Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Am niste ceasuri cu immo 3 VDO cu versiunea 00.88 pe care vreau sa activez staging. Din cate am vazut pe un tutorial aia ziceau ca merge doar pe 01.00 01.10 00.09 si 00.92. Aveti idee daca merge activat pe versiunea mea 00.88? Am vazut multi care au zis ca important sa fie immo3 VDO si atat. Cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune dump-ul aici, sa ne uitam pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am cumparat aceasta masina ( Golf MK4 1.4 16v AHW an 1999) iar mai tarziu am observat ca nu se aprindea martorul de presiune ulei si nici semnalul sonor nu se auzea. Specific ca prezenta o improvizatie pentru a indica presiunea uleiului, anume : un becusor montat langa butonul de avarii, becusorul primea semnal de la una din mufele din spatele IC (cred ca cea albastra).

Curios de problema, am desfacut IC si am vazut ca era scos efectiv de pe placa acel LED pentru ulei si BUZZER-ul; am facut rost de un LED si un BUZZER si le-am lipit la loc, bineinteles ca am scos din functiune improvizatia facuta de fostul proprietar.

Montat la loc, prezinta urmatoarea problema: cand pun contactul, chiar si in mers clipeste LED ul de ulei si semnalul sonor de la BUZZER

Am mers la un mecanic care a verificat presiunea uleiului si a zis ca e buna, ba mai mult a verificat erorile, care, nu exista. In cele din urma m-a trimis la un electrician, la care nu am ajuns inca din lipsa de timp.

Codul IC-ului e 1J0919 861 MMO, am inteles ca e IMMO 2

Oare trebuie schimbat IC-ul sau se poate rezolva problema altfel ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil ca masina sa fie cu 1J0 920 xxx - adica ceasuri care au can gateway - si de aceea face asa - incearca sa adaptezi alte ceasuri, cu seria data de mine - sa fie cu 920 - si vezi daca mai face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.09.2017 at 2:33 PM, catalin_1996 said:

Am niste ceasuri cu immo 3 VDO cu versiunea 00.88 pe care vreau sa activez staging. Din cate am vazut pe un tutorial aia ziceau ca merge doar pe 01.00 01.10 00.09 si 00.92. Aveti idee daca merge activat pe versiunea mea 00.88? Am vazut multi care au zis ca important sa fie immo3 VDO si atat. Cum e?

Nu am intalnit pana acum pe care sa nu mearga cu exceptia celor fara ecran. In principiu merge pe orice minidot sau maxidot immo3 vdo. Dar asa cum a zis si F L O R I N , pune dump-ul sa ne lamurim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Passat nu merg toate....pentru moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua 

Detin un golf 4 din 1998 si am ajuns la modificat interiorul primul lucru ce as vrea este sa schimb ceasul sau sa ii activez niste functii.

vreau sa aflu la ceasurile astea ce functii se mai pot activa sau daca merge schimbat cu alte ceasuri care au minidot sau maxidot cred ca ceasurile mele sunt non can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.09.2017 at 11:03, F l o r i n a scris:

Va salut ! Sunt detinatorul unui golf 4 1.6 fsi si la fel ca si unii dintre voi, am o problema legata de afisajul de pe display. Abea acum de doua zile a inceput sa se mai vada ceva, dar insa doar noaptea. Vreau sa schimb ceasurile, am dat comanda de un alt immo 3, insa este in mp/h si nu in km/h cum este al meu. Dupa ce fac imperecherea, cu cititul cheilor, etc...as vrea sa pun folia de la al meu, cea in km/h . Trebuie sa mai ajustez ceva, sa calibrez acul vitezometrului ? Daca da, cum fac asta ? 

IMG_20170928_171329.jpg

IMG_20170928_171246.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e stricat afisajul, de ce nu schimbidoar afisajul?

