Jump to content

frati cu 6N2, daca aveti nelamuriri intrebati-ma


barabas leiba
 Share

Postare recomandată

Salut !

Tocmai mi-am luat si eu un Polo 6n2 de 1.4 16 V Basis si n-am manualul de utilizare. Mi-a dat toate actele si hartiile, dar in loc de manualul lui, am unul de Polo Classic si Variant, model 99. Asa a venit. Asa ca nu stiu toate datele tehnice, dimensiuni, performante, consumuri teoretice etc si mai ales nu gasesc reglajul pe inaltime al scaunului !

Pe unde as putea gasi un asemenea manual ? N-am gasit mai nimic pe net...

Alte intrebari :

1. Ambreiajul mi se pare ca trebuie apasat cam mult ca sa decupleze cum trebuie. A trebuit sa scot covorasul de dedesubt (care e oricum FOARTE gros - 1.5 cm). Piciorul mi se cam agata pe undeva pe dedesubt cand debreiez. E pedala prea mica? Nu stiu eu s-o apas? ;) E placa de presiune?

Ce trebuie sa fac ca sa-mi cupleze mai sus? E vreun cablu de intins?

2. Ce service imi recomanzi?

3. La cati km schimb cureaua de distributie? Masina are 45400 km reali dar n-a mers in ultimele 6 luni (!)

4. Ce ulei trebuie sa pun in motor? E complet dar cam negricios si nu stiu cand a fost schimbat.

Multumesc anticipat ;)

Modificat de Camil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit!

Avem cam aceleasi motoare, deci si probleme asemanatoare.

CArte as avea eu, dar e in germana si e tot de Classic/Variant, asa ca...

Reglajul pe inaltime este o parghie aflata la mana dreapta, intre frana de mana si scaunul tau. E foarte usor de reglat, asa ca nu insist.

Dimensiunile si performantele o sa le caut si o sa ti le postez mai tarziu.

1. Asa este la machineta noastra, apesi pedala pana la fund. Nu prea ai ce sa faci. Covoras de 1,5 cm??? WOW! De ce nu folosesti mochete originale? Mie imi agata pedala de covoras daca nu e prins in capse corect. Verifica, vezi ca sunt trei capse, una sus, sub frana si doua jos.

2. Vezi pe forum (search). Eu personal folosesc unul care nu apare pe aici...

3. Pareri si pareri... Vezi ca e un topik deschis de rvacaru. Citeste-l ca e interesant. Recomandabil pe la 60k, zic unii. Eu cam pe atunci o sa o schimb.

4. De regula ce scrie in cartea tehnica sau mai bun. Eu personal folosesc Castrol RS 0W40 (sintetic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ... nu am problema aia cu usa soferului. Apropo ... cat costa ala de plastic de la geamurile electrice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandabil sa iti iei unele metalice. Barabas spunea ceva ca ar exista prin service-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barabas ... cat costa niste piese de-alea metalice? Poti face rost? Ai vreo poza cu piesa respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Zorro si multumesc pentru raspunsul prompt !

Cu ambreiajul m-ai linistit, ma gandeam sa nu fi luat plasa...

Ce ma mai sperie :) inca e un clinchet de aprindere, de scanteie rupta, daca o fortez la turatii cam mici, nu stiu daca trebuie reglat avansul sau e de la benzina proasta. Chiar tre sa iau doar de la OMV? Si de 100? :)

BMW-ul nu mi-a facut niciodata asa, desi motorul e vechi, uzat si avansul l-am reglat personal, dupa ureche si lipsa fumului ! :)

Bis bald, cum zice francezu' !

PS: Pana sa gasesc Polo asta ,am "testat" trei Polo Variant si doua "Classic", toate cu motorul de 1,6 (mai putin un SDI Classic din 2001, mult prea anemic). Nemaipomenit motorul de 1.6, deosebit de elastic, si cu o cutie perfecta, nu se compara cu cutia de la 1.4 16V, care intra cam greu in marsariere. Dar toate aveau peste 55000 km... Ce scaune au Classicul si Var. pana in 2001 !

Al meu nu are regljaul pe inaltime, m-am convins ! E "Basis"... :o

PS2: Cum fac sa-mi pun poza cu masina, sa ma laud si eu ?

Modificat de Camil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camil poze ceva cu gargaritza ta...detalii etc...suntem cu totii curiosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Tocmai am pus un nou topic in care caut manualul de utilizare (Bedienungsanleitung, pe romaneste) si am acolo poza. Daca vreti am si poze de dedesubt, asa m-am convins ca merita luat... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cat costa piesa aia. Vorbeam cu un electrician care s-a saturat sa schimbe piesa aia la geamurile de Skoda Octavia 1 si zicea ca nemtii s-au desteptat si au inceput sa bage unele de bronz.

