mari, cu cat mai mare viteza cu atat mai mari trepidatiile.

Aveam 2 bucse rupte, dupa inlocuire nu mai trepideaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate Power Disc

Ate Ceramic Brake Pads

Pana acum sunt multumit de ele, revin cu un feedback dupa 5 000 km.

33540641_1873264882695084_6362383918854832128_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea le-am pus si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi lua si pentru spate ATE Power Disc si placute ATE Ceramic, voi schimba si lichidul de frana, voi opta ori pt Motul ori pt ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, la inceputul acestui an am cumparat un Golf 5 Variant 1.9 TDI adus din afara, discurile pe fata erau atat de ovalizate incat nu puteai sa mergi cu mai mult de 50-60 si sa pui frana. Am mers la service si au montat discuri Bosch si placute Textar (cica ar fi echipare de fabrica la Bmw), din februarie si pana acum 1 luna, totul a fost perfect. Insa, acum daca franez la viteza mai mare de 100 km/h, volanul trepideaza, cu cat viteza e mai mare cu atat si intensitatea este mai puternica. Ce discuri ma sfatuiti sa folosesc? Aceeasi dimensiune sau unele mai mari? E nevoie sa schimb si placutele? Mentionez ca 90% din km ii fac cu masina in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!