Nu stii daca ceasul comandat are display-ul bun...Si apoi ca sa faci conversie de la al tau la ala comandat..ai de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune softul ceasurilor de benzina pe ceasurile de diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa dezlipesc si sa lipesc toate piciorusela alea ? Consider ca e mai complicat asa decat sa fac imperecherea cu vechiul ceas. 

Ms de raspuns .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.09.2017 at 11:55 AM, 28ARN said:

Buna ziua 

Detin un golf 4 din 1998 si am ajuns la modificat interiorul primul lucru ce as vrea este sa schimb ceasul sau sa ii activez niste functii.

vreau sa aflu la ceasurile astea ce functii se mai pot activa sau daca merge schimbat cu alte ceasuri care au minidot sau maxidot cred ca ceasurile mele sunt non can.

La anul tau, sunt fara CAN si nu poti pune decat 919. Poti gasi si maxidot dar mai greu.

On 29.09.2017 at 4:26 PM, aditzu' said:

Poti pune softul ceasurilor de benzina pe ceasurile de diesel?

Daca sunt acelasi producator ceasuriel , da. Altfel nu prea merge. .... si scapi si de adaptat .

On 28.09.2017 at 5:25 PM, butaby said:

Trebuie sa mai ajustez ceva, sa calibrez acul vitezometrului ? Daca da, cum fac asta ? 

Schimbi scala la turometru, sau lasi folia de benzina.

Recomandat ar fi sa schimbi ecranul cu unul nou. Sansele ca ecranul cesurilor pe care vrei sa-l montezi sa fie la fel ca la al tau, sunt destul de mari...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, inca ceva, folii doar de pe alte ceasuri sau pot fi gasite si la comanda pe net ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai rar doar folii... da, pe ebay, etc, gasesti, dar nu stiu daca esti dispus sa platesti cat se cere pe ele - gasesti si custom, etc

Atentie si la modificarea eepromului, daca vrei sa pui cu alte turatii, viteza, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Atentie si la modificarea eepromului, daca vrei sa pui cu alte turatii, viteza, etc"

De ce ..? Ceva indicatii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai scrie te rog, cap coada ce ceasuri ai si ce vrei sa montezi  - folii - ca sa nu stau sa rasfoiesc tot ce s-a scris pe aici....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci un ceas maxidot diesel UK trebuei convertit in ceas maxidot benzina EU.

Ambele sunt VDO. Pun soft de VDO benzina EU pe cel de UK, schimb folii, calivrez acele manual cu output test din vcds. Si copii coarea ceasurilor mele de pe masina pe cele noi. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ce copiezi ?

2. Valabila procedura doar daca foliile se potrivesc iar soft-ul este compatibil cu ceasurile achizitionate si cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Coddingul de pe ceasul actual de pe masina. De ex 071111. Asta trebuie pus pe noul ceas.

2. Folai o sa fie pe ce un ceas VDO minidot pe care o decupez si o pune pe maxidot. 

Deci dupa cum zici..nu e de ajuns.tre sa fie si ceasurile compatibile cu masina..asta nu stiu cum verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coding - e o cifra in plus....

ca idee - trebuie sa postezi codul ceasurilor care le ai pe masina, codul ceasurilor care vrei sa le montezi...... si foliile care vrei sa le montezi.... cu cati km la ora sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cum reusesc sa calibrez acele de la ceasuri la masina din semntura?Am demontat bordul,respectiv acul de la vitezometru si acum imi arata cu 20 km sub,la fel si cel de la relanti,si indicatorul de benzina Am facut oupt test din ic dar tot asa arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, F l o r i n said:

coding - e o cifra in plus....

ca idee - trebuie sa postezi codul ceasurilor care le ai pe masina, codul ceasurilor care vrei sa le montezi...... si foliile care vrei sa le montezi.... cu cati km la ora sunt ?

Ceasurile mele acum:  1J5920826A  

Ceasurile care le vreau: 1J0 920964C

Ce zici? Se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!