Trebuie investigat la Augsburg

Oamenii cu 6N2! Daca va mai raman geamurile deschise la jumatate si nu vor nici sa urce nici sa coboare, nu va isterizati! Scoateti sigurantele de 25 de amperi de la tabloul de sigurante, cred ca sunt la pozitia 38-39 (oricum aveti scris pe FUSECARD) si le puneti din nou si o sa vedeti ca isi revin. Nu va ganditi imediat ca s-a spart piesa aia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Tocmai am pus un nou topic in care caut manualul de utilizare

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cat costa piesa aia. Vorbeam cu un electrician care s-a saturat sa schimbe piesa aia la geamurile de Skoda Octavia 1 si zicea ca nemtii s-au desteptat si au inceput sa bage unele de bronz.

Trebuie investigat la Augsburg

Oamenii cu 6N2! Daca va mai raman geamurile deschise la jumatate si nu vor nici sa urce nici sa coboare, nu va isterizati! Scoateti sigurantele de 25 de amperi de la tabloul de sigurante, cred ca sunt la pozitia 38-39 (oricum aveti scris pe FUSECARD) si le puneti din nou si o sa vedeti ca isi revin. Nu va ganditi imediat ca s-a spart piesa aia!

<{POST_SNAPBACK}>

Asta-i tare! Ca la Windows: daca nu merge, restartati-l! :lol: :lol: Oricum, demn de luat in seama! Don Barabas, repet, trebuie sa-l ridicam la gradul de "polo 6N GURU" (fara legaturi cu spirale energetice, integrare in absolut si alte alea!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haleluia, multumesc mult!

Pe bune, din cauza limitatorului de forta, geamul uita unde trebuie sa se opreasca ca si micutza Dorothy si nu isi mai gaseste drumul spre casa. Din acest motiv, o mica pana de curent prin intermediul scoaterii sigurantei ii face bine

PROBAT SI VERIFICAT pe masina mea si nu numai

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot te-am prins pe forum...

Ieri de dimineata am sesizat un scartait ciudat la ansamblul de la stergatoare. Doar in stanga si nu pe toata cursa. Trebuie uns mecanismul ala? Cum? Azi nu a mai aparut, dar tot m-am ingrijorat. Bine ar fi sa ma fi ingrijorat degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit in minunata lume a stergatoarelor de VW

Eu am schimbat deja un motor de stergaotare pe care scria BOSCH Spain, uitat sa ii fie numele, ca m-a ucis ca bani. Numai ca acolo era alta problema. Din cauza ca la masinile astea apa e gandita sa se scurga prin niste gauri date in caroserie pe langa colturile parbrizului, totul iese prost. De ce? Pentru ca frunzele si jegul obtureaza scurgerile si toata apa care se strange la baza parbrizului incepe sa intre in computer (la 6N2 acolo e pus) si in motorul de stergatoare, mai precis ala sta intr-un lac de apa.

ATENTIE cei care aveti 6N2! DACA INCEPE SA INTRE APA LA LOCUL DIN DREAPTA FATA, VA TREZITI CU APA PE PODEA, INSEAMNA CA S-AU OBTURAT SCURGERILE SI INTRA APA PE LA FILTRUL DE AER CONDITIONAT!

Mos ZORRO!

Cred ca a venit momentul sa ungi cu niste vaselina (nu cu wd-40, care e degripant) jointurile de la mecanismul de stergatoare! ATENTIE! nu ma refer la cuiele ale pe care se strang bratele stergatoarelor cu o piulita de 10 si un capac de plastic negru, asa cum a inteles altcineva, nu ii pomenesc numele, care a facut rahatul prastie

Nu stiu cum e la CLASSIC, insa la 6N2 e foarte simplu

1. se desurubeaza bratele stergatoarelor

2. se scoate chederul care tine cele doua masti de plastic de la baza parbrizului

3. se ung toate imbinarile (nu cuiele, ci IMBINARILE)

4 se pun la loc piesele demontate

este bine sa le ungi, ale mele sunt inundate cu vaselina (2+2 RED GREASE rezista cel mai bine), ca incep sa se frece intre ele si angrenajul ala se desface si te uiti cum un stergator pleaca si alalalt se uita trist la tine

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s la prima abatere cu demontatul capacelor de care spui matale. Am scos o tona de compost, am desfundat cananlele alea de care spui tu. Deja ma cunosc bine cu ce este pe acolo...

Asa deci, tre sa mai demontez odata locu'. Deja incepe sa-mi placa...

Ce am observat sokant: motorasul (made in spain, bien sur), este cica protejat!!! O folie amarata care il protejeaza de ochii indiscreti, eventual, ca de apa nu are cum!

Iar computerul sper ca o fi bine capsulat, ca apa ajunge la el rapid.

Merci de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere!

Da, mai baga vaselina, e cel mai bine!

Nu te emotiona, ca in motorul ala de stergatoare intra apa, daca vrea cu adevarat

Stii pe unde? La imbinarea dintre clopotul ala negru si restul motorului, unde se afla o caterinca de garnitura prn care intra apa in draci

just in case. Eu am aflat tarziu ca se potrivea inclusiv motor de stergatoare de polo 2, de prin 1986 sau chiar mai vechi, pe carE-l gaseam in cimitir la vreo 200.000 si MADE IN GERMANY.

