Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

Mai trebuie sa caut capacele centrale si gata.

 

Photo 24-06-2020, 14 47 33.jpg

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine masina , si rotile , felicitari

A mea arata identic , in afara de roti , dar in 2 ani a fost bombardata prin parcari cu usi si si alte obiecte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam :) Problema "bombardamentelor" din pacate o am si eu si multi altii cu masini negre. Incerc pe cat posibil sa o parchez (la Malluri, supermarketuri) cat mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vă salut ! Va prezint jantele mele , sunt originale Volkswagen Tarragona pe 20.  Super mulțumit cu ele , balon de 45 la anvelopele  preiau super bine denivelările si gropile având in vedere ca mașina are si perne ! 

9C83585D-6A99-4A11-AE57-AADC940218B2.jpeg

05D3E854-2A5E-4254-AAD6-CBD93D1352B9.jpeg

Modificat de MARIUS997P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, am tot citit comentariile dar nu vad nici o explicație referitor la Et, cât pot să scad Et la un Touareg pe perne . Vreau niste jante pe 20 dar cu un Et mai mic , adică să fie mai ieșite în afară. Normal sunt 9x20 Et 60 , cât de mult pot scădea Et fără să afecteze mașina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15->30 mm cam pe acolo se invarte lumea, dar trebuie sa masori ca sa fii sigur. Sunt pe YouTube videouri care iti arata cum sa masori. Se zice ca in timp ar afecta rulmentii dar nimeni n-a patit asta pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am o intrebare , va rog : am cumparat masina cu jante de Cayenne , au vreo inconvenienta ca nu sunt de Treg ? Afecteaza cu ceva ?

Jantele sunt pe 18 cu anvelope 255/55/18.

Multu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi masina , ai dimensiunile astea in talon , deci totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate-s chiar mai usoare. Pune poze sa vedem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cerere am o poza dar scuzati calitatea .

T.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, par a fi la fel . 👍

Ale mele sunt cu anvelope de iarna aproape noi Michelin Latitudine Alpin( o sa le dau jos sa le marit  si sa pun all season - asa am avut pe toate masinile 4wd si n-am avut probleme de aderenta indiferent de zapada , ploaie sau uscat si cald).

Modificat de Baxxon
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anvelope pui ?

Eu m-am cam saturat de Crossclimate , desi dupa doua seturi in 5 ani sunt multumit de ele , mi se par nesimtite preturile din ziua de azi

Cel mai probabil voi opta pentru Kumho HA32 Solus 4S la al treiela set in toamna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PIRELLI SCORPION AS SF 2 XL 109Y; "A" aderenta pe umed . ( Am optat mereu Pirelli si am fost foarte multumit de ele )

Ar merge si GOODYEAR VECTOR-4S G2 SUV XL 109V; cu "B" pe umed + ca-s ceva mai silentioase .

 

Imi trebuie ceva sa faca fata mai bine iarna tinand cont de " zona " mea de bantuiala/

 

Kumho sunt ok ish , penalizate din cauza zgomotului , n-as lua asa ceva la Suv.

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea cred chestiile astea cu A la niste all season

Testele sunt teste , asa si Kumho de care am amintit sunt B si B la consum si ploaie iar zgomot 72dB ( adica zgomotoase ) dar sunt prezentate ca silentioase si confortabile

Dar tinand cont ca zgomotul de rulare este cel exterior , nu cel care se percepe in masina , chiar ca nu mai conteaza la ce hartie abraziva e asfaltul pe la noi

Am avut general Grabber AT3 cu 75dB pe Sorento si era mai zgomotoasa masina decat anvelopele , nu le auzeam

Crossclimate desi sunt practic anvelope de vara cu valente de iarna , m-au multumit in toate conditiile , le-am ales la inceput pentru confort fiind moi , mi se parea dura masina , acum nu mai am treaba , sunt prea obisnuit cu ea

Ultima data am prins autostrada de la Boita cu zapada asternuta deja , in acea sambata noaptea inainte sa se inchida - si am mers cu 120-130 fara sa simt ca nu sunt in siguranta , logic as alege tot Michelin dar probabil voi lua altceva doar asa ca sa protestez fara rost impotriva cresterilor nejustificate de preturi

Dar definitiv daca as avea zona cu zapada nu as alege all season la o masina asa grea , la mine aici iarna cu zapada este o amintire , a nins intr-o noapte dar nu am avut nici macar sa fac un bulgare , cand m-am trezit se topise , mai era in spatele pubelelor de gunoi dar era aglomeratie acolo , se cauta de zor marfa noua

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am avut probleme cu all season pe 4wd si crede-ma ca pe unde bantui eu cel mai des, e zapada din noiembrie pana-n aprilie . N-am mai avut anvelope de sezon de 10 ani , tocmai pt ca pateam sa trebuiasca sa merg la munte si ma trezeam ca sus e zapada sau cum am patit intr-un an in concediu de vara , am urcat prin Alpi si era ger grav ; prefer sa fiu pregatit in orice moment chiar daca un set de all season ma tin sub 3 ani ( macar is mereu proaspete ) .

