Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

alea sunt in mile toate.... eu de aia am zis ca trebuie pus VCDS-ul pe el, sa vezi ce soft au, coding, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune asa folie la mine?

Bordul din poza e de la o bora 1.4 si vad ca e indentic ca la mine\

Stie careva pe unde as gasi asa ceva ca imi plac la nebunie

post-46557-0-66447200-1341508674_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt folii de Edition, Pacific... sau alte editii speciale.

Se pot pune, doar ca s-ar putea sa ai nevoie de o schimbare de soft la cluster, daca tu nu ai tot 100km/h sus si 260km/h max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt folii de Edition, Pacific... sau alte editii speciale.

Se pot pune, doar ca s-ar putea sa ai nevoie de o schimbare de soft la cluster, daca tu nu ai tot 100km/h sus si 260km/h max.

100 km/h e un pic mai jos si 220km/h max

Florin stii cumva daca se poate schimba softu de la cluster si unde pot gasii folii?

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soft da - eventual iti trimit eu.

Folii.... am avut, dar le-am pus pe fosta mea masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde ai cumparat foliile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat ceasurile si mi-am scos foliile de pe ele si le-am pus pe maxidotul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Revin si eu cu problema mea.

Dupa cum spune Florin, ambele clustere sunt in mile. Dupa mai multe incercari si chiar mers la servis specializat in recodari, nu au reusit sa-i dea de cap.

Inamplator cred ca am gasit buba la necazul meu, si anume ca pe clusterul original, am ca viteza mazima 140 de mile iar pe cel nou, este de 160, si normal ca distantele dinte gradatii sunt diferie de unde si decalajul meu.

Acum, inainte sa mai fac alte minuni cu VCDS-ul, vreau sa schimb folia de pa cel vechi pe cel nou sa vad daca mai este acea diferenta.

Intrebarea mea este cum se scot acele indicatoare, pentru a putea schimba acea folie?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut .am si eu niste ceasuri de bord cu maxidot pe un mk4 1,9 tdi si nu se vede decat usa de la sofer si portbagajul cand sunt deschise .ma puteti ajuta sa le vad si pe celelalte inclusiv capota de la motor cand este deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Swich-urile din usi sunt bune? Se aprind luminile interioare cand deschizi acele usi care nu apar pe maxidot?

Sent from my LWR-itza via Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se aprind ,merg toate .am copiat de la un prieten tot cu maxidot eeprom-ul la care vede capota de la motor deschisa ,merege si la mine dar nu mai vede haionul si usa de la sofer deschisa .ma gandesc ca tot din eeprom trebuie activata functia tot ca la functia range.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea este cum se scot acele indicatoare, pentru a putea schimba acea folie?

Roteste de ele in sens anti-orar si trage spre tine.

salut .am si eu niste ceasuri de bord cu maxidot pe un mk4 1,9 tdi si nu se vede decat usa de la sofer si portbagajul cand sunt deschise .ma puteti ajuta sa le vad si pe celelalte inclusiv capota de la motor cand este deschisa.

nu va mai jucati aiurea cu dump-urile.

In primul rand - nu toate variantele, au functia aceasta, nu toate masinile suporta - e vb si de CAN, etc...

ce an e masina ta, ce serie si ce soft are clusterul tau, ce an e masina prietenului si ce serie si varianta de soft are el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin,

Am achimbat folia dar tot am o diferenta destul de mare.

Se poate face bordul sa mearga pe masina mea daca cel nou are pe cadran inscriptionat cu 20 de mile mai mult, sau mi-am luat teapa cand l-am comparat si trebuie sa gasesc altul exact ca al meu, adica tot de 140 de mile.

Multumec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun .asta stiu ca nu merge la toate ,dar ce trebuie sa fac ca sa mearga ,ce trbuie sa schimb.la un moment dat am dat peste ceva cand ma jucam prin calculatorul masini ,a mers dar nu mai stiu ce i-am facut dupa si nu a mai mers .i-mi arata fara cheie in contact usile deschise iar in momentul in care bagam cheia in contact aparea o masina mai mica si tot se vedeau usile toate plus capota motor si haion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, sa-mi raspunzi la intrebarile de mai sus.....

tirlosu - se pot face, numai ca deja nu mai inteleg nimic.... trebuie sa vad masina, sa vad ce soft ai pe ea, sa ne jucam un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mea este golf 4 variant din 2001 si a lui este tot la fel numai ca este din 2002.ca soft nu stiu sa-ti zic deocamdata ca sunt in concediu si nu am sculele dupa mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cel din 2002, bordul primeste informatie de la fiecare usa in parte pe can-bus, pe cand la tine nu exista decat semnal de usa deschisa de la sofer si eventual capota motor si hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun asa cum zici tu. sa inteleg ca trebuie sa schimb modulul de inchidere ? dar cum fac sa se vada si capota deschisa cu toate ca la un moment dat ti-am zis le arata pe toate deschise?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa schimbi, modulul confort, calculatoarele de usa si sa refaci instalatia electrica...... nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare si anume daca merge sa schimbi doar displayul la niste ceasuri de bord de Golf 4. Precizez ca displayul este maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha, fain, merge cu cassul, exact asa e si la mine luminile de la player....ar merge :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva.... asa le fac si eu, pe alb - imi par mult mai frumoase, mai clare.

P.S. - daca nu ai facut poza in mers, inseamna ca nu ai calibrat bine vitezometrul, ca iti sta acul prea sus :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!