Jump to content

Trepidatii in mers


ByZ
 Share

Postare recomandată

La mine trepidatiile sunt la franare, sunt puternice si au aparut brusc. Cand reduc intre 100km si 80km/ora. Nu-mi amitesc sa fi luat vreo groapa in ultima vreme.

@dore982 - aceleasi probleme le am si eu:

- La prima - se sudeaza bucsa de pe cutie de capacul de tabla de pe intermediar sau trebuie taiat, dat jos si sudat direct intermediara de bucsa?

Am joc mare in intermediara. La plecarile de pe loc si schimbat treptele inferioare sau redus - accelerat in treptele mici prin oras, da socuri, smucituri in cutie.

- La a doua - am schimbat bucsele la brate, ambele inclusiv cele mici din fata, bucsele de la bara stabilizatoare pe fata si pe spate, bielete de directie cu capete de bara. bucse am luat Lemforder la indrumarile lui @Andrusel. Sun mai calitative. Pivotii sunt tepeni si tot am batai pe fata la denivelari sau gropi. Urmeaza sa schimb flansele de la telescoape cu tot cu rulmenti. La viraje pe loc sau la urcari pe borduri troncane rulmentii de la flanse. De ce ai schimbat doar rulmentii? Flansele imbatranesc in timp mai ales ca toate socurile sunt absorbite de ele chiar daca aparent arata ok. Mai platesti inca odata manopera.

@me-high, spune-mi dupa ce le-ai schimbat s-a intarit (intepenit) suspensia si directia?

Modificat de marius711
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius eu suspectez bieletele antiruliu.Fa-le o verificare si lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei te referi la trepidatiile la franare sau la bataile de la directie. Bieletele antiruliu le-am verificat si par ok. Cea de pe stanga am schimbat-o de 2 ori si pe dreapta o data, dar s-ar putea sa fie obosite. Le mai verific odata atent.

Ai schimbat vreodata flansele de la amortizor? Se simte vreo diferenta in afara de faptul ca numai trosneste rulmentul in viraje pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la bataile de la directie.Si da,am schimbat si eu flansele cu tot cu rulmenti de vreo 2 ori(de cand am masina) la indemnul unor mecanici si nu am simitit nici-o o imbunatatire.Si mi-a explicat un mecanic mai priceput ,ca flansele se verifica cand masina e asezata si nu cand e suspendata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am o problema cu masina mea in acceleratie ca de pe la 80 km in sus pana pe la 100 trepideaza fata am schimbat bucsele mari de la brate dar nu sa schimbat prea multe tot trepideaza  ma ajuta cineva ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica rotile si planetarele in special cea mica intermediara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am echilibrat rotile...:(



poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.....la plecarea de pe loc masina trepideaza parca sunt rotile ovale....acelasi lucru il face si cand accelerez intre 1500-2000.am schimbat discuri,placute,volant,articulatie...etc, pe vag-com nu are nici o eroare....



poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.....la plecarea de pe loc masina trepideaza parca sunt rotile ovale....acelasi lucru il face si cand accelerez intre 1500-2000.am schimbat discuri,placute,volant,articulatie...etc, pe vag-com nu are nici o eroare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna.Sper sa ma puteti ajuta.Am trepidati in vola la 110 km/h si peste. Am cumparat alte jante,inainte aveam jante de audi nu le suportam pe vw,am cumparat jante vw si cauciucuri second.Inainte sa le montez le-am echilibrat. Azi am observat ca am joc la unul dintre bratele de sus.Oare bratul sa fie de vina.Nu aud batai sa vina de la brat,dar am pus mana si a avut joc in stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Alex.Identica problema am si eu.Chiar nu stiam la cine sa apelez.Tu ai rezolvat-o?Eu am joc puternic la planetara din dreapta inspre cutie,suspectez asta.Chestia e ca nu am inca bani sa o schimb si pana atunci..............

