Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

nsm

Intrebari Superb 2

1.182 postări în acest subiect de discuţie

DRaCu

Confirm cele spuse de Cristi, exact astfel de faruri am si eu, sunt bi-xenon cu mentiunea ca pe faza lunga se aprinde si xenon si halogen (la flash-uri doar halogen daca mi-aduc bine aminte).

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
75NOR

@DRaCu: :) e invers: la flash-uri dai "blitz-uri" cum se zice prin Ardeal, deci doar Xenonul lucreaza, halogenul nu. :lol: 

Anyhow & for the record, de fiecare data cand fac un drum de noapte cu Superbul 3 mi se face dor de luminile de la Superb 2... Oglinda si tot farul in sine este o realizare inginereasca deosebita. Niciuna din masinile mele (nici cele din semnatura, nici altele) nu au avut calitatea luminii de la Superbul 2.

Daca @juice_kk are pe B6 halogen si isi ia Superbul cu Bi-Xenon o sa fie la modul "holy shit" la fiecare drum de noapte :lol: 

Link către postare
juice_kk

Tempomat?

Cruise control?

Cred ca nu are, e costisitor retrofitul asta? 

Modificat de juice_kk

Link către postare
75NOR

@juice_kk:

Pentru ca si eu am avut la Ambition doar senzori parcare spate, primul retrofit la care m-as gandi ar fi trecerea la Park Pilot. Adica senzori parcare fata + buton dedicat in consola de langa schimbator, in dreapta lui, primul buton. Nemaivorbind ca ai deja Bolero, nu Swing (adica infortainemntul cu ecran mic). Pe Bolero vei avea reprezentare grafica cu masina integrala, nu doar "fundul ei" cum apare acum.

Eu as incepe cu un detaling complet la interior. Si apoi sa te bucuri de ea. 

Si apoi mai vezi tu.

Bafta maine :icon_thumright:

Link către postare
juice_kk

Mulțumesc, cred ca fac noapte alba

Link către postare
DRaCu

Pana la alte retrofit-uri eu ti-as recomanda mai intai, sincer, o revizie si pregatire de iarna; adica ulei + filtre, inclusiv la cutia automata, un set de anvelope si jante de iarna (in caz ca nu ai deja) si un schimb de antigel + curatare instalatie ... vad ca masina tocmai implineste 5 ani.

Nu de alta, dar multi oameni uita / neglijeaza schimbarea antigelului, iar acesta, dupa 3-4 (hai maxim 5) ani incepe sa faca depuneri... si de acolo dureri si mai mari de cap.

Alta investitie "smart" pe care ti-as recomanda-o ar fi cea in folie protectoare pe faruri, proiectoare (eventual si capota), mai cu seama  ca incepe sezonul "celor luati prin surprindere" ... carosabil plin de sare, nisip, etc.

Si eu m-am aflat in aceeasi situatie ca si tine acum 1 luna, de bine de rau nu prea am ce alte retrofit-uri sa ii fac insa de pregatirea de iarna nu a scapat... eu personal schimb antigelul la 3 ani si saptamana ce urmeaza am programat-o la "transfuzie"  :)

Iti urez de pe acum drumuri bune, sa te bucuri de ea, astept cu interes sa ii faci topic-ul ei odata ce o cumperi.

Modificat de DRaCu
.

Link către postare
DanielH

Salutare tuturor,

Ma puteti ajuta cu indrumari legate de nefuctionarea daylight-ului la Superb 2 (masina cumnatului meu)? Posibile cauze? Ce ar trebui verificat? Nu se mai aprind, desi becurile sunt verificate, nu are martori aprinsi in bord si nu apar erori la scanare.  

Multumesc anticipat!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri