Jump to content

Intrebari Superb 2


nsm
 Share

Postare recomandată

Ganeaalexandru

Am eu cfgb an fabricație 2013 și nu am avut nicio problema pana acum ( 2 ani de când o conduc) 

Schimburi de ulei și filtre la timp și nu vad sa fie vreo problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura problema mai specifica de care stiu este pompa de apa (erau cativa colegi pe forum cu problema asta).  La mine a picat pompa de apa la ~100.000 km (dupa aproape 5 ani). In rest am mai avut probleme minore cu decolorarea benzilor de crom din jurul gemuletului fix (usi spate).

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/10/2019 at 10:27 AM, hepea said:

Salut! 2.0 tdi 170 CP din 2011 are ceva probleme specifice? Auzisem de injectoare, de pompe de injectie, de consum exagerat de ulei dar nu stiu daca se aplica si aici. Cod motor: CFGB

Conduc una de aproape 4 ani si 65.000 km. In afara de revizii, becuri...am schimbat un termostat la cutia de viteza! Apa, paie si bataie... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Pentru demontarea farurilor la Superb 2 trebuie data bara jos? Daca da, imi poate explica cineva procedura de demontare a barii fata (sau poza din service manual)? Nu prea gasesc tutoriale DIY pentru Skoda Superb 2. Pentru ce masina (platforma) la care procedurile sa fie asemanatoare sa caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vex

Nu este acelasi sistem ca si la Octavia 2? Fiind din aceiasi generatie ma gandesc ca nu au dezvoltat ceva nou. Verifica daca inspre grila in partea de sus exista vreo piulita de plastic, iar in partea de jos daca este vreun levier de care poti trage. La Octavia astea sunt folosite pentru blocare, iar o data deblocat farul iese usor afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie data jos bara. Nu are nicio legătură cu Octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa dai bara jos, ai 2 suruburi pe fiecare parte intre bara si aripa care sunt destul de greu de desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Are cineva un ghid pentru demontarea farurilor pentru Superb 2? Mai exact, doresc să curăț lentilele din faruri. Deși am montat becuri noi, cele vechi dăndu-și „rozaliul” sfârșit, cu becurile noi lumina nu este cum era pe când mașina era nouă. De altfel, din anumite unghiuri se poate observa faptul că lentila este matuită de un praf fin sau... ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar fi problema ca e prafuita lentila, e problema de oglinda in spatele lentilei. si la oglinda nu ai ce curata, se distruge stratul reflectorizant. nu se desfac farurile, decat prin fata, dand jos sticla,....

53-Aharon-EvoX-R-Bi-xenon-projectors-Hella-design_3.thumb.jpg.ab8f87e1633e7e42d41073577f968bfd.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi.

Am descoperit ieri ca la farul din dreapta, spalatorul nu mai are o duza si arunca lichid pe unde vrea el. As vrea sa il schimb, dar nu stiu daca se poate fara a demonta farul. 

Ma poate ajuta un coleg cu un sfat? 

Va multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!Ma poate ajuta cineva cu niste scheme din manualul de reparatii pt inlocuirea schimbatorului de caldura(calorifer) la Superb 2?Am gasit cate ceva dar sunt pt Passat B6 si nu stiu daca difera ceva.Din ce am vazut,codul piesei este identic si la Superb si la B6.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut!Sunt Calin din Timișoara.Am cumpărat din Germania o Superb 4x4 din 2013 motor 2.0 TDI 170 cp.Am nevoie de ajutorul vostru.Ce variante ar fi pentru instalare hărți toată Europa și instalare comenzi vocale in limba romana?Aștept cu interes sfaturile și părerile voastre.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la reprezentanta si comanzi hartile corespunzatoare HU de pe masina, daca e cel din fabrica. Daca nu, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ FeryGl duza de spalator far se poate schimba daca dai roata jos si desfaci in partea din fata aripa interioara ( sau complet). Atentie cand comanzi sa fie specific partii la care iti trebuie. e diferenta intre stanga si dreapta.

@Calin401 depinde ce Navi ai. eu pe Superb 2012 am RNS510. Europa de Vest am copiat pe Harddiskul navigatiei iar Europa de Est am pe DVD. nu exista toata Europa dintr-o bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o mare dilema.... am cumparat o skoda superb 2 cu geamurile din 2008 .... si ea saraca in toate actele ii 2012  si nu cred ca au fost schimbate am verificato si pe carvertical si arata prima inmatriculare in 2012 exact data se pe cerificat ... stie cnv dc este asa ?? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fabricat geamurile in 2008 si au stat in depozit pana in 2011/12 pana le-au pus pe masina. Sau 2008 nu reprezinta data fabricatiei. Poate data omologarii, etc. Sau masina a fost dauna totala si este facuta din 2 masini. Sunt multe explicatii.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio piesa nu sta in depozitul unui producator auto atatia ani. Orice producator auto lucreaza cu furnizorii pe principiul "Just in time" adica piesele sosesc cu putin timp inainte de montare pe masina. Exclus sa fi fost montate din fabrica daca data de fabricatie este 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe a mea am geamurile din fata 2008 si cele din spate 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am un Superb 2 facelift din 2014 si as vrea sa stiu daca se poate adauga adaptiv cruise control si cam ce implica dpdv banuti chestia asta. benzile acelea decorative din crom din jurul geamurilor de unde se pot cumpara?

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind in vedere ca modelul nu se mai fabrica de ani buni si ca tinde sa devina mica publicitate, se inchide. Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!