Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Eu din ce vad ceasurile au folie de Passat, si ceasurile sunt de Passat sau numai folia? La carcasa degeaba ne faci poza ca e carcasa de Golf, insa ceasurile de Passat se potrivesc la fix in carcasa de Golf :)

Citeste Dump-ul de la ceasuri si posteaza-l aici. Eu nu te pot ajuta ca nu ma pricep la modificari dar sigur un coleg de aici te-ar putea ajuta sa-ti spuna ce nu e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasa e de golf , ceasurile de passat nu am ustensilele necesare sa citesc dump-ul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

în urmă cu 17 ore, Ionvasile15 a scris:

Va salut vin si eu cu o problema , dupa ce am montat maneta de tempomat  (aceasta merge fara probleme) nu imi apare martorul in bord cand este pe ON , si nici martorul la usi si nici pe minidot nu scrie cand e deschis portbagajul si nici in mers daca e o usa deschis , si cand rezervorul este full nu urca la maxim acul de la combustibil . Se poate sa fie din cauza eepromului ? trebuie ceva modificat in el ? Multumesc. Am atasat si 2 poze cu ceasurile.

 

în urmă cu 15 ore, Ionvasile15 a scris:

@Al Bundy nu am facut absolut nimic la el , cel care mi le-a adaptat acum 1 an mi-a pus un eeprom de la o masina pe benzina , ca nici turatie nu indica cum trebuie si consumul pe bc este 12-15 , eu zic ca este de la ce mi-a facut “mesterul” ala si deaia vreau sa imi achizitionez eu ustensilele necesare si sa le fac eu .

Trebuie sa modifici soft-ul ceasurilor, acestea fiind de Passat, folii de Passat si sigur soft de Golf 4.

Nu o sa iti arate usa deschisa - decat daca modifici hardware placa ceasurilor - se adauga o rezistenta plus o dioda - smd-uri, pentru a vedea numai usa soferului.

Sincer - aici nu tine numai de ustensile.... (banuiesc ca te gandesti la niste clone)...ci mai mult de cunostinte  - deci, pentru un rezultat ok, cauta pe cineva care se pricepe - altfel, poti face mai mult rau, decat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! ma poate ajuta cineva cu pasii de activare pentru staging si needle sweep la un golf 4? 

Din ce am citit nu se poate pune immo 2 in loc de 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Staging sau needle sweep este unul si acelasi lucru.

Se citeste eepromul ceasurilor, se indentifica varianta hardware si in functie de ce este se inlocuiesc valorile de la un interval de adrese.

Si nu, nu se poate pune immo 2 pe masina immo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut, la al meu golf 4 vreau sa ii schimb ceasurile de bord cu unele de pacific sau de passat b5.5. O sa imi arate consumu ca si cu ceasurile care le am acum sau se poate sa fie o oarecare eroare sau ceva sa nu mai indice corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu recent. Totul functioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma sa scriu ceasurile si sa activez functiile! am pus immo 3 de passat in loc de 2, toate bune, singura problema ar fi martorul de esp, se aprinde foarte slab la punerea contactului, apoi se stinge si asa ramane...chiar daca dezactivez esp-ul! care ar fi problema? difera pinul pentru esp la passat? stiu ca la golf este pinul 14, la passat care este? stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

în urmă cu 17 ore, Jurcuta a scris:

Va salut, la al meu golf 4 vreau sa ii schimb ceasurile de bord cu unele de pacific sau de passat b5.5. O sa imi arate consumu ca si cu ceasurile care le am acum sau se poate sa fie o oarecare eroare sau ceva sa nu mai indice corect?

in primul rand, trebuie modificat eepromul, sa fie pt Golf 4. In rest, merge

în urmă cu 10 ore, firiss a scris:

am reusit pana la urma sa scriu ceasurile si sa activez functiile! am pus immo 3 de passat in loc de 2, toate bune, singura problema ar fi martorul de esp, se aprinde foarte slab la punerea contactului, apoi se stinge si asa ramane...chiar daca dezactivez esp-ul! care ar fi problema? difera pinul pentru esp la passat? stiu ca la golf este pinul 14, la passat care este? stie cineva?

Eepromul de Golf 4 sau Passat ? Daca e de Passat, normal ca se comporta aiurea.

In alta ordine de idei, postati codurile (part number) ceasurilor originale, ceasurilor montate, etc - e mai usor sa va ajutam, daca stim clar despre ce e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca si acest topic ca si multe altele devine "intreb sa nu mai caut", se inchide. Daca nu se gaseste informatia in acest topic, se contacteaza un moderator si se poate redeschide doar pentru intrebarea respectiva.
Cine cauta pe bune se plictiseste sa vada pe fiecare pagina acelasi lucru.

Info to all: Se vrea forum tehnic nu Mirc, chat channnel sau alte asemenea canale. Cine are nevoie de ajutor doreste sa gaseasca informatia usor si rapid nu sa colinde printre pagini fara info. Va rog folositi functia search pe topicul asta pentru ca in 103 pagini sigur s-a postat ceva ce va intereseaza.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • 4 months later...

Salutare.Ma poate ajuta cineva cu o problema la un golf 4 alh?M.a mancat in fund si am umblat la ceasurile din bord iar acum am nevoie de unele noi(second).Am inteles ca trebuie copiat nush ce cod dupa cel vechi.Am vcds 17.8 dar nush cum se face.Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!