Referitor la dB sa stii ca oricat de antifonata e masina tot le auzi si e un zgomot  enervant - cel putin pt mine, ca ascult muzica in surdina .

Michelin CC ies din carti pt mine , o data ca iarna sunt cam prastie si a doua, e  vorba ta , pretul nesimtit .

Daca nu te intereseaza zgomotul 72 dB, poti incearca KUMHO Solus 4S HA32 - le-am avut pe o alta masina tot 4wd si am fost tare multumit de ele, foarte buna prestatie si pret ridicol de mic . 

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jantele de Porsche care erau pe 19” (foto mai sus pe pagina) si le-am luat pe astea, Oxigin18 pe 20” cu ET43. Urmeaza sa fac un upgrade la frane, de pe Porsche Cayenne, sa vopsesc scuturile de praf si etrierele electrostatic.

Nu am simtit, inca, diferenta la confort.

 

534DEE36-5DCF-403F-BFD2-6C12D6F5AC52.thumb.jpeg.0743a827efcd29550c514ce8a87e0771.jpeg60C1E4ED-B390-45B3-B5C2-C067D7B3CBE1.thumb.jpeg.04d82e397b99d76b050201101ef42bb7.jpeg

82805A00-BC59-4FB8-941E-588BB7095E94.thumb.jpeg.22ca35b84077279ad53bbeffd9baa33f.jpeg

AEA64282-AC11-4BA0-80C6-0BE66CD9FE3F.thumb.jpeg.6cef89ae9c668493a43477a66cf15a82.jpeg

 

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai suspensie pe perne , iti permiti :). Arata super .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti se par anvelopele Michelin Latitude Sport 3 ? ... le ai pus noi, sau asa ai luat jantele, cu anvelope cu tot"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut Latitude 3, de noi, si pe jantele de 19”, din punctul meu de vedere sunt cele mai bune in sensul ca au aderenta foarte buna si pe ud si pe uscat, sunt confortabile, silentioase, foarte usoare (undeva la 15.6 alea pe 19 si 15.3 astea pe 20) si nici nu se uzeaza asa repede precum Pilot Sport 4.

Jantele sunt noi in sensul ca le-am refacut la SRZ in Bucuresti, powder coating, diamond cut (undeva pe la 1600 lei toata operatiunea, jantele noi noute sunt 1800 euro) iar gumele sh dar ca noi, abia rulate.

 

FE5A9362-C4E1-4EC0-B0D1-B133CB67BDF2.jpeg

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce impresii ai rămas vizavi de calitatea lucrării făcute de SRZ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimii ani, 7-8, am facut mai multe la ei si personal am fost foarte multumit. Nu ar strica mai multa atentie la unele detalii, in rest nimic de reprosat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sa fie explicatia ?

 

Michelin CrossClimate 2 SUV 108W XL 235/65 R17

B / B / 71dB

 

fata de

 

Michelin CrossClimate SUV 108W XL 235/65 R17

C  / B / 69dB

 

Adica le-au facut putin mai economice si mult mai zgomotoase ?

Pai cine mai cumpara la 800 lei pe bucata cu 71 dB cand exista concurenta mult mai ieftina la zgomotul asta ?

 

1.jpg

2.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dubios. In general se tinde spre confort, consum si zgomot scazut. Intre 69 si 71db e diferenta foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca e o tendinta ...

Concurentul direct la Crossclimate 2 :

Goodyear Vector 4Season G3 235/65R17 108W SUV XL are 72dB

 

C / B / 72dB , mai zgomotoase , ca tot zicea colegul @Baxxon ca sunt silentioase

Pana la urma mai exista anvelope all-season premium silentioase in afara de Pirelli , care nici aia nu exceleaza la 70dB ?

Ca nu discutam de juniori Michelin gen Kormoran sau Tigar cu 68dB

 

Poate ne uitam la o clasa mai jos

Daca Kumho sunt zgomotoase cu 72dB , atunci Nokian Seasonproof SUV 235/65R17 108V cu C / B si 69dB cum avea Crossclimate initial

Eu mai am timp sa ma hotarasc cu ce schimb Michelin in toamna dar clar le schimb , nu dau atatia bani pe anvelope cu 71~72dB

 

label_5452000726933.png

nokian.png

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!