Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

mda.. este cod de accesoriu. Daca comandai manetele pe codul de piesa (5K0...) costa undeva la 600 lei.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sub pretul asta a fost ultima pe care am montat-o..... parca 540 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Skoda Octavia Business Octombrie 2010 (MY2011) - Maxi-Dot, Volan Multifunctional (radio si CB, nu telefon sau bluetooth), fara tempomat

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb

   Part No SW: 1K5 953 521 AH    HW: 5K0 953 569 A

   Component: LENKS.MODUL   009 0136  

   Revision: FF010039    Serial number: 20101008101363

   Coding: 0082040000

   Shop #: WSC 73430 790 00000

   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWS A01004

   ROD: EV_SMLSNGVOLWS_SK35.rod

   VCID: 73EFC115DAAE091

 

   Multifunction steering wheel control module: 

   Subsystem 1 - Part No SW: 3T0 959 537     HW: 3T0 959 537   Labels: 3C8-959-537.CLB

   Component: E221__MFL-URO  H07 0012 

   Coding: 800000

 

No fault code found.

 

 

Se poate monta tempomat sau nu? Ce implica? Eventual codul manetei (kit-ului) ca sa-mi fac o idee de pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are comenzi pe volan, nu cred ca merge fara sa schimbi si calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si kit-ul nu contine si calculatorul? sau manetele sunt separat de acel calculator de coloana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai complicat. 

 

Din ce stiu, exista kit de tempomat la vreo 13 mil, care contine si calculator.

 

dar daca e ok calc tau, poti cumpara cu 550 lei doar manetele.

lasa o serie de sasiu sa vad ce cod de piesa e pe masina ta.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa seria de sasiu nu vezi ce e pe masina, ci ce se poate pune ca piesa noua luata de la reprezentanta acum.

 

Posibil ca acel calc sa suporte tempomat, trebuie vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria este TMBBM21Z8B8023066

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles ca seria nu te ajuta.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te ajuta, in general chiar daca piesele se schimba, caracteristicile raman aceleasi deci corespund si la PR, ceea ce ne intereseaz pe noi acum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles. Daca verifici acum in etka dupa seria lui de caroserie o sa vezi ca furnizeaza pentru calc de coloana de volan un highline, ceea ce el nu are sigur pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La multi ani pe 2014. Al Bundy, cum putem face sa aflam daca pot monta tempomat si care ar fi codul piesei sau ce trebuie sa cumpar mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai calculator de bord - iti arata consumurile, etc - de regula, poti monta.

 

Trebuie o scanare a masinii, sa vedem ce calculator coloana ai, pentru un raspuns sigur.

 

la modelul tau, trebuie schimbat grupul de manete.

 

codul lor este 5K0 953 502 N

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

 

Scanare pot face si eu cu o clona. Sau interfata VCDS originala iti spune mai multe? Stiti vreun magazin de unde as putea lua manetele sau trebuie sa fac comanda din afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica aria de anunturi online, gasesti destui care aduc. Nu stiu sigur daca merge de la Golf6, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare daca intreb la reprezentanta codul piesei mi-l vor zice? vreau sa iau manetele dar nu as vrea sa ma trezesc dupa ca nu se potrivesc

Eventual sa mi le aduca cei de la reprezentanta pe comanda si sa mi le montez eu dar s-ar putea sa-mi bage un pret dublu

 

Ce-am gasit pe net pentru codul pe care mi l-a zis Florin

http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/skoda/oem-5k0953502n-9b9-vw-skoda-seat/

http://www.vwparts2go.com/oem-part/volkswagen/gti-parts/2012/base/2-0l-l4-gas/electrical/switches/multifunction-switch/5k0-953-502-n-9b9

Am gasit si pe ebay dar e dublu la pret. Oare de ce?

http://www.ebay.ie/itm/Genuine-VW-Golf-Eos-Jetta-Caddy-Touran-Tiguan-Scirocco-MFA-Cruise-Control-Kit-/370916395430

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de ebay, contine pe langa manete si calculatorul de coloana. De aceea e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta nu iti vor spune codul piesei. Daca mergi cu codul la ei iti vor spune pretul.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna la reprezentanta si cere oferta de pret pentru piesa si montaj si apoi roaga-i sa ti-o trimita pe mail. Acolo o sa ai codul piesei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit oferta de la reprezentanta

 

Piesa are codul 3T0035623 (cu livrare in 1-2 zile) si este la pretul de 1012 lei iar manopera 446 lei (cam scumpa manopera  :dry:)

 

Acelasi pret l-am gasit si pe http://www.skodaparts.com/product/octavia-cruise-control-2010-2013-50289

http://www.cc-autodily.cz/tempomat-octavia-2

Aici e ceva mai ieftin dar nu cu mult https://eshop.skoda-auto.cz/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10101&storeId=10001&productId=1100000001012112&langId=-1&parent_category_rn=70000000182

Modificat de geotibi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam scump.

 

Eu am montat la reprezentanta din Iasi cu 1150 RON. 1000 RON piesa si 150 RON manopera.

 

Acelasi cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci in aria de prestari servicii, macar montajul daca nu esti impacat sa comazi si piesa? Iesi mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa ma incumet sa o montez si eu daca e ceva de genu desfaci, scoti manetele vechi, le pui pe cele noi, asamblezi dupa care activez cu VCDS-ul (sper ca va merge si cu clona pe care o am). Daca e de modificat-tras vreun fir sau mai stiu eu ce atunci poate ma ajuta cineva de pe forum. La montat ma gandeam sa fac comanda la reprezentanta tinand cont ca si pe alte site-uri am gasit preturi foarte apropiate de cel al reprezentantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este nevoie de tras fire, cel putin la mine nu a fost dar eu am manetele separate.

Se demonteaza volanul, se shimba manetele si se monteza volanul inapoi.

Apoi se codeaza. Daca merge cu clona sau nu, iarasi nu stiu.

Ii poti intreba pe colegii din aria prestari servicii care se ocupa cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!