Jump to content

Intrebari Superb 2


nsm
 Share

Postare recomandată

Confirm cele spuse de Cristi, exact astfel de faruri am si eu, sunt bi-xenon cu mentiunea ca pe faza lunga se aprinde si xenon si halogen (la flash-uri doar halogen daca mi-aduc bine aminte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRaCu: :) e invers: la flash-uri dai "blitz-uri" cum se zice prin Ardeal, deci doar Xenonul lucreaza, halogenul nu. :lol: 

Anyhow & for the record, de fiecare data cand fac un drum de noapte cu Superbul 3 mi se face dor de luminile de la Superb 2... Oglinda si tot farul in sine este o realizare inginereasca deosebita. Niciuna din masinile mele (nici cele din semnatura, nici altele) nu au avut calitatea luminii de la Superbul 2.

Daca @juice_kk are pe B6 halogen si isi ia Superbul cu Bi-Xenon o sa fie la modul "holy shit" la fiecare drum de noapte :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomat?

Cruise control?

Cred ca nu are, e costisitor retrofitul asta? 

 

Modificat de juice_kk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@juice_kk:

Pentru ca si eu am avut la Ambition doar senzori parcare spate, primul retrofit la care m-as gandi ar fi trecerea la Park Pilot. Adica senzori parcare fata + buton dedicat in consola de langa schimbator, in dreapta lui, primul buton. Nemaivorbind ca ai deja Bolero, nu Swing (adica infortainemntul cu ecran mic). Pe Bolero vei avea reprezentare grafica cu masina integrala, nu doar "fundul ei" cum apare acum.

Eu as incepe cu un detaling complet la interior. Si apoi sa te bucuri de ea. 

Si apoi mai vezi tu.

Bafta maine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc, cred ca fac noapte alba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la alte retrofit-uri eu ti-as recomanda mai intai, sincer, o revizie si pregatire de iarna; adica ulei + filtre, inclusiv la cutia automata, un set de anvelope si jante de iarna (in caz ca nu ai deja) si un schimb de antigel + curatare instalatie ... vad ca masina tocmai implineste 5 ani.

Nu de alta, dar multi oameni uita / neglijeaza schimbarea antigelului, iar acesta, dupa 3-4 (hai maxim 5) ani incepe sa faca depuneri... si de acolo dureri si mai mari de cap.

Alta investitie "smart" pe care ti-as recomanda-o ar fi cea in folie protectoare pe faruri, proiectoare (eventual si capota), mai cu seama  ca incepe sezonul "celor luati prin surprindere" ... carosabil plin de sare, nisip, etc.

 

Si eu m-am aflat in aceeasi situatie ca si tine acum 1 luna, de bine de rau nu prea am ce alte retrofit-uri sa ii fac insa de pregatirea de iarna nu a scapat... eu personal schimb antigelul la 3 ani si saptamana ce urmeaza am programat-o la "transfuzie"  :)

 

Iti urez de pe acum drumuri bune, sa te bucuri de ea, astept cu interes sa ii faci topic-ul ei odata ce o cumperi.

Modificat de DRaCu
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Ma puteti ajuta cu indrumari legate de nefuctionarea daylight-ului la Superb 2 (masina cumnatului meu)? Posibile cauze? Ce ar trebui verificat? Nu se mai aprind, desi becurile sunt verificate, nu are martori aprinsi in bord si nu apar erori la scanare.  

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Posibil sa fie dezactivat din maxiDot. Convienance parca este sectiunea unde se pot seta functii de lumini, printre care si DRL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sau poate nu sunt activate din soft. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎11‎/‎11‎/‎2018 at 5:49 PM, DanielH said:

Salutare tuturor,

Ma puteti ajuta cu indrumari legate de nefuctionarea daylight-ului la Superb 2 (masina cumnatului meu)? Posibile cauze? Ce ar trebui verificat? Nu se mai aprind, desi becurile sunt verificate, nu are martori aprinsi in bord si nu apar erori la scanare.  

Multumesc anticipat!

Sigur are daylight?

Deoarece primele masini fabricate nu aveau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielH: pune o poza din care sa se vada farul si proiectorul. In functie de ce tip de far/proiector are masina, devine foarte clar ce si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are daylight. A functionat totul pana acum o luna in urma. Nu este dezactivat in BC.

Singura chestie ciudata avuta a fost cea cand la un test a gasit farurile cu "inclinare mod UK" - inclinare faruri spre stanga. A remediat acest aspect, dar nu cred ca are cu ce influenta.

Este singura "situatie" aparuta si care are legatura cu farurile. Cum am spus....fara eroare, becuri arse.

 

 

IMG-20181221-WA0003.jpg

IMG-20181221-WA0004.jpg

Modificat de DanielH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in meniul din bord la Convenience> lights. Daca sunt dezactivate, le activezi la loc. Daca sunt activate deja, le dezactivezi, iei contactul.. stai 10 minute, le activezi la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau, cine stie ce I-o fi facut respectivul care a gasit farurile inclinate spre stanga cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ! Am o problema cu comenzile de pe volan , claxonul si martor airbag aprins ! Din mers,comenzile si claxonul au inceput sa nu mai functioneze. Ok merg la service analiza si imi spun ca e de vina banda volan (1150ron). Tot caut second si am gasit ceva dar nu se potriveste codul ! Stit cumva daca nu este acelasi cod...sunt sanse ca banda sa functioneze ? Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod are calculatorul tau de coloana ? (care are si spira incorporata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/9/2019 at 3:45 PM, Leo09 said:

Stit cumva daca nu este acelasi cod...sunt sanse ca banda sa functioneze ?

nu e vb numai de banda .... sunt elemente constructive diferite. 

garantat gasesti unul SH compatibil...sigur, nu o sa fie ieftin - cam 1/2 din suma unului nou.

Asa cum ti-a scris bundy, posteaza codul si noi te vom ajuta cu alte coduri compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Am o problema cu oglinzile laterale. De câteva zile nu le mai pot plia când apas lung butonul de încuiat masina de pe telecomanda. Am evitat sa fac asta când erau sub 0 grade,dar în ultimele zile au fost temperaturi pozitive și fără gheata pe mașină. 

Am încercat și cu cealaltă telecomanda,dar nici un rezultat.

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In BC totul e bifat corespunzator la oglinzi? Sigurantele ok? Din comutator se pliaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulțumesc de răspuns,dragos. Acum este!

Am descoperit azi de ce nu funcționa. 

Pentru ca nu funcționa treaba cu oglinzile la închidere,am încercat procesul invers. Apăsat lung pe descuiat mașina și în mod normal trebuiau sa coboare toate geamurile,doar ca geamul pasagerului stânga față nu a mers. L-am lăsat jos din buton,dar funcția click nu mai mergea...după 2 operațiuni deschis-inchis,a început sa meargă și click ul. 

Am mai încercat încă odată treaba cu incuiatul mașinii sa vad dacă se pliază oglinzile și a funcționat!

Deci totul e ok acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ganeaalexandru

Revin cu o întrebare. 

Se poate configura cheia de la mașină cu poziția scaunului șofer astfel încât atunci când mașina este deschisa cu o cheie sa se mute singur scaunul în poziția setata pt acea cheie? 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca se poate . Scrie in manualul masinii cum se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ganeaalexandru

Ms. Am încercat în dimineața asta varianta din manual. Se aude un beep care confirma,dar nu se modifica nimic la scaun indiferent de cheie (din cele doua) folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am aceeasi problema, am incercat pasii din manual de 3-4 ori fara success. Am gaist pe un forum Skoda din UK unde se vorbeste de problema si care ar fi cauzata de un modul defect care ar trebui schimbat (nu mai retin exact cum se numea). Eu am problema asta din fabrica, am incercat in primul an sa activez, nu a mers si apoi m-am lasat pagubas. Din pacate ca am citit pe forum de modulul defect, masina iesise deja din garantie (nu are rost sa remediez asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 2.0 tdi 170 CP din 2011 are ceva probleme specifice? Auzisem de injectoare, de pompe de injectie, de consum exagerat de ulei dar nu stiu daca se aplica si aici. Cod motor: CFGB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!