Eu am bagat silicon in draci la imbinarea aia ca sa nu mai crape

Apropo, am bagat silicon in tot ce inseamna mufa pe masina asta, si vaselina acolo unde se permite

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema....cand am dat geanu jos si trantesc usa se aude un zgomot infernal....

Modificat de gabi_efi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TOT EU.

Scriu acum despre inchiderea centralizata de 6n2, care mai face figuri, in caz ca vreodata ma intreaba cineva si nu am timp sa raspund.

Asadar

Trebuie sa stiti ca la POLO 6N2 inchiderea centralizata este pneumatica si poate sa faca figuri. Avantaje? E o singura piesa, deci ori se inchide totul ori nu se mai inchide nimic! Dezavantaje? Ceea ce tocmai am scris.

Verificati dupa ce spalati masina sa nu va intre apa in portbagaj!Este esential. Cu toate astea, cand deschideti hayonul, sa stiti ca toata apa de pe luneta se duce fix in inchiderea centralizata. Acel controller se afla exact unde tineti trusa de prim-ajutor, in spatele propilenei aleia.

E o hangara mare, din care iese un furtun care pleaca spre o mini intersectie de frutune si mai are o mufa electrica.

Daca intra apa in ea, incep sa oxideze contactele si brusc nu mai merge sa inchideti nimic. Ati observat ca ea face un marait asa trist, ca de caine. Daca deschideti capacul acelei console (se scoate foarte usor, de unde si problema intrarii apei) o lasati sa se usuce si stergeti contactii murdari, o sa vedeti ca isi revine

NU VA LUATI DUPA TOTI CARE ZIC DIN PRIMA CA S-A ARS UNITATEA DE INCHIDERE CENTRALIZATA, PENTRU CA E POSIBIL SA AVETI DOAR NISTE APA IN EA SI SA ISI REVINA DACA ESTE USCATA SI CURATATA!

daca moare centralizata, cel mai grav este ca NU PUTETI INCHIDE/DESCHIDE busonul pentru benzina/motorina

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabi efi

Mos GABI

PARCA AM SPUS CA NU TREBUIE TRANTITA USA CU GEAMUL DESCHIS! ESTI MASOCHIST???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate-i place sunetul... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In episodul viitor, va voi prezenta cum se poate totusi inchide/deschide busonul de benzina/motorina chiar si cand a murit centralizata :) , dar trebuie sa ma motiveze cineva, adica sa fie careva in situatia de a se uita lung la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca la Cielo................ :) ...aproximativ,numa ca acolo are un snur de unde tragi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti pe apoape, numai ca la CIELO oricm ai o deschidere mecanica de la scaunul soferului. Aici e alta schema

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Zorro !

Merci pt. aprecieri, le accept. Mol 98 o sa pun, tot am doi moli prin zona (si card...) sa vedem rezultatele.

Mie la 3000-3500 de ture imi cam face zgomot motorul, e mai putin silentios decat ma asteptam. Dar stiu ca ar trebui sa schimb uleiul (are un an si ceva, masina nu merge din mai...)

Ce ulei sa pun? Ma gandeam la un Aral 5W-40, specificatia VW 502 00, dar e cam scump. Pe joja, uleiul e cam negricios (oxidat, cred) dar pana sus, unde trebuie, deci nu pierde. (Tipa de la care am cumparat nu cred ca era genul care sa faca shmenuri B) )

A ! Cat e consumul tau?

B ! Unde gasesc capace originale VW? Sau imi recomandati mai bine niste jante second-hand? Nu stiu preturile...

PS: Am luat ieri cauciucuri noi Firestone F-590, 185/60 R14 All seasons, de care sunt f. incantat. E promo' la Carrefour, cu 6,6 mil toate 4. Vi le recomand (made in Italy)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Barabas !

Te citez:

Scriu acum despre inchiderea centralizata de 6n2, care mai face figuri, in caz ca vreodata ma intreaba cineva si nu am timp sa raspund.

Verificati dupa ce spalati masina sa nu va intre apa in portbagaj!Este esential. Cu toate astea, cand deschideti hayonul, sa stiti ca toata apa de pe luneta se duce fix in inchiderea centralizata. Acel controller se afla exact unde tineti trusa de prim-ajutor, in spatele propilenei aleia.

E o hangara mare, din care iese un furtun care pleaca spre o mini intersectie de frutune si mai are o mufa electrica.

daca moare centralizata, cel mai grav este ca NU PUTETI INCHIDE/DESCHIDE busonul pentru benzina/motorina

Corect ! N-am putea s-o bagam iontr-o punga, nu ermetica, ca sa poata avea aer de respirat (pt. pistonashele ushilor) dar care s-o protejeze de ploi ? Eu asa as incerca. As lasa un furtun afara din punga inspre jos, pe care as lipi-o apoi cu scoci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!