Modificat de nelu_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In general jocul la volan apare de la tripode, @ nelu cea mai ieftina planetara vazuta de mine pe net e undeva in jurul la 75 euro  uite aici  fara piesa la schimb sau alte pierderi de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.Incep sa ma obisnuiesc asa dar o schimb cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Baieti bunaseara.Astazi am dat jos o planetara la un sharan din 98 si nu stiu cum sa separ intermediara de restul planetarei.Precizez ca nu este ca la modelele dupa 2000 care au suruburi.Are un inel care se misca stanga dreapta si nu ii gasesc smecheria cum sa-l scot.Daca stie cineva il rog sa imi explice.Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut,e posibil sa fie si la mine planetara? la mine se leagana masina intre 20 si 30 km/h

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Se leagana"?Depinde ce vrei sa zici.Eu am avut simptomele astea,"leganatul"fiind fata-spate,adica parca ma frana cineva intrerupt pana depaseam 40 la ora.Problema era actuatorul de la turbosuflanta blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest fenomen " se leagana" lateral , parca cerni faina, apare de la tripode, in prima faza le poti demonta ptr a schimba vaselina dar atentie mare sa nu schimbi pozitia tripodei, in faza a doua  schimbarea tripodei.

 

Sharanul este putin mai special deoarece distanta dintre axa cutiei si axa rotii e cam exagerata si de aceea planetarele la Sharan se duc cam repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sharan se potrivesc si tripode de passat(sunt mai ieftine). Schimbat de mine deci potrivire 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut tripoda (la service)sa bag vaselina si s-a facut in bucati atat de distrusa era.Am pus una sh dar fara joc,mi-a pus vaselina si inel la intermediara ca nu aveam si am montat la loc.Pe tripoda mi-a luat 70 lei ca o avea mecanicul.Intermediara nu avea joc in cutie.

Au disparul si trepidatiile si "clancurile" de la schimbarea vitezelor...nu-mi mai recunosc masina, e super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare, sunt nou pe forum și proaspăt posesor de Alhambra 4x4. Am și eu aceeași problema cu trepidatul/leganatul (ca atunci când cerni faina) însă la mine se manifesta în treapta 2 și se accentuează dacă accelerez puternic. Dă impresia că se împiedică/scapă după care simt o zvâcnire și merge. Îmi da impresia ca este pe partea dreaptă trepidatul și simt ca și cum roata dreapta față ar avea un joc puternic și nu ar asculta de volan. De asemenea și volanul meu se da după roti la orice denivelare.

Tot pe dreapta se aude și o bătaie urâtă de fier pe fier (ca la bucsele de la bascula ) dar cică nu ar fi bucșe. Ce ar putea fi? Ce legătură poate fi intre toate aceste simptome? Mulțumesc mult și aștept un răspuns de la cei care au mai trecut prin așa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit tot ce scrie aici?Raspunsu e scris mai sus de postarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit , dar toate simptomele pe care le-am scris sunt doar de la tripode?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salutare,

revin cu problema de mai sus, cu trepidatul.... am schimbat planetarele cu totul si nimic... raman doua ipoeze:  volantul sau  rulmentul de la diferentialul din cutie. poate sa-mi explice cineva cum sta treaba cu acest rurlment si cat de grava ar fi situatia ?  multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. De ceva vreme si eu ma confrunt cu o trepidatie intre 80 -90km/h.

dupa cele citite aici am inteles  ca ar fi capetele de planetara dinspre cutie. Dar pe net nu gasesc nicaieri sa vanda doar acele părți,  ori cap de planetara exterior ori toata planetara.

Voi de unde a.ti luat?

Masina e Sharan 2001 Auy manuala.

Va multumesc

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica "intermediara" de pr planetara dreapta/de obicei de acolo vine(se uzeaza canelurile), e una din variante.

20160302_141858.jpg

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta firma gsp(cap planetara spre cutie) poti cauta si tu pe goagle,poate fi si de audi.

Colegu maurici,pe spate sunt ok capurile,rulmentu de la intermediara e ok?

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa demontez si o sa vad starea planetarei intermediare. Daca totul e ok o s.a cumpar planetarele cu totul pe SKF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!